Kalisto F5 arızası

Demirdöküm KALİSTO  (bacalı) modellerinde; bina bacasının çekişinde problemler olduğu zaman kombinin davlumbazında aşırı sıcaklık birikir ve baca termostadının atmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise KALİSTO kombinizin digital ekranında F5 arızası yanıp sönmeye başlar.

Demirdöküm KALİSTO (hermetik) modellerde ise baca fanının sargılarında zamanla kısa devreler, rulmanlarında yıpranmalar olur ve olması gereken devirde çalışamaz. Dolayısı ile de hava prosestadına yeterli hava basıncı uygulayamaz. Diğer bir ihtimal baca yerinden çıkmış veya tıkanmış olabilir.

Veya hava prosestadı fandan yeterli basıncı alır ama özelliğini yitirdiğinden dolayı kombiyi çalıştırmaz.

Başka bir olasılık ise elektronik kart fanı devreye sokamıyor olabilir.

Bunların sonucunda ise kombinin ekranında sürekli F5 yanıp söner.

Çözümünde bacayı kontrol edebilirsiniz . Tıkanma veya yerinden çıkma gibi sorunlar yoksa kombiyi açıp kapatarak reset yapınız.

Arıza sık sık tekrarlanıyorsa TEKNİK SERVİS çağırmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar


Kalisto F5 arızası” hakkında 105 yorum

  • F5 arızası baca ve hava akışı arızasıdır. baca sensörü ,fan,hava prosestadında sorunlar olabilir. veya bunlarda sorun olmaz ana kartta problem olabilir. Fakat arızanızı tam detaylı izledikten sonra yazarsanız kesin cevaplar verebiliriz.mesela önce pompa sonra fan sesini duymanız lazım sonra ateşleme olması lazım sıra ile. Bir de sadece muslukları kullanırkenmi yapıyor yoksa peteklerde de yapıyormu? bu sıralamayı takip edip yazabilirseniz detaylı cevaplar bulabiliriz.

    • Petek temizliği ile alakası yok f5in bacayi kontrol edin yerinden çıkma olmasin bacada sorun yoksa fan kanatları tıkanmış olabilir temizlenip test edilmesi gerekir, ondan sonrada devam ederse proeestat fan sargıları ve kart kontrol edilmelidir

    • Sıcak suda kombi maksimumda çalıştığı için fan atık gazi tam atamıyor dışarı fanın temizlenip kontrol edilmesi eğer yine devam ederse degismesi gerekir

 1. pompada calışıyor fanda yanlız ateşleme yapmıyor belir bir zaman geçtikten sonra f5 veriyor

  • Geçmiş olsun öncelikle. Pompa ve fan calisiyor ama ateşleme olmuyor ise fanin hava prosestadina uyguladigi basinci olcmeniz gerekir. Yaklaşık 0.6 milibar basınçta hava göndermesi lazim prosestada . eğer ölçmek için cihaziniz yoksa fani sokup kanatlarini ince bir tornavida ile temizleyin. Kurum bağlamış olabilir. Sonra fan sargilarina su kaçırmadan sadece kanatları yikayin .fani yerine takin on kapağı kapatin ve kombiyi calistirin. Tabi fanin üstündeki venturi ve pitot deliklerini ve hava prosestadina giden serum hortumu gibi olan hortumun da kontrolünü yapmayi unutmayın tikali olmaması lazim.kombiyi calistirin . sorun duzeldiyse fanin kanatları dolmuş demektir. Duzelmedi ise ya fanin sargilarinda kisa devre var yeterli devirde dönmüyor. Yada ana kartta problem var demektir. Kalisto f5 arizasi bunlardan ibarettir.

 2. Merhaba,
  Benim de demirdöküm neva kombimde f5 hatası gelmeye başladı. Pompa ve fan çalışıyor fakat ateşleme yaklaşık olarak 60-70 sn sonra oluyor. Bazen de olmuyor ve f5 hatası geliyor. Sadece sıcak su kullanımı sırasında oluyor. Denemek için kombinin dış sacını çıkarttım. Bu şekilde sıcak su açınca 10 sn içinde ateşleme yaparak normal bir şekilde çalışıyor. Problemin sebebi ne olabilir.
  Teşekkürler

  • Eğer diş kapağı aldiginizda kombi hemen atesliyorsa oncelikle demirdokum neva kombinizin faninin kanatlarında kurumlar oluşmuş olabilir. Temizleyip denemenizi öneririm. Eğer sorun devam ederse fanin sargilarinda kisa devreler olup olmadigi ölçülmelidir. Yani düşük devirde donmemelidir. Fanda sorun yoksa ve temizliğini yaptiysaniz ve yine sorun devam ediyorsa hava prosestadi arizali olabilir. Tabi önce hava prosestadina gelen hortumları kontrol edin tikanma olmaması gerekir. Geçmiş olsun.

   • Çok teşekkür ederim. Problemin sebebi baca çıkışını güvercinler pisleterek neredeyse kapatmışlar. Temizleyince normale döndü. Yardımlarının ve yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

 3. Demirdokum neva kombim f5 arizasi veriyo bacayi soktum hersey normal gozukuyo baca sokuk haldeyken arizaya gecmiyo ama taktigimda cihaz ariza veriyo sebebi ne olabilir tesekurler simdiden

  • bacanın içindeki iç bacasını taktıgınızdan emin olun. bacada takma ile problem yoksa kombinin fanının kanatları dolmuş temizlenmesi gerekir. kanatları temizledikten sonrada çalışmaz ise sargılarında kısa devreler var düşük devirde çalışıyor olabilir.geçmiş olsun.

 4. mrb benim kombimde sürekli f5 arızası veriyor sıcak suda yapıyor genelde sonra düzeliyor bir süre sonra tekrar yapıyor kombi demirdöküm neva

 5. Merhaba,

  14 ekimde yazmış olan ibrahim ışık’la problemimiz aynı ve kapağı sökünce gayet iyi çalışıyor. Ancak bacayı da kontrol ettim onda sıkıntı yok. Fanı 2-3 ay önce değiştirilmişti ama servis geldi yeni fan taktı ve düzeldi. Sonra ben dedim bu fan daha yeni falan, takan adam da 1 yıl garanti vermişti. Ben bilmem falan dedi. Tamam kalsın ben onu arayayım dedim. Şimdi onu da arayıp uğraşmak istemiyorum çünkü büyük ihtimal başka sebepler uydurup daha da para almaya çalışacak, öyle biri.

  Sorum şu, sargılarda kısa devre olmuşsa nasıl anlayabiliriz? Ve düzeltebiliriz? Sorun onda gibi gözüküyor, yorumlarınızdan anladığım kadarıyla.

  İyi çalışmalar

  • Zaten sorun fanda sargilarda kisa devre olup olmadigini olcu aleti ile olcmeniz lazim tamiri ise yeniden sardirmak yeni fan parasi ile hemen hemn ayni olur. Hic ugrsamayin yeni fan alin ama once ki degistiren adam buyuk ihtimal cikma fan takmis sifir fan 3 ayda bozulmaz. Tamirli fan takmis heralde. Ama tabi kisa devre isinden once fanin kanatlarinda tozdan dolayi kurum varmi ona bakin kurum falan varsa temizleyin takin deneyin ayni sorun olursa sargilarda pronlem vardir.

 6. merhabalar demirdöküm sofbenimde F5 hatası vermektedir. baca kontrol ettim bacada tıkanıklık yok. acaba fanmı diye fana harici 220v elektrik verdim fan çalışıyor. fanın çalışması için kartdan elektrik gelmiyor. bunun sebebi nedir. Sıkıntı kartdanmı veya baca sensörü karta komut vermiyorda kartın fanın çalışmasına mı izin vermiyor. takıldığım kısım burası. ve baca sensörü nerde bulunmaktadır. teşekkürler.

  • Kart daki fan rolesi calisiyosa kart komutu gonderiyor hava prosestadi kontak vermiyor yani bozuk fanin yaninda yuvarlak veya kare hortum bagli olan parca .

 7. Bizim demir dokum kolisto kombi var fani 2 kez karti 1 kez deyisti fakat hağla f5 sorunu gecmedi lutfen yardim edin

 8. Merhaba benim kombim DemirDöküm hava yağmurlu olduğu zaman f5 hava akışı hatası veriyor bu bir iki kere oldu sonra kendiliğinden düzeldi ama neden sık sık veriyor bu hatayı bir de. Kombiden çıkan hava borusuna kaç dirsek koyabiliriz acaba kombi çıkışı biraz aşağıda kalıyor bir dirsek çıkışta var sonrasına bir dirsek daha var acaba bir tane deha konuluyor mu?

  • Bacanın meili yukarı bakıyor anladığım kadarıyla 3milim aşağıya eğik olması gerekir .yağmurlu havada içine su girer bacadan hava prosestadini bozar.

 9. selam demir döküm atron marka kombi su eksitiyor vede f 05 arza gösteriyor servis geldi hava bastı yapmaz dediler yine aynı neden olabilir bilği verirsen,z memnun olurum,

  • Tesisatta petek vanalarinda ve kombi bağlantılarında bir damla kaçak olsa bile basınç düşer hava basılmış ama kaçaklar varsa duzelmez önce kaçak varmi yokmu baktirin varsa duzelttirin. Geçmiş olsun

 10. Selamlar, cam balkon yaptirdim ve bacayı dirsek ve metre bacayla uzattım ama f 05 uyarisi veriyor, kontrol ettim hersey yerli yerinde. Uçtaki bacayı kisaltsam sorun gidermi acaba?

  • Bacayi ne kadar uzattiniz bilmiyorum ama bir dirsek bir metre bacaya eşittir orjinal dirseğe ek bir dirsek daha koyup birde metre baca ilavesi yaptıysanız 4 metre sınırını gectiyse arıza vermesi normaldir. Kombinin fani 4 metre ye kadar çalışır sonrası arizadir. Ölçün eğer geçiyorsa biraz kisaltin ve baca faninin kanatlarını temizleyip takın.fandaki kurumda üfleme basıncını dusurur.

 11. Merhaba, demireokum atron kombimde f05 hatası 1 ay kadardir var,servisten arkadaşlar gelip baktılar ve sorun görünmediğini soylediler,tekrar larsa kapatıp resetleyip tekrar çalıştırın dediler,ama benim gördüğüm yoğunlukta f05 hatasını görmediler, ayrıca bu hatanın tehlikeli bir hata olmadığını tekrar tekrar resetleyip çalıştırmayı soylediler.yine aynı hatayı veriyor ve bu soğukta bebeğim ve biz isinamiyoruz. .. RICA EDERIM ACIL YARDIM !!

  • F05 arızası baca arizasidir. Eğer kombinin bacası çok ve ters rüzgar alan bir yere bakiyorsa rüzgardan dolayı atık gaz ile temiz hava birbirine karışıyor olabilir. Öncelikle bunu gozlemleyin. Baca fanindan da kaynaklanabilir kanatları kurum baglamissa temizlenmesi gerekir. Karttan veya prosestattan da kaynaklanabilir. Bunlar tabi sırayla gözlemlenmesi gerekir. Ama önce bacayi gozlemleyin

 12. Kombiyi calıstırdıgımda ilk fan seai geliyor ama atesleme yapmıyor, f5 arızasına geciyor. Fandan cıkıp sensore giden hortumu temizledim, takrar calıstırdıgımda calıstı bir sure sonra ise yine hataya gecti. Sorun neden olabilir??

 13. Merhabalar bizim kombimizde demir döküm petekler çalışıyor ama sıcak su da sorun var banyo da buz gibi suyla kala kalıyoruz. ilk zamanlar 10 dakika sıcak gelip sonra soğuyordu şimdi 2 dakika sıcak su geliyor sonra birden su soğuyor reset atıyoruz yine 2 dakika yine soguyor yardımcı olursanız cok sevinirim. .

  • Sorunuzu Kalisto f5 arızası bölümune yazdığınız için buna gore yorumluyorum. F5 arızası baca çekişi ile ilgilidir. Muhtemelen fan kanatları kurum bağlamış. Fani temizlettirin düzelmesi gerekir. Duzelmezse bacanin kartın prosestadin kontrol edilmesi gerekir.

 14. Merhaba, Kombiyi çalıştırdığım zaman petekler kısa zamanda normal bir şekilde ısınıyor ve hiç bir hata almıyorum. Ancak lavabo, duş fark etmez ne zaman sıcak suyu açsam 1 dakika geçmeden kombi F5 ( hava akışı problemi) hatası veriyor, sıcaklık düşüyor ve su soğuyor hemen. Size sormak istediğim buna neler sebeb olabilir, petekler çalıştığı halde bacayla ilgili bir sorun olma ihtimali hala var mıdır? Baca boruları daha yeni değişti.

  • Sıcak suda kombi her zaman maksimum da yanar ayarladiginiz dereceye geldiğinde kisar alevi sadece maksimum da yandığı içinde fan atık gazı tam atamiyor ve boğulma oluyor . baca faninin kanatlarını temizlettirin eğer sargilarinda kısa devre yoksa devri dusmemisse duzelecektir. Devri dusmusse sargılarda kısa devre varsa fan değişmesi gerekir. Ama muhtemelen temizleme ile çözülecektir.

  • Onun o şekilde isi ayarı yok. Evin durumuna gore ayarlayabiirsiniz. Kimi ev yalıtımlı olur isi kaybı az olur e ninde altında ısınır kimi evde yalitimsiz olur kuzeye bakar altta yakan olmaz isi kaybı çok olur maksimuma yakın yazarsınız yine isitmaz.

 15. Merhaba kombide sürekli f05 arızası var kombi bi çalışıyor bi çalışmıyor sıcak su kullanırken daha çok oluyor bi ara kombinin arkasından hafif şekilde duman ve yanık kokusu geldi ne olmuş olabilir bacayı falan kontrol etmedim teşekkür ederim

  • Baca faninin kanatları kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Fan sargılarında kısa devreler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kısa devre varsa karta da zarar verir.sıcak suda kombi maksimum da yandığı için sıcak suda daha çok yapar. Baca bağlantılarını da kontrol edin.geçmiş olsun.

 16. İyi aksamlar oncelikle benim kombim dd kalisto f5 hatasi verio kombi ilk actigimda bir vinilti var sanirim pompa bi 10 sn kadar ses geliyor ondan ne atesleme nede fan calisiyor acil yardim lutfen ne sicak nede petekler calisiyor sirekli f5

 17. Merhaba demirdokum kalisto kombim f5 arizasi veriyor.dış kapak ve iç saç kapagi da soktuğumde çalışır durumda su açıkken deniyorum arıza kayboluyor ve duzeliyor saç kapagi kapattığım anda arızaya tekrar geçiyor sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler.

  • Fan kanatları tıkalı veya fan motorunda kısa devre var.kanatların temizlenmesi gerekir. Temizlikten sonra duzelmezse motorda kısa devre vardır.değişmesi gerekir.

 18. Slm bi sorum olucakti.
  Demir dokum solaris kombim var f5 arizasi veriyor ne yapmaliyim?
  Yardimci olursaniz sevinirim

  • Bacayi kontrol edin yerinden çıkma oynama yoksa fanda prosestat da veya kartta sorun olabilir servis müdahalesi gerekir

 19. Selamlar, demir.döküm.kalisto modeli
  Cihaz gece açıkken kendiliginden ariza olmus ve f5 arızası veriyo, ne sıcak su calisiyo ne de petekler, fakat kombi acikken halaa bir vınıltı geliyo ama hic bi sekilde su isitmıyor.
  Simdiden tesekkür ederim

  • Büyük ihtimalle fan sıkışmış ve motoru akım çekmeye devam ediyor sigortası ni kapatıp servis çağırın fanda problem olabilir. Fan prosestat baca ve son olarak kartın kontrol edilmesi gerekir

 20. İyi günler demirdöküm atron modeli son 2 gündür sürekli F5 gösteriyor reset yapıyorum olmuyor kendiliğinden tekrar normal ayara dönüyor bazen 10 dakika bazen 1 dakika sürüyor sebebi ne olabilir şimdi den Teşekkürler

  • baca veya fan ile ilgili bi rsorun var . ters rüzgar esipte atık gazı içeri teptirip yanma odasında boğulmaya sebeb olup arızaya geçiriyor olabilir,fan da sorun olabilir,prosestat da sorun olabilir hepsinin sırayla tek tek kontrol edilmesi gerekir.

 21. Demirdokum atron da f05 hatasi aliyorum icini actigimda , fan kanatlari nerede ve tam olarak temizlenmesi nasil olmalidir? (Suyla temas etse sorun olurmu , supurge ile mi temizlemek lazim) yeri ve detayli temizligi hakkinda bilgi verirmisini.
  Teşekkürler

  • fan kanatları dediğimiz fanı yerinden sökün motoruna baglı yuvarlak pervane göreceksiniz o pervanenın kanatları kurum bağlıyor tornavida yardımı ile her kanatçığı fazla zorlamadan balansı bozmadan temizleyin sonra bir gazetenin üstüne dökülmesini sağlayın motor kısmına yani elektrik bobinli olan kısma su degmeyecek şekilde sadece yuvarlk kanadı suyla yıkayabilirsiniz ama sakın motor kısmına su kaçırmayın.

   • Cok teşekkürler dediginiz sekilde deneyeceğim, servis ile görüştüğümde telefondan fanin degismesi lazim demisti.Sizin dediklerinizi uygulamadan degisim yapmayi dusunmuyorum – 240 tl gibi bir fiyat biçtiler fan a bu arada dogru mudur?

    • Fan fiyatı doğrudur servisine Gore artabilir azalabilir . Ortalama o civarlarda . Temizliği güzel bir şekilde yapın sökerken neyi nerden hangi şekilde soktuğunuzu unutmayın yerine takın . Çalıştırın inşallah sadece kanattaki pisliktendir. Eğer motor sargilarinda kısa devre varsa dusuk devirde döner yine arıza kodu verir çalışmaz. Bu sefer fanin değişmesi gerekir işte. Umarım temizlikle geçer.

     • Cok teşekkürler cok yardimci oldunuz , gelismelerden haberdar edicem.

     • Merhabalar , kombinin icini acmaya vaktim olmadi.Bir sey daha sorucaktim , bu sekilde kombiyi sicak suyu kullanmadan kullanarak hata almiyorum cok cok nadir kendini kapiyor.Bu sekilde kombiyi kullanmam da ne gibi sorunlar olabilir?Biraz evham ediyorumda yardimci olurmusunuz.
      Teşekkürler

     • evham yapacak birşey yok arızaya geçmiyorsa kullanın ama sıcak su illaki kullanmanız gerekecek yani biran önce servismudahalesi veya yapabiliyorsanız kendiniz mudahale edin.

     • Merhabalar , temizligini dediginiz sekilde sagladim ve sonuc aldim.Kombi dogru sekilde calisiyor.Fakat simdiki sorun ise soyle ; kombinin icini actim temizligini yaptim , kombi acik iken sicaksu olsun kombi sicakligi olsun max da olsa bile f05 hatasi almadim.Fakat kombiyi kapatiyorum yani vidalamalarini yapip hazir hale getirip calistirdigimda atesleme yapamadan f05 e dusuyordu.Oncesinde temizlik yapmadan killandigimda sicak suyu acmadan 10-12 saat hatta 2 gun sureyle hataya dusmeden calisiyordu fakat simdi direk hataya dusuyor.Tekrar belirtmek isterim icini acip calistirdigimda hicbir sorun yok ama kapatip calistirdigimda anlam veremediğim bir sekilde hataya düşüyor.Bu konuda yorumlarinizi iletirmisiniz.
      Teşekkürler

     • Tamam fandan kaynaklanıyor eğer fan kanatlarini fani söküp dediğim gibi kanatlarını temizlediyseniz ve bu durumda bile kombinin kapakları kapalıyken bile arızaya geçiyorsa fanin devri düşmüş sargilarda kısa devre bulunmakta. Fanin değişimiyle çözülebilir sorun.

 22. merhaba bizim demirdokum kombide f5 ariza kodu verdi gec oldugu icin servisi aramadik komple kapattik sabah olmasini bekliyoruz bir sorun olurmu acaba

  • Baca arızası . Baca yerinden çıkmış olabilir fan kanatları tıkalı olabilir veya fan motorunda kısa devreler olabilir fanin devri dusmustur. Ters rüzgardan dolayı da olabilir. Bence resetleyerek çalıştırın patlama vs olmaz en kotu arızaya geçer sabah servis çağırırsiniz.

  • Vanalarını kontrol edin kaplı olabilir yada vanalar yalama olmuş olabilir. Eğer vanalarda sorun yoksa sistemde tıkanıklık vardır filtrenin kontrol edilmesi gerekir.

 23. İyi aksamlar demir döküm netro kombi kullanıyorum devamlı F05 hatası veriyor ne yapmalıyım servis geliyor bakıyor gidiyor

  • bacanın kontrol edilmesi gerekir bacada sorun yoksa fan prosestat ve kartın detaylı kontrolu yapılması gerekir.

 24. Mrb kolay gelsin. Demirdöküm Nitron plus yeni kombi aldık. 1hafta 10 gün sonra sürekli f5 hatasi vermeye başladı. Baca fan vs zaten temiz ve yeni prosestatda. Servisi çağırdık servis elektrik voltajı düşük olabilir yükseltici taktırın dedi. Cam balkon yok ama dolap içinde. Ters rüzgardan kaynaklanabilirmi? Yeni cihaz bu arizayi neden verebilir. Teşekkürler

  • baca montajı gevşek ise yerinden çıkmış olabilir.ters rüzgar esmiş olabilir.servisin dediği gibi voltaj düşüklüğünden kaynaklanabilir.

  • Baca arızası . Bacayi kontrol edin yerinden çıkma oynama olmasın . Sorun yoksa fan prosestat veya kartta sorun olabilir detaylı bakılması gerekir

 25. Hocam Merhaba,
  Demirdöküm Nitron Kombim F5 hatası verdi , 5 yıldır ilk defa bu hatayı aldım. Kombinin içini açtım ön kapak ve iç kapak bacayı döküp kontrol ederek tekrar taktım. İlk çalıştırdığımda herşey normal basınç sesi geliyor , fakat baca girişinde ki fan hiç çalışmıyor, ateşleme de yok direk F5 uyarısına geçiyor , 30 sn de bir role sesi geliyor ama ne fan dönüyor ne de ateşleme yapıyor

  • Prosestat kontak vermiyor olabilir kart arızalı olabilir yada fanin kendisi arızalı olabilir detaylı bir şekilde ölçülerek arızanın hangisinde olduğuna bakılması gerekir.

 26. demirdöküm vinto f5 arızası veriyor . baca temiz, , fan çalışıyor, kombiyi kapamadan su musluklarını kapamıştık, temizlik için muhtemel arıza nedir

  • Kombinin altındaki boruların üstünde olan vanaları kapattiniz anladığım kadarı ile onlar kapalı olursa su dolaşmaz ve aşırı ısınma meydana gelir f5 verir . Vanalari açın resetleyin

 27. Merhaba ustad.. Kombim protherm.. Gündüz sıklıkla “cakmak sürekli çakıyor ancak bir türlü ateslemiyor sonra surekli bir fan sesi, tekrar deniyor tekrar sürekli çakıyor yine sürekli bir fan sesi ve ekranda f5” ac kapa duzeliyor sonra yine aynı..ancak akşam 7 den sabah 8 e kadar hiç problemsiz çalışıyor kombi.. Sadece gündüz problem.. Servis prostatı değiştirdi, fan saglam dedi ve sorum devam edince voltaj yada kart dedi.. Gündüz çalışmıyorsa kesinlikle Regülatör taktir çok belli dedi.. Ne yapayım? Teşekkür ederim..

  • Regülatör taktirmanizda sakınca yok arıza olsada olmasada kombiyi herzaman korur. Ama servisin dediği gibi değil olay voltajdan kaynaklı olsa tam tersi akşam arızaya geçer gündüz geçmez çünkü akşamları herkes evine çekilir aydınlık gider ve elektrik kullanımı artar ve aşırı yük biner hatlara buda voltaj arızalarına sebep olur. Kombinin faninin baca dirsegine giren ağız kısmının içinde bir daraltıcı var yani hava akışını daraltan yüzük gibi bir metal yuvarlak . Onu çıkarıp fani yerine takip bir gözlemleyin kombiyi bakalım arızaya geçecekmi ona göre tekrar yazın konuşalım.

 28. Kombi cok sık f5 uyarısı veriyor. Kombiyi şartelden kapatıp yaklaşık en az 20 dk sonra açıyorum çalışıyor sebebi ne

  • bacayı kontrol edin yerğinden çıkma vs olmasın. bacada sorun yoksa fanın prosestatın ve kartın kontrol edilmesi gerekir.

 29. Merhaba dömirdöküm kombimiz var ancak F05 arzası vermekte bununla ilgili açma kapama işlemini gerçekleştirdim resetde yaptım lakin 2 3 saniyede bir ateşleme yapıyor duruyor tekrar ateşleme yapıyor ne gibi sorunu olabilir konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  • Bacayi kontrol edin yerinden çıkma olmasin. Bacada sorun yoksa fanin prosestadin ve kartın kontrol ve testi yapılması gerekir. Fan kanatları tıkanmış veya devri düşmüş olabilir.

 30. Merhaba kombimiz 3 gündür f5 arızası veriyor kombimiz yatak odasında bacaya baktık içini temizledik ateşleme yapacagi zamanda f5 arıza yapıyor sabah servis gelecek ama kombi hala yanıyor sizce kapatmalımıyım tedirgin oldum

  • Arıza yapmadan yaniyorsa gerek yok kapatmanıza ama arızaya geçtiğinde birdaha duzelmiyorsa kapatın fan sıkışıp karta zarar verme olasılığı var .

 31. Selamun aleykum f5 arızası vermeden once musluğu açıyorum kombi suyuI ısıtmıyor bikac dakika sonra f5 arızası verip suyu kapatmama ragmen kombi sesi devam ediyor tamamen kombiyi kapattım bir aksilik çıkmaması için bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 32. merhaba demirdöküm kalisto kombi kullanmaktayım…kombiyi açtıktan sonra cızırtılı bi ses geliyo 30 saniye sonra f5 arızası veriyor sorun tam olarak nedir ne yapmam lazım ? fan motorunu söküp temizleyip tekrar taktım ama değişen bi şey olmadı

  • Anladığım kadarıyla kart fan rölesini çekemiyor ve fanı devreye sokamıyor. Fana dışardan normal 220 volt verdiğinizde çalışıyormu bir bakın. çalışıyorsa dediğim kart fanı çalıştıramıyor.

 33. Bende de aynı problem var.f5 hatası alıyorum.bütün peteklerin vanaları kapalıyken kombi çalılıyodu sonra bi anda kombiden su fışkırdı ve bar 2 yi geçti.direkt kapattım kombiyi aötığmda basınç 0 dı.su bastım ama sıcak suyu açar açmaz su hemen ısınıyo ama f5 hatası veriyo.

  • petek vanaları kapalıyken kombi kış konumund çalılırsa su akması normadir vanalar kapalıyken su dolaşamaz ve yüksek basınç olur emniyet atar. f5 için ise fan prosestat ve kartın kontrol edilmesi gerekir.

 34. Öncelikle kolay gelsin. 1 yıldır sıcak su çalışıyor fakat petekler ısınmıyor. Kombinin dış sacı çıkınca petek için ateşleme yapıyor. Sacı takınca ateşleme yapmıyor. Defalarca servis geldi ana kart değişti çözüm olmadı. Sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.

  • Sorun fanda fanın kanatlarını temizletip denettirin olmazsa yeni fanla değiştirip deneyin duzelecektir.

 35. Merhaba Demirdöküm atron kombim gündüz sorunsuz bir şekilde çalıştığı halde gece f05 hatası veriyor bunun sebebi ne olabilir

  • f05 arızası baca cekişi ile ilgili problemdir. gündüz yapmayıp gece yapması rüzgara veya voltaj düşmesine bağlanabilir.normal şartlarda prosestat,kart,fan ve bacadan kaynaklanır. gece rüzgarın artmması ile atıkgaz temiz hava karışımı yaptırabilir bu sebepten arızaya gecebilir. ve gece alektrik kullanımı artmasından dolayı voltaj düşmeleri artar bundan dolayıda fan rölesi çekemeyebilir prosestadı devreye sokamayabilir. kontrol edilmesi gerekir tek tek.

 36. Merhaba Demirdöküm kalisto kombi f5 hatası veriyor resetliyorum çalışıyordu fakat şimdi bir hafif motor sesi gibi bir ses geliyor devreye girmiyor şu an çalışmıyor ne olmuş olabilir

  • bacayı kontrol edin yerinden çıkmış olabilir. bacada sorun yoksa ters rüzgar esip esmediğini kontrol edin atık gazla temiz havayı birbirine karıştırabilir. eğer bu şekilde bir sorunda yoksa kombinin hava prosestadı fanı ve kartı kontrol eilmeli. bunlarda sorun var .

 37. İyi günler servis geldi f5arızadan dolayı fanı söküp yıkadı kombi bi kaç gün çalıştı fakat şimdi yine aynı f5arıza veriyor be çalışmıyor servisin bana dediği fan ve kartı ömrü dolmak üzere Yen’i bir kombi almanızı tavsiye ederim dedi ne yapabilirim ne tavsiye edersiniz tamir ettireyimmi yoksa kombi mi alayım hangi marka kombi tavsiye edersiniz evim 90mtr kare

  • Kartin ömrü dolması diye birşey yok yüksek voltaj gelir yanar yada içindeki röleler ömrünü bitirir takılı kalır onunda tamiri var zaten. Fana gelince fanlarinda tamirlileri var ama tavsiye etmem . Kalistolar çok kötü kombi değil eğer yeni kombi alacak durumunuz yoksa bence fani değiştirip kullanın AMA ÜÇ YOLLU VANA VE POMPADA SORUN YOKSA . Diğer türlü yeni kombi alacağım derseniz baymak eco3 eca proteus termoteknik vaillant buderus tavsiye edebileceğim kombiler basında gelir.

 38. Çok sağolun dürüst bilgiler için ,pompa sağlam fakat vanadan plastik olan yerden su damlatıyo bunları değiştirsem bana pahalıya patlarmı dediğiniz gibi şimdi kombi almak için durumum gerçekten uygun değil

 39. Merhabalar kombim rüzgar estigi zaman f5 arizasi veriyor ve suyu hic isitmiyor bu olayi sadece rüzgar estigi zaman yapiyor diger zamanlar normale dönüyor nasil bir çözüm bulmam gerekiyor

  • Bacadan çıkan atık gaz temiz hava ile karışıp yanmayı söndürüyor bacanın etrafına çatı gibi birşey yatırırsanız duzelir.

 40. iyi günler kombim e03 hatası veriyor arçelik kombi …bacadaki dış kısmı çıkarıyorumm iç kısmı takılı…sorunsuz çalışıyor..ama bacanın dış kısmını takıyorum arızaya düşüyor..sebebi ne olabilir…baca temiz..

  • atık gaz temiz hava karışımı oluyor. ya dış bacayı takarken iç baca yerinden oynuyor yada çıkıyor. yada fanın devrinde düşme var . bacayı kontrol ettikten sonra doğru bir şekilde yine yapaarsa fanı söküp kanatlarını temizleyip yerine takıp deneyin. fan kanatları kurum bağlamış olabilir. bir deneyin. düzelmezse fana ve sonra hava prosestadına bakılması gerekir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.