Aden 90 (alev resmi) arızası

Kombilerin her yıl bakıma girmesi gerektiğini çoğu kişi bilir. Bakımsızlıktan dolayı çok sık meydana gelen arıza Ateşleme ve İyanizasyon arızasıdır.

Örneğin, bir kombi uzun zaman kullanılmadığında Brülörün içine veya Enjektör (meme) kitinin  içine örümcek ağ yapabilir. Hemde bu örümcek ağı iyanizasyon elektrodunun hizasındaki enjektöre denk gelmiş ise ortaya inanılması zor ama kesinlikle olabilecek bir arıza çıkar.Veya gaz hattında hava birikmiş olabilir. Bu durumda da ateşleme yapmayabilir.

Uzun zaman bakıma girmemiş bir kombinin yanma odası, ateşleme elektrodları ve iyanizasyon (alevi tutma) elektrodu kurumdan dolayı işlevini yitirmiş hale gelir. Ateşleme elektrodu ateşlemeyi yapamaz, gaz birikmesi sonucu patlamalı yanmalar olabilir. Veya ateşlme olduktan sonra İyanizasyon Elektrodu alevi tutamayıp karta bilgi veremez, dolayısıyla arıza meydana gelebilir.

Demirdöküm ADEN modelinde panelde 90 (alev resmi ) lambası yanıp söndüğünde ateşlemede veya iyanizasyonda problem var demektir veya gaz beslemesinde ,yani gaz valfinde veya gaz hortumunda problemler olabilir. Ama ADEN modellerinde bu arıza sadece gaz beslemesi veya iyanizasyondan ibaret değildir. Alakasız ama ADEN modellerinde 90 lambası yandığında ana kartta ve hava prosestadında da sorunlar çıkabiliyor.

Reset yapmak için kombinizi açıp kapatmalısınız.Arıza düzelebilir fakat bir süre sonra tekrar meydana gelebilir.

Arıza sık sık meydana geliyor ise kombinizi kapatıp kesinlikle teknik servisi çağırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Aden 90 (alev resmi) arızası” hakkında 95 yorum

 1. Demirdöküm aden kombim var.ateşlemede hiç bir sıkıntı yok.yfan çalışıyor.bülörlere pislikmi girdi diye söküp baktım herşey normal.yanlız sistem gazı bülörlere vermiyor.ondan sonrada 90 hatasını veriyor.bu sıkıntı olmadan önce bir kaç defa evin sigortası attı.acaba anakarttamı arıza oluştu.oldıysa hangi devre elemano zarar görmüş olabilir? ?

  • Adenlerde 90 arızası meşhurdur. Genelde ana karttan kaynaklanıyor. Ama önce hava prosestadini değiştirip deneyin . bazen hava prisestadindada sorun çıkabiliyor alakasız olmasına rağmen . duzelmez de kesinlikle kart arızalı dır.

   • Prosestad başka denedik. Yine aynı.anakartta hangi röle aeızalı acaba. Resimşi olarak şu röle buna aittir diye bir resim varmı acaba? Teşekkürler!

    • resimli olarak şuan arıza anlatımı yok elimde ama servise kartı verirseniz tamir ettiriyorlar. bu şekilde çözülebilir arızanız.

    • bendede oldu rolenin ayağındaki leğim hatasından olduğunu gördüm leğim yaptım düzeldi servis gel di kart değişecek dedi 400 lira istedi kendim yaptım.

 2. Kardeşim
  Web sitende demirdöküm neva hk24 yok ama yine de yazıp bir şansımı denemek istedim. Cihaz hiçbir arıza kodu vermiyor asla ateşleme yapmıyor. İlk açıldığında cihaz kendini ateşleme yapmak için hazırlıyor. Belli bir süre sonra reset atar gibi birşey oluyor displayin lambası bir an sönüyor sonra displaydeki bütün segmentler yanıyor, bir röle sesi duyuluyor. Cihaz açık olduğu sürece bu durum sürekli devam ediyor. sorun ne olabilir? Şimdiden teşekkürler!

  • Anladığım kadarı ile pompa devreye giriyor ama fan çalışmıyor . sesi iyice takip edip yazarsanız net yorum yaparım. Önce alt taraftan pompa sesi sonra üst taraftan fan sesi sonra yine ust taraftan tik diye kontak sesi prosestadin sesi gelcek en son gaz ve ateşleme aynı anda olacak.

 3. demirdöküm aden kombimi şehir dışına çıkmak suretiyle 3günlüğüne kapattım.Geldiğimde arıza kodunda 90 led i yanıp sönüyor , önceden böyle bir sorun vermemişti ne yapmam gerekir ?

  • gaz hattında hava oluşmuş reset yaparak çalıştırmayı deneyin birkaç kez. olmazsa alttaki gaz borusunu kombi kapalıyken hafif gevşetip gazı dışarı attırın 10-20 saniye sonra tekrar sıkın ve köpükle kaçak kontrolü yapın bu arada da ortamı havalandırın ve ateşle yaklaşmayın.çalışması gerekir bu işlemden sonra .

 4. Slm adem kombim var su seviyesi 2 barda ama bar ışığı yanıyor bu durumda da kombi otomatik olarak kendini kapatıyor bütün ışıklar sonuncede tekrar atesliyor ama gene bar ışığı yaninca tekrardan kombi kapanıyor bu sorunu nasıl çözebilirim…

 5. Slm demirdöküm aden kombim var elektrikler gitti geldikten sonra ariza oluştu bir an çalisiyor gibi fan sesi geliyor ama ne sicak su veriyor ne petekler isiniyor alev isareti olan lamba yaniyor .. bizim burasi mahrumiyet bölgesi gibi zar zor teknik servis bulduk petekler temizle arzayi tespit et ve yap dedik geldi kombiyi acti on saniye bakti gaz valfi arzali 250 tl verirsen takariz dedi güvenemedim hile var gibi geldi on saniyede arzayi gözle tespit edip.o kadar para istemesini supheli buldum petekleri temizleyin biraz dusuneyim dedim petekleri temizlemeye gerek yok her bir yilda petek temizlenmez dedi arzayi yaptirmiyorsan 30 tl servis ucreti verin gideyim dedi her nedense iyice suphe ettim yinede servis ucretini verdim gitti bir baska servis buldum bizim gaz valfi arzaliymis usta ne kadara yaparsin dedim 150 tl dedi arza gaz valfinden degil gibi dedi ama bekledim birturlu gelmedi aradik birdaha ulasamadim evde yenidogan cocuk var ne yapacam bilmiyorum sizce neyi vardir kombinin ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • Bu arıza geniş kapsamlı bir arıza olduğu için değişik parçalardan kaynaklanabilir . Karttan olabilir gaz valfinden olabilir bujilerden olabilir.prosestatdan olabilir. Gelen servisin detaylı kontrol ve test ettikten sonra kesin tespiti yapması gerekir. Genelde karttan kaynaklanıyor ama dediğim gibi diğer parçalarında kontrol edilmesi gerekir. Aden sıkıntılı bir kombi çünkü kesin tespit sart

 6. aden kombi 90 arızası gösterdi gaz var ateşliyor gibi bir efekt geliyor fakat alev yok. örümcek mi dersiniz?

  • Adenlerde 90 arızası klasik hale geldi artık. Bazen karttan bazen prosestattan bazen gaz valfinden yapıyor. Genelde karttan kaynaklanıyor.ama sırasıyla bakılıp test edilmesi gerekir.

 7. Hayırlı akşamlar benim kombimde Yen’i bakım yapıldı fakat 2 gün sonra Demirdöküm marka kombimde en sondaki lamba yanıp sönüyor damla şeklinde üstü çizgili olan lamba daha sonra kombiyi resetlediğimdw düzeliyor fakat 1/2 saat sonra yeniden oluyor..birde ateşkerken patlamalı ateşliyor. Nedir bunun çözümü yardımcı olursanız seviniriz..

  • Bu ariza genelde kart arızası olarak çıkıyor karşımıza ama bazen proeestat danda kaynaklanabilir .Önce prosestadin yenisi ile teste bırakılması gerekir duzelmezse karta bakılması gerekir.

 8. aden kombimiz var.3sene önce (90) arızası verdi.serviz geldi 350 liraya anakartı değişti,dün yine arıza yaptı.hiçbir lamba yanmıyordu.anakart üzerinde sağ tarafta röleye benzer küp şeklinde siyah bir parça var.ona dokununca lehimlenmiş bacaklarından bir cızırtı geldi sonra tüm ışıklar yanıp kombi çalışmaya başladı.bugun tekrar acıp elektriği kestim ve o rölenin bacaklarında lehim oynadığı için güzelce lehimledim.lehimden sonra çalışmadı 90 arızası verdi..yine anakart demeyin ne olur..birde bu prosestat dediğiniz eleman neresi oluyor.ona bakım nasıl yapılıyor
  sevgi ve saygılarımla

  • Büyük ihtimal yine anakart görünüyor tamir ettirebilirsiniz sıfır almaya gerek yok iki katı fiyat oynuyor arada.prosestat fanin yanında beyaz yuvarlak parça ama onun bakımı tamiri olmaz değişir arizalandiginda

 9. Demirdöküm aden kombimiz var petek ısı seviyesi 1-2 inci çizgi arasında fakat kombimiz aşırı ısınma veriyor bar seviyesi sona dogru yükseliyor nedeni nedir ne yapabilirim

  • Tesisatta filtrede tıkanıklık olabilir kombinin altındaki boruların vanaları veya petek vanaları kapalı olabilir yada pompa arizali olabilir sırayla bakılması gerekir.

   • Petekler açık durumda kombinin altındaki filitreleri temizleyip taktım şimdi kombi kapalıyken yanmaya başladı gazı kestigimde galiba motor sesi geliyor devamlı

    • filtrede çamurlaşma varmıydı tıkalımıydı yani. motor sesi pompa sesidir normaldir ses yapması.

     • Paslanma vardı gözenekler hafif tıkanmış açarken azda hava vardı temizleyip taktım fakat kombi kapalıyken çalışmaya başladı gazı kestim fakat yanma durdu pompa durmadı komple kapattım fişten

     • Hava sıcaklığı eksilerdeyse don koruma moduna girmiştir.ondan çalışmıştır.eger filtrede pas rengi oluşmuşsa petekleri temizlettirin iyi olur.

 10. Merhaba sorun devam ediyor kombinin petek sıcaklıgı kendiliginden yükseliyor ve bar seviyeside yükseliyor sona dogru geliyor sorun ne olabilir acaba

  • Petekler alt ve üst tarafı güzel isiniyorsa ve bu şekildeyken basınç yükseliyorsa genleşme tankının havası bitmis olabilir hava basılarak test edilmesi gerekir. Ama peteklerde ısınma yok ve kombi sıcaklığı aniden yükselip basincida yukseltiyorsa muhakkak bir yerde tıkanıklık var . Dediğim gibi ya petekler tıkalı , ya üç yollu vana veya üç yollu vana motoru sıkışık veya arızalı yada esanjorde tıkanma var bunlara bakılması gerekir. Servis mudahalesi gerektiren işler .

 11. Petekler ısınıyor dediginiz gibi tankın havası bitmiş olabilir teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için

   • Slm aleykum demir dpkum eden kombi kullanicisiyim atesleme yapmiyo alev resmi ikaz lambasi yaniyo kombi aksam calisiyodu birden giddi elektirik bile gelmedi skortalarinida degistirdim simdi elektirik geldi ama ateslemiyo acil cevap verirmisiniz

  • Petek kolay kolay hava yapmaz kombiyle alakası yoktur zaten. Ancak bir yer sokulur parça değişimi için veya tesisat boruları tadilat için sokulur vs o şekilde hava yapar. Eğer sürekli karsilasiyorsaniz sistemdeki havayı tam attiramiyor olabilirsiniz .

 12. demirdöküm aden kombim var 90 derece arızası var resetleyip çalıştırıyorum ama bi kaç saat sonra tekrar arıza veriyor 24saatte en az 5 kez tekrar ediyor bu durum. resetleyip çalıştırmak çözüm değil farkındayım ama acaba kombi patlar yada başka bi sorun çıkarabilir mi :/

  • Kombi patlamaz sadece arızaya geçer. Karttan kaynaklanıyor servisler de tamirli kart oluyor yada alıp tamir ettiriyorlar o şekilde deneyin sıfır kart almayın oda yapar adenlerde kronik arıza genelde karttan yapıyor bazen prosestatdan da yapar ama sizinkide muhtemelen karttır

 13. Merhaba iyi akşamlar. Demirdöküm aden kombi 10 gün önce temizlik bakımı yapılmış 4 gün sonrada 90 alarmi veriyor. Daha önceki yazıları okudum hepsi çok faydalı fakat bizde kombiyi sadece su tarafina alınca gayet güzel çalışıyo su kalorifer tarafına alınca bi süre sonra hata veriyo. Yukarida yazan sebeplermidir yine ?? Tşkler.

  • 90 arızası adenlerin kronik arizasidir ve genelde karttan kaynaklanıyor. Prosestati ve gaz valfini kontrol ettirin sorun yoksa kartta sorun var bakılması test edilmesi gerekir.

 14. Abi yeni kiracıyım demirdöküm aden kombi var aynısı ve kullanım kılavuzunda petekler için e ye getirin 70 derece tasarruflu diyor o şekil kullanılırmı sıcak su içinde kalın cizginin başladı yer 50 derece kabul edilir oraya kadar getirin diyor saygılar abi kullanan bilen varsa bu şekilde yardımcı olursa sevinirim evim ısınmıyor cünkü

  • Petekler isinipta evin isinmamasi ayrı peteklerin hiç isinmamasi ayrı . Sizin sorun tam olarak hangisi bilemiyorum. Peteklerde ısınma var ama ev isinmiyorsa evin durumuyla alakalı sorun var . Yani yalıtım alt katta kinin yakıp yakmamasi vs. Ama peteklerde kombi yuksektede çalışmasına rağmen isi yoksa bu tesisatla alakalı durum. Tesisat filtresi ve tesisatın temizlenmesi gerekir. Kombiyi 70 de yakmaniza rağmen petekler isinmiyorsa kesin tesisatla alakalıdır .

 15. merhaba ,

  aresleme yapiyor brulor bir kac saniye yaniyor. daha sonra sonuyor. ilk actigimizda pompa ve hava akisinin sesini duyuyoruz. sorun neden kaynaklanabilir sizce ?

  • iyanizasyon hatası var ateşlemeyi hissedemiyor . bujilere ve karta bakılması gerekir.brülöründe kontrolü yapılması iyi olur.

 16. merhabalar;
  Aden marka bacalı kombim var. 90 ikaz lambası yanıyordu. usta çağırdık. sırasıyla kart değişti sonra, bujiler değişti, ateşleme sistemi değişti, üç yollu vananın takılı olduğu yerde hafif ıslaklık gördük vananın girmiş olduğu conta gibi birşey değişti. brülörler temizlendi. sonuç olarak 30 dereceye kadar olan sıcaklıkta sorun yok. ancak 30 dereceyi geçerse petek veya sıcak su yeniden 90 ikaz lambası yanıyor. sebebi nedir acaba

  • 90 arızası adenlerin kronik arizasidir genelde karttan yapar ama bazen hava prosestadindan da yapabiliyor. Prosestati test ettirin sorun yoksa olay yine kartta

 17. Bizdede anakart değişti protestat değişti iyonizasyona bakıldı gaz valffi kontrol edildi. Hala 90 ışığını yanıp kalıyor . Sıçak suda peteklerde çalışmıyor .. problem nerde olabilir değiştirecek parça kalmadı anakart bile değilşti..

  • Adenlerde kronik arizadir. Ve genelde karttan kaynaklanır. Kartı tekrar bir kart tamircilerine verin kombi kart tamircilerine verin sorun varmı yokmu bı olcsunler devre elemanlarında. Büyük ihtimalle yine karttan çıkacak

 18. merhabalar. Aden kombim ateşleme yapıyor fakat alev almıyor. Ateşleme yapan yerdeki ejektörler kıvılcım çıkıyor ama alev yok. önce gaz valfini mi kontrol ettirmeliyim yoksa direk anakartı mı test ettireyim?

  • önce gaz olup olmadığını kontrol edin evde. gaz varsa ocak falan yanıyorsa gaz valfini kontrol ettirin test amaçlı değiştirilebilir yenisi ile düzelmezse karta baktırın.

 19. Aden kombi kullaniyorum. Atesleme yapiyor yaniyor. 45 sn sonra sonuyor. Sonra tekrar atesliyor ayni sekilde devam ediyor. Petekleri ve tesisat suyunu isitiyor. Boyle yanip sonmesi surekli olmasi normal mi

  • 45 saniye biraz garip geldi ama petekler ve su ısınıyor diyorsunuz petekklerin hepsinin ısındığına eminseniz sorun yok. normal.

   • Sadece tesisat suyu kullanirken 5 dk da bir di. Dun denemek icin petekleri yaktim hepsi isindi ama surekli yanip sondu. İlk kez bu kombiyi yakiyorum yeni tasindim. O yuzden eskiden nasil calistigini bilmiyorum. Tesekkur ederim

 20. Merhaba
  Yeni kiraciyim Demirdokum aden markali kombim var(bacali uzerinde dereceleri var biraz eski). Suyu actigimizda sicak su geliyor sorun olmuyor fakat kapattigimizda ateseleme kapaniyor fakat fan durmuyor. servis cagirdik baca sensorunde sorun vardir dedi baca sensorunu degisti fakat cozulmedi sorun. Suyu kapattigimizda ortalama 5daq ile 20 daq arasinda calimaya devam ediyor fan sonra kendi kendine duruyor. Sizce bu normalmi yoksa sorunmu var? Eger varsa neyden kaynaklanir sorun?

  • öncelikle kombiniz hermatik kombi bacalı değil. bacalı kombilerde fan olmaz. kombi durduktan sonra fan çalışmaya devam ediyorsa hava prosestadı yada kartta sorun vardır.baca sensoru dediğiniz arca anladığım kadarı ile hava prosestadı. onu değiştirdiyseniz karta bakılması gerekir.

 21. Aden marka kombimin arızası için önce karta baktı sıkıntı dedikten sonra gaz valfi değiştirildi kombi çalışmaya başladı sıcak su almaya başladık sorun giderildi fakat havalar soğuduğu için kış moduna aldım kombi ateşleme yapıyor yanmaya başlıyor hemen geri sönüyor tekrar ateşliyor yanıp hemen geri sönüyor bu sırada fan çalışıyor belli bir süre sonra tekrar ateşleme oluyor tekrar yanıp sönüyor bu işlem üç dört defa oluyor fan hiç durmuyor çalışıyor daha sonra 90 lambası yanıyor usta geldi bütün işlemleri yaptı arızayı bulamadı sıcak su tarafına aldığım zaman kombi sorunsuz çalışıyor sıcak su alabiliyorum

  • hocam adenlerin kronik arızasıdır bu. genelde karttan kaynaklanıor ama fandan gaz valfinden ve prosestattan da kaynaklanabiliyor.sizin sorunda muhtemelen karttan çıkacak ama önce prosestat ve fanı kontrol ettirin. fanın kantlarını temizlettirin. prosestadı denemek amacı ile bir kaç günlüğüne değiştirin aynı sorun devam ederse sorun kartta yine. geçmiş olsun.

 22. merhaba aden kombide ateşleme sesi geliyor ancak alev almıyor. kartın olduğu bölgeyi aşağı yukarı oynattığımda alev alıyor. acaba sorun kartta mıdır yada kablolarda olabilir mi ?

 23. Demir döküm kombiden çıt çıt diye see geliyor şarteli açık kapattım yine aynı oluyor bide ekranda alev sembolü çıkıyor şimdiden teşekkürler çalıştrsak bi sıkıntı olurmu

  • ekranda alev resminin çıkması kombinin devrede olduğunu içerde yanma olduğınu gösterir.petekleri veya sıcak suyu ısıttığında alev resmi çıkar. çıt çıt sesi ise bazı kombilerin kasaları şaseselerinde kullanılan metalin kalitesinden dolayı ısınma ve soğuma anlarında bu ses gelebilir tehlike olmaz. kullanmaya devam edin. sorun olmaz.

 24. Selam Aden,
  – Kombimde arıza göstergesi yok , fakat derece 70’e gelince ateşlemeyi kesip kapanıyor, derece 25 e geldiğinde tekrar açılıyor.
  Oda sıcaklığı 20 derecenin üzerini çıkmıyor.
  Resetledim fakat sorun da düzelme veya değişime rastlamadım.

  Sence sorun nedir ?

  • Anladığım kadarıyla oda termostadi kullanıyorsunuz eğer kullanıyorsanız öncelikle termostadi kontrol edin artı oda termostadi nın bağlı olduğu yer çok önemli dis duvar kapı arkası çok yüksek veya çok alçak olmamalı. Ikincisi evin durumu . Termostadi çok etkiler işi yalıtımı vs. Ve son olarak termostat kullansanız da kullanmasanıza tesisat temizliği ve kombi temizliği önemli petekler filtreler temiz olmalı sensörler en az 3 senedir değişmemişse değiştirilmelidir.

 25. Iyi gunler.Buderue kombi kullaniyoum.bi kac gun oldu alali.Kombi derecesi 45 te ancak atesleme hic kesilmiyor.surekli gaz yakiyor 24 saat .daha sifir yeni kombi .servis cagirdik olabilir normal dedi .bi aciklama alamadik.buderus ayni model kombi evimizede baglattik yeni ancak boyle bir problem yasamadik ne yapabilir ?

  • ateşleme hiç kesilmiyor derken gerçek manada hiç kesilmeden dur kalk yaapmadan sürekli ateşleme halindeyse sorun var kombide karta sensörlere bakılması gerekir. ama sürekli dur kalk yapıp sık sık devreye girip uzun süre çalışıyorsa evin ve tesisatın durumu ile alakalı. evde yalıtım yoktur tesisat geç ısınıyordur vs bunlardan dolayı yapar.

   • Surekli atesleme halinde hic ara vermiyor.45 te derece .normalde bazen cikar bazen duser sicaklik kombide.ama bunda hic araliksiz atesleme var derecede sabit 45 gorunuyor 46 bile olmuyor hic .

    • kombi sürekli ateşlemede duruyo anlattığınıza göre bu şekilde durmadan ateşlemeye deveam etmesi imkansız. en azından basınç yukselir emniyet ventilinden alttan su boşaltır. aşırı ısınma olur limit termostat devreyi keser. kombi sürekli devrede kalamaz.bence en yakın zamanda servis çağırın karta sensörlere ve ateşlemeye bi baksınlar.

     • Servis bunun normal oldugunu soyledi.firmayi aradik eger cozum bulunamazsa yeni cihaz verilicek.Ilginiz icin tesekkurler

     • Kusura bakmazsaniz numaranizi eposta adresime yollayabilir misiniz ?sorunumuza hicbi sekilde cozum bulamiyoruz.dogugazi cagirdik gaz olcumu yaptilar .kisi dediki su an burda cakmak caksak havaya ucar.yetkili servis diyorki yok ben olcucem onemli olan benim olcumum benim dediklerim diyor.ateslemenin hic durmamasi normal diyor.firmayada cok isi kaybi var bi problem yok seklinde yazi yazmis

 26. Doğalgaz eve geldiğimde bitmişti ve karttaki ek 10 küpü yüklesem de, sürekli ADEN 90 arızası devam ediyor. Ne yapabilirim?

  • Kombiyi birkac kez resetleyin düzelmezse ocağı biraz yakın sistemde hava oluşmuş olabilir ondan sonrada düzelmezse servus müdahalesi şart. Adende 90 arızası biraz kıl bir ariza ve birkaç parçadan kaynaklanabiliyor.genelde karttan çıkıyor ama gaz valfi hava prosestadi fandanda yapabiliyor.

 27. İyi günler bizde de aden kombi var. 5 tane peteğimiz var 4 ü çalışır durumda, biri hiç ısınmadı, tesisatını kombiye direk bağladık. Yine çalışmadı. Kombiyi son ayarda açtık, ateşliyor fakat 5 sn sonra bütün lambalar sırayla yanıyor, sonra kombi kendini kapatıyor son ayarda iken petekler ısınmadan, 2-3 dk sonra tekrar ateşliyor yanıyor lambalar tekrar yanıyor falan filan sirkülasyon böyle devam ediyor. Sorun nedir kombinin gücüyle alakalı olabilir mi

 28. iyi akşamlar kombimiz aden ;sıcak su bölümünde iken suyun akış hızı değişmediği halde neredeyse dakikada bir ateşliyor biraz sıcak su akıyor tekrar sönüyor tekrar yanıyor servis geldi basıncını düzeltti ama arıza geçmedi sizde bir çözüm bailgisi varmı?

  • bnun birkaç sebebi var. plaka esanjör tıkalıdır temizlenmesi gerekir,sıcak su sensörü bozuktur,su basıncı az dır ,gaz ayarları bozuktur.detaylı kontrol edilmesi gerekir.

 29. Öncelikle Allah razi olsun diyorum. yorumlar ve cümleye verdiğiniz bilgi den dolayı. Rızkınız bol olsun.

  maalesef benimde sorunun aden ve 90 hatası. bu konuda yazdığınız büütün yorumları okudum. ve kendimce kombiyi kontrol ettim. fan açıyor, ateşleme yapıyor ama gaz gelmiyor. ara da kart tı sallayınca yanıyor. karttan olabilir cevabi olabilirdiyorun.
  sorum şu internette 300 , 400, 500 tl ye aden kobi satılıyor. acaba diyorum ustalara verdiğim ücreti ikinci el satıcıdan garantılı kobi ile mi değerlendirsem. diyorum. Teşekkürler.

  • teşekkürler amin cümlemizin. ustam yeni kombi almaya gerek yok ama derseniz ki kombiyi alayım diğer parçalarıda kullanırım alın ama 300 den fazla para vermeyin. çünkü içindeki parçaların durumunun ne olduğu belli değil . kart konusunda ise 90 derece arızası adenlerde kronik arıza karttan fandan prosestatdan gaz valfinden kaynaklanabiliyor en yaygını kart arızası. kartı değiştirmeniz bir şey ifade etmiyor kronik arıza olduğu için yeni karttada sorun olabilir. onun için kartı tamir ettirin kullanın.geçmiş olsun.

 30. Slm aden kombi kullaniyorum ama petekleri acinca kendiliginden kombi nin suyu artiyor bar 1.5 ken 3 e kadar çıkıyor sicaksu kullanırken öyle bir problem yok ne yapabilirim

 31. Merhaba,dün akşam aden 90 arızası oldu ve iş yerimdeki ustama telefondan sorduğumda ateşleme çubuğunu temizlersen düzelebilir dedi. Bende elektriği kesip bir tornavida marifetiyle temizlemeye çalıştım ve kombiyi resetleyince çalıştı. Daha sonra tekrar tekrar bu işlemleri yaptım. Nihayetinde internete müracaat ettiğimde ateşleme çubuğu yerine karşılıklı birbirine bakan iki çubuğu (sanırım bujileri) temizlemişim. Sayfanızdaki yorumları okuyunca acaba bende de kart arızası varmıdır diye düşünmekten kendimi alamadım. Yarın ilk iş kapağı açarak ateşleme çubuğunu temizleyeceğim. Eğer yine aynı arızaya devam ederse servis çağırmaktan başka çözüm kalmayacak sanırım. Teşekkürler.

  • Adenlerin kronik arızası bu. Yuksek ihtimalle bujileri temizledikten sonra yine yapacaktır. Karttan kaynaklanıyor genelde.

 32. Ustam verdiğinizdeğerli bilgler için çok teşekkürler. Demirdöküm aden 90 arzsı ile ilgili anltınarın hesni kotrol ettim ve yaptım En son gaz valfinin vidalı siyah soketi söktüm. Kombiyi çalıştırdığımda ateşlene anında ölçüm yaptım 230 volt ölçtüm. Sonra soketi taktım ateşle anında gaz vanasının açmadığını ve ateşleme yapmadıını gördm. Kesin gaz vanası diyebilirmiyiz. Tşekkürler

  • kesin gaz valfi diyemeyiz, çünkü gaz valfine sinyal veren ana karttır. ana karttan modülasyon için veya gazı aç kapa için sinyal gitmezse gaz valfi zaten çalışamaz. ana karttan gaz valfine sinyal gitmesi içinde önce pompanın fanın prosestatın sırasıyla devreye girmeleri lazım. bunlardan birisi devreye girmezse arızaya girer. aden kombilerde 90 arızası çok cins bir arızadır ve arıza kodu ile alakası olmayan parçadan bile çıkabiliyor.genelde kart arızası olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.