Kalisto F4 arızası

Kombilerin her yıl bakıma girmesi gerektiğini unutmamalıyız.. Bakımsızlıktan dolayı sık sık meydana gelen arıza Ateşleme ve İyanizasyon arızasıdır.

Bir kombi uzun zaman kullanılmadığında Brülörün içine veya Enjektör (meme) kitinin  içine örümcek ağ yapabilir. Hemde bu örümcek ağı iyanizasyon elektrodunun bulunduğu gaz bölmesine denk gelmiş ise ortaya inanması zor ama kesinlikle olabilecek bir arıza çıkar.Örümcek ağından dolayı gaz geçişi olmaz ve bunun sonucu yanma gerçekleşmez. Veya gaz hattında hava birikebilir. Bu durumda da ateşleme yapmayabilir.

Uzun zaman bakıma girmemiş bir kombinin yanma odası, ateşleme elektrodları ve iyanizasyon (alevi tutma) elektrodu kurumdan dolayı işlevini yitirmiş hale gelir. Ateşleme elektrodu ateşlemeyi yapamaz, gaz birikmesi sonucu patlamalı yanmalar olabilir. Veya ateşlme olduktan sonra İyanizasyon Elektrodu alevi hissedemeyip karta bilgi veremez, dolayısıyla arıza meydana gelebilir.

Demirdöküm KALİSTO modelinde digital ekranda F4 arızası yanıp söndüğünde ateşlemede veya iyanizasyonda problem var demektir. Veya gaz beslemesinde ,yani gaz valfinde veya gaz hortumunda problemler olabilir.

Reset yapmak için kombinizi açıp kapatmalısınız.Arıza düzelebilir fakat bir süre sonra tekrar meydana gelebilir.

Arıza sık sık meydana geliyor ise kombinizi kapatıp kesinlikle teknik servisi çağırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Kalisto F4 arızası” hakkında 32 yorum

 1. Arkadaşlar Demirdöküm kalisto kombim var devamlı f4 sorunu vermeye başladı reset yaptığım zaman düzenliyor fişini çekip bir müddet bırakınca düzenliyordu ama simdi hic kabul etmiyor acilen yardim edermisiniz ne yapabilirim

  • Atesleme arizasi ve genis kapsamli bit ariza . atesleme bujisi anakart iyanizasyon bujisi arizali olabilir. Eve gelen sebeke voltajiniz da sorun olabilir. Servis bakmasi gerekir.

 2. Mrb d.d milenyum plus kombim var f1 gosteriyor aca kapamada veya resetde düzelmiyor nasıl cozum bulabilirim

  • millenıum pluslar da f1 arızası ateşleme ile ilgili arızadır. kombiye geazın gelip gelmediğini kontrol edin.gaz da problem yoksa eğer gaz valfinde ateşleme veya iyanizasyon bujilerinde veya ana kartta sorunlar olabilir. reset yaptığınızda düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekecektir.geçmiş olsun.

  • Kalisto f1 hatası aşırı ısınma hatasıdır. Vanalar kapalı olabilir pompa sıkışık olabilir uç yollu vana veya motoru takılmış olabilir tesisat filtresi tıkalı olabilir .

 3. ustam benim evdeki kalisto kombini devreye girerken cat diye bir ses geliyor sonra düzeliyor her devreye girdiğinde bu oluyor bazen de devreye girerken sorunsuz bir şekilde çalışıyor bazen de çat sesi (Klink Sesi ) geliyor bu çok şiddetlide olabiliyor sizce nedeni ne olabilir. şimdiden teşekkürler. benim kanaatimce ateşleme elemanlarından olabilirmi sorun yaratırmı. bu ses sadece ateşleme esnasında geliyor.

 4. demirdöküm 5 6 yılllık uyduruk kombi var. Dün şehir genelinde gaz anahattı patlatmışlar tüm gün gaz verilmedi, gazı verdiklerinde de F4 reset arızası çıktı, aç kapa ile düzelmiyor…

  • Sistemde hava oluşmuş baya bi resetlemeden sonra duzelmiyorsa kombinin altındaki gaz borusunun rekoru gevsetilerek gazi bir mudeet dışarı çıkmasını sağlayın sonra tekrar sıkın çalıştırın calisacaktir rekoru siktiktan sonra bulaşık süngeri ne deterjanla köpük yapın rekora surun haz kaçağı olup olmadığına bakın varsa iyi sıkın

 5. Merhaba,
  Protherm marka kombimiz kaç gündü F4 uyarısı veriyor. resete basıncada 2 dakike sonra tekrar F4 gelir. defalarca denedim hala F4’e geçiyor. Gündüz evde kimse olmadığından servis çağıramiyorum. ne yapmalıyım sizce?

   • kombinin içinde iki tane bakır boruların üzerinde sensorlar takılı, onları ben dün çıkardım, onlardan olduğunu tahmin ettim ama Ankarada nerden bulabilirim onları?

   • Kombinizin modeli lynx ozaman ben leopard diye sensör bilgisi verdim size . Baştan yazsaydiniz modeli ona göre yorum yapardım. Bende de hata var sormadım modeli yogunluktan. Neyse sorun çözülmüş geçmiş olsun.

  • Ateşleme de sorun bujilerde gaz valfinde veya kartta sorun olabilir çıkacak arızaya göre fiyat degisir

 6. Bakımsızlıktan yazmışsınız ama bizim kombi henüz 6 aylık ama yine de f4 arızası veriyor. Neden olabilir?

  • Verebilir. Bu tarz arizalar genellikle bakımsızlıktan dolayı oluşur ama bakım yapılan veya kombisi yeni olan kişilerde meydana gelmez diye bir yazım yok. Bujiler kurum bağlamış veya buji mesafesi bozuk olabilir, geçici voltaj düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz , gaz ayarları düzensiz olabilir , gaz valfinde sorun olabilir, kartta sorun olabilir. Bunlara sırayla detayli bakılması gerekir.

 7. F 4 ARIZASI VERİYOR RESET SONRASI 2 3SAAT ÇALIŞIYOR SONRA DEVREYE GİRMİYOR REST SONRA YANIYOR YİNE AYNI İŞLEME DEVAM EDİYOR SÜREÇ BÖYLE İŞLİYOR DEMİRDÖKÜM SARGON

  • Ateşleme ve iyanizasyon bitkisinin kontrol edilip temizlenmesi lazım. Devreye girmediği zaman voltajların ölçülüp eğer düşükse buna göre önlem alınması lazım.eger yine devam ederse gaz valfi ve kartin kontrol edilmesi gerekir

 8. MERHABA . KALİSTO KOMBİ F4 ARIZASI ZAMAN ZAMAN ALIYORUZ. BAZEN 2 SAAT YANIYOR BAZEN 3 DK. BAZEN DE HİÇ ATEŞELEYEMİYOR. KOMBIDE PATLATMA OLUYOR VE HEMEN F4 E GEÇİYOR. KOMBİYİ AÇTIM YANMA ODASININ KAPAĞINI AÇTIĞIMDA SORUN OLMUYOR. HER SEFERINDE GÜZEL ATEŞLEME OLUYOR. KAPATINCA PROBLEM BAŞLIYOR. BİDE ALEV BOYUNU PETEK SICAKLIK TRIMPOTU ILE AYARLAYAMIYORUM.PROSESTAT DEĞİŞTİ.SORUN DEVAM. SERVİS ARIZAYI BULAMIYOR.

  • Fan kanatları kurum yapmış temizleyip deneyin. Eğer temizlikten sonra aynı arızayı yaparsa fan sargılarında kısa devreler var fanın değişmesi gerekir. Bu arada bu işlemleri yapmadan önce ilk başta bacanın montajında sorun olup olmadığına iyi bakın dış ve iç bacalar takılı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.