Aden 60 lambası arızası (Bar Lambası)

H2O bilindiği gibi su anlamına gelir.

Demirdöküm ADEN modelinde panelde 60 lambası (BAR lambası) yanıp sönüyor ise kombinin suyu bitti demektir.

Su basıncını yükseltmek için kombinin altındaki siyah su doldurma vanasını açarak manometre 1.5 bara gelene kadar su doldurun. Manometre 1.5 bar basınca geldiğinde su doldurma vanasını kapatın.

Şayet su doldurma vanasını açtınız ama kombinize su girişini göremiyorsunuz.Bu gibi durumlara birkaçtane arıza söz konusudur.

İlk olarak su doldurma vanasının su grubunun içinde kalan açma kapama görevi yapan plastik parça kırılmış veya yapışmış olabilir.

Başka bir ihtimal su manometresi arızalı olabilir. Siz suyu açıp dolmasını beklerken manometre yükselmez ve bir süre sonra emniyet ventilinden su boşaltır.

Diğer bir ihtimalde su grubunun içine şebekeden gelen pislikler sayesinde kireç veya ufak kumlar yüzünden tıkanma yapabilir. Bu durum avrupa ülkelerinin kullandığı şebeke sularında çok nadir rastlanır fakat ülkemizde şebeke suyunun diğer ülkelerdeki şebeke sularına göre daha çok pis olduğu göz önünde bulundurulursa normaldir.

Su basıncını 1.5 bara getiremiyorsanız en yakın teknik servisi çağırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Aden 60 lambası arızası (Bar Lambası)” hakkında 137 yorum

    • sıcak suyu soğuk suyla ılıştırma yapmadan kullanın. eğer ılıştırma yapmadan kullanıyorsanız sıcak su sensörü kontrol edilmeli ve plaka esanjör tıkanıksa temizlenmeli.

  • Geçmiş olsun . anladığım kadarıyla su basınç göstergesi arıza yapmış yada tıkanmış. Aslında kombide su yok basınç göstergesi tıkandığı için ortada kalmış.kombi boş. Sağlamasını yapmak için su alma vanasini yavaşça açın bar Işığı gidene kadar su girsin kombiye ışık sondugunde hemen kapatın geçici olarak çalışsın kombi ama uzun sure bu şeklide idare edemezsiniz en kısa surede değiştirin gostergeyi.

 1. DemirDöküm Aden kombi kullanıyorum 60 arızası gösteriyor banyo ve mutfak sıcak suyu hep ılık akıyor hiç ısıtmıyor….Ayrıca ne yaparsam yapayım bir türlü olmadı …sebebi nedir.kaleriför duruma alıyorum yine olmuyor…..

  • kombinin suyu bitmiş altta siyah doldurma vanası var onu sola doğru çevirip su alın manometre bir buçuğa geldiğinde sağa doğru çevirip kapatın.

   • Allah(CC)Razı olsun gardaş sayende servis ücretinden kurtuldum dediğin gibi siyah düğmeden işi bitirdik…saygılar

 2. merhaba d.döküm aden combimiz var bar aşığı yanıp sönüyor su alma vanasından dolduruyorum bar 1.5 civarında ateşliyor güzelde ısıtıyor fakat sıcak su 5 dak kadar kulandıktan sonra tekrar yanıp sönüyor ve ısıtmıyor ve su almavanasını açınca çok gürültülü bir ıslık sesi gibi diyafram galiba sesi geliyor zorla doluyor ve hep aynı tekrar ediyor..bende boşaltma vanasını söktüm içi paslı idi yağladım geri taktım bir hortum ile boş kaba fazlası akıyor ve kirli bir su çıkıyor, ama sorun düzelmiyor acaba genleşme tankına pompa ile hava basıldığını gördüm 075 bar onunlamı alakalı acaba yardımcı olursanız memnun olurum.

  • genleşme tankının havası bitmiş tamamlanması gerekir.birde sistemde peteklerde vanalarda su kaçağı olmaması gerekir.kontrol edin.ses bazı doldurma vanalarında yapar normaldir.içinde korozyon pas oluyor ve sesli çalışabiliyor bazen.adenler de boşaltma vanası yok sanırım emniyet ventilini sökmüşsünüz eğer emniyet ventiliyse söktüğünüz parça birdaha sökmemenizi tavsiye ederim birkere söküldümü veya attığı zaman birdaha kolay kolay tutmaz değişmesi gerekir. çünkü yay drenci bozuluyor.hava basıncı 0.75 değil 0.90 ile 1.10 bar arsında olması gerekir.az veya fazla basılınca yine basınç dengelemesinde sorun olur.geçmiş olsun.

 3. Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için,bar gösteren bir pompa ile combinin üst baca çıkışına yakın olan sibob tan genleşme tankına 1 bar lık havayı bastım ve suyu gayet zorlayarak doldurdum bar 1.4 civarında combi yandı,ama dediğiniz gibi emniyet ventilini söktüğüm için su azar azar hortumdan kaba kaçırıyor corozyon ve kireçten sanırım görevini yapmıyor bu yüzden sürekli su doldurma vanasından suyu doldurmak zorunda kalıyoruz yarın o parcadan alıp takacağım inşallah düzelir.Saygılar.

  • havayı suyu boşaltıp bastınız demi? kombide su varken basmadınız umarım. eğer öyle yaptıysanız emniyet ventilini değiştirirken suyu zaten boşaltacaksınız o arada kombid su yokken havayı basın 1 bar. iyi günler.

  • sabit yanıyorsa sıkıntı yoktur.yanıp sönüyor flash yapıyorsa ve kombi çalışmıyorsa arıza var demektir.

 4. merhaba
  sıcak su çalışıyor ama ısıtmayı açtığımızda 10 dk çalışıp duruyor tırlama sesiyle uykuya geçiyor. ateşleme yapmıyor diyebilirz. ama biraz dinlendirip tekrar çalışınca yine kısa süre çalışıp duruyor. sıcak su da sorun yok ama ısıtma sorunumuz var ne yapmalıyız.
  tşkler

 5. merhaba demirdöküm aden kombim sıcak suyu açınca sönüyor kaloriferde bir sorun yok nedenleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim tşk.ler

  • Yanı su sekildemi ; normalde petekler yanıyor sıcak suyu açtığınızda petekler soguyor. Bu sekildemi soruyorsunuz.

 6. DemirDöküm Aden markalı kombi’min 70 ve 80 olan barları yanıp sönüyor problem nedir nasıl çözülür? teşekkürler.

  • Bacanizi baca fanini tesisat filtresini pompayi kontrol ettirmeniz ve bakımlarını yaptırmanız gerekir. Tekrar yaparsa karta bakılması gerekir

 7. Merhaba protherm kombim var 60 ışığı yanıp sönüyor 2 gün kapalı kaldı donmuş olabilir mi ya da ne olabilir ne yapmalıyım

  • Kommbinizin pompası sıkışmış,hava yapmış olabilir, tesisat filtresi tıkalı olabilir,peteklerinizin vanaları kapalı olabilir.

 8. Merhaba, Aden kombi 60ledi yanıp sönüyor kombi suyunu boşaltıp dolduruyorum basınç 0 getiriyorum tekrar su basıp 2bara kadar çıkarıyorum ama kombi çalışmıyor arıza ışığı
  Arıza hakkında bilgi verebilir misiniz,

  • Basınç sondası bozuk olabilir yada gösterge yanlış okuyor olabilir en son kart arızalı olabilir.gostergeden başlanıp sırayla diğerlerine de bakılması gerekir

 9. Selamlar eca calora marka kombimiz sıcak suda çalıştıktan sonra peteklerde çalışmaya devam etmemeye başladı kombiyi kapatıp açtıktan sonra çalışmaya başlıyor arıza nedir acaba

 10. Selamlar. Demirdöküm aden marka kombimiz ben şehir dışından geldiğimde bar değeri yaklaşık 0.5di ve normal çalışıyordu. Ben zararlı olabileceğini düşünerek bar değerini alttaki vanadan 1.5 civarına yükselttim. Ancak 60 lambası yanıp sönmeye başladı ve kombi çalışmayı durdurdu. Ayrıca kombimiz balkonda ve dolaplı bir kasanın içinde ancak içeriyi kokladığım zaman hafif bir gaz kokusu hissettim. Acaba bu normal mi. 60 lambasının yanıp sönmesiyle bir alakası var mı. İlginiz için şimididen teşekkürler.

  • Sanırım basınç gostergesi arızalı yanlış gösteriyor. Once gostergeyi kontrol ettirin onda sorun yoksa basınç sondasina veya karta mudahale edilmesi gerekir

 11. Selamlar. Cok soguk olan 19 ocak gecesi evden cikarken kombimin salterini ve sicak su kuresel vanasini kapatip evden ciktim. Bundan 3 ay evvel esanjor arızası olmustu ve esanjoru degistirerek bunu cozmustuk. Dun aksam eve gelip salteri ve sicak su vanasini acarak kombiyi tekrar calistirmak istedigimde 60 arizasi verdi. Basinci 1.5 barin ustune cikartirken cok zorlandı ve garip sesler geldi. Simdi bar yukseldi ve 60 arizadi gozukmuyor. Fakat kombi atesleme yapmayip surekli pilotta kaliyor hem sicak su hem de petek icin. Ne yapilmasi gerekli. Teşekkürler…

  • pompa sıkışmış olabilir veya fan çalışmıyor olabilir.öncelikle pompanın tapasının açılıp sıkışıklık varmı diye bakılması gerekir.

 12. Soğuk su musluğunu kapattıktan sonraya Vaillant kombimiz devreye girip çıkıyor kombimiz arızalımı acaba

 13. Selamun aleykum kardes benimde aden kombim var benim sorunum da 60 lambasi ile alakali ilk taktiktan 20 gun sonra yanmaya basladi alttaki vanadan kombiye su bastik ve duzeldi fakat 15 gun sonra tekrar ayni seyi yapti tekrar su bastim bu sefer haftada 2 defa 60 lambasi yaniyo bar dusuyo ve petekleri isitmiyor suyu basiyorum kisa surede tekrar yapiyo sorun nerededir kardes nasil bir cozum uygulaya bilirim

  • tesisatta kaçak olup olmadığına bakın.gözyası damlası kadar su kaçağı bile basıncı düşürür. kaçak yoksa genleşme tankının havası bitmiştir. hava basılması gerekir .servis müdahalesi gerekir.

 14. Meraba demirdöküm kombim var eski modellerden sanırım 3 düğmeli 2 üstte 1 altta bar ışığı yanıp sönüyo su seviyesi 1 bucugn hafif üstünde ne su sıcak gelio nede petekler ısınıo ne yapabilrz

  • Basınç sondası veya su basınç gostergesi arızalı servis bunları değiştirip test etmesi lazim

 15. Merhabalar.

  beko kombi kullanıyorum. bar ışığı yanıp sönüyor barı 1.5 seviyesine getirdim hla sorun devam ediyor belki göstergede sorun vardır diyip alttaki siyah vanayı açtım bar 2 yi geçiyor hala bar yanıp sönüyor göstergeyi 3.5 a getirdim hala bar yanıyor problem ne olabilir.

 16. Merhabalar;
  Demirdöküm aden marka model kombim mevcut fakat su basıncı devamlı yüksekte ve devamlı su tahliye ediyor peteklerden havasını almama ragmen bi süre azalıyor sonra tekrar aynı durum tekrarlanıyor neden olabilir acaba ?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Sanırım petekler çalışmıyor sadece sicak su konumunda . Öncelikle doldurma vanası plastik kafasi kontrol edilmeli yalama olup tam kapanmamış olabilir.eger onda sorun yoksa esanjorde kaçak vardır ona bakılması gerekir.

 17. Sa kalisto kombim var petek çalışıyor ama sıcak su gelmiyor kendiliğinden 86 yi gösteriyor düğmeyi 30 a getirdi gim halde o yine 86 oluyor rakam in yanında da petek işaret i çıkıyor derece nin hemen üstünde sebebi nedir acaba yardımcı olabilir misin tsklr

  • Plaka esanjorun temizlenmesi gerekir. Şebekelerin ikiside kontrol edilip gerekirse değiştirilmesi gerekir.duzelmezse karta bakılması gerekir

 18. Merhabalar demirdöküm aden modeli kombim var bar ışığı yanıp sönüyor bar 0′ da alttaki vanayı açtım barı yükseltmek için ama gösterge hala 0 yerinden oynamıyor sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Su aldığınız zaman gosterge oynamayip emniyet ventilinden de şu akıtmaya başlıyorsa gosterge bozuk demektir. Ama emniyet ventilinden su akıtma yoksa doldurma vanası plastik kafasi yalama olmuş olabilir yada doldurma vanası içi tıkanmış olabilir.

 19. Selam admin
  Demirdöküm aden kombi sıcak suda çalıştığında basınç neden yükseliyor acaba kombinin genleşme deposu değiştirildi fakat sorun devam ediyor.
  Kalorifer konumunda çalışıyor
  Çamaşır makinesinin sıcak su tesisatına bağlanmış olmasının etkisi olabilir mi teşekkürler

  • Sıcak sudayken basınç artıyorsa plaka esanjorde iç kaçak mevcuttur. Ama gözlemlemeyi iyi yapın sadece sicak su çalışırken mi yükseliyor , peteklerde de yükseliyor mu, kombi komple kapalıyken de yükselme oluyormu. Bunların hepsinde arıza değişir

   • cevabınız için teşekkür ederim
    kalorifer konumunda yükselmiyor sıcak su kullanımında yükseliyor
    eşanjör iç kaçağını nasıl test edebiliriz acaba

    • Eğer kombi komple kapalıyken yükselme olmuyorsa doldurma vanası sağlamdır demektir önce bunu deneyin 1 saat kadar . Sağlamsa esanjor son arizadir sorun esanjorde dır.

 20. Merhaba demirdöküm aden kombi kullanıyorum.yaz konumunda calisyorken sicak su alamadim bar 1in altina dusmustu. Sonra bari tekrar 1 bucugun üstüne yükselttim. İlk gun sicak su verdi ama ikinci gün sicak su vermedi. Lakin bar degeri 1bucugun üstundeydi. Bu sefer kis konumuna aldim. Sicak su vermeye basladi. Bir iki saat boyle kullandiktan sonra tekrar yaz konumuna aldim. Sicak suda bir problem yok akiyor. Ama bu seferde aden 30 ve 40 ısıkları sabit kırmızı sekilde yaniyor. Sizce bir sorun varmıdır. Bir servis cagirsam mi

  • Sabit yanmasinda bir problem yok derecesinin kacta olduğunu gösteriyor . Yanıp sonerse arıza var demektir.

 21. İyi günler Admin

  Demirdöküm marka doğal gaz kombisi kullanmaktayız evimizde kombide bar ışığı kırmızı bir şekilde yanıp sönmekte ayrıca musluklardan da sıcak su gelmemekte bar göstergesi 1,40’larda su eklemek istedim ama alttaki siyah vidalı musluğu açmaya çalıştım açılmıyor kapanmıyorda her iki tarafada boşa dönüyor ve tırtıklanıyor gibi aynı sizce sorun ne olabilir illaki servisin gelmesine gerek varmı yoksa kendi imkanlarımızla sorunu çözebilirmiyiz?

  • plastik kafayı tutan içindeki vidayı sökün ve plastik kafayı çıkarıp metalden pense yardımıyla açıp kapamaya çalışın . anladığım kadarıyla çatlamış yada içindeki plastik dişliler yalama olmuş.

 22. merhabalar kolay gelsin.demir döküm aden kullanıyorum.bar basınç gösdergesi ve ışığı yanmıyor ama kombimiz çalışıyor arada sırada su basıyoruz.su basınç gösdergesinin çizgi altına düşmesin diye sorun nedir ne yapa bilirim.sorununuma cevap verirseniz sevinirim kolay gelsin

  • Su basıncı sürekli dusuyorsa önce petek tesisatında vanlarda kaçak olup olmadığını kontrol edin . Sonra genleşme tankının havası kontrol edilip eksikse 1 bar hava basılması gerekir.

 23. sa usta kolay gelsin benim sorunum bu konbi işini yapmak nerden başlamalıyım yaş 38 ama kafama koydum bu işi kendime meslek olarak sectim nasıl iyi bir usta olabilirim nerden başlamalıyım yardımcı olurmusun tş

  • İşin teknik kısmı kolay öğrenilir ama isin önemli olan kısmı insanlığı öğrenmek allahtan korkmak ve müşteriye ona gore davranmak . Ornegin 2 liralık işi 20 liraya yapmamak . Arızalı olmayan parçaya arizali diyip müşteriyi kandirmamak. Olay bu . Teknik kısmı ise eğer meslek lisesi çıkışlı iseniz 3 ay değilseniz en fazla bir senede sağlam bir ustanın yanında sağlam bir çırak olursanız işi ogrenirsiniz. Unutmayın ki çırak ustayi sollamazsa meslek ölur hatalı sollarsa çırak ölür. Selametle.

 24. Sa usta ferroli kombimde hem sıcak suda hem peteklerin çalışmasında kombi çalışıyor sonra durup tekrar çalışıyor bunu çok kısa aralıklarla yapıyor acaba sıkıntısı nedir şimdiden teşekkürler

 25. Merhaba. Aden kombi kullanıyorum. Bar seviyesi sürekli 3. Peteklerden su aldığım zamanlarda Bar seviyesi çok az seviyede düşüyor ve Bar uyarısı veriyor. Haliyle kombiye su çekiyorum ve derhal çalışmaya başlıyor. Sanırım gösterge ile alakalı bir sorun söz konusu. Yahut daha başka bir problem ve kritik bir durum var mı sizce?
  Teşekkür ederim.

  • Evet manometre arızalı . Su basıncı 0,8 bar altına dusmeden arızaya geçmez gostergeyi kontrol ettirmeniz de fayda var servis gelmişken tanka hava bastırmayı yani bakım yapmayı ihmal etmeyin

 26. Sa usta Aden kombi kullanıyorum içindeki alev surekli yanmiyor düzenli yanıp sonuyor problem varmı bide uyari lambası alev yandığında yanıyor
  Problem varmı teşekkürler

  • Zaten sürekli yanmaz mesela 40 a ayarlarsiniz kombi 47 vs gibi derecelere kadar yanar durur derece 35 gibi duser tekrar devreye girer çalışması budur . Arıza lambası da sürekli sabit yaniyorsa sorun yok dereceyi gösterir ama yanıp dönerse o lambanın ustundeki simgenin arızasını belirtir

 27. Merabâ Aden marka kombi var ikinci el alıp yeni taktırdım kombinin su basıncı 2ye yakın fakat 60 arza lambası yanıp sonuyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz.

 28. s.a ustam merhaba yukardaki bütün sorunları vede verdiğiniz cevapları okudum size teşekkür ederim vede bende bir sorumu iletmek isterim benimde aden kombim var son soğuklardan sonra kullanmaya karar verdik fakat bir iki gün aralıklı kullandıktan sonra enson kombiyi açtığımızda yaklaşık yarım dakika çalıştı cizahın bar seviyesi sonuna kadar yükseldi ve 30 derece ışığı yanıyor fakat ışık sabit şekilde yanıyor flaşör yapmıyor ve kombiden çok aşırı motoru yerinden çıkmış gibi ses çıkarıyor ne zaman açsam şimdi aynı sorun var tavsiyeniz ne olabilir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Muhtemelen pompa sıkışmış pompanın önündeki tapa açılarak içindeki rotorun sıkışıklığınin giderilmesi gerekir.

 29. Merhaba,

  Demirdöküm Aden Ultima kullanıyoruz. Şöyle bir sorun yaşıyoruz, yaz modunda veya kış modunda kombimiz musluklarda sıcak su veriyor. Musluğu açtığımızda ateşleme yapıyor. Fakat kış modunu açtığımızda ve peteklerin derecesini arttırmamıza rağmen ateşleme yapmıyor.

 30. Sa
  Aden hkb 124 marka kombi var. 1 den 24 e kadar olan zaman sayacı gibi bise var. Bunun calisma mantigini cozemedim. 1 e aldım 1 saat geçti baktığım zaman 2 nin ustune gelmişti. Nasıl çalışır bu gösterge?

  • Ustundeki tırnaklardan içeriye doğru bastirdiginizd saat kurmuş gibi bir mantıkla kombiyi devreye sokar ve o saat aralığında çalıştırır kombiyi ama kullanışlı birsey değil. Onların yerini artık termostatik vanalar ve oda termostatlari aldı günümüzde tırnakların hepsinin dışarda olması gerekir içeriye gömülü olmaması gerekir.eger kullanmayacaksanız. Artı belki karta bağlı bile olmayabilir devre dışı bile olabilir.denemeniz lazım.

 31. PROTHERM PANTER KOMBİYE FAZLA BASINC VERMİŞTİM. EKSİLTMEK İÇİN TAHLİYE VANASINI KULLANDIM. LAKİN TAHLİYE VANASI , NE KADAR SIKSAMDA SU AKITMAYA DEVAM EDİYOR. TAFSİYENİZ VARMI.

 32. merabalar! demirdokum aden kombi kullanıyoruz fakat devamli şu eksiltip bar ışığı yanıyor bu işi 2 günde bir yapıyoruz normal mi bu bu acaba eğer değilse arızası nedir?

 33. Merhabalar,
  Demirdöküm Aden kombim yaz veya kış konumunda, şuan 30,40,50,60 ışıklarının hepsi devamlı yanık durumda(Işıklarda flaşör yanma durumu yok sabit yanıyor).
  Dün ılık su geliyordu bu gün kombi ateşlenmiyor bile. Su basıncını 3 e yakın yaptım ama hala aynı.
  Tavsiyeniz nedir acaba?
  Teşekkürler…

  • Sadece sicak suda problem varsa petekler yaniyorsa akış turbinunde sorun vardır.her iki konumdada devreye Girmiyirsa pompa devreye girmiyor olabilir yada su basınç okuyucusu veya kartda sorun olabilir

   • Aynı sorun bizde de var kalorifer petekleri ısınıyor ama su ısınmıyor. Bar gostergesı bozuksa dıye siyah vanadan su girişi sağladım. Yine olmadı servise de ulaşamıyoruz 2 gündür karda kışta sıcak susuz kaldık. Kombiyi değiştiricem en son

    • Petekler ısınıp sıcak suda hiç devreye bile girmiyorsa kombi akış turbunu arızalı, devreye girip su isinmiyorsa su basıncı fazla olabilir musluk filtreleri tıkalı olabilir, sıcak su sensoru arızalı olabilir , plaka esanjor tıkalı olabilir bunların tek tek kontrol edilmesi gerekir

 34. Merhaba Bende Aden marka kombi kullanıyorum.Kombi 1 yıl kullanılıp depoda 7-8 yıldan beri bekliyordu.Bende değerlendireyim dedim.Bulunduğum yerde bu kombiden anlayan yok.Serviste yok. Başka bir marka servisinde bakım yaptırım taktırdım.Ama genleşme tankına hava basılmadı. Doğalgaz yeni geldiği hep yeni model kombi var.İki sorunum var.Kombiye su bastığımda 1.5 bar yapıyorum.1 gün içinde 1e düşüyor.2.gün 0.7 ler seviyesine geliyor.Hata lambası yanıyor.Diğer sorunum banyo sıcak su ısınmıyor.Başta önce ısınıp ılıklaşıyordu.Şimdi hep ılık.Dereceyi sona getirsemde ısınmıyor.Duş musluğunu çok kısığa getiriyorum bu sefer ısınıyor sonra soğuyor.Tekrar ısınıp soğuyor.Sanırım bu süreçte kombi sönüp tekrar yanıyor. İlk sorunum okuduğum kadarıyla genleşme tankı.İkinci sorunun nedeni ne olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

  • İlk sorunuz eğer sitemde bağlantılarda vs hiç kaçak yoksa genleşme tankının havası yok. İkinci sorun ise sıcak su kullanılırken az açılmaması gerekir ilistirma yapılmaması gerekir . Ip gibi akarsa kombi kaynamaya gider bir sure sonra durur soğuduğunda tekrar çalışır buda bir soğuk bir sıcak akmasına sebep olur. Önce musluk ağızlarındaki filtrelerin kontrol edilmesi gerekir pislik varsa yıkanması gerekir. Duş fiskiyesinin deliklerini igne ile temizlenmesi gerekir. Duzelmezse kombinin plaka esanjorunun temizlenmesi gerekir.sicak su sensorunun kontrol edilip gerekiyorsa değişmesi gerekir.

 35. Demirdöküm kombim var bar devamlı yükseliyo servis çağırdım heryeri kontrol etti hava bastı tamam dedi ama o gitti baktım bu sefer düşmüş su bastım ama bi türlü bar sabit durmuyor 1 2 saatte bir suyunu alıyorum tekrar aradım bana Arzanın denge tankı oldunu söyledi değişecek dedi bilgisi olan varmı

  • Genleşme tankına doğru bir şekilde hava basıldı ve tekrar aynı sorunu yapıyorsa genleşme tankı arizalidir ya siboptan kaciriyordur yada içindeki diyafram yirtiktir basılan havayı tutmuyor.Detaylı testinin ve kontrolünün yapılması gerekir.

 36. Merhaba, demirdöküm aden kombi var. Bakım yapılalı 1 sene bile olmadı sorunsuz çalışıyordu bugün sabah kalktığımda 60 bar lambası yanıp sönüyordu, su vanasını açtım 2’ye geldi gösterge çalışıyor, gaz var, kombiyi resetledim ama değişmedi. Kombiyi kapatıp açtığımda yada su vanasını açtığımda bar artarken ateşleme yapmaya çalışıyor ama yapmıyor sorun nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

 37. merhaba

  aden kombi son 15 gündür. yüksek ısılarda çalışırken basıncı yükseliyor 2 yi geçiyor. Isıyı düşürünce basınçta kendiliğinden düşüyor. Öyle ki kapattığınızda su basıncı en diplere kadar düşüyor. Çalıştırabilmek için tekrar su basmak gerekiyor. Çalışınca ısındıkça bar yine anormal şekilde yükselmeye devam ediyor. dengelemek için peteklerden su almak gerekiyor.
  Sıkıntı ne olabilir?
  teşekkürler

 38. Merhabalar.Demirdöküm Aden marka kombimin suyu eksilmiş. 60 bar lambasi yanip sönmekte.suyunu ekledim ama hala yanim sönüyor.Bunu öncedende bir kaç kere yapmıştı.suyunu ekledikten en geç 4 5 saat sonra işik sönerdi ama maalesef sönmedi.Sorunu nedir acaba yardimci olurmusunuz.tesekkur ederim

  • Sigortadan açıp kapatın deneyin . Duzelmezse basınç okuyucu yada kartta sorun vardır bakılması gerekir.

  • servis hizmeti vermiyorum sergen bey. bir sorun olursa buradan seve seve yardımcı olurum merak etmeyin.

 39. Merhaba bendede demirdöküm aden kombi var. Benim sıkıntım daha önce kombili evde oturmadım bu yüzdende fazla bilgim yok eve taşınalı 5 ay oldu havalar soğumaya başlayınca 3 ay evvel kombinin bakımını yaptırdım daha sonra bir petekte orantısız ısınma olduğunu fark ettim ve. geçen ay petek temizliği yaptırdım ilk gelen fatura önceki ayların 2.5 katı oldu aralık ayı faturası yani 458 tl otomatikman temizlettiğimede pişman oldum kombiyi akşamları eve geldiğimizde açıyoruz ortalama 4. Çizgi ye getiriyorum hiçbir şekilde ısıtmıyor devamlı açık bırakırsamda yüksek faturadan çekiniyorum açıkcası ve 2-3 günde bir bar düşüyor tekrar su basıyorum hiçbir yerdede su kaçağı göremedim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz öneriniz ne olabilir devamlı kombinin e modunda açık kalması dahamı mantıklı.

  • Su eksiltmesinin sebebi sistemde su kaçakları ve genleşme tankıdir. Tankın havası eksik olabilir yada hiç olmayabilir. Petek temizliği yaptırmanız iyi olmuş. Ama yakıtta kombi en sonki bakılacak yerdir. Önce evin durumu yani kuzeyemi bakıyor guneyemi ,evdeki isi yalıtımı altta üstte oturan varmı yani yakıyormu. Ve tesisat temizliği . Bunlar yüksek fatura gelmesinin sebepleri. Bunlarda sorun yoksa kombiye bakılır.Birde kombiyi kullanmaniz yanlış. Kombiyi gittiğinizde kapatıp geldiğinizde açmak daha çok yaktırır. Giderken kısık derecede bırakmak sürekli yakmak daha iyi . Son olarak kombiye yakın olan peteklerin üst vanalarını az açın yakından uzağa doğru sıralayın. Mesela kombiye en yakın peteği yarım tur bir tur açtınız uzağa doğru sıralayın ki sıcak su dengeli dagilsin sisteme. Yardımcı olabilmişimdir umarım.

 40. Selâmün aleyküm 60 bar lambası yanıp sonuyor basinc göstergesi yükselmiyor alttaki siyah vanayı açtım tahliyeden su geliyor ne yapmam gerek saygılar

  • su göstergesi arızalı anladığım kadarıyla yada tıkalı. kombi suyunu komple boşaltın. sonra bar lambası sönene kadar su basın söndüğü yerde bırakın bugecelik yapabileceğiniz bu kadar. su göstergesinin kontrol edilmesi gerekir.

 41. İyi günler demirdöküm aden kombimde bar basıncı 1.5 ama farklı sıcaklıklarda farklı basınçlara çıkııyor mesela “e” konumunda 3.5 oluyor bu normal mi yada ne yapmam gerekiyor

  • Genlesme tankinin havasi bitmis. Hava basılması gerekiyor. Kışlık bakım yaptırın havada basıyorlar zaten içinde.

 42. Merhaba adeb kombimde bir yildir basinc göstergesi yaniyor ve bende su aliyordum 3 gün sonra bir daha düşüyor ve yine aliyordum.artik en son servis geldi genleşme tankina hava basit tesisat kontrol edildi ve bir ay sonra yine basinc göstergesi yandi ve baktik su yine eksilmis. Ustam bu neden olur hava tamam ama eksiliyor su bir ayda eksilmesi normalmi veya bunlarda 3 yollu vana da sorun olabilirmi acaba? Tesekkur ederim.

  • şunu yaparak kesinleştirelim olayı. kombiyi kış konumunda yani petekleri yakarak 50-60 derecede yakarak çalıştırın. göstergeyi yakmadan önce 1.5 e ayarlayın 60 derecede yaktığınızda basınç 2 yi geçerse 2.5 3 e doğru yaklaşırsa tank deliktir basılan havayı tutmamış demektir.tankın değişmesi gerekir.ve ayrıca yinede tesisatı bağlantıları vanaları tekrar kontrol edin. göz yaşı kadar damla kaçak olsa dahi basınç düser.

 43. kombi suyu dolu ne kombiler ısınıyor nede sıcak su akıyor derece ışıgı yanıyor 5-10 sny sonra sönüyor ortada kırmızı ışık yanıyor 2 hafta önce kombileri temizletmiştik sorun nerdedir acaba acil yardı edermisiniz

  • Kombiye biraz su verin ibrede yükselme oluyormu olmuyormu ibrede yükselme olmuyorsa su girmesine rağmen daha fazla vermeyin vanayı kapatın. Eğer bu şekilde su vermenize rağmen ibre oynamıyorsa gösterge arızalı yada tikalidir sızı de yanıltıyor kombiye su var diye. Bu birinci sebepti. Ikıncı sebep eğer yukardaki gibi bir sorun yoksa basınç sondası yada kart kombide su olduğunu algılamıyor ve arızaya geçiriyor. Bir diğer ihtimalde pompa sıkışmış olabilir.

 44. Kombinin barometresi bozuk..Oynamıyor.. Birkaç yerde barometre ucunun kolayca temizlenebildiği söylenmiş.. Kombi kapağını açtığımda barometreden çıkan ve sıkıca vidalanmış bir uç var..vana gibi biryerde.. Şimdi ben bu ucu açmaya kalksam, su veya gaz tahliyesi olur mu? Yoksa rahat bir biçimde açıp, temizleyip geri takabilir miyim.. Basınç saati olduğundan biraz gerildim açıkçası… Teşekkürler.

  • rahat bir şekilde açmayın her yeri su basar. öncelikle kombinin suyunun boşaltılması lazım tamamen.ondan sonra açmalısınız.açarken dikkat edin bakır borudur çabuk kırılabilir. kırılmasın

 45. sular kesilecek şebekeden diye mombiye biraz su basiim dedim. her zaman gelen ötme sesi gelmedi vanadan zannedersem şebeke basınç düşüktü. bu esnada mutfaktaki musluktan suyu açtıhımızda 8 soğuk veya sıcak aynı) bar düşerek 1 civarı oluyor du. sonra sular hepten kesildi ve basınç hatası verdi basınç kırmızıya indi ve sonra da sıfıra indi. yarın öğlene kadar sular gelmeeycekmiş. ne yapabilirim. bu durum bir arıza habercisi midir?

  • su basmazsanız kombi çalışmaz arızada kalır. sular gelincede genleşme tankını ve plaka esanjörü kontrol ettırın

 46. Iyi akşamlar ustam.kombi göstergesi 60 yanıp sonuyordu. Aden kombi bu arada .alttan su bastım var 1.5 yaptım. Kalorifer dugmesinide 3. Kademeye getirdim daha sonra da 2.5 kademeye geri getirdim . Doğru mu yaptım. Çünkü ilk defa kombi kullanıyorum. Bana detaylı bir şekilde kombi kullanmayi tarif eder misiniz.tesekkur ederim .

  • Şu basıncı 1.5 bar da durması uygundur 1 ‘in altına düştüğünde tamamlarsınız fazla almayın. Basınç petek ısıtması yaparken özellikle yüksek sıcaklıklarda 3 e kadar yükselip ısıtma kesildiğinde düşüyorsa tankın havası yoktur hava basılması lazım. Her sene bakım yaptırın. Kullanımı ise ikitane ısı ayar düğmesi ve bir açma kapama düğmesi vardır ısı ayar düğmeleri biri petekler diğeri sıcak su içindir petekler 40 80 sıcak su 40 60 derece aralığında kademelendirlmistir eviniz hangi konumda ısınıyorsa orda tutmalısınız. Lambalar sabit yanarsa lambanın altındaki dereceyi gösterir lambalar yanıp sönerse lambanın üstündeki resimlerde hangi ariza kodu varsa o arızanın olduğunu gösterir.her arızada hemen servis cagirmayin açıp kapatın bir kaç kez düzelmez se çağırın. Hayırlı olsun .

 47. Merhaba kombi,musluğu açınca ateşleme 8 saniye yanıyor sonra sönüyor… ve peteklerde ısınma oluyor fakat barometre sürekli titriyor

   • Merhaba bar ışığı yanıp sönüyor saat calışıyor genleşme tankı tamam resetlemeyaptım 1.5 bar tamam halayanıp sönüyor sorunnedir acaba devir daim pompası sıkıştıysa busorun yaparmı cok teşekkür.

    • Basınç göstergesinin sağlamlığından kesin eminseniz basınç sondası arızalıdır.yada kart ta problem var

 48. Merhaba bar 1.5ta olmasına rağmen bar ışığı yanıp sonuyor. Sıcak suyu açınca ılık akıyor. Neden olabilir

  • Basınç göstergesi hatalı gösteriyor olabilir suyu tamamen boşaltın ve basınç göstergesine yine bakın hala 1.5 mi gösteriyor eğer öyleyse gösterge bozuk değilse basınç sondası arizali

 49. Selamün aleyküm, Demirdöküm Aden kombimin uçyollu vana motorunun takılı olduğu yerden su damlatiyordu tamirini yaptım ve basıncını ayarlarken farkında olmadan 4 bar a kadar getirmişim,kombinin arka tarafından genleşme tankının olduğu yerden su akmaya başladı hemen şu tamamlama musluğunu kapadım kombi suyunu boşalttım tekrar 1,5 bar olacak şekilde su aldım ama sürekli basıncı düşerekde olsa çalışıp duran kombi bu sefer bar ışığı yanıp sönerek çalışmıyor ve gördüğüm kadarıyla kombinin içinden alt tablaya doğru azda olsa su sızıntısı var ve basınç belli bir süre sonra 0’a iniyor sorun nerde olabilir?

 50. İyi günler demir döküm aden kombinin sıcak suyunda ve kaloriferi yakmasında geçen kış sorun yoktu bu kışa girerken kaloriferi açınca eskisi gibi çalışmamaya başladı kombi kendi kendine sadece çalışırken peteklere ısı verirken basıncını yükseltiyor durunca düşürüyor basınç da yükselince kombi kendini durduruyor gece yanarken sabaha baktığımızda petekler buz gibi oluyor kombi durmuş basınç 2 ye gelmiş petekten baya su boşaltmama rağmen basınç düşmüyor. Acaba basınç göstergesi mi arızalı diye düşündüm ama o zaman peteklere ısı verirken yükselmez diye düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler iyi çalışmalar.(yüksel olduğunda 1,6 bardan 2 ye çıkıyor çalışmadığında belli süre sonra gene 1,6 ya düşüyor o aralıkta)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.