Kombi suyu düşüyor

Bildiğiniz gibi kombiler tesisat su basıncı olmadan veya az olduğu zaman çalışamazlar ve arızaya geçerler. Tesisat su basınçları kombilerin manometrelerinden 

1.5 bar olarak ayarlanmalıdır. Tesisat su (su göstergelerinden) basıncı 1 barın altında tutulmamalıdır ve 0.5 barda zaten kombiler arızaya geçmeye başlarlar.
Kombi su basıncı bütün şartlar uygun olduğunda yani genleşme tankı havası tam, petekler ve vanalarında kaçaklar yok , tesisat borularında , dirseklerde kaçak yok , kombi içindeki borularda, esanjörde ve plaka esanjörde, pompa bağlantı kısımlarında veya pompanın kendisinde, hava pürjöründe , sensör bağlantı yuvalarında ve kombi conta (packing) larında  yıpranma , delinme , yırtılma söz konusu değil ise  su eksiltmemesi gerekir. Belirli aralıklarla genleşme tankı havası bittiği için su eksiltme sorunu başlar. Hava bittiğinde petekleri yaktığınızda sıcaklıktan dolayı sistemde basınç artacağı için kombi basıncı üç bara doğru yükselir ve emniyet ventilinden su boşaltır. Petekleri kapattığınızda basınç tekrar düşer.Bazende peteklerde delinmeler, borularda dirseklerde çatlamalar delinmeler ve rekor bağlantılarının içindeki contalarda yıpranma veya yırtılmalardan dolayı kombide su kaçırması olur. Bazen de kombinin içinde ki pompa, esanjör ve plaka esanjörde delinmeler olabilir. Kombinin içinde oluşan su kaçaklarını ilk etapta göremeyebilirsiniz çünkü ısıdan dolayı buharlaşıp gider.Fakat zamanla kaçaklar büyür ve artık damlatmaya başlar. Buda kombinin su eksiltmesine sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar


Kombi suyu düşüyor” hakkında 293 yorum

 1. 1998 yapımı auer marka kombim var kombinin arızası suyu azaldğı için kombi ateşleme yapmıyor kombi ustasını çağırdım baktı bunun hava pompası bozulmuş dedi boşu boşuna masraf yapma kombiyi yenile dedi

  • Hava pompasi diye birsey olmaz sirkulasyon pompasi vardir oda sadece su kacagini rekorlardan yapar o modellerde contayi yenileyip iyi sıkarsa duzelir. Ama onun anlatmak istedigi buyuk ihtimalle genlesme tanki ona da eger patlak degilse hava basildiginda is cozulur tesisatta falan baska biryerde kacak yoksa. Diger parcalarda sorun yoksa omrunu tamamlayana kadar kullanin iyi bir bakim yaptirip. Yinede size kalmis sonucta icinizin rahat olmasini istiyorsaniz .

 2. merhaba;

  protherm marka kombim var, çok da eski değil. son günlerde neredeyse her gün su basmak durumunda kalıyorum, tesisatta herhangi bir kaçak yok, servis çok ehil insanlar göndermediği için çözemedi, yardımcı olabilir misiniz?

  • Genlesme tankinin havasi bitik hava basilmasi gerekir havadan sonra yine yaparsa tank patlak demektir.

  • Kombinin altındaki soldan ikinci olan borunun hizasında mavi veya siyah plastik kafalı bir vana var sola doğru yavaş yavaş çevirin gözümüz basınç gostergesinde olsun su 1.5 bara geldiğinde tekrar sağa doğru çevirin kapatın.

 3. Öncelikle bilgileriniz için teşekküz ederiz allah razi olsun benim sorunum baymak kombi m emniyet ventilin den su atiyo ve cihaz çalismadan yapiyo ama bar yukselmiyo ne olabilir acaba

  • Emniyet ventili önceden açmıştır ondan su damlatiyordur. Açtığı zaman kolay kolay tutmaz bir daha değişmesi gerekir.

   • Merhaba benim kombimde su kaçağı var kombi sevisini çağırdım motor kapağı çatlamış dedi baya bi masraf çıkardı

    • Motor kapağından kasıt pompanın bağlı olduğu plastik malzememi üzerinde hava purjoru olan. Eğer o ise parcacilardan sadece o parçayı bulma imkanınız var. Bazi pompalar komple değiştirilir, bazılarında sadece o parçayı değiştirebilirsiniz. Ama önemli nokta şu, birebir aynısını bulmanız gerekir ölçüsü tutmazsa pompayi takamazsınız.

 4. merhaba,
  buderus marka 072kodlu kombimiz var.2 güne bir basınç 1 in altına düşüyor.su vanasını açıp 1 in üstüne çıkarıyoruz.normale dönüyor..ertesi gün aynı hatayı tekrar veriyor.servis tesisatçı firmaya atıyor, tesisatçı bizle ilgili değil diyor..servis dağıtımı mutfak üstünden yapmış hatalı diyor ana kollektör üstünden yapılması gerekliydi.bu hatayı sürekli verecek diyor..tesisatçı firmada mutfak üstünden dağıtım olayını sürekli yaptıklarını sıkıntı olmayacağını söylüyor…arada kaldık.ne yapacağımıza karar veremedik.

  • Servis sallıyor. Tesisatçı istediği gibi yapar tesisatı o karisamazki.ister kollektorden yapar ister sırayla . ama tek şartla kombi yogusmali ise ve yerden ısıtma varsa . onun montajı farklıdır. Ve servis neden genleşme tankının havasını ve kombinin içindeki boruların bağlantılarını kontrol etmiyorsa tesisata laf atıyor oda ayrı bir soru işareti.. Sistemde ve kombide en ufak bir kaçak olmaması gerekir. Kacak yoksa kombinin genleşme tankını kontrol ettirin muhtemelen havası bitmiştir.

 5. benim kombim vaillant. bende de 1 2 günde bi su eksiltme olayı oluyor. su basıncını 1 – 1.5 bar arası verdiğimde sabahları kombinin çalışmadığı anlar oluyor fazla verirsem basın 3 bara yaklaşıyor. araştırmalarım sonucu genleşme tankının havasının bittiğini anladım. fakat genleşme tankının sibobuna kombide basınç varken bastığımda siboptan su geldiğni gördüm buda tankın lastiğinin delik yada patlak olduğuna işaret ediyor sanırım. yinede kombinin basıncı 2 bar olacak şekilde tanka hava bastım. sorun kısmen çözülmüş gibi göründü ama eskisi kadar olmasada 3 4 günde bir ilave su basmam gerekiyor. sizce genleşme tankı değişmesi mi gerekiyor yoksa tank lastiği değişir mi? maliyeti yüksek midir? bilginize ihtiyacım var.

  • tank lasitiği değişmez preslidir çünkü. genleşme tankınız patlak değişmesi gerekiyor.maliyeti servisine göre değişir tabiki ama 150-170 arasında fiyat biçilebilir.

 6. ikinci bir sorumda genleşme tankının içini tamamen su ile doldurduğumuz zaman artık su eksiltmesi yapmaz değil mi fakat bu seferde kombi basıncı çok yükselir sanırım. bu soruyu sormamın sebebi su kaçağı göremediğim için genleşme tankını değişitirirsem sorunun çözüleceğini umut ettiğim için?

  • tankı değiştirdiğinizde sistemde kombi bağlantılarında peteklerde vanalarda falan su kaçağı yoksa su eksiltme ve yükselme olmayacaktır.

 7. geçen yıl kömür kazanı ile ısınmaktaydık bu yıl doğalgaz bağlattık ve wiessman marka kombi taktırdık yaklaşık bir haftadan beri kombi sürekli su eksiltiyor.kalorifer tesisatını kntrol ettirdiğimizde herhangi bir sonun olmadığını söylüyorlar ki. 1,5 bar lık bir basınç bir saat içerisinde 0 a düşüyor . kombi servisini çağırdık geldi baktı kombide sorun yok dedi. bu boşalan su mutlaka biryerlerden çıkması lazım çünkü az buz bi su değil yaklaşık bir sürayi su , 7 günde her bir saatte bir lt su eksitse yaklaşık 200 lt su olacak tesisat kaçağı olsa evin içinde küçük bir gölet oluşması lazım ya da alt kata su dolması lazım bunların hiçbiri yok ama bizim kombi genede her saat başı suyu sıfırlıyor. şimdi ben bu durumda ne yapmalıyım

  • Servis genleşme tankının havasına ve su kaçağı olup olmadığına baktiysa kuralına gore tesisatta ya hava var kombinin pompası sistemdeki dolasan sudaki havayı atıyor basınç düşüyor yada gerçektende duvar zemin altından geçen borularda su kaçağı var. Bence siz peteklerin hava alma yerlerinden sistemde hava varmi yokmu kontrol edin suyu bir bucuga getirin peteğin hava alma vidasini gevsetin önce hava gelirse hava bitip su gelene kadar havayı attirin su geldiği zaman kapatin ve hava varsa basınç yine düşecektir bunu basıncı tamamlayarak bütün peteklerde deneyin. Hava varsa zaten sorununuz çözülecektir. Hava yoksa eğer sağlam bir tesisatciya sistemi kontrol ettirin. Ama bence kömürden kombiye gectiginiz için tesisatta sok tak işlemleri olduğu için hava yaptı pompada atınca basınç düşüyor benim tahminim bu.deneyin sonucunu tekrar yazın ona gore bakalım tekrar.

 8. Baymak yoğuşmalı kombim var. Uzun süredir su basıncı düşüyor ve su ilave etmek zorunda kalıyorum. Hava genleşme tankına bakıldı ve havası düşük bulunarak, hava verildi. Ancak, su basıncı düşmesi devam ediyor. Tesisata IR dedektörle bakıldı net bir su kaçağı tespit edilemedi. Gerçekte de benim ilave ettiğim kadar su ( iki ayboyunca) tesisattan kaçmış olsa göl gibi olup mutlaka göz ile de tespit edilirdi. Hava tankında hava azaldığına göre, su ilaveleri ile tank tamamen su ile dolup su taşması yapmaz mı ve bu taşan su kombiye zarar vermez mi? Bu soru nedeniyle su ilave etmekten de korkar olduk.

  • Genleşme tankı kapalı kutudur dış gövdesi patlamadikca su taşması yapmaz. Eğer sistemde ve kombinin içinde boru bağlantılarında veya herhangi bir parçasında kaçak yoksa sorun genleşme tankında ya yeterince hava basilamadi yada tankın içindeki membranı patlak.

 9. Demirdöküm bacalı kombi bk223 modeli. 0,5 barın az üzerinde duruyor ve çalışıyor. su bastığımda ise 1.5 bar da durmuyor ve 2 hatta 3 bar a kadar gidiyor sonra yavaşça 0,5 bara geri dönüyor. sorun olmadan bu şekilde çalışıyor. ancal geçenlerde igdaş geldi ve baca civarındaki CO (karbonmonoksit) seviyesinin normalin üzerinde olduğunu hatta sıcak suyu açtığımda ise normalin epey (>200ppm) üzerinde olduğunu söyledi kombinizi değiştirin dedi. bacalı kombilerde bunun çözümü olması lazım bir uzmana sorayım dedim servise sordum. astarı yüzünden pahallı olacağını öğrendim. bunu çözmenin ucuz bir yolu yok mudur. aksi takdirde igdaş 15 yıldır kullandığımız gazımızı kesecek ve hayatımızı kurtaracak.

  • Baca gazı için binanın baca çekişi kötü ondan yapıyor itfaiye ye veya bacacilara bina bacasını temizlettirin düzelir. Su basıncı için de genleşme tankına hava bastırın.

 10. e.c.a marka kombim var. su aldırdığım anda suyu boşaltmaya başlıyor. bu konuda ne yapabilirim ve nereden destek alabilirim

  • Fazla su alıyorsunuz . Eğer basınç gostergesi az gosteriyorsa ve siz tamanlayayim derken su emniyetten taşıyorsa gosterge arizalidir sizi yanıltıyor. Ama taşan su emniyet ventilinden gelmiyorsa kombi içinde çatlak veya gevşek bir yer var bakılması gerekir. Her halükarda servis mudahalesi şart.

 11. Airfel piremix marka kombim ortalama 3, 4 günde 1.5 basınçtan 1 basınca düşüyor tesisatta sıkıntı yok gibi duruyor bu basıncın düşmesi normalmi. Ve genleşme tankına hava nasıl basılır.

  • Kombi suyu boşaltılır boşaltma vanası açık tutularak genleşme tankına 1 bar hava basılır. Sonra vana kapatılır su alınır kombiye.4 günde yarım bar su eksilmesi normal sayılmaz bir yerde kaçak olabilir.herzaman göremezsiniz buharlaşma yapabilir.

 12. Kombinin suyu genleşme tankından dolayı su eksiltiyor diyorsunuz ama pompa ile biz basmış olsak ne kadar hava basmam iz gerekiyor havayi basabildigimiz dar basmam iz mi gerekiyor yoksa belli bir hava basıncı varmı şimdiden tesekkurler

  • Kombinin suyunu tamamen bosaltin genleşme tankı na bir bar hava basın sonra su basıncı bir bucuka ayarlayin

 13. Yoğuşmalı Baymak kombim var bu 4. Kışı ancak bu sene sürekli suyu bitiyor. Ben barı yüksektiyorum. 1 – 2 saat sonra yine düşüyor. Ben yine yükseltiyorum. Servis çağırdım. Emniyet ventini arızalı dediler değiştirdiler ama sorun devam ediyor hala 2 saat arayla bar düşüyor arıza kodunu görünce tekrar yüksektiyorum. Sizce sorun ne yani şimdi napmamız gerekiyor ?

  • Sistemde kaçak olmaması gerekir. Petekler vanalar borular ve kombinin içi detayli kontrol edilmesi gerekir . Eğer hiç bir yerde kaçak yoksa genleşme tankının havasi kontrol edilmeli hava yoksa ki muhtemelen yoktur bir bar hava basılması gerekir

 14. Merhaba kolay gelsin ustam! Benim eca kombi ben 1 yıldır yani geçen kıştan beri radyatörleri hiç çalıştırmadım aam geçen denemek amaçlı radyatörleri açtım gayet normal ısıttı sonra geri kapadım sonra farkına vardım bardaki seviye sıfıra düşmüş tekrar 1.5 bara kadar doldurdum 15.20 dk içerisinde yine sıfır 3 4 sefer yine denedim yine sıfırladı kombiden akan su yok kombiyi çalıştırmadan suyu sıfırlıyor acaba esanjör denmi yoksa havamı basmak gerekli yoksa diyaframdan olabilirmi?Servis çağırıcam ama sizden önce bir bilgi almak istedim.Teşekkür ederim şimdiden.

 15. merhaba bizde maktek ruby hermetik kombi kullanıyoruz. kombide sıcak suyun kullanırken kesilmesi sorunu vardı 2 defa servisi 1 defa da tecrübeli bir kombiciyi çağırdık ama çözüm olmadı. ona artık alıştık derken şimdi de basınç düşmesi yaşıyoruz. sistemdeki basıncı 1,5 bara getiriyoruz ancak 1 -2 hafta içinde basınç 1 bara doğru iniyor. evin içinde bir kaçak yok peteklere baktım defalarca borularda olsa nemlenme olurdu. acaba nedeni ne olabilir.

  • Genleşme tankının havası bitmiş hava basılması gerekiyor. Sıcak suyun kesilmesi ise şu basıncının yetersizliği , plaka esanjorde tıkanıklık yada sensorun arızalı olmasindan kaynaklanır. Kontrol edilmeleri gerekir.

 16. merhaba bizde demirdöküm nepto çakmak vırıyor alev yok. ana kart- gaz vannası ve kablolar normal. neden olsun

  • Brulorde tıkanıklık olabilir bujiler çatlak olabilir buji kablosu hasarlı olabilir kontrol edilmesi gerekir.

 17. merhaba, buderus logamax plus kombimiz var balkondaki peteği çalıştırmıyorduk 2 gün önce hava epey soğukken vanasını açmak suretiyle çalıştırdık o günden beri kombi su basıncı sürekli düşüyor soğuk suyun çalışan kombiye ani girişiyle çatlama vs. sorun olabilir mi? ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Çatlama olmaz kolay kolay ama balkondaki petekte büyük ihtimal hava birikmişti içinde kullanılmadığı için acincada hava sisteme giriyor ve pompaya geldiğinde purjorden havayı otomatik atıyor hava atilincada basınç düşer . Anladığım kadarıyla olay bu balkondaki petegin hava alma yerinden havasına bakın su gelene kadar su geldiğinde kapatın. Bu işlemi yaparken kombi su basıncı düşer tamamlayın.

 18. merhaba:

  ariston kombi kukllanıyoruz. sürekli basıncı düşüyordu. servisi çağırdık parşça değiştirdi. ve bir daha düşmez dedi. basıncı 1.8 e ayarladı ve gitti. 1 ay sonunda basınç 1.3 e düştü. hem bakımını yaptırmak hemde bu konuyu görüşmek için yeniden servis çağırdık. bakımını yaptı ve kombiden su akmaya başladı. yetkili ” sağ blokun vidasının kırıldığını ve bunu kendilerinin yapmadığını söyledi. bende bu kombiye yetkili servis olarak sizler geldiniz gçen yıl ve bu yılda. geçen yıl gelen arkadaşlarını da tarif ettim tanımıyoruz dediler. bunun üzerine bende ben kırmadığıma göre bunu siz yaptınız ve siz çözeceksiniz. aksi durumda direk firmayı arar sizi şikayet ederim dedim. cihazı çıkarıp götürdüler. ve 2 saat sonra getirip cihazı taktılar. cühazınızı ücret almadan değiştirdik dediler. bende olması geren bu dedim. sonra faturaya baktığımda değiştirdikleri cihazı not etmemeişler. itiraz ettim, sorun olursa çözeriz dediler. ve 3 yollu vana kitinin değiştirlmesi gerek dediler. faturaya bu değişimi not düştüler.
  işin ilginç yanı ankarada hepi topu 4-5 ariston yetkili servis var. geçen yıl gelen servisi internetten buldum ve bu yıl gelip tanımoyruz diyen servisçilerle ortak oldujklarını öğrendik.
  tanka hava bastılar ve yine her gün 1 er düşüyor basınç yanı 1.8 den etesi gün 1.7eee öyle düşüyor. basınç yükselmek için önceden rahat bir şekilde su basıyordu bunda sesi daha cılız sanki zorlanıyormuş gibi oluyor.
  merak ettiği sorun nereden kaynaklanıyor ve basınç düşmesi neden oluyor …değiştirdikleri cihazın orjinaliyle değişip değişmediğini nasıl öğrenebiliriz…

  kolay gelsin…

  • 1.8 den 1.7 ye dusmesi normal isinma dan dolayı genleşme den kaynaklanıyor.zaten genleşme tankının gorevide bu. Ama mesela 1.8 de iken petekler çalıştığında 2.5 i geçip 3 e yaklaşıp petekler durduğunda ise 1.2ve daha altına dusmesi normal değil. Bu tankın havasinin olmadığını yada basılan havayı tutmadığını yani tankın patlak olduğunu gösterir.degistirdikleri parçanın orijinal olup olmadığını parçadan çıkan üretim anındaki etiketler yada bazılarında ayriyeten evrak halinde çıkan belgelerden bakılabilir. Kesilen faturadan bakılabilir.

   • Değiştirilen parçaya fatura keşfedilen. Soru işareti burada. Parçaya ücret odemediniz dediler.bende parçayı kıran sizsiniz dedim.
    Basınç düşmeden ise hergün 1,1 düşüyor. 1.8 den bir 1.7.ertesi günü 1.7. 1.6 a…hergün bir derece düşüyor. ..

    • parça konusunda servismi kırdı kendiliğinden mi kırıldı cihaz başında inceleme sonucunda kesin konuşurum ve şuan yorum yapamam ama firmanın genel merkezini arayarak kayıtlara baktırp onlarada sorunu birebir iletirseniz çözüm sağlayacaklarına inanıyorum. eğer ki çözüm olmazsa bu sefer tüketici mahkemelerinden yardım alabilirsiniz. su eksiltme olayı ise dediğim gibi bakımda genleşme tankına hava basılır eğer hava olması gerekenden fazla veya eksik basılırsa basın ufak sıcaklıklarda bile sabit kalmaz ısıda yükselir soğumada düşer. hava az baılmış olabilir yada havayı tam basmış olabilirler ama tankta sorun vardır havayı tutmuyor olabilir. başka bir ihtimal sistemde peteklerde vanalarda kombinin içinde bağlantılarında göz yaşı damlası kadar kaçak bile su basıncını düşürür.yardımcı olabilmişimdir umarım.

 19. Merhaba vaillant marka kombi kullanıyoruz. su barı yükseldiği için ve çok ses çıkardığı için servis çağırdık gelen adam kazan delinmesi olduğunu ve vantilatörde sıkıntı çıktığını söyledi 700-800 gibi bir fiyat çekti biraz fazla geldi sizce normalmidir yoksa yeni kombi mi almalıyız sizin öneriniz nedir ?

  • Öncelikle basınç yükselmesi sadece petekler çalışınca mı yapıyor yoksa kombi kapalıyken bile yükseliyormu. Sadece petek çalışırken yükseliyorsa genleşme tankinin havası basılıp test edilmesi gerekir tankın sağlamlığı kontrol edilir çalıştırılıp. Tankta sorun yoksa ve yükselme olayı biter. Kombi kapalıyken bile yükseliyorsa önce doldurma vanası kontrol edilir gerekirse yenisi ile test edilir yine devam ederse sorun ondan sonra esanjor yani kazana bakılır. Hemen kazan arizalidir denmez.servisin nasıl bir işlem yaptığını bilmiyorum ama arıza çözümü bu sıralamada olmalıdır.ses olayında fan tespiti doğru olabilir fandan ses yapar. Ama fanin tamir ihtimali var. Maliyet olarak kazan artı fan demişler normal ama önce kesin tespitlerde bulunmaları gerekir.

 20. Merhaba. Kombim sıfır. Demirdöküm Atron modeli. 4 gün önce takıldı. Su basıncı 1.6 bara ayarlandı, servis tarafından çalıştırılıp gidildi. Takıldığı gün ve ertesi gün, gün boyu çalıştı. Gerek ısıtma gerekse sıcak su performansı gayet iyiydi.
  2 gündür kapalı konumdaydı kombi. Yani şarteli açık ancak yaz konumunda ve kullanılmadı. Dün baktığımda basıncın 1.2 bara kadar düştüğünü gördüm. Su da basmadım, kombiyi de çalıştırmadım. Öylece bırakıp geldim. Henüz evde oturum başlamadı zaten. Kullanılmayan kombinin su basıncının düşmesi normal midir? Çalıştırınca olması gereken yere gelir mi acaba?

  • Yeni kombide problem olacağını sanmıyorum siz tesisatı petek vanalarını ve tesisat kombi bağlantılarını kontrol edin. Göz yaşı damlası kadar kaçak olsa bile düşürür basıncı.kombiyi çalıştırmadan önce de 1.5 bara kadar su basın çalıştırın sorun olmaz. Eger hicbiryerde kaçak yok ve bir müddet çalıştırdıktan sonra da su basıncı sürekli dusuyorsa servis kontrol için gelsin baksın. Genleşme tankı havası az olabilir .

   • İlginiz için teşekkür ederim. Bağlantıları kontrol ettim. Salon peteği ile mutfak peteğinde aynen tarif ettiğiniz gibi göz yaşı kadar nemlenme gördüm. Sanırım eksilmenin sebebi de bu. Tesisatı takan firmayı aradım, onlara da durumu anlattım. Gelip bakacaklar. Peki şimdi ne olacak? Vanaları mı sıkacaklar? Büyük bir sıkıntı değildir umarım.

 21. Merhaba Ben Daireme yeni taşındım yani kombim de yeni takıldı Ariston marka hermetik kombi taktırdım. 1.5 bar ayarlandı bir haftada 1.3 indi basınç. Tesisat petek ve kollektör girişlerde vanalar kontrol ettim kaçak yoktu tekrardan sıktık, servisi aradım çok hafifi bi yerlerde sızıntı şeklinde kaçak olabilir bunun senin de benim de görebilmem imkansız dedi zamanla toksitlenir kapanır kaçak olan yer varsa şimdilik sorun yok dedi. sizce bu normal mi gelip tespit edilmesi gerekmez mi kombi yeni olduğu için sıkıntı olamaz dedi. ne yapmam lazım bana yardımcı olun lütfen teşekkürler.

  • sıfır kombide normalde arıza olmaz . Sistemde petek vana ve bağlantı rekorlarinda, kombi alt tesisat bağlantılarında vs kaçak yoksa iki ihtimal kalıyor ya duvar veya zemin altından geçen hatta kaçak var yada kombinin genleşme tanki havası eksik. Ben genleşme tankında sorun olacagini sanmıyorum ama bir süre kullanın kombiyi suyu bir buçuk barda tutarak ve gözlemleyin her yeri kaçak varmı diye Basınç yine sık sık düşmeye devam ederse Önce tesisatinizi yapan ustayi çağırın tesisattaki kaçak varmı yokmu olsun tesisatta sorun yoksa servisi çağırın durum bu tesisatta kaçak da yok diyin kombiye kaçak testi yapsınlar.

 22. Kombim ferroli sürekli su basıyoruz dusuyor vs.
  Burada yazılanlara bakarak genleşme tankına hava basmaliyim
  Ama nereden nasıl basicam
  Suyu bosalttkdn sonra hangi dugmeyle nasıl yapicm
  Yardımcı olursanız sevinirim
  Teşekkürler

  • Kombinin içinde dikdörtgen veya bazı modellerinde kombinin arkasında yuvarlak bir tank var ucunda bisiklet sibobu gibi bir sibop var. Kombinin suyu tamamen boşaltıldıktan sonra bir bar hava basılması gerekir. Pompa yardımı ile . Ölçü tam olmalıdır .Hava basma işleminden sonra sibobu köpük yaparak kontrol edin hava kaçırıyormu diye. Sonra suyu basın kombiyi çalıştırın deneyin

 23. Demirdöküm kombim var günlük baktığımda 1.5 bar olan değerlerin ertesi 1.4 e daha sonraki 1.3 e düştüğünü gördüm normal olan bu mudur?yada yoğuşmalı bi kombini ne kadar zamanda ne kadar su eksiltmesi gerekir?

  • tesisatta vanalarda en ufak bir kaçak olmaması gerekir kontrol edin . su eksiltmesi sık sık yapıyorsa ve hiç biryerde kaçak yoksa genleşme tankının havaasının kontrol edilmesi gerekir.hava bitmiş veya azalmış olabilir.

 24. Peki normal hiç bi sıkıntısı olmayan kombi kaç günde ne kadar su eksiltir.bide son bir soru kombinin altından su akan borunun altına bi şişe koydum 24 saatte 3 buçuk litre su akmış şişeye.normalmi

  • Kış şartları için normal . Sıkıntısı olmayan bir kombi için iki buçuk üç haftada bir su eksiltmesi normaldir.

 25. Baymak echo4 kombim var 24/12/2016 tarihinde su seviyesinin sürekli düşmesi sebebiyle servis çağırdım tesisatta peteklerde bir kaçak görünmüyor gelen servis genleşme tankının bozuk olduğunu ve değişmedi gerektiğini söyledi ithal tank takıldı 350 tl ama sorun devam ediyor 2 güne bir su seviyesi 0 a düşüp e10 hatası veriyor su basıyorum çalışıyor servisi aradım tesisatta kaçak vardır diyor ama görünün bi kaçak yok acaba sorun nedendir tşk ederim

  • Göz yaşı damlası kadar bir kaçak bile basıncı düşürür. Petek borularda vanalarinda kombi bağlantılarında vs kaçak olmamalıdır. Tankın bozuk olup olmadığına testini yapıpmi karar verdiler yoksa direk değiştirdiler mı . Hava basıp bastığı havayı kontrol etmesi gerekiyordu bunu yapmadılarsa eğer boşuna tank değişmiş olabilir. Eğer hicbiryerde kaçak yoksa yeni taktıkları tankın da havası az veya hiç olmayabilir

 26. s.a ustam kolay gelsin. benim ev sıfır gireli 20 gün olduk. ev alttan ısıtma. kombi demirdöküm nitromix yoğuşmalı. usta bar seviyesi sürekli düşüyo 1.5 -2 arasında duruyo ama ertesi gün 0.7 lere kadar düşüyo, tekrar su basıyorum yine aynısı oluyor. tesisatçı kaçak olmaz borularda hava vardır ondan basınç düşüyordur dedi. sizce sorun nerden kaynaklıdır? kombiden kaynaklı olabilir mi?

  • sistemde kaçak olmaz diye birşey yok olabilir insan yapımı sonuççta ama dediğide doğru ssistemde büyük ihtimal hava var yeni ev ve bayadır kullanılmamış anladığım kadarıyla. siz önce kollektörlerden havasını alın hava alma yerlerinden. su gelene kadar havalarını boşaltın su geldiğinde kapatın. hava işlemi bittikten sonra gözlemleyin tekrar yaparsa servis gelsin kombinin genleşme tankını kontrol etsinler havası bitmişse hava bassınlar ondan sonra yine gözlemleyin sonra yine yaparsa bu sefer sistemde kaçak var bu sefer tesisast kaçak testi yapılması lazım.

 27. Hayirli gunler demir dokum nitron mix kombi kullaniyorum.Tesisat yerden isitmali 5 yildir. kombim ariza yapti ve f20 hatasi verdi.servisi cagirdim ve esanjoru temizlediler filtreler tikanmis ve calismaya basladi ancak sonraki gun surekli bar dusmeye basladi gece yatarken 2 bara cikariyorum sabaha 1.2 bara dusuyor 3 gundur boyle tesisatin havasida kontrol edildi kacakta gozukmuyor ariza verdikten sonra bu olay olustu neden olur.simdiden tesekkurler

  • Genleşme tankina hava bastilarmi eğer basmadilarsa tankın havası yok hava basılması gerekir. Birde en ufak damla kaçak bile basıncı düşürür. Her ürün kombide dahil kaçak olmaması gerekir

   • Ariza icin geldiklerinde F20 hatasi icin geldiler.Ve filtreleri temizlediler.Hava basmadilar bizde servis gittikten sonra anladik barin dustugunu.
    Birde kombi kapali konumda ve yazlik modda iken bile bar dusuyor.
    Ariza yaptiktan sonra bu olaylar olmaya basladi.

    • Tankın havası kontrol edilmelidir. Havası yoksa bir bar hava basılması gerekir ve sitemde kombide herhangi bir kaçak olmaması gerekir

 28. ARİSTON KOMBİM VAR. 2 GÜNDE BİR 2 BAR SIFIRA YAKIN YERE DÜŞÜYOR BİRDE ÇOK SU AKITIP SİGORTAYI ATTIRDI KONTROL ETTİĞİMDE EMNİYET KİLİDİNİN ÇIKTIGINI GÖRDÜM TEKRAR TAKTIM AMA YİNE SU AKITIYOR KOMBININ ALTINDAKİ BORUDAN. PETEK TEMİZLİĞİ İÇİN USTA ÇAĞIRDIM BARIN SIKLIKLA DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİM. HAVA BASMADAN GENLEŞME TANKININ DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ (TANKIN İÇİNDE ÇOK SU VARMIŞ SUYLA DOLMAMASI GEREKLİYMİŞ) SÖYLEDİ. DEĞİŞTİRDİM AMA BURDAKİ YORUMLARINIZA GÖRE ACABA GEREKSİZ BİR DEĞİŞTİRME YAPMIŞ OLABİLİRMİ ESKİ TANKI NASIL KONTROL EDEBİLİRİM. SAYGILAR

  • Eski tankı sokmeden sistemdeki suyu boşaltıp havasını basacakti suyu basıp test edecekti. Patlak olup olmadığı ortaya çıkacaktı . İçinde hava kalmamış tanktada çok su olması normal , patlak tanktada çok su olması normal neye göre değiştiriyor. Diyaframinin patlak olduğunu nasıl görüyor lazer gözlerimi var kafadan patlak diyor.

 29. Merhaba Buderus kombimin bar göstergesi günde 3 ve ya 5 defa 1 in altına düşüyor Servis çağırdık bir sorun yok dedi eski sistemden dolayı borular yeni tıpalar taktırmanız gerektiriyor dedi bizde değiştirdik ve tesisatta bir kaçak var mı yok mu kontrol edin dedi Aynen kontrol ettik gene de bar 1 in altına düştü peteklerde göz yaşı kadar bir sızıntı vardı sonra fark edildi
  Malum hava şartlardan dolayı gece barı düşünce kombimin dondu ne yaptıysam don çözülmedi ve Kombi tamamen bozuldu yani çöp dediler yani içeriğine baktılar epeyce bir masraf olur dediler iyisi yenisini alın dediler
  Şimdi ben kiraciğim ev sahibi diyor yeni kombi almanız gerek bende bizden kaynaklanmadığını söyledim yani tesisattan problem kaynaklanıyor ama nafile yani şimdi farz edelim yeni takıldı kombi tekardan sorun yaratmayacak mı yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam lazım bu durumda şimdiden teşekkürler

  • Aslında servis ilk baştan bişey yok diyeceğine tankın havasını kontrol etseymis belki de sorun tanktaydi. Bu kadar masraf da acmazdi. Tabi ihtimal kesin demiyorum. Servis en son çöp dediğinde hangi parçalar arızalı olduğunu söyledi.

 30. İyi günler ferroli kombim var yarı yoğuşmalı, 1saatte basınç 0’a iniyor. Genleşme tankına 1 bar basıldı, eşanjör değiştirildi, peteklerde kaçak yok, kombide kaçak yok başka neden olabilir?

  • Muhakkak bir yerde yanlış var yada eksik var. Tank havası prosedure Gore basildiysa tank basılan havayı tutmuyor olabilir.sibobundan kaçırıyor olabilir yada tank patlak olabilir.

   • Peki tanka fazla hava basarsak ne olur? Onu deneyeyim mi? Yanlışlık yapılmadığına eminim acaba başka bir yerinde mi arıza var? Başka bir ihtimal yok mu?

    • sistemde kaçak yok diyorsunuz , esanjor değişti kombide kaçak yok , tanka hava basıldı diyorsunuz. Esanjor değişirken boruların ağzı bir süre açık kaldığı için sisteme hava dolar montaj dan sonra bu havayı zamanla pompa atar siz pompayi beklemeden kombi petekleri isitirken peteklerden havaları kontrol edin su gelene kadar hava geliyorsa hava vardır .Su geldiğinde kapatın. Peteklerdeki hava olma ihtimali de ortadan kalkarsa tek guvenemedigim parça genleşme tankı olur diğer dediginiz parçalarda ve sistemde sorun yoksa . Tanka fazla hava basılırsa genleşme düzensiz sağlanır veya sağlanamaz kombi soğumaya geçince bar düşer. Petekleri yoklayin hava varmı diye sorun yoksa bence olay tankta. Diğerlerinden eminseniz.

     • Peteklerinde havasını aldık 🙁 servis yolu görünüyor elimden gelenin fazlasını yaptım. Hayırlısı bakalım sorunu çözerlerse paylaşırım buradan. İlgi ve alakanız için teşekkürler..

 31. Size kafamı kurcalayan bir kaç soru sormak istiyorum.
  1.genleşme tankında fazla hava olursa ne olur?
  2.genleşme tankında az hava olursa ne olur?
  3.genleşme tankında fazla hava olduğunda kombi çalışır vaziyette iken havası alınır mı?
  4.Suyu boşaltmadan çalışır vaziyetteki kombiye, genleşme tankına hava basılırsa ne olur?

  • siz bana ilk yazdığınızda da esanjör değişti dediğiniz için bende esanjöre odaklanmadım hatta üstüne basa basa dediğiniz herşey tamamsa genleşme tankından şüpheleniyorum dedim. herneyse geçen de dediğim gibi genleşme tankının havası az veya fazla olursa sistemde oluşan genleşme dengelenemez.kombi ısıtmadayken basınç artar ısıtma durduğunda basınç düşer. genleşme tankının havası basılması veya hava eksiltilmesi kombi kapatılıp 5 dakika soğumasını bekledikten sonra işlem yapılır.suyu boşaltmadan hava basılırsa tankı patlatırsınız.buda başka arızalara ve evin batmasına sebep olur.

   • Teşekkürler.. Öncekinin ismide eşanjor ama bakır eşanjormuş şimdiki değişen ana eşanjor, en baştan bakır eşanjor yazsaydım yanlış anlaşılmalara sebep olmayacaktım, her neyse sorunumuz çözüldü. Tekrardan ilgi ve alakanız için teşekkürler..

 32. merhaba demirdöküm sargon kombim var, evi gecen kis aldim(kombi benden onceki ev sahibinden kalma ve en az 3-5 yil kullnilmistir diye dusunuyorum) dairem alttan isitmali, gecen kis haftada 1-2 kez su basinci dustugunden ekleme yapiyordum,bu kis kullanma sicaksuyu kesik kesik geldiginden,servis cagirdim,hava prosestati degismeli dediler degistirdik devreye aldik,sicak su problemim cozuldu,fakat bu defa gecen kis haftada 1-2 kez tamamladigim kombi basinci,nerdeyse 4 saatte 1.6 bardan 0.7 bara dusmeye basladii ve haliyle bu durum keyfimizi kacirdi,servisi tekrar cagirdim genlesme tankina baktiilar hava var ama biz tekrar hava basalim dediler ve hava bastilar fakat onlar gitti denedim basinc dusmesi yine ayni 4-5 saatte bir yine su eklliyorum,tesisatta herhangi bir kacak olsa 2-3 hafta oldu gorurduk alt kat komsu gelirdi yada diye dusunerek problem tesisattanmi kombidenmi diye basinc testi yapmak istedim,kombiyi 2,5 bara yukselttim kombimin su giris ve donus vanalarini kapattim kombiyide kapattim,5 saat sonra 2,5 barin 1,7 bara dustugunu gordum,fakat kombi civarinda,etrafinda su yada nemlilik goremedim bu durumda bu testi yapmam dogrumuydu dogruysada benim tesisatta degilde kombimde kacak var diyebilirmiyim ve oyleysede calismayan girisi cikisi kapali olan kombim nereden kacak yapiyor olabilir?

  • tesisat tesi yapmanız doğru yol ama tahminimce kombinin atındaki tesisat borularının hepsinde vana yoktur. sadece ince su giriş borusu ve kalın tesisat dönüş borusunun üstünde vana vardır ve siz onları kapattınız anladığım kadarıyla bu haldeykende kaçak testi aldatır anlayamazsınız.diğer kalın boruda(tesisat gidiş borusu) ve ince boruda (sıcak kullanım suyu musluğa gidiş ) da vana olsaydı bu şekilde olurdu. ama büyük ihtimal yok onlarda vana. siz kesin testi kombi bağlantılarıyla tesisatı ayırıp kör tapa yaparak anlarsınız. sadece şebeke suyu giriş borusu (ince üstünde vana olan) kombiye bağlı olsun diğerlerini ayırıp körleyin kombiye yine 2 bar su basın ve öyle testi yapın.ha bu işlemlerden önce tanktan emin olun. tankın sibobunda kaçak olabilir basılan havayı tutmuyor olabilir. yada tank patlak olabilir. artı göz yaşı damlası kadar kaçak dahi olsa basınç düşer . kaçak vardır belkide tesisatta ama buharlaşır gider herzaman alt kattan çıkmaz görünmez bile. çok uzun süre belli eder kendini.önce tanktan emin olun sonra tesisat testini yapın.boşuna uğraşmayın. geçmiş olsun.

 33. Kolay gelsin bir sorum olacakti.
  Sicak su bataryasinda ufak bir kacak olsa kombinin basincini dusurur mu
  Kombi sicak su acilmis gibi calismiyor ama ufak bi sizinti 1 saatte 1 2 damla kadar diyelim

  • musluktaki su kaçağından kombi su basıncı düşmez. genleşme tankı sistemdeki yani tesisattaki su kaçakları plaka esanjör ve doldurma vanası arızalarındaki kaçaklar etkiler su basıncını

 34. merhaba,
  ferroli f24 marka kombim var,
  basınç yükseliyor ve tahliye borusundan su kaçırıyor,vanayı kappatığımda da basınç düşmeye başlıyor ve 1 in altına düşüyor bu seferde kombi su olmadığı için duruyor,vanayı açıp su basınca sisteme içinde 2 bar su olmasına rağmen F-37 hatası veriyor sürekli,arızası nedir ve maliyeti ne kadardır ,teşekkürler.

  • Doldurma vanası ve esanjore bakılması gerekir. Fiyat olarak ne desem yalan olur servisine göre değişiyor fiyatlar.

 35. S.a Benim demir dokum nitron mix kombim var.yerden isitma sistemi kullaniyoruz. 2 gun once bakim yaptirdim.Ve su basincim dusmeye basladi surekli gozlemledigimde ise
  Kombi atesleme yaptiginda 1.4 olan basinc 1.7 oluyor ve atesleme bittigi anda dusuyor 1.3 e kadar boyle boyle basinc dusuyor.Servis bakim yaparken esanjoru temizledi ordan hava yapmis olabilirmi
  Birde hava tankina hava basildi kacak falan gozukmuyor havayi tutuyor tank dediler fazla hava basimindan olabilir mi bu olay.Cunku beya basti hava ve tankin icinden camur atti.simdiden tesekkur ederim cevabiniz icin

  • TANKIN İÇİNDEN ÇAMUR AKMASI NORMAL.BASINÇ 0,5 BAR DAN FAZLA OYNAMA YAPMIYORSA NORMALDİR. YANİ KOMBİ SOĞUKKEN 1.5 DE OLAN BASINÇ KOMBİ YANDIĞINDA ÖZELLİKLE YÜKSEK DERECELERDE 0.5 BAR OYNAYABİLİR. ATEŞLEME DURDUĞUNDA ESKİ HALİNE GERİ DÜŞER. AMA 0,5 TEN FAZLA OYNUYOR MESELA 1.5 DE ATEŞLEME OLUP 2 BARIN ÜSTÜNE ÇIKIP 3 E KADAR GELİYORSA O ZAMAN SORUN VAR. TANK YA PATLAK YA HAVAYI TUTMUYOR SİBOPTAN VS KAÇIRIYOR. AMA BASINÇ YÜKSELME OLAYI MUSLUK SUYUNDA OLUYORSA O ZAMAN AYRI O ZAMAN OLAKA ESANJÖR KAÇIRIYOR DEMEKTİR. KOMBİ KOMPLE KAPALIYKEN BİLE YÜKSELİYORSA O ZAMANDA DOLDURMA VANASI ARIZALIDR.

   • Tesekkur ederim bilginiz icin son olarak su soruyo sormak istiyorum.
    Kombimi 1.7 bara ayarliyorum yanma olayi baslayinca 0.3 bar oynuyor yani 2.0 seviyelerine geliyor atesleme bittiginde 1.6 ya dusuyor boyle boyle her yanmada 0.1 bar dusuyor ve 7 8 saatte bir su basmam gerekiyor.

    • Aslinda normal görünüyor ama genleşme tankının havasını kontrol ettirirseniz içiniz rahat olabilir.

 36. İyi günler Ferroli Domicondens f24 marka kombi arızlanmıştı, eşanjor değişti ama sonrasında a2 arıza kodu verdi, servis geldi kartını değiştirdi ama a2 devam etti sonra ayarlardan bişeyler yaptı normale geldi fakat çalışma şekli değişti önceden birkaç sefer kısa çalışıp sonra uzun süre çalışıyordu, şimdi ise devamlı uzun çalışıyor hayliyle yakıt sarfiyatı da arttı günlük ortalama 38derecede 8metreküp tüketirken şimdi 37derecede 10metreküp tüketmeye başladı. Bunu ayarlardan yapabilir miyim nasıl yapmam gerekiyor eskisine alsam yine a2 arızası veriri mi acaba?

  • Kartın parametrelerinde oynama yapmak gerekiyor ama ezbere bildiğim bir konu değil gormem kurcalamam lazım . Siz servise söyleyin parametreleri eski haline alsın

 37. Merhabalar ben Yeni bir eve taşınacam 3 gündür evde boya felan tadialt yapıyorum dairenin suyuunu açtım kombiyide kontrol için açtım normaldi vanalarınıda açtım normaldi sonra 2 bara kadar su bastım kombiye sorun varmı diye birşey gözükmedi daha gazı açtırmadım 1 gün sonra niye geldim eve baktımki bar 1,5 düşmüş otamaik tahlive ventilinden damla damla akmış neyse yerleri sildim göz ucu ile baktım birşey yoktu neyse dedim sanırım sistemde fazla su gördü attı dedim çıkıp gittim 1gün sonra yine geldim eve bbusefer 1,25 düşmüş bar yerde az su vardı yine tahliyeden damlamış şimdi bu sorun nedir eger büyük bişeyse evi tutmaktan vazgecem şimdiden teşekkürler

  • ilk gün 2 bara su aldıktan sonra anladığım kadarıyla doldurma vanasından yada plaka esanjörden dolayı su basıncı artmış ve emniyet ventilini arttırmış. tahminimce doldurma vanasını tam kapatamamış olabilirsiniz ve basınç artması olup emniyeti attırmış. emniyet attığı zaman kolay kolay tutmaz damlatmaya devam eder çözümü için değişmesi gerekir.damlattığı içinde basınç düşer sonraki gördüğünüz basınç düşmeleri bundan kaynaklanıyor olabilir. şuda olabilir. doldurma vansı önceden bozuk olabilkir siz 2 bar su bastıktan sonra zamanla düşmüş olabilir. onu kombinin geçmişini bilmediğim için kesin yorum yapamıyorum.

 38. Eca marka kombim var, kombi sürekli su eksiltiyor. Suyu tamamlıyorum ve kombinin altından su akmaya başlıyor su bitince kombi ısıtmayı bırakıyor arızaya geçiyor içindeki su bittiği için. neden yapabilir yardımcı olursanız sevinirim.

  • sistemde peteklerde vanalarda ve kombide göz yaşı damlası kadar bile su kaçağı olmaması gerekir. bunu kontrol edin kaçak yoksa genleşme tankı havası kontrol edilip hava yoksa veya eksikse hava basılması gerekir.

 39. Eski kombim surekli suyu sifira dusuruyodu dayanamafim yeni aldim Kombim sifir takildi daha acilis bile yapilmadi suyu 1 bara cikardim denemek icin ama dedim ya kombi daha acilmadi bile servis acip garanti baslicakmis ama su sifira dustu gene alt kata eve heryere baktim kacak bulamadim ne olabilir acaba sifir kombi

  • Su basıncının düşmesinin çeşitli sebepleri var. Sistemde hava vardır kombi zamanla purjorden atar havayı basınç düşer. Sizinki de tahminimce o. Ayriyeten göz yaşı kadar su kaçağı bile basıncı düşürür. Vanalarda borularda kombi bağlantılarında kaçak olmaması lazım. Bazende tesisatta duvar altında kalan yerlerde damla kaçak olabilir. Bu alta da çıkmaz biryeride islatmaz buharlaşır çok uzun sürede belli eder kendini. Tesisatçı ya Baktirarak çözülebilir. Tesisat kaçak testi yaptirirsaniz iyi olur.

 40. LAMBERT Lx 24 Fi marka kombim var. Kombimi 2 kıştır kullanıyorum. Bu kış kombimin su basıncının düştüğünü farkettim 0,3 bardaydı. Kombiye su basmak için vanasını bir çok kez çevirmeyi denedim ama dönmedi. 2 hafta şehir dışına çıktım ve döndüğümde evdeki elektriğin 1 haftadır kesik olduğunu anladım elektriği açtırdıktan sonra ilk işim kombiye bakmak oldu. Kombime baktığımda E10(Düşük su basıncı) diye bir hata veriyordu, bu sefer su basma vanasını penseyle zorladım ve sisteme su basmayı başardım fakat vanayı çevirdiğim an sisteme basması gereken suyu kombinin altından akıtıyordu, vanayı daha fazla açıp manometreye baktım 0,5 bara kadar kombiye su dolduruyor fakat vanayı kapattığım an tekrardan o suyuda boşaltıyor ve 0 bara düşüyor. Öğrenmek istediğim servis çağırmadan bu sorunu çözebilir miyim ve neler yapmam gerekir.

  • sanırım su alma vanası ve su göstergesi arızalı . elinizden geliyorsa bu işler göstergeye bakabilirsiniz. birde suyu nerden boşaltıyorsa oraya detaylı bakılması gerekir. sistemde ve kombide su kaçağı olmaması gerekir.

 41. Merhaba benm kombim baykan iki yada uc gune bir su almam gerekiyor suyu neden bu kadar cabuk bitiyor damlayan yer yok

  • sistemde peteklerde vanalarda ve kombide en ufaak damla kaçak olmaması gerekir. sistemde kaçak yoksa genleşme tankının havası yok hava basılması gerekir.

 42. merhaba elimde belarusun kombisi var dün öğle saatlerinde evden çıkarken çalışıyordu barı kontrol ettim ve 2 deydi tam. eve gece geri döndüğümde kombinin çalışmadığını anladım bar 0 a inmişti ve su bastım.. herhangi bi yerde kaçak olmamasına rağmen bar seviyesi yükselmedi dakikalarca suyu açık tutmama rağmen herhangi bi su kaçağı belirtisi goremedim. arızanın neler olabileceğine dair ihtimalleri yazabilirseniz çok memnun kalırım kolay gelsin iyi günler..

  • su basıncı yetersiz olabilir.yada doldurma vanasının su giriş deliği tınamış olabilir. bakılması gerekir.

 43. BOSH marka kombim var üçbuçuk senedir kullanıyorum şu aralar çok sık su kaybı yapıyor kombikapalı iken ve evde sular kesikken su bar göstergesi 0 a düşüyor arızaya geçiyor su basıyorum ayrıca genleşme tankına 1 ay önce hava bastı usta
  teşekkür ederim

  • Sistemde vanalarda bağlantılarda kaçak yoksa genleşme tankina basılan hava bitmiş olabilir tankın sağlam olup olmadığı test edilmelidir.

 44. Merhaba viesmann vitopend 100 marka kombimiz var ve bar sürekli düşüyor ayrıca kombi den sürekli su damlıyor sizce sorun ne olabilir damlama hiç kesilmiyor ?

  • Su eksiltmesinin sebebi damlayan su . Onun giderilmesi ve hiç bir yerde kaçak olmaması gerekir. Genleşme tankının havası da kontrol edilmesi gerekir

 45. benim falke master kombim var normal çalışırken bir sorun yok kombiyi kapattığımızda 8 – 10 saat içinde kombinin suyu eksiliyor ve E10 arızası veriyor suyu verince çalışmaya devam ediyor, çalışırken eksilmemesi sadece kapalıyken su eksiltmesi normal bişey olmasa gerek TEŞEKKÜR EDERİM

   • slm, servis gelip hava bastı ancak sorun devam ediyor, servis sorun cihazda değil sizin tesisatınızda diyor ancak tesisatta da bir sorun bulamıyoruz, tesisatta kaçak olsa alt komşuya sızıntı olmazmı veya kombi çalışırkente eksilme olmazmı saygılar

 46. preterm leopart 20000 hermetik kombi marka kombim var kombinin icinde biryerde yaninda da kablo girisleri sanirim sensor var orda olan siyah conta su damlatiyor bunu nasil duzeltebilirim resim cektim isterseniz atalım.

  • Herhangi bir Sökülüp değiştirilebilen bir parçayi kombinin suyu tamamen boşaltılıp sonra o parça sökülüp değiştirebilirsiniz. Ama hangi parçadan bahsettiginizi anlamadım. Resim atmak kesin yorum yapmama olanak sağlar kesin konuşalım.

 47. merhaba benim buderus kombim var 4 yıllık.
  ocak sonunda su eksiltmeye başladı. günde 2 defa su eksiltme arızası verince yetkili servisi aradık. servisten gelen usta genleşme tankındandır dedi ve tankı değiştirdi. ayrıca emniyet ventilini de değiştirdi. 15 gün sorunsuz çalıştı. sonra tekrar su arızası verdi. şu anda 2-3 günde bir su eksiltiyor. özellikle gece kombi dinlenmeye geçince eksiltiyor suyu. sizce ne yapmalıyım selamlar

  • Genleşme tankini ne diye değiştirdi patlakmi vardı normalde havası biter tankın kolay kolay patlamaz delinmez. Havası biter onada hava basılır. Eğer sistemde vanalarda peteklerde kombi iç ve alt bağlantılarinda küçük bile olsa kaçak yoksa genleşme tankının havası yok yada az ondan kaynaklanıyor.

 48. öncelikle ilginize teşekkür ederim. genleşme tankı çok su almış diye değiştirdi.
  yarın servis gelecek tekrar. bana yeni değiştirdiği genleşme tankında problem çıkmaz başka bir sorunu vardır kombinin dedi telefonda . 4 yıldır kombinin bakımını yapan kişi bunları söyleyen.yarın başka parçası değişmesi gerekiyor derse sizce ne yapmalıyım. selamlar..

  • Dediğim gibi eğer bağlantılarda peteklerde vanalarda kombi içinde ve bağlantılarinda damla kaçak yoksa sorun tankta . Havası eksilmis olabilir .Kaçak olup olmadığını iyi tespit edin çok küçük su kaçağı basıncı dusurur

   • servisten tekrar geldiler. genleşme tankının havası tam. şimdi eşanjörden kaynaklanıyor dedi usta. bir test yapmamı istedi 24 saat kombiyi kapatıp su basıncını 2 ye getirip ne kadar su eksildiğine bakın dedi. daha önce ya tesisat yada genleşme tankındandır demişti. genleşme tankını değiştirdi 200 tl ödedim. şimdi de eşanjördendir diyor. doldurma vasından olmaz dedi. bu servise güvenim azaldı. para almak için hile yaptığını düşünüyorum. bu durumda bana ne önerebilirsiniz. teşekkürler

    • orkun bey siz başka sağlam bir servis bulun önce su kaçağı testini kesin yapsınlar kombide tesisatta varmı diye aynı anda genleşme tankını sağlam birşekilde teste etsinler kaçak vs varmı yada havası tammı. bunlara detaylı bakılsın zaten bunların sonucunda sorun ortaya çıkacaktır. ama işi bilen üç kağıtçı olmayan birine baktırın. esanjör en son bakılacak yer.

 49. Selamun aleykum.Demirdöküm bk223 bacalı kombim kış konumunda iken normal çalışıyor, fakat sıcak suyu açtığımda kombinin açma kapama düğmesi belli bir süre sonra atıyor, Sıcak suyu tam alamadan atıyor.kombiyi biraz bekledikten sonra çalıştırıyorum. .Eşanjörden yaparmı.Saygılar.

  • baca çekişi iyi değil yada baca sensörü arızalı .aşırı ısı birikiyor baca sensörü kombiyi devre dışı bırakıyor

 50. İyi günler diliyorum bende Vaillant yoğuşma li kombi var tahliye kısmından su damlatılır.genlesme tankını değişti yine Dr damlatıyor .Haftada bir su basıyorum sizce hata nerede olabilir teşekkür ederim

  • Emniyet ventili bir kere açtığında kolay kolay tutmaz. Değişmesi gerekir. Tankın havası kontrol edilip eksikse hava basılması ve emniyet ventili değişmesi gerekir

 51. Selamun Aleykum.Ana Eşanjörün kireçlendiğini nereden anlarız, kireçlendi ise limit termostatın atmasına sebep olurmu, limit termostatı kısa devre yapsam (şöntlesem) bir zararı olurmu.Önceki cevabınız ve sorulara kısa zamanda cevap verdiğiniz içinde teşekkür ederim.

  • esanjor kireçlendiğinde sıcak suyun dolaşımı olmaz yada geç olur ısı birikir ve limit termostadı attırır. limit termostat devre dışı bırakılır ama bırakılırsa kombi kaynamaya gider pompa ve üç yollu vana tamir takımı sensörler kaynamadan dolayı zarar görür. basınç artar emniyet ventilinden aşağıya su akıtır. kısacası iyi birşey değil. esanjörü sökmeden komple tesisat temizliği yaparsanız (kombiyi tesisattan ayırmadan) sorunu çözebilirsiniz.

 52. merhaba.benim buderus kombim var.4-5 gunde su basıyoruz.kacak olduğunu düşünmüyorum çünkü kaçağı yeni yaptırdım.ne yapabilirim.lütfen yardım edin.

  • genleşme tankının havasını kontrol ettirin eksikse tamamlattırın..eğer düzelmezse sistemde biryerde kaçak vardır.her kaçağı göremezsınız bazen buharlaşır

 53. Selam.. Benim Termoakım Kombim var.. Ben Su Basıyorum ama 1-2 dakika sonra fazla su basıncı diyip suyu boşaltmaya başlıyor.. bir iki defa denedim.. fazla su basmıyorum ama neden böle yapıyor..

  • Suyu bastıktan sonra kombi peteklerde bir süre çalışıp suyu boşaltıyorsa genleşmee tankının havası bitmiştir. eğer kombi suyu bastıktan sonra devreye girmeden bir süre sonra su akıtıyorsa doldurma vanası arızalı yada esanjör arızalı

 54. Merhaba ben geçen sene vaillant kombi aldım yogusmali değil turbo oluyormus bu ama 3 ay çalışmadı şimdi suyu açtığım da kombinin içinden şu geliyor kazan delinmesi dediler ama garantiye giriyormu bu birde girmiyorsa ne kadar ücret alırlar acaba .

  • Servis gelip kesin teşhis yaptimi yoksa duyumlara göre mı yorum yapıldı. Kazanın garantiye girmesi lazım ama kazan dediğiniz ney genleşme tankına da kazan diyorlar esanjorede . Asıl kazan esanjordur ve onda sorun varsa garantiye girmesi lazım.eger garantiye girmezse fiyat 300 700 arası değişir servisine göre.

 55. Buderus marka kombim var son 3-4 gündür su eksiltiyor. Gece 1.5 yapıyorum sabah kalktığımda 1.5 ile 1 in arasında oluyor acaba havalar çok soğuk gitmediğinden düşük derecelerde kombiyi çalıştırmanın buna etkisi olurmu yoksa sorun nedir ne önerirsiniz

  • Eğer sistemde kombide en ufak bile kaçak yoksa genleşme tankının havasını kontrol ettirin muhtemelen eksilmistir .

 56. hocam iyi günler
  bosch marka kombi kullanıyorum kış boyu sorun yoktu 5-6 gündür su basıncı düşük seviyede su bastığımda seviye 1’e geldiğinde dahi damlama yapıyor.Aynı şeyi yaptığımda yine tekrarlıyor damlama su seviyesi düşüyor ne yapmam lazım acaba.
  Kolay gelsin

 57. eca confeo kombim çok su eksiltiyor. su eklediğimde ısındıktan sonra basınç yükselip ventilden atıyor. genleşme tankına hava basayım dedim. siboptan su geldi. bu genleşme tankı ne kadar civarıdır? teşekkürler.

  • Kombinin suyunu boşaltma dan hava basamazsiniz kombinin suyunu sıfıra düşün o haldeyken siboba bakın şu geliyormu diye geliyorsa patlak gelmezse kalan havayı tamamen bosaltin bir bar hava basın . Patlaksa eğer fiyatı110 180 arası değişir

 58. visman marka kombim son zamanlarda surekli su eksiltmeye basladı surekli basınç dibe iniyor göstergede yıllık bakımını yaptırdık tan bir sure sonra basladı bu sorun daha önceleri yoktu herhangi biryerde su kaçagı kontrol ettigim kadarıyla yok baska neden olabilir. ne yapmam gerek bu konuda

 59. Merhabalar. ECA kombim var. Kombi petekleri çalıştırdığımda çalışıyordu fakat aynı anda sıcak suyu açarsam arızaya geçiyordu. Ateşleme yapmıyor alev işaretinin altında kırmızı lamba yanıyordu. Usta çağırdık havası bitmiş dedi doldurdu havasını. Sorun çözülmüştü.1-2 ay geçti o ara kaloriferleri pek açmadık. Fakat aynı arızayı tekrar veriyor. İşin ilginç tarafı her zaman da yapmıyor. Mesela bazen kaloriferi açıyorum suyu da açınca arızaya geçiyor bazen de geçmiyor. Bi akşam kalorifer açıkken suyu da açınca arızaya geçti ateşleme yapmadı. Reset attım olmadı, basınç 1,5 bar falandı 2 ye çıkardım yine olmadı. Gece kombiyi kapadım sabah sıcak suyu açtım çalıştı. Öğlen hem kaloriferleri hem sıcak suyu açtım yine sıkıntı yok. İstikrarsız bir arızası var sebep ne olabilir acaba? Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Sensorlerin ömrü bitiyor olabilir voltaj düşüklüğü anlık olabilir sistemde aşırı ısınma birikip de arıza veriyor olabilir. Arızayı yakalayıp kesin tespit etmek gerekir.

 60. İyi günler ferroli kombin var sıcak su açtığımda kombi devreye girip çıkıyor 7 veya 8 denemeden sonra tamamen normale dönüyor peteklerin ısıtılmasında sorun yok su basıncından olabilir mi ama basınç da normal gibi tşk ederim

 61. İyi akşamlar demir döküm nitron plus bi kombimiz var tesisat su basıncının içi su dolmus ve damlatıyo F10 arızası veriyor neden böyle bı sıkıntı verir daha 2 günlük

  • doldurma vanasını açık unutmuş olabilirsiniz tam kapatamamış olabilirsiniz yada doldurma vanası arızalı olabilir. plaka esanjörde iç kaçak olabilir genleşme tankının havası bitmiş olabilir. hepsinin kontrol edilmesi gerekir.

 62. iyi günler kombi kazan devredeyken alev kaybı hatası veriyor. Suyu ısıtmıyor . Reset yaptığım halde hata devam ediyor. Bir de su eksiltiyor

  • su eksiltmesi esanjörde peteklerde falan hiç biryerde kaçak yoksa eğer genleşme tankından olabilir havası bitmiş olabilir. alev kesilmesi ise bujilerde kurum toz vardır veya buji mesafesii ve gaz ayarları bozuk olabilir. kartta sorun olabilir. gaz valfide arıalı olabilir.tek tek bakılması gerekir.

 63. İyi günler demir döküm nitron plus kombi kullanıyoruz. Bar aralığını 1.5 da tutmamız söylendi fakat bizimki 2.0 barr gösteriyor. Kombimizdeki tahliye vanasını da bulamıyoruz ne yapmamızı önerirsiniz?
  Teşekkürler şimdiden

 64. iyi günler.baymak marka yoğuşmalı kombim var.yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum.bu aralar sürekli su eksiltiyor.eksilen suyun yoğuşma tahliyesinden aktığını gördüm.bunun sebebi ne olabilir acaba.

  • Yoğuşma tahliyesinden akan su dan basınç düşmez. Muhtemelen genleşme tankının havası bitmiştir. Sistemde peteklerde vanalarda borularda damla kacak dahi olsa basınç düşer eğer kacak yoksa genleşme tankı havasını kontrol ettirin.

   • genleşme tankına baktım hiç hava yok dediğiniz gibi.siboba basınca hava gelmiyor.acaba hava bastırmanın ücreti ne kadar olabilir.yorumunuz için teşekkürler.

 65. Selamunaleykum kombi su tesisati 10 yil once yapilmis olan ve 2 yil once almis odugum daireye 4_5ay once buderus 072 kombi ve peteklerini baglattim kombim de basinc dusmesi oldu suyunu tamamladiktan sonra gozlemledim yaz konumunda olmasina ragmen 1.5_2 arasinda olan basinc degeri 2 ay gibi bir surede 1.3 e dusuyor.sorun ne olabilir.yardimlariniz icin tesekkurler

  • Petek bağlantılarında kombi bağlantılarında muhakkak bir kacak olabilir onları kontrol edin göz yaşı kadar bir damla kacak bile düşürür. Onlarda sorun yoksa kombi kontrol edilir.

   • sorunun kombidenmi yoksa tesisattanmı olup olmadığının testini peteklere giden su vanasını kapatarak yapabilirmiyim

 66. Eca marka kombim var kombi daha sıfır ama her gün su basmak zorunda kalıyorum basınç düşüyor sürekli

  • Sistemde peteklerde vanalarda göz yaşı damlası kadar kacak olsa basınç düşer sistemi kontrol ettirin sonra kombiye baktirin

 67. Merhaba Ariston Genus 24FF kombim var. Genleşme tankının arızalı olduğunu söylediler. Sürekli su takviyesi ile basıncı ayarlayarak 1 yıldan fazla süredir çalıştırıyorum. Bu durumda kombinin performansı nasıl etkilenir. Gaz sarfiyatı artar mı? Tavsiyeniz nedir? Teşekkürler

  • Genleşme tankının önce havası tamamlanır sibobundan hava kacirmadigi kesinlestirilir ve bir kaç gün gözlemlenir. Tekrar sorun yaparsa tank patlak demektir. Değişmesi gerekir. Eğer önlem alınmazsa sistemde oluşan genleşme tank tarafından sağlanamaz ve basınçta yükselme sıfıra kadar düşmeler meydana gelir.yukselme anında emniyet ventilinide artırabilir.onunda bozulmasına sebep okur ekstra masraf olur. Yakıt konusunda çok az etkilesede yinede etkiler.

 68. Merhaba, Eca Confeo Plus kombi kullaniyoruz, Kombi 1 veya 1.5 ayda suyu 1.5tan 0.8 lere felan dusuyor bu normalmidir acaba bina daha sifir borular yer altindan gidiyor mobil sistem, bazende suyu 3 – 4 gunde dustugude oluyo bazen 1 ayda, lutfen bir yardimci olun cevap yazin..

  • Bir buçuk ayda eksilmesi normal ama 3 günde eskiltiyorsa ve sistemde biryerde damla kaçak bile olmadığından eminseniz genleşme tankının havası yoktur hava basılması gerekir. Ama hava yoksa petek isitmasindayken 50 derecelerde falan basınçta yükselme de olur ısıtma durduğunda tekrar düşer. Önce en ufak bir kaçak olmadığından emin olun kaçak yoksa tankı kontrol ettirin.

   • Kombinin altinda goz yasi damlasi kadar su sizintisi varmis anahtarla sıktım ondan yapiyor olabilir mi, cevap icin tesekkur ederim

 69. ferroli domicondes f24d 3 senelik az kullanılmıs cıhaz çalısmadıgı zamanda basınc sıfıra dusuyor servıs hıc gelmeden benım anlatımlarıma gore esanjor arızalı 500 e değişir 2 model var dıgerı 750 dedi ne yapmalıyım kombı normal sartlarda calısıor ve ısıtıyor tesısatta gorunen kacak yok ve plastık tesisat havasıda dolu sıboba baktım …ne tavsıye edersınız.

  • içinde hava olması mesele değil havanın ne kadar olması önemli. bir bar hava olması lazım fazlası veya eksiği olmaz. önce tankın detaylı kontrol edilmesi test edilemsi gerekir.sonra esanjöre bakılır. telefonla o arızalı bu arızalı diye yorum yapılmaz tek sebebi yok bu arızanın çünkü.bence başka bir servisten yardım alın.

 70. Selam bende termoakım elektirikli kombi var her elektirik dalgasında kapanıyor sonra tekrar otomatik çalışmıyor.. üşürken 2 yada 3 te bir gidip tekrar çalıştırmak zorunda kalıyorum lütfen yardım edin…

  • Anladığım kadarı ile voltajlarda oynama olduğunda kombi korumaya alıyor kendini. Voltaj regülatörü baglatin kombinin girişine.voltaji sabit tutar.hem oynama olduğunda devreden çıkmaz hemde kombinin kartını korur.

 71. Merhaba arkadaşlar benim kombinin sorunu bu arada vissmman d100 yogusmali kullanıyorum sorunu ise ısı derecesiyle birlikte su barı dediğimiz gösterge de düşüp kalkıyor

 72. Merhabalar.
  Vaillant ecotec pure kombimiz var. Yarım saatte bir basınç sıfırlıyordu. Servisi çağırdık kaçak olduğunu söylediler. Termal kamera ile baktık kaçak tesbit edemedik. Tekrar servisi çağırdık tanka hava bastılar ancak tekrar basınç kaybı yaşandı. Bu sefer farklı bir tesisatçı getirip farklı yöntem ile tesisata basın uygulayarak kontrol edildi. 10 bar basınç verildi tesisata ancak kaçak tesbit edilmesi. Tekrar servisi çağırdık ısrarımız üzerine tank değişti. Şu an 4 veya 5 saatte basınç düşüyor. Ne yapmam lazım arıza nereden anlayamadım. Eğer bir kaçak var ise tankın değişmesi ile bar düşüş süresi değişir mi ? Yardım lütfen…

  • Tanka müdahale doğru. Tank sonunda yine düşüyorsa sistemde de kaçak yoksa ozaman eşanjörler ve doldurma vanası denemesi yapılacak. Önce doldurma vanası değişip bir iki gün gözlemlenecek devam ederse plaka eşanjör değişip gözlemlenecek bunlardan başka seçenek yok zaten. Eğer tank ve kaçak testi sağlam yapıldıysa.gecmis olsun.

 73. buderus tam yoğuşmalı kombimiz var bar sürekli düşüüyordu servis genleşme tankında havanın 0 olduğunu 0.8 bar basıldığını söyledi ve 1.5 aydır iyiydi şimdi yine düşüş başladı 0 lanmasa bile yarım bar düşüyor düşüs kombi çalışmıyor ise bir iki saatte yarım bar kadar düşüyor sonrasında düşüş süresi uzuyor sistemde kaçak olsa ki yok eminiz 1.5 ay hiç sorun çıkarmamazlık etmezdi yine düşerdi sizce sıkıntı nedir?

  • Aslında kombi calismazken yarim bar düşmesi ve petekler isitmadayken yarim bar yukselmesi kabul edilebilir bir değer.ama fazlası değil. Sebep olarak da tanka hava basılmış olabilir ama sibopta kaçak vs varsa basılan hava eksilmiş olabilir yada tankda delik olabilir.

 74. Buderus kombim 2 hafta da şu basıncı 1 düşüyor petekler de hava yok tesisatta görülen kısımlarda kaçak yok kombinin altında kaçak yok tank bakmadım hava yok ise ne kadar hava basmaliyim suyu tam boşalttıktan sonra hava basarken bar göstergesi cikarmi teşekkürler

  • Tanka hava basın yüksek ihtimalle düzelecektir.suyu tamamen bosaltin bosalttiginiz vana açık kalsın bir bar hava basın basarken su akmasi normaldir tankın içindeki su o. Basınçta hava basarken yükselir normaldir zaten su bittiğinde basınçta 0 a düşüp hareket etmeyecek zaten.

 75. yanıtınız için çok teşekkür ederim birde şu durum var kombi için gelen arkadaş bu çalışmaz tabi hava kalmamış tankta diyip 08 bar hava bastıktan sonra kombinin suyunu 2 ye yakın su verp çalıştırmıştı bir buçuk ay öyle kaldı aradan bu zaman geçip kombinin suyunun azaldığını görünce bende basılan su seviyesine kadar su bastım ama yarım saat sonra ilk bastığım seviyeye geldiğini gördüm 2 gün çalıştı biraz daha düştü tekrar bastım yine en son nereye kadar düştüyse oraya kadar hemen düştüğünü gördüm yani 2 ye yakın bastığım su asla bir iki gün öyle durmuyor sanki makine bir buçuk bara ayarlı hemen o seviyeye geliyor bununda yanıtını alabilirsem çok memnun olucam şimdiden çok teşekkür ederim

  • Bunun yanıtı için şunu gözlemleyin. Suyu 1.5 a ayarlayın petekleri 50 derece gibi sıcaklığa ayarlayın basınç 1.5 den 2 ye kadar yukseliyirsa ve kombi istenilen dereceye gelip devreden çıkıncaya kadar 2 yi geçmiyorsa yani yarim bardan fazla yukselmiyorsa ve petekler devreden cik5iginda soğuma asamasindaykende tekrar 1.5 e düşüyorsa daha altına düşmeden sorun etmeyin.ama yarim bardan fazla artma ve azalma olursa dediğim gibi tanka tekrar kontrol gerekir. Eğer petek ısınmasındayken artış olmayıp sadece düşüş oluyorsa bu sefer sistemde herhangi biryerde kaçak vardır. Gözyaşı damlası kadar kaçak bile olsa basıncı düşürür zamanla. Bazen buharlaşır görmezsiniz kaçağı. Olay bu şekilde.

  • sistemde su kaçağı vs varmı diye kontrol edin. damla kaçak olmaması gerekir.sistemde kaçak yoksa kombi yeni takıldığı için sistemde hava oluşmuş olabilir. bir kaç kez su takviyesi yaparak deneyin peteklerden hava alın su geldiği zaman kapatın. hava alma işlemi bittikten sonra yine basınç düşerse tesisat ve kombinin kontrol edilmesi gerekir.

 76. Selam aleykum vaillant konu barı düştü yukselmıyor suyu boşalttık hava bastık havası bitmişti yalnız su doldurmaya başladığımızda yıne bana yukselmiyor ve emnıettn suyu direk boşaltıyor banyo suyunda ısınmasında sıkın sıkın ti yok ama bar yukselmıyor zaten peteklerı kullanmıyorum banyo suyunu ısıtmaya kullansam sıkıntı olurmu bu halıyle

 77. Merhaba demirdöküm nepto kombimiz var ancak su basinci 24 saatte sifira dusuyor bakim icin gelen arkadas kombiyi actiginda esanjorden kaciriyor degismesi gerekiyor dedi ve esanjorun yanindaki bakir boru yesillenmis birazda petekte var bu durumda esanjor degisimi ve conta yenilenmesi bu durumdan kurtarirmi

  • esanjorun kendisinde delik yoksa esanjör değişmeye gerek yok borunun contası yenilensin kurtarır.birde su eksiltmesinde genleşme tankının havası kontrol edilmeli hava eksik veya çok fazla olursa basıncta dengesizlik yine olur. ve son olarak peteklerde ve sistemde damla kaçak olmaması gerekir.

  • Suyu tesisattan kaçırıyorsa kaçıran yerleri tesisatciya yaptırın kombinin ventilinden kaçırıyorsa genleşme tankının havası kontrol edilip ventilin değişmesi gerekir.

 78. Ustalar kolay gelsin ferolli marka kombinın bar seviyesi 1 de kalıyor ben şu basıyor um 1 geçmiyor içine su alıyor ancak bar seviyesi yukselmeden tahliyeden şu akitiyor bunu nasıl onleriz ve zaman la şu bar seviyesi sabaha karşı 1 in altına düşünce otomatik men f37 arızası veriyor saygılarımı sunarim

  • Su almanıza rağmen ve emniyetten su akitmasina rağmen basınçta yükselme olmuyorsa gösterge ya tikalidir ya bozuktur suyun tamamen boşaltılıp göstergenin sökülüp kontrol edilmesi bozuksa değişmesi gerekir

 79. Merhaba .viessmann vitopend 100 kombi m va10 senedir kullaniyoruz.Son zamanlarda dikkatimi cekti ,basinc göstergesi sıcak suyu kullanırken ancak 0.5 bar oluyor.petek ler çalışırken normal 1.5 bar kadar basinc çıkıyor kombiyi kullanmazken basınç 0 oluyor bu durum normal mi .yoksa bir sıkıntı mi var.Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  • genleşme tankının havası bitmiş. kombiye bakım yaptırın zaten genleşme tankına bakımın içinde hava basılıyor. geçmiş olsun

 80. Merhaba kombinin barı haftada bir düşüyor şu basıyorum sürekli termostat 20 derecede duruyo bir aylık 280 tl geldi isinamiyoruz ama yüksek fatura geliyor sizce sorun nedir

  • bakımsızlıktan kaynaklanıyor.bakım yaptırdığınızda genleşme tankına hava basılacak su basıncı düşme olayı çözülecek, tesisat filtresi temizlenecek petekler kontrol edilecek sensörler kontrol edilecek gerekli görülürse değiştirilecek ve ısınma sorununuz düzelecek. tabi ısınma sorunu evin durumu ile de alakalı yalıtım varmı altta yakan varmı kuzeyemi güneyemi bakıyor tesisatta çamurlaşma varmı vs. gibi durumlar çok etkiler

   • Tesekkur ederim ama ev yeni bina ilk defa biz yakıyoruz doğalgazı altta yakan var kombi Bosh marka sıfır güney batı cepheli evimiz dogalgaz yeni dosendi

    • ev yeni bina ise normaldir randımana girene kadar fatura yüksek gelebilir ama yinede siz tesisat filtresini kontrol ettirin. çoğu binalarda kurulum yapılırken borular çamur içinde klıp sistemde tıkanmalara sebebiyet verebiliyor ve ayrıca birde şunu iyi gözlemleyin. kombiyi kapatın 15-20 dakika kapalı dursun petekler soğusun sonra 50 de falan çalıştırın çalışırken bütün petekleri dolaşın üst ve alt vanaların olduğu boruları aynı anda tutun ve önce hangi vananın borusuna sıcaklık geldiğine bakın. bütün peteklerde sıcaklık önce üst vaana yani giriş vanalarına gelmesi lazım eğer ilk sıcaklık alt vanalara gelirse tesisat ters bağlıdır bundan dolayıda kombiyi boşa yakar paranızı çöpe atarsınız.

     • Dediginiz gibi kapatıp denedik ilk vana daha önce ısındı onda sorun yok sanırım tesisat filtresi için yetkili servisi arayacağız teşekkür ederiz iyi çalışmalar

 81. iyi günler benim kombim bosch marka 3 gündür kombinin icinden su akitiyor ve basinc olarak hep en sonda 4 te gösteriyor su bosaltiyoruz düsüyor sonra bi kac saat sonra yine cikiyor en sona geliyor usta cagirdik kombinin kazani delinmis dedi 900 tl istedi bi parca icin ne yapmam lazim hala su damlatiyor

  • Kazan olduğundan kesin eminse başka servislerden de fiyat alın 900 çok yüksek kombiyi değiştirin daha iyi ortalama 500 700 arası tutması lazım esanjorun.

 82. Merhaba termodinamik kombim bar yaklaşık 6 senedir kullanıyoruz ilk yıllarından beri kombi su damlatıyor gelen servisler çok önemli birşey olmadığını suyu biterse su basın diyorlar ama son 1 haftadır sıcak suyu açtığımızda su ısındığında gösterge barı yavaş yavaş en üst seviyeye çıkıp biranda sıfıra iniyor kombiden aşağı tazyikli birşekilde su boşalıyor servis genleşme tankı değişmesi gerektiğini söylüyor fiyatta 400 tl başka bir çözümü olabilir mi?

  • Sıcak suyu açtığınızda bar yuksseliyorsa tanktan değil eşanjör de iç kacak vardır ondan kaynaklanır. Tankta sorun olup olmadığını anlamak için suyu bir buçuğa ayarlayın kombi soğukken. Sonra 50 derece gibi sıcaklıkta petekleri çalıştırın petek ısınmasında basınç yukseliyorsa tankın havası yoktur hava basılması gerekir hemen tank bozuk diyemez kimse önce havasını basmadı bir gün testte kalması lazım 1 bar hava olması lazım içinde. Siz önce tanka hava bastırıp basıncın petektemi sıcak su calistigindami yükselip yukselmediginden emin olun kombi komple kapalıyken de yukseliyormu mesela bunları kesinlestirin ona gore tespit edelim.

 83. Vaillant marka kombim var 1,5 barlık su basıncı 1 günde düşüyor. Tesisatı, vanaları kontrol ettirdim en ufak bir kaçak yok. Servis kombide sorun olmadığını iddia ediyor. Genleşme tankına bakarak sadece.Kombiden kaynaklanan hangi sebeple su basıncı düşüyor olabilir?

 84. Merhabalar. Ariston egis premium kombi su kaçırmakta ve sıcak su vermemekte idi. Sevis geldi ve sorunun üç yollu vanadan kaynaklandığını tespit edip gerekli müdaheleyi yaparak sorunu çözdüler. Ancak bu seferde şöyle birşey dikkatimi çekti. Su basıncını 2 bara alıp yaz konumunda sıcak su çalıştırıldığında tahliye kısmından su damlamakta ve su basıncı düşmekte. Bu şekilde su eksilmesi normalmidir? Yoksa yine bir problem söz konusumudur.? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • üç yollu vanaya ne müdahale ettiler. tamirmi ettiler değiştirdilerimi? taiyeden su akmasının sebepleri, genleçme tankının havası olmaz, plaka esanjör de iç kaçak vardır ondan yükselir ,doldurma vanası açık kalır yükselir. önce genleşme tankını kontrol ettirin. sonra diğerlerine baktırın.

 85. merhaba eca marka kombimiz var. bar 1 de bunu 1,5 yapmak için su basıyorum bu sefer tahlıye yerınden su verıyor hemen nedeni nedir ?sıcak suyumuz kaloriferimiz hepsi çalışıyor bunlarda sıkıntı yok.. temiz su basınca peşine akıtıyor tahlıyeden

 86. Mrb Demir döküm markalı kombimiz var bar gün içinde sürekli sıfıra iniyor/ peteklerin birinde çok az su damlıyor onu fark ettim ama çok az miktarda damla ma var / sorum şöyle ki; sadece o damla ma barı sıfıra indirir mi yoksa başka bir sorun daha var mıdır?? Şimdi den tşk ederim

  • Önce genleşme tankının havasını bastirmaniz gerekir asıl sorun ordan kaynaklanıyor. Ama petekdeki damla kacakda bari dusurur

 87. Mrb Demir döküm kombimin sansörü bozuk tu servis gelip yaptırdı 270 tl para aldı benden bu fiyat doğru bir fiyat mı çok gel di bana tşk ederim .

 88. Ustam merhabalar. Buderus logamax gb062 marka kombimizde 1.2 olan barı yükseltmek için doldurma musluğunu açıyorum ancak tam tersine bar 1’in altına düşmeye başlıyor. Kombi daha sıfır ve bina eski olduğu için komple yeni tesisat döşemesi yapıldı. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz acaba. Çok teşekkürler.

  • Kombinin altındaki borulardaki vanaların açık olduğundan emin olun. Sorun yoksa eğer tesisatta biryerde açık unutulan yada kacak olup olmadığına bakmanız gerekir

 89. Selamun aleyküm. Musluk suyunu sıcak ya da soguk farketmiyor. Açtığımda kombideki su seviyesi 1 in altına iniyor. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler.

 90. Merhaba.eca kombim basinc 1 barin altina dustugu icin arizaya geciyor, basinci 1.5 bara getirene kadar su basiyorum,calisiyor.bu seferde tahliye borusundan damla damla suyu disari vermeye basliyor.yani su basmazsak calismiyor,basinca da o suyu disari atarak arizaya geciyor bir süre sonra.sorun hakkinda fikir verirseniz sevinirim,tesekkurler

  • Basınç göstergesi hatalı gösteriyor olabilir.birde emniyet ventili önceden açmışsa kolay kolay tutmaz birdaha su kaçırır en ufak basınçlarda bile. Önce onu değiştirip deneyin sonra düzelmezse basınç göstergesine bakin

   • Cevabiniz icin tesekkur ederim.servis geldi bugün,tanka gaz basıp emniyet ventilini degistirdi.120 tl ücret aldı.eğer basınç yine düserse tankı degistirmemiz gerekir,bir deneyelim böyle dedi.tank degistirme ücretinin de 350 olacağını söyledi.Aldıği ve verdigi fiyat nasıl sizce ? Bir de gaz bastim dedi ama bisiklet pompası gibi birseyle teker şişirir gibi bana daha çok hava bastı gibi geldi.Yani bu alet farklı birsey mi,yoksa düşüncem doğru mu.Tekrar tesekkurler,iyi çalışmalar

    • Yaptığı iş için aldığı fiyat normal. Zaten hava basılır gaz dediği hava. Azot olsa daha iyi olur ama turkiyede azot basacak kombiyi tanımıyorum zannetmiyorum olduğunu. Ama havada olur .genleşme tankı fiyatı 350 biraz fazla demiş.ama servisten servise fiyat değişir. Birde malum herşeye zam gelince bu malzemelerde de zam oldu. 250 300 arası fiyat bulabilirseniz olabilir. Inşallah sorun çıkmaz.

 91. Merhabalar.. 1 ay kadar önce bosch marka kombi taktırdık. Binamız eski olduğu için tesisat yoktu, o da yeni yapıldı. Kullanmaya başladığımızdan beri su basıncı haftada bir 1in altına düşüyor, ve sürekli su basmak zorunda kalıyoruz. Yapan firmaya durumu ilettim fakat bu kadar kaybın normal olduğunu söyledi.. Su çok dolaştığı için buharlaşıyormuş. Evimiz tripleks toplamda 150m2.. Firmanın söylediği doğrumu yoksa bizi başlarından savmak içinmi böyle söylüyorlar.. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • 1 haftada su düşmez. Göz yaşı kadar bir kacak olsa bile su düşer. Buharlaşma olayı doğru ama kapalı sistemde su buharlaşmaya buharlaşmaz kesin biryerde kacak vardır.o şekilde buharlaşır goremezsiniz

 92. tesisatta kaçak yok.basınç düşüyor. basıncı arttırınca yoğuşma borusundan su akıtıyor ve yine düşüyor basınç. kaçak nerede olabilir?

 93. Kombi manometresi musluktan sıcak suyu açtığımız gibi düşüyor. Sadece sıcak su kullandığımızda düşüyor yani. Başka herhangi bir sorun yok. Sebebi ne olabilir. Her sıcak suyu kullandığımızda düşüyor.

  • Su alma vanası tam kapatmamış olabilir ,esanjorde kacak olabilir. Ama bu dediğim olaylarda basıncın su kapalıyken artması gerekir. Artma varsa ve sıcak su açıldığında da düşüyorsa bunlardan kaynakli

 94. Merhaba kolay gelsin bizim kombi buderus kombinin derecesini 45 ayarlıyoruz çalışırken 5 derece yukarı çıkıyor 25 derece aşağı iniyor normalde 5 yukarı 5 aşağı inmesi gerekiyor neden böyle oluyor problem ne acaba yazarsanız iyi olur iyi günler

  • Bekleme süresi de var ama. 3 dakka bekleme süresinde 5 derecede inebilir 20 derecede . O tamamen sistemin ve sensörlerin temizliği ve sağlamlığından kaynaklanır.sensor doğru ölçer pompa yeterli basınçta suyu çevirir peteklerde ki su hemen soğumaz sa derece azalır ama tam tersi olursa 20 25 derece aşağı inmesi normal

 95. Merhaba, genleşme tankına yeni hava basıldı. Elektrik gidip geldiği zaman kombideki su ya sıfırlanıyor yada 0.3 olup arızaya geçiyor. Tekrardan 1.5 e çıkarıyoruz. Her elektrik gittiğinde aynı şey tekrarlıyor. Elektrikler gitmese bir sorun olmuyor.

  • Elektrik gittiğinde yanma olmadığı için genleşme de olmuyor o yüzden düşüyor. Siz elektrik varkende kombiyi 1 saat kapatın yine düşer. Genleşme tankı havası ya tam başlamamış yada tankta sorun var

 96. Demir döküm atron marka kombi 47 48 derecede normal ısıda ama 50 ye alinca bar 3 barın üstüne çıkıyor f 10 hatası veriyor düzeltiyor uz hatayı ama 50 derece de ki bar hatası neden oluyor anlamiyoruz.

 97. Ferroli marka kombimiz var, yaklaşık 2 ay kadar önce bakım yaptırdık ve bakimdan sonra kombi atesleme esnasinda takur tukur sesler cikarmaya basladi, bakım yaoan ustayi trkrar çağırdık gösterdik petekleri temizletin, filtreye pislik kacinca çark yalpalama yapar onun seei dedi. Bir sure sonra sesler iyice artinca Ferroli’nin servisini çağırdık, cok fazla su eksiltmis ve kazanda su sızıntısı var değişmesi gerek dedi. (Kazan dedigi ic kapağı acinca ici bos odacık) Kazan fiyatı da 890TL dedi, tecrübelerinize göre normal mi bu fiyat? Bahse konu kazanı degistirmez isek ne gibi sorunlarla karsilasabiliriz? İlginiz icin simdiden teşekkür ederim.

  • Birincisi bu sesi yaptığında su basıncı kaçı gösteriyor. Eğer 1.5 bar civarında ise tesisatta hava olup olmadığına ve pompaya bakılır. Ikincisi bu bakımı yapan adam servis değil anladığım kadarı ile piyasa üç kagitcisina benziyor. Bakımı yaptığında neden filtreyi kontrol etmemiş eğer ettiyse ikinci geldiginde peteklerin pis olup olmadığını filtreyi tekrar kontrol ederek anlayabilirdi neden bakmamış. Üçüncüsü gelen servisin kazan dediği olay eğer kombi sürekli su kaçırıyorsa ilk önce genleşme tankının havası kontrol edilir tesisat petekler vs kontrol edilir kacak yoksa eşanjöre yani kazana bakilir ki oda kolay kolay bozulmaz. Yeşil oksitlenmeler yapar su kaçağı çatlak vs varsa. Verdiği fiyat normal denilebilir ama ilk ona mudahele gereksiz büyük bir kacak yoksa.

   • Son gelen Ferroli servis hava tankını sökerek içinden epey miktar su boşaltıp yeniden hava basarak yerine takip kapatmıştı ve kazanın değişmesi gerek deyip gitmişti. Ses kesildi bu yüzden kazan değişimini askıya aldık. Demek ki ses genleşme tankından kaynaklanıyordu (içerisinde hava bulunan kombi boyutunda dar bir tank, kombinin sağ kanadında bulunuyor). Su eksiltme takibinde kalacağım. Değerli vaktinizi ayırıp aydinlattiginiz için tekrar çok teşekkür ederim.

 98. Merhabalar kombide 1 2 günde bir su eksiltmesinden kaynaklı genleşme tankına hava bastım. Suan tankta hava var ölçüyorum 1 bar kadar. Tesisatda herhangi bir kaçak yok fakat halen 3 4 günde bir basınc düşüyor ve su basmamız gerekiyor. Sizce tank delik olabilir mi. Tesekkürler

  • Tanka havayı nasıl bastınız içinde su varken mi yoksa kombinin suyunu boşaltıp mi bastınız. Boşaltıp bastiysaanizz doğru tankta delik olabilir yada sibobu bozuk olabilir

 99. Merhaba, bu sene merkezi sistem kömürden doğalgaza geçtik. Kombi takıldığından (takılalı 2 ay oldu) beri bir hafta 10 gün de su eksiltiyordu. Servisi aradık tesisatta sorun olabilir dedi.Biz de tesisata baktırdık sorun yok dendi bu arada gelen servis elemanı kombi su eksilse bile hata verene kadar su basmayın dediği için hata vermesini beklerken, hafta da 1 barın altına düştü falak yaklaşık bir haftadır da bir barla kırmızı çizginin arasında kaldı bu durumda hata da vermiyor ama önceden hafta bir 1 barın altına düştüğü için 2 bara kadar su basıyorduk , bu durumda neden ibre orda sabitlendi hiç anlamadık .servisi arıyoruz hata vermesini bekleyin diyor. Bu arada kombinin ateşlemeside sürekli çalışıyor gibi bunun suyun barın 1 in altında olmasıyla ilgisi varmı yardımcı olursanız seviniriz şimdiden teşekkürler.

  • Su alsanız dahi ibre ordami takılı kalıyor yoksa su aldığınızda yukseliyormu.eger takılı kalıyorsa gösterge arızalı. Siz her halükarda basıncı 1.5 de tutun. Su eksiltme sürekli devam ederse genleşme tankını kontrol ettirin eğer hicbiryerde kacak yoksa. Havası bitmiş yada azalmış olabilir.

 100. Selamlar, 10 yıldır Demirdöküm Nitron kombimi kullanıyorum. Geçenlerde şu şekilde f-10 arızası verdi. Sistemde 1.5 basınç varken sıcak su açıldığı zaman gösterge 3 barın üstüne çıkıyor f-10 arızası veriyor, su soğumuyor aynı ısıda akış devam ediyor. su kapatıldıktan sonra 0.0 bara kadar basınç düşüyor ve tekrar ilk değeri olan 1,5 bara yavaş yavaş çıkıyor. yapılanlar, genleşme tankı değişti, su pompası değişti, tüm petekler temizlendi ancak sorun giderilemedi. Sadece oynaklık azaldı yani 1,5dan 2,5 ve soğuduğunda 1,1 bara kadar oynaklık yapıyor. nadiren 0,0 bara kadar düşüp f-10 veriyor ancak sonra basınç düzeliyor. sıcak su akışında sorun yok, peteklerin yanmasında sorun yok. Acaba basınç ölçer sensöründe (basınç sivicinde) arıza olabilir mi? gelen kişi ve servis böyle bir arıza yok dediler. teşekkürler

  • Bu olayı sıcak su açıldığında yapıyorsa sadece plaka esanjorde yada nadiren üç yollu vanada sorun vardır. Önce plaka eesanjorun kacak testi yapılmalı. Petek hattından sıcak su hattına kacak oluo olmadığına bakılmalı sorun yoksa eğer üç yollu vana ve en son doldurma vanasinin kontrol edilmesi gerekir.

   • Selamlar,
    servis geldi, plaka eşanjörü söktü, temizledi geri taktı. Sorun devam edince basınç ölçer sensörünü söktü yuvasını ve sensörü temizledi ve geri taktı. Su basınç oynama arızası sona erdi ve artık f-10 arızasına geçmiyor. Kombi onarıldı.
    Benzer sorunları olan kişiler için yardımcı olabilir düşüncesiyle sonucu yazıyorum.
    Sayın admin size de zaman ayırarak cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
    Çok faydalı bir site olmuş.

    • Geçmiş olsun. Faydalı olabildiysem ne mutlu. Teşekkürler.yanliz bu parçaları temizlemekle bu sorun cozulmez. Illahaki bir sorun olmadi lazım. Ya plaka esanjorde kacak olması lazım su hattından petek hattına, ya gösterge arızalı olması lazım,ya üç yollu vana kaçırıyor olması lazım, ya doldurması vanası arızalı olması lazım.yada tankta sorun olmasi lazım.Sorununuz şans eseri düzelmiş ama tekrarlayacagini düşünüyorum. Şimdilik sorun yoksa devam kullanmaya . Iyi gunler.

 101. Merhaba benim kombim ecza iki günde bir su eksiltiyor yorumları okudum güreşme tankındanmış bu tank kombinin neresinde servis çağırmadan yapabilirmiyim

  • Eca nin bazi modellerinde kasanın içinde yanma odasının yanında olur dikdörtgen bir tank ucunda sibop var. Çoğu modelinde kasayı sökmeden kombinin tepesinden duvarla birleşme yerine baktığınızda görürsünüz yuvarlak bir tanktır.sistem suyunu 0 a düşürüp 1 bar hava basın

 102. iyi günler tesisattaki pis suyu boşalttık önce petekler kapalıydı sonra tek tek açarak onlarında temizlenmesini sağladık demirdöküm nitro kombi kapalıyken su basarken alttan su akıttı kombiyi açtık basıncı düşüktü su basarken yine su akıtmaya başladı ama bar 1,5 gelmedi su basınca su akıtmaya başlıyor bu neden olabilir

  • Tüm petekler kapalıyken sistemi yıkamaya çalıştıysanız eğer emniyet ventili açmıştır. Açtığı zaman da kolay kolay tutmaz değişmesi gerekir. Petekleri yıkarken 1 petek açık olacak diğerleri kapalı olacak sonra diğer pis peteği yıkamaya geçerken önce pis petek açılacak sonra temizlediginiz kapatılacak yoksa sistemde şişme olur emniyeti acar yada sistemde herhangi bir yeri patlatır.

 103. Kombinün su seviyesi düşmüştü su veriyim derken ventil yükselmedi yani su almadı birden kombinin içinden bi yerden musluk gibi su akmaya başladı bu neden olur birde benim su borusunda kaçak olmuştu tesisatçı geldi yaptı ama sıcak su kullanıcagım zaman önce petekler ısınıyor sonra muslugumdan sıcak su gelmeye başlıyor

  • Peteklerin ısınma olayı kombinin üç yollu vanası kaçırıyor muhtemelen, su alırken boşaltma olayı ise su göstergesi arızalı yada tikaliymis siz su alırken basıncı goremediginiz için fazla su alıp emniyet ventilini attirmissiniz

 104. Merhaba yaz ayından kış ayına geçtik malum.Dün akşam saatlerinde havalar soğuduğu için kombiyi çalıştırdım..çalıştırmadan baktım ki bar basıncı 1 e düşmüş…ben de 3 e kadar su bastım…sabahleyin de kontrol amaçlı baktım yine 1 e düşmüş bar basıncı.. tekrar bastım….acaba uzun süredir kullanmadık o yüzden olabilir mi….Teşekkürler

  • Genleşme tankının havası bitmiş hava basılması gerekiyor. Ayrıca su basıncının 3 de değil 1.5 de durması gerekiyor 3 gelince kombinin altından su akıtır emniyeti acar. Ayrıca sistemde damla kacak olduğu zamanda su basıncı düşer sürekli kacak olmaması lazım

 105. Merhaba, baymak luna 3 avant kombim var. çalışırken basınç yükseliyor 3 barı geçiyor. emniyet ventili açıyor fazla suyu hızlı şekilde boşaltıyor. basınç 2 barın altına yani yeşile geldiğinde yavaş yavaş damlatmaya devam ediyor. ve basınç sıfıra kadar düşüyor. geçen hafta servis bakıma geldi. tanka hava bastı sağlam görünüyor dedi tank için. günde 1-2 defa su basıyorum.

  fakat sorunum devam ediyor. şimdi bu durumda benim sorunum sadece emniyet ventilinde midir? basınç yeşile geldiğinde damlatmanın durması gerekmiyor mu? emniyet ventili değişerek sorun çözülür mü? yoksa genleşme tankında da delik var mıdır. genleşme tankı da değişmeli mi?

  • Emniyet ventili birkere açtığında kolay kolay tutmaz değişmesi gerekir. Emniyeti değişip kombinin basıncını gözetim altında kullanmanız gerekir. Hiç biryerde sukacagi olmaması gerekir. Bu şekildeyken peteklerde calisirken basınçta yükselme de olmuyorsa su eksiltmemesi gerekir.

 106. Ferroli divatop kullanıyoruz, yaz kullanımında bir sorun yok. Kalorifer kullanıldığında gayet güzel sorunsuz ancak kaloriferi kapattıktan bir müddet sonra basınç 0 oluyor. Tekrar su basmak zorunda kalıyoruz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 107. MERHABALAR
  Baykan kombi var yaklaşık 10 yıllık bügün elektrik kesintisinden sonra dijital ekranda sayıların ters döndügünü gördüm bar 00 yazıyor dolayısıyla calışmıyor.
  Ben kombinin altında bulunan şeyi cevirdim kombiden su boşaldı baya ama olmadı yardımcı olurmusunuz

  • Ekran kartı yada ana kartta sorun olabilir voltajlardan dolayı kontrol ettirmek lazım. Ekran duzeldiginde tekrar su basmayı deneyebilirisniz

 108. öncelikle burdan dürüstce herkese cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bizim kombi her sabah 0 bar calişiyor arizaya geçiyor su basiyorum 1 bar yapip birakiyorum sonra 20 dk içerisinde 3 bara kadar çikiyor fazla suyu petekten aliyorum 1.5 barda birakiyorum çalişiyor.bu hergün tekrarlaniyor.tşkler hayirli işler.kombimiz alarko.

 109. Merhaba kombiye kablolu oda termostati taktiktan sonra kombi su eksiltmeye basladi bunun sebebi ne olabilir acaba

 110. Merhaba 10 yıllık bosh kombi kullanicisiyim bu kış basınç sürekli düşüyor.servis geldi genleşme tankına hava bastı. Yine aynı sorun devam ediyor.basinc düşünce ekleme yaptığımda 1 bari geçmiyor 2 bara çıkarmış gibi oluyor doldurma vanasini kapatınca tekrar 1 bara düşüyor servis yoğuşma kazanı dedi.bu arada servis 2. Gelişinde tankın havası normal tesisatta kaçak yok sorun ne olabilir.

  • Ikinci geldiğinde ilk gelirken bastığı havada eksilme bitme yoksa esanjorde kacak vardır. Tabi tesisatta vs hiç biryerde kacak yoksa. Eesanjorun değişmesi gerekir

 111. Öncelikle herkese zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bende Bosch condens 2000 kombi var. Önceden su basıncı sürekli düşüyordu ben de 2-3 günde bir su basiyordum 2 barın üstüne. Son günlerde 1-2 saatte bir e9 hatası vermeye başladı. Ben de doğalgaz firması çağırdım. Kollektor ve altında bir seramik kesilip tüm boruları yeniledim. 1000 lira masraf ettim. Ama sorun yine devam ediyor. E9 moduna geçince kombinin içinden çok yüksek su sesi geliyor. Ben de şu an kapattım. Yogusan suyu atan bir tahliye borusu var gidere bağlı olan. 15-20 dkda bir yarım çay bardağı kadar su attığını fark ettim. Kombi bakımını da Bosch servisine yaptirmistim1 ay önce. Peteklere de kirli su temizliği yapıldı. Buralarda işini bilen usta sıkıntısı da çekiyoruz. Sorunumuz nedir yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  • Muhtemelen genleşme tankının havası yok. Bakım yaptırdık demissiniz , eğer bakımda hava bayıldıysa ve şuan tekrar kontrol edildiğinde hava yok ise tank arızalıdır, tankta sorun yok ise biryerde muhakkak kacak var. Yoğuşma suyu kacak degildir çalışma prensibi odur zaten.

 112. Merhabalar , falken master kombim bazen gün aşırı bazen de iki üç saatte bir basınç düşüyor. Su ekliyorum ama göstergede hareket yok, sıfıra yakın, biraz su ekleyince hemen tahliye kısmından su akmaya başlıyor, o zaman suyu kapatıyorum,kombi çalışıyor, basınç gösterge ibresi sıfıra yakın hiç oynamıyor . Yoğuşma kazanında hava kalmadı ise nasıl bir gün boyunca çalışıyor kombi? Ayrıca istanbul da mısınız, yeriniz nerede acaba ?

  • Ben servis hizmeti vermeyi bıraktım şuan havacılık servisligi yapıyorum. Ileride birgün tekrar kombi kazan beyaz eşya servisligi acarsam bu siteden bildiririm. Arızanıza gelincede genleşme tankınızın havası bitmiş hava basılması gerekiyor.

 113. Iyi geceler eca confeo plas kombim var. Sıcak suyu açınca kombi 2 3 dakika çalışıyor. Sonra 6 ariza kodu ekrana gelip ariza ya geçiyor. Petek ler ateş gibi sıcak oluyor ama banyo dan sıcak su gelmiyor. Üstelik petek ler kombi den kapalı olduğu halde, ben sıcak suyu açıyorum ama petek leri ısınıyor.

  • tahminimce kombinin üç yollu vanasında sorun var. diğer bir tahminde pompanın yeterli devirde dönmediği olabilir. sıcak suyu açtığınızda peteklerin ısınmaması gerekir. eğer bu durum oluyorsa üç yollu vana yön değiştiremiyor musluğa gönderdiği suyu peteklere basıyor. sistemde aşırı sıcaklık olduğu durumlarda 6 kodu verir. sizin yapmanız gereken müdahale kombinin su basıncını kontrol edin. 1.5. bar oması gerekir. reset yapın. düzelmez ise servis müdahalesi gerektirir. geçmiş olsun.

   • Ustam dedigin gibi üç yollu motor a baktim bir kaç video izledim. Bir iic takim var orada onun mili galiba takılı kalmış kitlen mis yani onu 5 10 kez aşağı yukarı yaptım. Sonra sıcak suyu açıp denedim sıcak su geliyor yani şimdilik sıcak su alıyorum oldu gibi petek lerde çok azda olsa yine ısınıyor. Şimdi bu bu şekilde çalışmaya devam eder mi yani benim ariza m gitti mi artık yoksa tekrar olurmu bu ariza.Her şey için çok teşekkür ler

    • üç yollu vananın iç tamir takımının plastik contalarında aşınma yıpranma yoksa verimli çalışır. ama çok az bir aşınma olursa peteklere kaçırmaya devam eder. tabi eskisi gibi olmaz ama kaçırır. sıcak su alabiliyorum dediğinize göre üç yollu vananın motorunun sağlam olduğunu anlıyorum. bir süre kullanın peteklere kaçırma olayı artarsa iç tamir takımının değişmesi gerekir.

 114. Kombi kalorifer moduna getirdiğinde basınç düşmüyor.ama kaloriferi kapattigimda sadece sıcak su moduna geçirdiğinde basın 0 oluyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 115. Merhaba kolay gelsin benim eca emas kombi modeli 2 3 gün arayla şu eksiltmeye başladı peteklerde vanalarda vs hiç bir kaçak bulanamadık sorun nedir anlamadik

  • Sistemde su kacagi yoksa genleşme tankının havasi kontrol edilmesi gerekir.hava yoksa veya az ise tamamlanmalidir.tank havasına bakarken kombinin ic bağlantılarını da kontrol etmekte fayda var.

 116. Merhaba. Vaillant kombi de su basıncı her elektrik kesintisinden sonra sıfır oluyor barı 1.5 yaptıktan sonra çalışıyor. peteklerde su kacagı yok nerden su boşaltıyor aceba

 117. Merhaba.
  Bosch class 6000 serisi kombim var. Petek hattı faalken bir sıkıntım yok fakat kombiyi kapatınca veya yaz moduna geçince bir müddet sonra kombinin altından 3 kg yoğurt kabını dolduracak kadar su boşalıyor haliyle basınç sıfıra düşüp kombi arızaya geçiyor.devamlı başında bekleyip nereden boşaldığı nı göremiyorum. Bunu arızası neden olabilir. Teşekkür eder işlerinizde kolaylıklar dilerim.

  • Bu sorun hakkında ezbere konuşmak iyi birsey değil kombinin sokulup kontrol edilmesi gerekir, uc yollu vana grubunda çatlak va olabilir rekor bağlantılarından olabilir, pompadan olabilir… heryere bakılması gerekir.

 118. Merhabalar .
  Aklimi yemek üzereyim şef.im.
  Bosch condense 2000 kombim var daha 1.5 yillik.takildiktan 3 4 ay sonra basinc düşmesi yasadim. 1.5 tan 1e hatta 1in alyina düşüyorsu hergun. Bende su ekledim surekli baktim olacak gibi degil servisi aradim. Geldi bakti .yani sadece bakiyorlar gözle kaçak ariyor yok birsey dedi.gelen giden tüm vanalar kapatildi.sigorta da kapatildi. 14 15 saat bekledik basincta .0.4 falana düşme oldu. Ve tahliye borusu alyina bor kapkoydum 1 su bardagi kadar su birikmis.servis borularla oynafi galan suyu basti gonderdi. Sonrasinda zaten yaz moduna gectim kombiye ihtiyac duymafim. Bu kış oldu yine ayni hergun su ekledim ama hergun yani. Dedim bu bosch adi gibi boş cikyi lanet gelsin arayim servisi yine dedim. Yine ayni taktik sorun tesisatta diyor. Ya arkadas tum vanalar kapali kombi de kapali niye dusuyor basinc dedigimde normal diyor. Diyorum bir de sadece soguk suyu sisteme verelim diger vanalar kapali kalsin sistem calisinca daha cok su azalticak eminimdiyorum gerek yok. Kacak tesisatta diyor aklimi yemek uzereyim. Biraz uzun oldu ama yardimlarinizi bekliyorum Allah rizadi için.

  • Kombide su varken tüm vanaları 15 saat kapalı tuttugungzda basınç düşüyorsa tesisatta nasil kaçak olabiliyor anlamış değilim. Kombinin altında ki vanalarin hepsi kapalı haldeyken basınç düşüyorsa kombide biryerde sorun var demektir. Gözle görülür kaçak varsa (ki siz boş kap koyuyorum doluyor diyorsunuz) yeri tespit edilip sorun giderilir, gözle görünmüyorsa genleşme tankı havası kontrol edilir. Tesisatta kaçak olup olmadığının gerçek tespitini kombi ile tesisat bağlantılarını ayırıp manometre bağlayıp sisteme su verip beklemek lazım. Tesisata baglanilan manometrede dusme varsa tesisatta kaçak vardır. Kombi deki manometrede dusme varsa kombide kaçak vardır. Bu kadar basit. Bence başka bir servis çağırın işimin ehli ve basindan sallamayacak. Gecmis olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.