Proteus standby ledi L3 hızlı yanıp sönme alev ledi L4 sürekli yanması

Kombilerin içinde peteklere gönderilen suyun ve musluklara gönderilen kullanım suyunun sıcaklığını ölçmek üzere konulmuş sensörler (NTC) vardır.
Bu sensörler (NTC) suyun sıcaklığını ölçüp karta sinyal gönderir. Kart bu bilgiye göre alev boyunu ayarlar.
Sensörler bozulmaya başladığı zaman sürekli arıza kodu vermeyebilir. Fakat sıcaklığı yanlış ölçerek kartı yanlış bilgilendirir.Bu yanlış bilgi ise yakıtınızı etkiler ve fazla fatura gelmesine sebep olabilir.
ECA Proteus kombinizde standby (on-off ledi) (L3) hızlı yanıp sönüyor ve alev ledi(L4) sürekli yanıyor ise kalorifer devresi sensörü (NTC) arıza yapmış demektir.
ECA Proteus kombinizin panelinden reset yaparak kombinizi yeniden başlatabilirsiniz.Şayet reset yaptıktan sonra ECA Proteus kombiniz tekrar arızaya geçiyor ise kalorifer devresi sensörünün (NTC) ömrü tamamen bitmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.
ECA Proteus kombinizdeki bu arızayı ortadan kaldırmak için teknik servisi çağırmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar


Proteus standby ledi L3 hızlı yanıp sönme alev ledi L4 sürekli yanması” hakkında 21 yorum

 1. Merhaba eca proteus kombine su ısınıyor derecede yükseliyor fakat kombi stop edince derece aniden düşmeye başlıyor nedeni ne olabilir

  • çalışma prensibi o zaten derece düşecek ki ayarladığınız dereceye düştüğü zaman tekrar devreye girsin. düşmezse tekrar nasıl devreye girecek. normal yani.

   • Admin fakat şöyle bi durum söz konusu örneğin 60 dereceye ayarladık ısınıyor 60olunca stop ediyor hemen ardından gösterge 20 dereceye iniyor peteklerde soğuyor

    • O zaman öncelikle kalorifer sensorunu kontrol ettirin.değiştirip gozleyin . yanlış sinyal veriyor olabilir.

 2. Kış konumunda petekler ısınıyor fakat sıcak su vermiyor ayrıca ben peteklerin yakmıyorum yaz konumunda tutuyorum sıcak su kullaniyodum fakat sıcak su vermiyor devreye bile girmiyor hiç bir hata kodu ve led ikazı vermiyo siz ce sorun neyde

 3. Genelde kombim 40.da yakardim fakat suanda yuksek yakmak zorundayim ve yuksettigim halde kombim 40tan yukari cikmiyor ve cok atesleme yapmiyor petek su an kombi yuksek oldugu halde ılık neden olabilir

  • Tesisatı ve tesisat filtresini temizletin kalorifer sensorunu kontrol ettirin gerekiyorsa değiştirin.düzelir

 4. Petekler ısınıyor ama sıcak su gelmiyor led ışıkları arıza vermiyor ne yapmam gerek ısı 20 su 3 te normal midir

 5. Sayon ilgili ,

  ECA Proteus kombim yapılan bakımdan sonra yakın mesafe petekler haric ıstımamaya ve 50 derecenin üstünde ayrladığım zaman ısıtmaya başlamıştı. Yetkili servis çözüm bulamayınca farklı bir yerden yardım aldık ve NTC sensörü ile filtreyi değiştikten sonra ilk kademede gayet iyi sıcaklık almaya başladım.

  Sorum şuki bildiğim kadarı ile Eca proteus minimum 4 derecede ısnıyor. Minimuma ayarladığım zaman ateşleme yapılınca 50 dereceye çıkarak sönüyor ardından tekrar 40 dereceye düşünce ateşleme yapıyor. Buradaki sorum normalde derecenin 40 a çıkması ve tekrardan 35 lere inince ateşlemenin olması gerekmiyormu yoksa 40 ta olunca ateşleme yaparak 50 ye çıkması normalmi.

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • 1 inci kademe 30 en son kademe 80 derecedir. 4 üncü kademe 40 diye aldanmayin.bu sene 4 üncü kademede 40 derece verir seneye sensor tekrar arızaya geçtiğinde daha az veya fazla gösterebilir . Kademeler petekte minimum 30-80 sıcak suda 30-60 arasıdır. Peteklerin temizliği evin soğuma durumu sensorun durumu etkiler.

   • Cevabınız için teşettür ederim.

    O zaman şunumu anlamalıyım; minimum seviyede (kış konumu başlangıcı) petek sıcaklığı 30 derece oluyor veya kullanım klavuzunda ki değere göre 35 derece (klavuda 35-80 arası görünmekte).

    Sorumu tekrar toparlar isem; ben kış konumu başlangıcı seviyesine ayar düğmesini çevirince (başlangıç seviyesinde) Termomanometre de değer 50 ye çıkıyor ardından ateşleme kesilince bu değer 40 a düşüyor ve 40 ta tekrar ateşleme oluyor. Sizin belirttiğiniz şekilde olduğunda Termomanometre de 30 derecenin altına düştüğünde ateşleme olması lazım değilmi yoksa Termomanometre de gördüğümüz değerleri ben yanlışmı değerlendiriyorum.

    Açıkcası petekler kış konumu başlangıcında çok iyi ısınıyor ve Termomanometre de ateşleme başlangıcı 40 ta başlayıp 50 de kesince “acaba yine bir problem mi var düğme en düşük seviyede ama arka planda 2-3 ayar yüksekte mi yanıyor” diye korkuyorum.

    Yani bu değerleri kış konumu başlangıcında görmem normal mi değilmi anlamaya çalışıyorum.

    Saygılarımla.

    • Bazı kombilerde 30-80 bazılarında 35- 80. Klavuzdaki değer doğru. Kombi çalışma sistemi de mesela 40 a ayarlarınız kombi 7-10 derece ustune kadar yanar sonra durur durduktan sonra bazı kombilerde dereceye gore bazılarında dakikaya gore tekrar devreye girer . Yani 40 a ayarladiniz 50 ye kadar yanar durur ve 32 ye kadar duser tekrar devreye girer yada 50 de durur 3 dakika bekler tekrar devreye girer. Termomanmetre dediginiz dışardan harici bir manometre ile ölçüm yapıyorsanız yanlış ölçer çünkü suya bire bir temas eden ölçü aleti ile ölçüm yapılır.onuda kombide sensor yapıyor zaten.ekrana bilgi veriyor

 6. Çalışması normal . Su damlatma olayı emniyetten atıyor genleşme tankının havası basılıp emniyet ventilinin degismesi gerekir

  • Şu basıncı fazla olabilir sensör arızali olabilir yada üç yollu vana kaçırıyor olabilir kontrol edilmesi gerekir

  • Ateşleme de sorun var bujiler brülör gaz valfi kontrol edilmeli.bunlarda sorun yoksa voltajlar da normalse karta bakılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.