Süsler E4 arızası

Kombilerdeki ana esanjörde ısıtılan suyun istenildiği anda peteklere ve istenildiği anda musluklardan kullanıcıya gönderilen suyun sıcaklığını ölçmek için sıcaklığı ölçüp , ölçtüğü sıcaklığın kaç derece olduğunun bilgisini ana karta ileten parçalar bulunması gerekir. Eğer sıcaklığı ölçüp karta kaç derece olduğu bilgisini veremeyen bir parça kombide olmasaydı ana kart sürekli gaz valfini yüksek oranda tetikleyerek gaz valfinin maksimumda gaz göndermesini sağlayacaktı ve maksimum gazda yanan alev esanjörün ömrünü kısa sürede bitirecekti.Ve hatta yangın gibi kötü sonuçlara da sebep olabilirdi.

 

 

Süsler kombinizin  içinde peteklere gönderilen suyun ve musluklara gönderilen kullanım suyunun sıcaklığını ölçmek üzere konulmuş parçalara sensör (NTC) denir.
Bu sensörler (NTC) suyun sıcaklığını ölçüp karta sinyal gönderir. Kart bu bilgiye göre yanma odasındaki brülörden çıkan alev boyunu ayarlar.
Sensörler bozulmaya başladığı zaman sürekli arıza kodu vermeyebilir. Fakat sıcaklığı yanlış ölçerek kartı yanlış bilgilendirir.Bu yanlış bilgi ise yakıtınızı etkiler ve fazla fatura gelmesine sebep olabilir.
Süsler kombinizde ekranda E4 arızası görüyor iseniz kullanım suyu (musluk suyu)  sensörü (NTC) arıza yapmış demektir.
Süsler kombinizin panelinden reset düğmesine basarak kombinizi yeniden başlatabilirsiniz.

Şayet reset yaptıktan sonra Süsler kombiniz tekrar E4 arızası veriyor ise kullanım suyu sensörünün (NTC) ömrü tamamen bitmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.
Süsler kombinizde ki E4 arızasını ortadan kaldırmak için teknik servisi çağırmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar


Süsler E4 arızası” üzerine 8 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir