Aden 80 (derece resmi) arızası

Kombinin kalorifer tesisatına gönderdiği suda aşırı ısınma olabilir. Tesisat dönüş filtresi tıkalı olabilir. Peteklerin vanaları kapalı olabilir, kombinin pompasında sorun olabilir, çift esanjörlü kombilerde üç yollu vana motoru veya üç yollu vana grubu arızalı olabilir.

Demirdöküm ADEN kombinizde, kalorifer tesisatına gönderdiği suyun sıcaklığı, limit dereceye geldiğinde kombinin panelinde 80 lambası (derece resmi olan lamba) yanıp sönmeye başlar. Limit Termostat kombiyi yüksek sıcaklığa karşı bloke etmiş demektir.

Arızanın giderilmesi için kombiyi kapatıp açarak resetleyebilirsiniz.Kombi devreye girecektir.

Bu arıza tekrarlanıyor ise teknik servisi çağırmanız gerekir

Sponsorlu Bağlantılar


Aden 80 (derece resmi) arızası” hakkında 62 yorum

 1. arkadaşlar benim kombim de aden 80 derece göstergesi yanıp sönüyo resetledim ama aynı teknisyenlere para kaptırmak istemiyorum bi bilgisi olan var mı…

 2. merhaba kombi petekleri ısıtıyor fakat lavabo da sıcak su alamıyoruz soğuk geliyor kombi devreye girmiyor

  • Akis turbunu bozulmus icindeki pervane erimis olabilir. Su acildiginda donmuyor ve sinyal gonderemiyor karta. Akis turbunu degismesi gerekir.

 3. iyi günler,
  demirdokum aden kombimiz suyu aşırı derecede ısıtıyor, öyleki ilk kademedeyken bile el yakıyor. yaz modundayız ve kalorifer çalıştırmıyoruz. hiç bir arıza ışığı da yanmıyor. sorun ne olabilir?

  • Sensor arızalı büyük ihtimal . birde kartta ayar yaptığınız dugmenin potansiyometresi arızalı olabilir yanı kartda arızalı olabilir. Servis bakması gerekir. Geçmiş olsun.

   • alarko serena kombim su ısıtmıyordu contayı değiştirdim şu anda suyu ısıtıyor ama en kücük derecede yansa bile kısa sürede 80 dereceye çıkıyor. kombinin tüm bakımını yaptık bu durumu düzeltemiyoruz.

    • Merhaba. Benim iki hafta önce aldığım viessmann vitopend 100 kombi 42 derece 10 saniye de suyu 47 dereceye ısıtıp 3 dakikadan fazla sadece devirdaim yapıyor. Petekleri neredeyse hiç ısıtmıyor.

     • Sistemde hava vardır peteklerin havalarını kontrol edin. Orda sorun yoksa pompa sıkışmış olabilir petek vanaları kapalı unutulmuş olabilir üç yollu vana takılı kalmış olabilir hepsinin kontrol edilmesi gerekir.

 4. KOMBİ DE HER İKİ KONUMDA DA KULLANMA SICAK SU ÇALIŞIYOR.RADYATÖR HATTI ÇALIŞMIYOR.ISITMA YAPMIYOR.AMA SICAK SU AÇILDIĞINDA SICAK SU AKIYOR.cevap bekliyorum.lütfen arkadaşlar.

  • pompa sıkışmış olabilir.üç yollu vana motoru sıkışmış olabilir.tesisat veya tesisat dönüş filtresi tıkalı olabilir.bunlar aşırı ve ani ısınmalara sebeb olur ve limit termostadı attırır.veya eğer kombi kış konumunda peteklerde hiç devreye girmiyorsa yani pompa rölesi bile çekmiyorsa kart arızalıdır.tabi su basıncı vs tam ise.geçmiş olsun.

 5. Petekleri bugün temizlettik ama hala aynı sorun devam ediyor peteklerde alt kısım isinmiyor ve kombi derecesi yanip sönüyor ne yapmak gerekir

  • Akış anahtarı(diyaframlida olabilir eğer diyaframliysa diyafram yitirilmiştir) veya sıcak su sensoru arızalı olabilir bakılması gerekir.

 6. Protherm Yarı yoğuşmalı kombimin kalorifer ısı derecesini kombi çalışırken 55 derece yapıyorum, fakat kombi ısı derecesini 58 veya 59 dereceye kadar çıkardıktan sonra kombinin alevi duruyor ve dereceyi 30 33 dereceye kadar düşürdükten 2,5 dakika sonra tekrar çalışıp döngüyü aynı şekilde devam ettiriyor.. Normalde ayarlanan derecede yani 55 derecede sabit yanıp içerideki oda termostat sıcaklığına gelince kapanması gerekmiyor mu ?

  • Kombide termostadi bağlıysa termostat da ayarladiginiz dereceye gelene kadar kombiyi yakar ve durur. Ama oda termostadi bağlı değilse kombi ortam sıcaklığına gore değil sistemdeki su sıcaklığına gore çalışır. Yanı ayarladiginiz derecenin biraz üstüne kadar çalışır durur sonra ya bekleme suresine gore yada sıcaklığa gore tekrar devreye girer.

   • hocam oda termostatından oda sıcaklığını 22 dereceye ayarlıyorum, kombinin de 60 derecede yanması için ayarlıyorum. normalde oda sıcaklığı 22 dereceye gelince kombinin kapanması gerekiyor, fakat benim kombi içerideki termostatın oda sıcaklığı 22 dereceye gelmeden duruyor. 60 Dereceye ayarladığım kombi 61,62,63,64,65 nci dereceye kadar çıkıp içerideki oda sıcaklığına bakmaksızın duruyor ve kombi derecesi 40 dereceye kadar iniyor aradan 2 dakika geçtikten sonra tekrar açılıyor ve bu döngü böyle devam ediyor.

    • oda termostadının bağlı olduğu kablolar yerinden çıkmış olabilir. yada termostat arızalı.yanlış ölçüyor.

 7. Şener Orhanlı kombyi yeni başlattık servis geldi açtı iki gün çalışti kalörüfer. Sıcak su geliyor ama petekler çalışmıyor konbinin derecesi 27 lerde anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

 8. bende de şöyle bir sıkıntı mevcut kombi paneli üzerinden sadece sıcak su seçili yani kombi yaz modunda olurken sıcak su açıldığında belli süre sonra peteklerde ısınmaya başlıyor . sebebi nee olabilir ?

 9. Merhaba
  Benim kombim Demirdöküm su bir ısınıyor bir soğuyor ve ısı ayar derecesi kendi kendine 3 e gelip geçiyor peteklerden havasıonı alıyoruz fakat petekler kapalı iken bile on dakikada sıcak su bile kullanmadan kendi kendine su seviyesi 3 ü geçiyor ve kombinin altındaki borudan su akıtıyor ne yapmalıyız acil cevap vermenizi rica ederiz

  • Su basınç göstergesi kombi kapalı iken bile yükseliyorsa doldurma vanası ve plaka esanjorun kontrolü gerekir.bunlar yapılmışken genleşme tankının da havası basılması gerekir.

 10. Mrb Demirdöküm Nepto kombim var,termostatı devreye sokuyorum fakat odanın ısısına göre değilde kombi kendi üzerindeki ısıya ulaşınca duruyor yani birkaç dakika sonra,sanki termostat yokmuş gibi davranıyor başka bir termostat taktım onda da aynı şeyi yapıyor kabloların da da bir problem Yok.

  • Mrb benim arızama benzer yukarıda bir arkadaş daha yazmış fakat benimki ayrı termostatım falan sağlam kablo bağlantılarında da sorun yok başka çalışan bir termostat taktım ondada aynı problem var acaba sıkıntı ne olabilir teşekkürler

 11. Benim konbimde 80 arizasi var. Birbirine seri bagli iki emniyet termostati var. Calisirken ana karta bagli olduklari x9 soketindeki 58-59 uclarini olctum. 30 VDC termostatlardan dolasip karta gelebiliyor fakat ariza devam ediyor. Hem muslukta hemde peteklerde su isitmiyor. Atesleme baslamadan arizaya geciyor.neden olabilir? Su girislerindeki filitreleri de temizledim.

  • Kalorifer ve sıcak su sensörleri , limit termostat kontrol edilmeli. Isıyı yanlış yanlış olcup kartı yanıltabilir. Buda aşırı ısınmaya sebep olabilir. Diğer bir ihtimal kalorifer tesisatı ve filtre tıkalı olabilir ki kontrol etmişsin iz sorun yoksa geçerli değil bu dediğim. plaka esanjor tıkalı olabilir kireç çözücü ile yıkanıp temizlenmesi gerekir.pompa devirsiz donebilir ,uç yollu vana kaçırıyor olabilir . Bunların sonucunda dediğim gibi aşırı ısınma meydana gelir ve bu arizaya sebep olur.

 12. Demirdöküm nitromix kombiyi hangi dereceye ayarlarsam o dereceyi geçmiyor.Normalde birkaç puan yükselmesi gerekmezmi? Aynı kombiden daha önce kullandım.Mesela kombiyi 50 dereceye ayarlarsam yaklaşık 55-60 dereceye kadar yükselip ondan sonra derece düşmeye başlıyordu. ama bunda öyle olmuyor.Sıcak su kullanımında bir sıkıntı yok.Sizce kombideki problem nedir?Normalde ayarlanan dereceden kaç puan artması ve kaç puan düşmesi gerekir?

  • Evet normalde ayarlanan derecenin 5-8 derece ustune çıkar sonra düşer. Ama bazen bu prensibe uymayan kombiler olabiliyor. Eğer arıza kodu ısınmada sorun vs yoksa ki olmaması gerekir bu sebepten dolayı problem edilecek bir sorun değil rahat olabilirsiniz.

 13. Merhaba
  ECA confeo plus combi
  petek suyu sicakligini 40 ayarli ve bazen petek soguyor kombiye baktigimda ekranda 60 derece olarak gosteriyor atesleme yok. O durumda iken 80 e aliyorum yine atesleme yok.combiyi kapatip actigimda derece 35 civarinda cikiyor ve atesleyip dewreye giriyor.kapat ac yapmazsam peteksuyu sogudugu halde derece 60 gorundugunden (yanlis gosteriyor) kombi calismiyor. Termostad kaynaklimidir acaba.

 14. merhabalar benim demir döküm aden kombim var ve sürekli yanıyor belli bir dereceye gelince basınç göstergesi 1.5 den 2 ye çıkıyor sonra tahliyeden su atıyor su attıktan sonra sönüyor ama su atana kadar sürekli yanıyor sebebi ne olabiir acil cevap lütfen teşekkür ederim .

 15. MERHABA benim kombim baykan yıldız pulus kombimde 60 80 arızası mevcut resetlemem ragmen sorun yaşıyorum bunun sebebi ne olabilir

 16. Merhaba benim kombim aden sorunum sıcak suyla ilgili sıcak su bir aşırı ısıtıp ardından hemen tamamen soğuyor bu böyle devam edip gidiyor kombinin üzerinde herhangi bir arıza ışığı yanmiyor ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Sıcak su sensoru arızalı olabilir. Plaka eşanjör tıkalı olabilir bunların kontrol edilmesi gerekir.musluklarin ağzında filtreler varsa onları sokup temizleyin kireç bağlamış olabilir duş fiskiyesinin delikleri kireçten tıkanmış olabilir.

   • Muslukları kontrol ettim fakat değişiklik yok bahsettiğiniz arızaların masrafı hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum

 17. Merhaba. Kombi Alarko trendy 80 arizasi veriyor. Reset atiyorum vanayi konteol ediyorum basinc 2 civari. Sicak suyu aciyorum isitir gibi yapiyor alev 3.4 sn yede sonuyor. Muslugu tekrar kapatip aciyorum yine isitir gibi oluyor alev 3.4 saniye yaniyor ve sonuyor ardindan. 80 arizasi veriyor. Ne yapmaliyim. Simdiden teşekkürler.

  • Ateşleme ve iyanizasyon arızası. Bujilerde kurum oluşmuş olabilir gaz ayarları bozuk olabilir yada kart bujiden gelen sinyali okuyamıyor olabilir. Kontrol edilmesi gerekir.

 18. Kombim 30 saniye yanıp 5 dk veya daha fazla dinleniyor petekler soğuyor bu arada sorun nedir ne yapmam lazım

 19. biz kombiyi 35 derece de calistiriyorduk.peteklerin soğuk olduğunu farkedip kombiye baktım 10 derece yazıyor Işığı yanıp sönüyor…sebebi hakkında bilgisi olan var mi ;(;( bakımını da yeni yaptırdık.

 20. Merhaba, İmmergas star kombi var.Yazlık modda çalışıyor.Sıcak su 35 dereceye ayarlı iken su sıcaklığı istemesek de 55-60a çıkıp kombi sönüyor.Sonra kullanım devam ettiği için 30lara kadar düşünce tekrar ateşliyor.Sıcak suyu kapatınca ise ekrandaki sıcaklık sabit kalmıyor ya da düşmüyor.Tersine 80e kadar teker teker çıkıyor ve 27 hatası verip kombi kitleniyor.Kombi içindeki suyu musluktan akıtınca kaynar seviyeye yakın olduğu anlaşılıyor.Sıkıntılı nokta ve çözümü nedir?Neler kontrol edilmelidir?

  • Bu sorunun birden çok sebebi var . Once bakılacak yer bu arızayı sadece kombiye uzak muslukta mi yapıyor yada tüm musluklarda yapiyormu? Musluklarin agizlarindaki filtreler temizlenmeli dus fiskiyesinin delikleri temizlenmelidir.bataryalarin iç kaçak yapmaması gerekir yani sıcak taraftan soğuk tarafa kacirmamasi gerekir. Bu kontrollerden sonra duzelme olmazsa uc yollu vananin kaçırıp kaçırmadigi tespit edilmelidir o da sağlamsa sıcak su sensörü değiştirip kontrol etmek gerekir duzelmezse plaka esanjor temizlenmeli.

   • Merhaba, Tüm musluklarda aynı sorunu yaşatıyor.Ağız filtreleri temiz durumda.Sıcak suyun debisi biraz dalgalı.3 yollu vananın kaçak kontrolü nasıl yapılabilir?Sıcak su sensörü sıkıntılı ise ekranda yüksek görünen derece bundan dolayı mıdır?Sensör suyu daha çok daha çok ısıt diye mi sinyal yolluyordur?

    • Su basıncı az olmaması lazım yani musluklardan dakikada en az 2 litre akacak şekilde basınçlı olmalıdır. Üç yollu vana prtekler soğukken ve sıcak su açıkken kombiye en yakin petege ve borularıni elinizle kontrol edin ısınma sıcaklık varsa sıcak suyu petege kaciriyodur üç yollu vana. Sensör görevi kombiyi kaç dereceye ayarladiysaniz o dereceye getirmek tir. 45 e ayarlı ise 45 e getirip orada modulasyon yapması dengede tutması gerekir sensör bozuk ise yanlış algılar ya daha fazla ısıtır yada hiç calistirmaz kombiyi. Daha fazla ısıttıgi zaman kaynama olur limit termostat açar kombi soğuyana kadar devreye girmez

     • Teşekkürler, kombi ekranındaki sıcaklık aşırı arttığında bile en yakın petek girişindeki metal kısım hiç ısınmıyor.3 yollu sağlam sanırım.Anlatımınıza göre sensörün sorunlu olma ihtimali yüksek.Durduktan sonra ekrandaki sıcaklığın giderek artması ve petekler kapalı iken 27 arızası verene kadar gelmesi sensör kaynaklı mıdır?Eşanjör içerisindeki bahsettiğiniz temizlik sıkıntısı buna sebep olur mu?(Fan kapandıktan sonra ekrandaki sıcaklık artıyor ve fan o sırada tekrar çalışmadığı için sıcaklık hata verene kadar artıyor)

     • Evet esanjor deki tıkanıklık da sebep olur. Sizin kontrol ettireceğiniz yer üç yollu vanayi sağlam varsayarsak, sensör, pompa ,esanjorde tıkanıklık olup olmadığı, tabi bunları teknik bir gözle cihaz başında nokta atışı yapabilecek birisi yapmalıdır. Gecmis olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.