Arte kırmızı ışık yanıp sönmesi

Diğer yazılarımızda da anlattığımız gibi kombilerin içinde sıcaklığı ölçüp karta sinyal veren SENSÖR (NTC) ler bulunmaktadır.

Sensörlerin içinde bir direnç bulunmakta olup, bulunduğu ortamdaki sıcaklık ile direnci değişen devre elemanlarıdır.

Beretta ARTE kombilerde Kırmızı Işık Ledinin yanıp sönmesi durumunda Arte kombinizin içindeki (NTC)  Sensörlerden birinin veya ikisinin de arıza yaptığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kırmızı ışığın yanıp sönme sorununun çözümü olarak Beretta ARTE kombinizi RESET leyerek sorununuzu geçici olarak çözebilirsiniz.Fakat  (NTC) Sensörler ömrünün son noktasına gelmişler ise RESET leme olayı da sorunu çözmeyebilir. Sorunun kesin çözümü için kendinize en yakın Teknik Servisi çağırmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar


Arte kırmızı ışık yanıp sönmesi” hakkında 6 yorum

 1. Merhaba arkadaşlar,

  Kullanmış olduğum Bacalı Beretta Super Exclusive 24 CAI kombimde tuhaf bir sıcak su – kullanım suyu arızası başladı. Arızanın belirtileri şöyle:

  2-3 gün önceden sıcak su ayarı 50-60 derecede ayarlı iken musluk açıldığında kombi normal yanıp su ısınıyordu fakat ekranda ara ara C0 arıza vererek (fasılalı C0 ve sıcaklık degeri göstererek) arızaya geçip sönüyor ve su soğuyordu. Kombiyi açma kapama düğmesinden resetlesem de düzelmiyordu. Ancak dışardaki sigorta şalterinden kapatıp 10-15 saniye bekleyip açınca normale dönüyordu. 2 gün böyle idare etti. Bu gün ise hiç bir şekilde sıcaklık düğme ayarı 50-60 derece ayarlı iken sıcak su musluğu açıldığında kombi ateşlemiyor. çakmak sesi dahi yok. Kışlık konumda petekler de sorun yok kombi çalışıyor kışlık konumdayken sıcak su musluğu açılınca kombi sönüyordu.
  Yazlık konumda düğme sıcaklık ayarlarıyla oynamada (50-60 dereceyken) musluğu açınca kombi yanmıyordu. Servise haber verdik geldiler üç yollu vananın switchi ve su akış şalteri değişecek dediler 230TL istediler. Ben de o zaman kışlık konumda peteklerde neden çalışıyor dedim cevap veremediler. Servisi uğurladım başka macera arayın dedim.
  İşin başına geçtim üç yollu vanayı yerinden söküp içini açıp korozyon olan tüm kontakları sıfır zımpara ile temizledim. kontakt spreyledim. Yerine takmadan önce kablolarını takıp musluğu açtım -yazlık konumda- elimde iken switchinin calıştığını gözledim. Switchte sorun yok. switchi harekete geciren tetikleyen su akış şlaterinde de problem yoktu. Diyaframı actım temizledim yırtık patlak yok mili güzelce yukseltip itekliyor. Ama kombi bir türlü ateşlemiyordu. Derken C0 arızasından dolayı ekran kartının üzerindeki kontrol anahtalarının altındaki POT ları değiştirdim 10K ohm luk. Değişen bir şey yok derken düğmeyle oynarken musluk acık konumda kombi düşük sıcaklık ayarında -sıcak su kullanım suyu yazlık mod- konumunda 30 derece civarındayken çalıştı. Tesadüfen bulduğum bu olay rastlantı mı diye defalarca denedim. kombiyi kapadım sıcak su ayrı en kısık 30-35 derecede iken muslugu acınca calısıyor ancak sıcaklık ayarını 50-60 gibi derecelere yukseltince kombi sönüyor. Sıcaklık suyu – kullanım suyu NTC sini de degiştirdim. Sonuc değişmedi.

  Özetle: Beretta Super Exclusive 24 CAI bacalı kombi kullanım suyu sıcak su kısmı 30-35 derece iken çalışıyor 41 dereceye gelince sönüyor soğuyunca tekrar normal şekilde çalışıyor. Yüksek sıcaklık ayarında çalışmıyor. Bir kac kezde kombi düğmesini açma kapama düğmesinden kapatsam bile yandığını gördün 10-15 saniye sonra kendisi söndü (açma kapama düğmesi kapalıyken oldu bu olay)

  Şimdi; işin üstadları konuya bir yorum getirirse minnettar kalırım. Kartmı arızalı, röle mi arızalı yada başka bir sorun mu?

  • Beretta kombilerde klasik olmasa da sik rastlanan bir arizadir. Ferrolilerde de var bu olay. Ana kartta potlar bozulduğu zaman bu Ariza oluyor. Minimum ayara geldiği zaman maksimumdaymis gibi algilayip arızaya geçiriyor . sorun ana kartta.

 2. merhaba immergaz kombi kullanmaktayım cihaz 9 senelik yakın zamanda tahliye vanasından su kaçırmaya başladı kombinin altıntaki ince borunun üstündeki vanayı kapatınca su damlamayı kesiyo cihaz çalışıyo petekler ısınıyo bütün gün çalışmasında sakınca olurmu bu şekildeyken ve sizce sorun doldurma vanasından kaynaklanıyomudur.birde yakın zamanda banyoda sıcak suyu açtığımızda musluktan akıyo fakat üste fiskiyeye getirince cihaz sıcak suyu kesiyo bi uzman olarak görüşünüz nedir. tşk

  • Su tahliyesi sebebi önce genleşme tankını kontrol ettirin havasına bakılsın hava yok veya az ise tamamlansin.bu şekilde test edildikten sonra tekrar yaparsa doldurma vanasina bakılsın. Son olarak vanadan sonra yine yaparsa ayni sorunu bu sefer esanjor de problem var demektir .ona bakilmasi ve sorun esanjorde ise degismesi gerekir. İnce borudaki vanayi kapattiginizda kesiyor demissiniz büyük ihtimalle doldurma vanası arızalı su girişi olmayınca basınçta yukselemiyor. Tabi esanjorde olma olasılığı da var. Ama önce siz yine de tankı kontrol ve test ettirin sonra vanaya müdahale ettirin . insallah edsnjorde cikmaz sorun.boru üstündeki vanayi kapatarak idare edebilirsiniz fakat sıcak suyunuz hiç akmaz sıcak su kullanacağıniz zaman açmanız gerekir.geçmiş olsun.

 3. Beretta arte Hermetik kombim kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor.
  Ateşleme yapıyor fakat hemen arizaya geçiyor acaba ne yapmalıyım.
  ustteki havalandirmayi actim bu da problemi çözmedi kombi calisiyor gibi ses geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.