Kalisto F4 arızası

Sponsorlu Bağlantılar

Kombilerin her yıl bakıma girmesi gerektiğini unutmamalıyız.. Bakımsızlıktan dolayı sık sık meydana gelen arıza Ateşleme ve İyanizasyon arızasıdır.

Bir kombi uzun zaman kullanılmadığında Brülörün içine veya Enjektör (meme) kitinin  içine örümcek ağ yapabilir. Hemde bu örümcek ağı iyanizasyon elektrodunun bulunduğu gaz bölmesine denk gelmiş ise ortaya inanması zor ama kesinlikle olabilecek bir arıza çıkar.Örümcek ağından dolayı gaz geçişi olmaz ve bunun sonucu yanma gerçekleşmez. Veya gaz hattında hava birikebilir. Bu durumda da ateşleme yapmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Uzun zaman bakıma girmemiş bir kombinin yanma odası, ateşleme elektrodları ve iyanizasyon (alevi tutma) elektrodu kurumdan dolayı işlevini yitirmiş hale gelir. Ateşleme elektrodu ateşlemeyi yapamaz, gaz birikmesi sonucu patlamalı yanmalar olabilir. Veya ateşlme olduktan sonra İyanizasyon Elektrodu alevi hissedemeyip karta bilgi veremez, dolayısıyla arıza meydana gelebilir.

Demirdöküm KALİSTO modelinde digital ekranda F4 arızası yanıp söndüğünde ateşlemede veya iyanizasyonda problem var demektir. Veya gaz beslemesinde ,yani gaz valfinde veya gaz hortumunda problemler olabilir.

Reset yapmak için kombinizi açıp kapatmalısınız.Arıza düzelebilir fakat bir süre sonra tekrar meydana gelebilir.

Arıza sık sık meydana geliyor ise kombinizi kapatıp kesinlikle teknik servisi çağırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Kalisto F4 arızası” üzerine 3 düşünce

  1. Arkadaşlar Demirdöküm kalisto kombim var devamlı f4 sorunu vermeye başladı reset yaptığım zaman düzenliyor fişini çekip bir müddet bırakınca düzenliyordu ama simdi hic kabul etmiyor acilen yardim edermisiniz ne yapabilirim

    • Atesleme arizasi ve genis kapsamli bit ariza . atesleme bujisi anakart iyanizasyon bujisi arizali olabilir. Eve gelen sebeke voltajiniz da sorun olabilir. Servis bakmasi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>