Egis 90 derece ve alev arızası

Atiston EFİS Kombinizin kalorifer tesisatına gönderdiği suda aşırı ısınma olabilir. Tesisat dönüş filtresi tıkalı olabilir. Peteklerin vanaları kapalı olabilir, kombinin pompasında sorun olabilir, çift esanjörlü kombilerde üç yollu vana motoru veya üç yollu vana grubu arızalı olabilir.

Atiston EFİS kombinizde, kalorifer tesisatına gönderdiği suyun sıcaklığı, limit dereceye geldiğinde kombinin panelinde 90 lambası ve alev çarpı lambası sabit yanmaya başlar. Limit Termostat kombiyi yüksek sıcaklığa karşı bloke etmiş demektir.

Arızanın giderilmesi için kombinin RESET (R) tuşuna basarak yeniden başlatabilirsiniz.Kombi devreye girecektir.

Bu arıza tekrarlanıyor ise teknik servisi çağırmanız gerekir

Sponsorlu Bağlantılar


Egis 90 derece ve alev arızası” hakkında 32 yorum

 1. Egis kombimiz 20 sn yandiktan sonra rölantiye düşüyor. 20 saniye yanmanin ısısı peteklere ulaşmıyor. 5 dk sonra tekrar bir 20 sn daha yanıp sönüyor. Çift yönlü tesisat var. Sorunu ve çözümü konusunda yardimlarinizi rica ederim.

  • Rolantiye düşüyor dediginiz herhalde kapanıyor. 20 saniye de kombinin durması için peteklerdeki su sıcaktır ayarladiginiz derecenin biraz altına düştüğü için kombi devreye gidiyordur zaten su sıcak olduğu için hemen ayarladiginiz derecenin altı yedi derece daha üstüne çıkıp duruyordur. Eğer petekteki su soğuksa yanı isinmamissa hiç ve bu şekilde duruyorsa kalorifer sensorune bakılması gerekir. Arıza yapmış olabilir. Eğer kombiden garip sesler geliyorsa yanı motor sıkışması gibi sesler geliyorsa ve sonrada devreden çıkıyorsa hiç isitmadan ozaman pompa veya uç yollu vana motoru sıkışmış olabilir. Geçmiş olsun.

 2. ariston egıs kombi kullanıcısıyım sitedeki komşulara bakarak fatura çok el yakıyor dikkatimi çeken bir olayda vailant buderus gibi markalar ısıttıktan sonra bir süre çlışmıyor ama ariston her 3dk açıyor resetlemeye çalışıyorum pek sonuç alamadım reset tuşuna sabit basmama rağmen cihazda tık yok ne yapmalıyım evimi satıyım kombiyimi atıyım yardımcı olurmusunuz

  • fatura fazlalığında kombi en son bakılacak yerdir.öncelikle temiz bir tesisat gerekir.pis tesisatta kombi tabikide fazla gaz harcar.evin durumuda çok önemlidir.kuzeyde kalıyorsa altta üstte yakan yoksa ve en önemlisi yalıtım yoksa fatura fazla gelir.en son olarak kombinin gaz ayarları nasıl bakım yapıldımı?. bunlar faturayı etkileyen faktörlerdir.reset tusuna basarak fatura düşürülmez.reset tusu arıza olduğu anda geçici arıza ise kombinin arızayı kendi kendine çözmesine fırsat vermektir.geçmiş olsun.

 3. tehsisat temizliği dahil komplee bakım yapıldııııı ev ara kat ama hala makina sık sık çalışıyor her üç dakikada bir ev kuzey cephe değill

  • o zaman kombiye bakabiliriz. kalorifer sensörünü kontrol ettirin gerekiyorsa değiştirin. sensörden sonra da devam ederse kartta sorun var demektir.

 4. aristonun yoğuşmalı combisi mevcuttur.Kombi kendi kendine su basmaktadır bar sevıyelerı 8 lere 9 lara cıkmaktadır.Su seviyesini düşürdüğümdede error vermektedir.

  • Alev mi devam ediyor yoksa pompa sesinimi duyuyorsunuz da çalışıyor sanıyorsunuz . eğer alev devam ediyorsa büyük sıkıntı en kısa zamanda servis çağırın ve kombiyi kullanmayın.

 5. Ariston egis kombinin baca fanı sürekli çalışıyor,ve ateşleme yok? Presostata giren baca hortumunu süküp tekrar takınca ateşleme yapıyor termostat yapınca ateşleme kesiliyor devreye girmiyor,tekrar baca fanından gelen boruyu söküp takınca çalışıyor? Anlamadım gitti?

  • Hortumları ters takmış olabilirsiniz eğer iki tane hortum varsa. Eğer tek hortum varsa kartta veya prosestatta sorun vardır .

 6. acilllllllll………….ARİSTON EGİST24 Kombim kapalı haldeyken fişi çekikken bile içinden vantilatör sesi gibi bir ses geliyor ve baca çıkışından hava çıkıyor. kombinin fişini takıp ,çalıştırdıgmızda baca dügmesi yanıp sönüyor reset attım ama düzelmiyor.sıcak su gelmiyor.

  • Fiş takılıyken fan rolesi takılı kalıp sürekli çalıştırır fani arızaya gecebilir ama fiş çekildikten sonra fan calismasi mümkün değildir. Hiçbir parça calismasi mümkün değildir enerji yokken. Kartta fan rolesi nın kontrol edilmesi gerekir. Fanin ve prosestadin da kontrolü gerekir.gecmis olsun.

 7. Merhaba Ariston class 24ff kombim var kalorifer sıcaklığı 45 derecede birdakika olmadan 52 dereceye çıkıp duruyor.29 derecede tekrar çalışmaya başlıyor petek ler soğuk ısınmiyor.usta çağırdım sensör arızalı dedi sensör değişti ,servis çağırdım tesisat tıkalı dedi tam sirkulasyon yapamıyor dedi.kombi bakımı tesisatı temizlendi aynı sorun devam ediyor.neyapmaliyim kombiyimi degiştireyim yardımcı olun lütfen.

 8. Kombi kapalıyken basınç 1,5 barı gösteririken çalıştığında 2 bara çıkıyor.laçalıp Yükselmesi normalmi.

 9. Ariston kombi sıcak suyu acin ca bir süre sonra baca lambası yanıyor ve kombi arızaya geçiyor peteklerde bir sıkıntı yok sadece sıcak suda oluyor

  • Fan kanatları dolmuş olabilir , bacanın içindeki iç baca hafif yerinden oynamış çıkmış olabilir veya baca dirseginin içindeki contalar erimiş olabilir . Kontrol edilmesi gerekir.

 10. ariston egis 24 FF hermetik kombi kullanıyorum kombimin petekleri ısınmasına rağmen musluklara giden su bir türlü ısınmıyor.su 1-2 saniye ısınırmış gibi oluyor ve sonra bir daha hiç ısınmıyor.bunun nedeni nedir acaba ?ne kadar masraf çıkartır ?

  • Akış turbunu arizali olabilir, gaz ayarları bozulmuş olabilir,sıcak su sensoru arızalı olabilir,plaka esanjor tıkalı olabilir veya üç yollu vana petek tarafına kaçırıyor olabilir. Masrafı çıkan aizaya yapılan işçiliğe değişen parçaya ve servisine gore değişiklik gösterir.

 11. İyi günler Ariston kombi kullanıyorum bar göstergesi 1-2 arası su azaldı 0 ibresine gelmiş idi kombi çalışma dış su bittiği için şu aldık 2 ibreye geldi 2-3 saat sonra baktım 3 gösteren ibreye gelmiş zararı olurmu kombiye bakım yaptırdım 1 ay önce petekler ısıtma yapıyor sıkıntı varmı acaba cevap verirseniz sevinirim

 12. Sevgili Üstad, bizde Vaillant turbotec kombi var. Sürekli F28 hatası veriyor. Resetlememe rağmen yeniden hata gösteriyor. Vanalar açık, dogalgaz akışında ocaktan anladıgım kadarıyla problem yok. Ön panjuru açtım. Kombiyi komple kapatıpğ yeniden açtığımda sistem bir devirdaim yapıyor sanırım. Su cıaklıkları ve kendi iç sistemini kontrol için. Ondan sonra Ateşleme yapıyor. Çakmak sesini duyuyorum.Fakat bu sırada gaz valfinin bobin kısmından tıkır tıkır ses geliyor. Ses gelirken ellerimle de kontrol ettim. Gaz valfinde gazın geçişi sırasında bobin şeklinde olan kısmından gelen ses üzerine ateşleme oluyor fakat 4-5 saniye sonra; sanırım ateşte devamlılık olmamasından dolayı sistem F28 hatası veriyor. Ne yapmama gerektiği ile ilgili beni yönlendirir misiniz?

 13. Slm
  Aristo’n eğis kombimiz var Fan sürekli çalışıyor ateşleme yapmıyor bacanın ağzını tutup bırakınca ateşleme yapıyor sonra yeterli sıcaklığa ulaşınca yine kapanıyor sorun ne olabilir
  Teşekkürler

  • hava prosestadı yada kartta sorun olablir. önce baca bağlantılrını kontrol edin fanı temizleyin.düzelmezse hava prosestadı ve karta bakılması gerekir.

 14. selam benim ariston kombim var sıcak suyu açtığım zaman petekler ısınıyor ama suyu ısıtmıyor ne gibi bir arızası var

 15. Merhaba
  Ariston EGIS 24 FF kombim var. Yaklaşık 2 haftadır çok gürültülü çalışıyor. Sıcak suyu açtığımızda gürültü kesiliyor. 4 yıl önce servisin beceriksizliğinden 850 tl. parça bedeli ödemek zorunda kaldım. Gürültü kaynaklı sorun neden olabilir, yardımcı olursanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

  • ses arızalarını kombi başında kombiyi iyi dinleyip kesin teşhis koymak gerekir. burdan yorum yapmam kesin doğrudur anlamına gelmesin. sıcak suyu açtığınızda ses gidiyorsa pompayı kontrol ettirmenizde fayda var muhtemelen ordan geliyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.