Kombide su basıncı yükselmesi,artması

Bildiğiniz gibi sıvılar,metaller,gazlar ısındıkça genleşirler.Hacimleri büyür.Bulundukları kapalı ortamdan dışarı taşıp geniş alana yayılmak isterler.

Kombilerin içinde ısınarak peteklerinizde dolaşan suyun da bir genleşmesi olmak zorundadır.Çünkü suyu, brülörün üstündeki esanjörde ısıtarak istediğiniz dereceye ulaştırmak kolay iş değil.Sonuçta kombi su devresi kapalı bir sistemdir.Açık sistem değil.

İşte kombilerde aşırı ısınmadan kaynaklanan genleşmeyi kontrol altına alıp devreye yani tesisatınıza,peteklerinize ve kombideki parçalara zarar vermemesi için GENLEŞME TANKI(KABI) denilen bir tank monte edimiştir.

Bu Genleşme Tankı‘nın iç yapısına bakacak olursak bir futbol topunun içine topu ortadan ikiye ayıracak şekilde bir membran (şambrel) koyduğumuzu farzedelim.Yarısında azot yarısında su olduğunu farz edelim.İşte genleşme tankını kafanızda bu şekilde canlandırabilirsiniz.

Sisteme giden suyun bir miktarı bir boru aracılığı ile genleşme tankınada gider (ortalama 8 lt).Tankın diğer tarafındaki azot, membranın diğer tarafına sistemden gelen sıcak suya yastık görevi yapar.Yani sıcak sudan dolayı oluşan genleşmeyi , membranın diğer tarafındaki azot dengeler ve bu sayede sistemde ısıdan dolayı oluşan aşırı genleşme ortadan kalkmış olur.

Unutulmaması gereken bir dipnot vardır ki halkımız bunu hep küçük görüp ihmal etmiştir.Servisler,bayiler müşterileri her defasında kombilerinize her yıl bakım yapılması gerekir diye uyarırlar.Haklıdırlar.Çünkü genleşme tankının içindeki azot ortalama 1 veya en fazla 2 yıl idare edebiliyor.Sonrasında ise genleşme tankının içinde azot kalmadığı için membran tankın metal yüzeylerine yapışıp yırtılmalara sebeb oluyor. Buda kombinizi kış konumuna aldığınızda derece biraz yükselmeye başladığında su basıncınızın aniden artmasına ve emniyet ventilinden tahliye olmasına sebep oluyor.

Bazende genleşme tankınızın azotu tam ,membranında yırtık ,yıpranma veya delik olmamasına rağmen su basıncınız hala ani yükselmeler gösteriyor olabilir.Bunun çeşitli sebepleri vardır.

– Eğer kombiniz tek esanjörlü kombi ise ana esanjörde iç kaçak vardır.Sıcak su hattından  tesisat hattına su sızdırması vardır.Ana esanjörün kesinlikle değişmesi gerekir.

Su doldurma vanası bozuk olabilir, tam kapatmıyor olabilir.Değiştirilmesi gerekir.

– Eğer çift esanjörlü kombi ise plaka esanjörde iç kaçak vardır. Sıcak su hattından tesisat hattına su sızdırıyordur.Kesinlikle değişmesi gerekir.

Bu arızaların çözümü için en yakın teknik servisi çağırmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar


Kombide su basıncı yükselmesi,artması” hakkında 763 yorum

 1. ferroli demiproject f30 kombi arızası sıcak suyu actıgımızda ateşliyor, hemen sönüyor.randımanlı sıcak su alamıyoruz.bacanın yanındaki lastiklerle kapatılmış delikleri actıgımızda sıcak su alabiliyoruz petek tesisatının suyun basıncı süreli doldurmamıza ragmen düşüyor.
  yardımcı olursanız seviniriz… şindiden teşekürler.
  gsm 0 538 640 05 03

  • Baca fani kanatlari dolmus veya sargilarda kisa devre var fanin elden gecmesi gerekiyor.servis hizmetimiz yok gecmis olsun

   • Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.Benim sorum şu airfeld kombide su basınci artıyor.Bunun sonucunda da su akıtıyor.Servis cagırdım.Havası eksik dediler hava bastılar ancak yine basınc yükseldi aynı şeyi yaptı tekrar servisi çağırdım.Esanjör çatlağı var dediler.
    Ancak ben sizin yanıtları okuyunca kombide basıncı 1,5 bara getirip kombiyi tamamen kapattım.2 saat bekledikten sonra basınç tekrar 2 bara gelmişti. Hava soguk olmasa sabaha kadar beklerdim.Bu durumda su doldurma muslugu arzalı olabilir demistiniz bir yanıtınızda.
    Yada ben yanlis anlamisim.kombi calismadanda esanjör su basıncını yükseltebilir mi?
    Şimdiden tesekkurler.

     • Hocam ayni problem bendede var,kombi kapanmasina ragmen su seviyesi yukseliyor,sorum su olacak kombici simdi konuya hakim degiliz diye cok fazla ucret aliyor,bu esansjor ortalama ucreti ne kadardir

     • Esanjor en son bakılacak yer önce doldurma vanasina genleşme tankına baktirin ondan sonra devam ederse esanjore baktirin .plaka esanjorler servisine gore fiyat değişmekle beraber 150 240 arası değişmesi gerekir fiyati

     • Bizdede protherm kombi var sürekli basıncı yükseliyor geçen senede aynı problem oldu servis çağırdık esanjörğn değişmesi gerek 600 tl dedi başka bi usta çağırdık siboptan hava aldı düzeldi kombinin bişeyi yok dedi bu sene yine yükseliyor çalışmadığı halde bile yükselip su akıtıyor neden olabilir

     • petekler çalıştığında yükselme yapıyorsa genleşme tankının havası yok hava basılması gerekir.her sene biter zaten hava. ama kombi kapalıyne bile yükseliyorsa doldurma vanası yada plaka esanjörden kaçak vardır kesin tespiti yapılması gerekir.

  • iyi akşamlar falke kombi kullanıyoruz ve petek için ısı degeri 38 ama çalışma durumuna geçtiğinden 50lere kadar çıkıyor sebebi neden yardımcı olur musunuz sğrekli durup durup çalışıyor

    • Hocam fondital marka kombi kullanıyoruz su açtığınızda basınç sabit kalıyor 1.3 gibi fakat peteği devreye soktugumuzda 2 ye yaklaşıyor petek devre dışı oluyor acaba peteklerde hava olabilirmi daha yeni actik

     • Genleşme tankı havası bitik hava basılması gerekiyor

    • Slm bende vaillant vuw modeli kombı var basınc yukselip alcalıyor emniyet ventilinden su akıyor genlesme tankına baktım siboba bastıgımda hava yerıne su cıktı tank patlak olabilirmi simdiden tesekkurler

  • Abiler merhaba. Bizim evde Immergas eolo star kombi var. 10-15 dakikada bir basinci duserek kapaniyor. Hic bir yerde su kacagi falan da yok. sorun nedir acaba ? 3 farkli usta cagirdim ama sorun yine devam ediyor.

   • Sistemde su kaçağı olup olmadığını kesinlestirin damla kaçak olmaması lazım eğer kaçak yoksa genleşme tankının havası kontrol edilmesi gerekir.havasi bitmiş yada tank patlak olabilir

 2. Merhaba, Alarko serena kombi kullaniyorum yaklasik 4 yildir. Gecenlerde kombiyi acmam gerekti, dugmesini actim h20 diye bi uyari verdi. Internetten okudum ve alttaki basinc dugmesini sola cevirdim. Basinc ekranina bakmayi unuttum. Vanayi kapattigim da 3 bar gosteriyordu. 4 5 saat kadar calistiktan sonra basincin 3 bucuk bara kadar ciktigini gordum ve peteklerin tumu sicak. 3 bucuk yuksek bir basinc mi? Dusurmk icen ne yapmam lazim? Simdiden tesekkurler.

   • Bulunduğum evde kiracıyim demirdokum arton kombi var bakımı en son ne zaman yapıldı bilmiyorum ancak bugün kombi den şu sızıntısı olmaya başladı basınç 3.0 yükseldi peteklerin havasını aldım resimlerim kombiyi kapattım açtım hata kodu f4 diye bi yazı çıktı sonra tekrar basıncı gösterdi ve hala şu kaciriyor ne yapmaliyim nolur çok acil cevap

 3. buderus u052 kombi 3a arızası verdi servis çağırdım hava bastı ve baca birleşim yerinden havayı azalttığı söylenen bir parça çıkardı. akşam eve geldiğimde her taraf su içindeydi basınç yükselmiş ve emniyet ventilinden suyu tahliye etmiş 2 gündür aynı problem devam ediyor. eşanjörün değişmesi gerektiğini söylüyorlar. bu konuda bir fikriniz varmıdır? şimdiden teşekkürler.

  • Anladigim kadariyla hava purjorunu cikarip korlemis yanlis bir islem. Hava purjoru sistemdeki havayi tahliye eder . zaten genlesme tankinda hava yok basinc yukselme sebebi sistemde olusan havayida purjor atamayinca emniyet ventilinin acmasi gayet normal . servisi geri cagirin eger gercektende purjoru sokmus ise taktirin ve genlesme tankina normal degerlerde hava bassinlar ve tankin saglam olup olmadigina iyice baksinlar.

 4. CIHAZ VITOPEN 100 4 YILLIK, BAKIM HIC YAPILMADI ..
  Cihazın arızası ilginç petekler ve su boruları kontrol edildi dışarıdan bir kacak yok,
  Bütün boru tesisatı dışarıda gözle görünüyor evde basınç koruma sistemi mevcut 3 bar
  (ıkı sene önce buna benzer bir sorun olduğunda evde 5 bara yakın bir basınç vardı ve
  doldurma musluğu sürekli su basmaktan ve fazla sıkmaktan arızalı olduğu söylenerek değiştirildv e basınç koruma sisteme takıldı sisteme normale dönmüştü..
  (Basınç 3 bara çıkıyor ve tahliye ventilinden su dışarı akıyordu)
  şimdi yine ı arıza var ama test verileri beni bayaa şaşırttı…. (artık doldurma musluğunu gereğinden fazla sıkmıyorum ve basınç koruma sistemi stabil)
  1. Cihaz çalışırken (ev ısıtması ) basınç yükseliyor.. (2.5 bar ı gördüm)
  2. Cihaz kapatıldığında (aç kapat düğmesinden) basınç düşüyor… (15 Dakika içinde 2.5 bardan , 1.5 bara düştüğünü gördüm)
  3. Peteklere giden kombinin altındaki sıcak, soğuk su girişi kapalı ( Cihaz kapalı ).. BASINÇ SABİT..
  4. Peteklere giden kombinin altındaki sıcak su( Kırmızı) soğuk su girişi( mavı) kapalı,
  Kombinin çeşme suyu sıcaklık ayarı maksimum, 10 dakika çeşmeden sıcak su akıyor BASINÇ SABİT…
  5. Peteklere giden kombinin altındaki sıcak, soğuk su girişi kapalıyken,
  SICAK SU Vanası(KIRMIZI) açıldığında (bu esnada foşşş diye bir ses geliyor) BASINC 1.5 bardan 0.5 bara düşüyor.(SOGUK DÖNÜŞ KAPALI)
  6. Cihaz normal konumda bütün vanalar açıkken (Normal hal) basınç 10 dakikada 05 bardan 1.5 bara Yükseliyor,
  iki SAAT çalışmasına ragmen hala 2 barda..

  7.Arkadan Sistem her şey normal vazıyetteyken bizim çocuk banyoya girdi basınc 2. bardan 1 bara düştü..(15-20 Dk lık banyo süreci)
  8. Banyo faslı sonrası makine petekleri ısıtmaya devam etmeye başlayınca basınç tekrar Yükselmeye başladı.
  Not: basınç sonunda tahliyeden su cıkıp cıkmadığını test edemedim ama her sabah monometreye baktığımda gösterge 0 (sıfırı gösteriyor)
  ve ben her sabah su basıyorum 1.5 bar, buna rağmen herhangi bir arıza uyarısı yok… cıhaz sıfırdayken bile çalışıyor..
  bunun sizce arızsaı nedir ? Bütün yazıları okudum kafam iyice karıştı…

 5. Vaillant VUV 242 2-3 kombi sahibiyim. Kombim ısıtma yaptığında tesisat basıncımı 1 Bar’a ayarlamama rağmen 3 Bar seviyelerini bulup emniyet ventilinden su boşaltıyordu. Genleşme tankının havasının bitmiş olduğunu fark edip, genleşme tankına 1 Bar hava bastım. Bu ısıtma sırasında tesisat basıncı ne kadar dengesizlik gösterir. Ve hala bu şekilde devam ederse sorunun eşanjörde olduğu anlamına mı geliyor.

  • Genlesme tankina duzgun bir sekilde hava basilirsa isitmada mesela basinc 1 de ise en fazla yarim bar yukselme olur oda 50 derece ve sonrasi sicakliklar icin. Daha fazla oluyorsa genlesme tankini tekrar kontrol edin kac bar hava var diye. Havayi kontrol ederken ve basarken suyu bosaltip sicakligin dusmesini bekleyin . hava eksilmis ise tankin sibobundan kacak vardir veya tank patlaktir. Esanjor veya doldurma vanasi arizasi olsa isitma yapmadigi zamanlardada su yukselir.gecmis olsun.

 6. Makina kapali halde,gaz kesik,ve onun disindaki hersey kapali olmasina ragmen yani kombi tamamen kapali olmasina ragmen basinc surekli yukseliyor.basinci 1 bar a dusuruyorum ama yarin saat içinde basınç tekrar 3 bar a, yükseliyor.

 7. dokuz yıldır ikamet ettiğim dairede ferrolli sanırım dominant F134 modeli tam hatırlamıyorum bu süre içerisinde 5-6 sene kadar hiç servis görmedi daha sonra kombide basınç yükselmesi başladı bir kaç günde yükselen basıncı boşaltma musluğundan boşaltarak basıncı 1,5 bara getirdim bu şekilde basınç yükseldikçe düşürdüm bir süre böyle idare ettimğ sonra ferrroli servis çağırdım genleşme tankı delinmiş dediler yeni tank taktılar gaz bastılar çalıştırdılar sonra ertesi gün baktığımda yine basınç yükselmesi olduğunu farkettim yine çağırdım prosestat ın değişmesi lazım dediler ve eşanjörün değişmesi de gerekiyo dediler yani bunlarda değişse yenibir kombi parası ediyor.açıkcası servisçilerede güvenim yok,ya işini iyi bilen usta yok yada işi uzatıp hemparçadan hem işçilikten daha fazla para kazanma derdindeler.şu anda kombinin basıncı dahada hızlı yükselmeye başladı bu basınç yazın sadece sıcsk su kulladığımdada yükseliyor ama daha yavaş kışın daha hızlı yükseliyor. öğrenmek istediğim kombinin gerçek sıkıntısı nedir ve buna nekadar ücret öderim tahminen bu konuda yardımcı olursanız yol gösrerirseniz sevinirim,şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Ferroliler genelde tek esanjorlu oldugu icin ic kacak yaptiginda basinc yukselmesi olmus. Servisler basinc yukselmesi konusunda ilk olarak tanka bakar hakli olarak ama direk patlak demesi yerine sunu diyebilirdi . ilk olarak tanki degisip test edicez ayni olay olursa esanjorde sorun var diyebilirdi. Esanjor fiyati kombi fiyatinin yarisi kadar zaten tankla beraber 800 tl ye yakin bir fiyat cikar ortaya kaldiki doldurma vanasida arizali olabilir. Bence servisi cagirin esanjoru ve doldurma vanasini test etsin esanjor de ic kacak varsa zaten eski tankinizi taktirin iscilik ve servis ucreti haric tank parasini geri alin ve yeni bir kombi alin. Gecmis olsun.

 8. BENİM EVİMDE WİESSMAN VİTOPEND 200 VAR.SON BİR HAFTADIR.BAR YÜKSELMESİ OLUYOR.FAZLA SUYU SABAH İŞE GİDERKEN ALIYORUM AKŞAM İŞTEN GELİYORUM 3 BARA KADAR YÜKSELMİŞ.DOLDURMA VANASI ARIZALI KAÇIRIYOR DİYEREK DEĞİŞTİRDİM AMA YİNE AYNI.ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM.SAYGILAR

 9. Kombim calistirdigimizda bar yukselip 2ye geliyogeliyor.1 ile 2 arasinda olmasi gerwkli degilmi.denge tankindan mi kaynaklaniyor acaba

 10. merhaba bosh marka kombimin hergün suyunu almama rağmen sürekli suyu yuseliyor ve su akıtıyr ne yapmam gerekir

  • Genlesme tanki havasi yok servis gelip hava basmali ve emniyet ventilinin degismesi gerekiyor .gecmis olsun

    • EOLO star 24 3 E komb var. Su doldurma vanası açıyorum Su doluyo ,Bar skala penceresinde hareket olmuyor. Sıfır da duruyor.r Bir zaman sonra emniyet ventilinden su akıyor. Sebebi nedir. (teşekkür ederim.

     • Su gostergesi arızalı yada tıkalı kontrol edilmesi gerekir.

 11. Merhaba.kombim ferroli 5 yıl garantili bi kombi bar kendi kendine yükseliyor.Ben sabah azaltıyorum 1,5 a akşam 1.9olmuş bunu sebebi nedir acaba .Ayrıca gündüz çok düzgün çalışırken gece arıza veriyor sebebi nedir

 12. Merhabalar , atron kombi kullanıyorum
  komdi sıcaklık ayarını yükseltince genleşme denilen olay meydana geldiğinde basınç saatindeki 1.5 bar seviyesi 2.0 ve üzerine çıkıyor basınç hatası veriyor. Bunun üzerine ben her defasında petek hava alma yerinden saatteki BAR ayarını tekrar 1.5 bara indiriyorum sürekinli bunu yasıyorum sorun ne olabilir. Yardım İrtibat için:
  0543 860 43 33

 13. Kombinin bari 1.5 de iken petek normal ısıtıyor ve bar sabit. Ancak sıcak suyu açarken bar birden 3 e çıkıyor sizce arızası ne olabilir

 14. demirdöküm neva model kombi kullanıyorum. geçen akşam basınç birden düştü alttaki vanadan su bastık 1,5bar olunca bıraktık 1 2 saat sonra kendiliğinden 2,5 bara çıkmıştı. petekten su alıp tekrar 1,5 bara düşürdük. ama bir süre sonra yine düştü. sabah kalktığımızda basınç 2,5 2,7 bar civarındaydı yerler ıslanmıştı. petekler ısınmıyor diye kombinin gazını ve elektriğini kapatıp çıktık. ertesi gün geldiğimizde kombinin altından hala su damlıyordu. 3,5 aylık bebeğimizle annemlerde kalıyoruz. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler iyi çalışmalar

  • Genleşme tankının havası bitik olduğu için emniyet ventili açmış . servis çağırıp genleşme tankinin havasını bastırın emniyet ventilini değiştirin sorun kalmaz. Geçmiş olsun.

 15. Merhabalar;
  Yeni tasindigim evde baymak baxi eco 3 kombi mevcut çalıştırtigimizda tırtirtir ses cikiyo isitma aşamasında bilen varsa yardımcı olabilir mi

  • Peteğin üstü sıcak altı soğuk ise o petek te diplerinde camurlasmalar vardır yıkanması gerekir . bir peteğin dikey olarak hayali ortadan boldugunuzde ustteki vananin olduğu kısımlar sıcak diğer taraf soğuk ise hava vardır purjorden havasının alınması gerekir. Sizde camurlasma var sistemin yıkanması gerekir basınçlı su ile. Geçmiş olsun

 16. Merhabalar vaillant kombi var ama bar değeri sürekli yükseliyor ve su çıkarıyor sonrasında, tanka hava basma vs ne kadar bir maliyet gereklidir acaba tahmini teşekkür ederim

 17. Merhabalar, yeni tasindigimiz evin 2 yasinda bosch marka yeni kombinin bari yukseliyor 1, ve 1,5 dusuruyorum 30 saniye icinde yukselip 3 de tahliye vanasindan seri sekilde su damlatiyor, tamamen kombi kapaliykende ayni sorun yasiyoruz, su doldurma vanasinida iyice siktim problemi yok.vana degilde nedir tam olarak sorunu? servisle gorusmeden yorumunuzu alabilir miyim? tesekkurler

  • Su doldurma vanasini iyice sıktığını zi sanarsiniz dışardan ama içindeki mekanizma bozulmuş olabilir ikinci ihtimal de esanjorde iç kaçak vardır . başka yolu olmaz. Emin olmak için test edebilirsiniz. Kombinin altında 4 tane tesisat borusu vardır 2 kalın 2 ince kalinlar peteklerin inceler sıcak su. Üstünde vana olan ince borunun vanasini kapatın yani yere paralel hale getirin boruyla ayni hizada olmasın ve gozlemleyin artma oluyomu diye bu arada da sıcak su muslugunu açın eğer artma olmuyorsa vanada sorun var . hem artma olmuyorsa Hemde sıcak su musluğunu açtığınızda da su dusuyorsa esanjorde sorun vardır.

   • tesekkurler usta, denedik, soldaki mavi ince vanayi kapattik, sicak su muslugunu acinca bar aniden dustu. o zaman esanjor ic kacagi var degil mi? bunun tamiri ne kadar olur? eger yuksekse fiyati, ben ogrenciyim mavi boruyu kapatarak kullanabilir miyim kombiyi?

    • Aniden düştüyse doldurma vanası bozuktur esanjor iç kacaginda birden bire düşmez 10 dakikada falan ancak düşer sizin doldurma vanasi bozuk yüzde 99 değiştirin sorun olmaz büyük olasılıkla tekrar yaparsa esanjor kesin.ama sorun doldurma vanası. Hem maliyeti esanjorden az . o şeklide kullanmayın sorun olur.

  • Merhaba demirdöküm kombi var 7 sene oldu kış konumundayken sıcak suyu açtığımızda ılık akıyor birde peteklerin altı soğuk üst tarafı sıcak bu neden kaynaklanır acaba Teşekkür ederim

 18. 10 yıldır airfel kombi kullanıyorum her yıl servis bakımı yaptırıyorum .ancak son 3 ayda 6 defa sıcak su borusu tesisatım evin içinde yani kombi ayrımı dağılımından patlıyor sebebi kombimi yoksa tesisatmı anlayamadım . ayrıca sıcak su ayarı genelde 41 de kombinin en düşük başlangıç ayarı zaten 40 ….lütfen yardımıza ihtiyacım var….şimdiden teşekkürler

  • Tesisat borusunda montajında sorun vardır kombi boruyu patlatmaz pompa ömrünü bitirmedigi surece ki pompa bitse bile kombi arızaya gecer. En düşük derece 40 olabilir. Sonuçta suyu 41 e ayarladı niz kombi sabit 41 göndermez modülasyon yapar 46 larada çıkar yanarken 39 a da düşer.

 19. Merhabalar
  Viessmann marka Kombi kullanmaktayım .
  Kombiye Reset attım . Su Basınç göstergesi birlere düşmüştü onu ilgili vidasından arttırayım derken fazla çevirdim ve su basınç göstergesi ikilere çıktı , vida daha fazla aksi yönde geri dönmediği için basıncı tekrar geri düşüremedim . Basıncın bir buçuklarda olması gerekmekte diye biliyorum.
  Ne yapmalıyım ?. Servis montajı ve kurulumu yaparken alttaki su giriş çıkış borularından bahsetmişti ama net hatırlamıyorum. Bilgi verebilirmisiniz . Teşekkürler , Kolay gelsin …

  • Alttaki 4 borudan ince olan ve üstünde vana olan soğuk su giriş vanasini kapatın doldurma vanasini açın musluktan sıcak suyu açın 1,5 a düştüğünde musluğu kapatın sonra doldurma vanasini kapatın sonra boruda ki vanayi acin. Bu islemleri sıraya gore yapın ama. Yoksa sorun olur yine.

 20. Merhaba

  Phanter marka yoğuşmalı kombi var evde.TOKİ evlerine komple aynı yapılmış.
  İçindeki su seviyesi ortalama 1,5 olması gerekliymiş.Akşam baktığımda hiç su musluğu açılmadan etmeden su seviyesi 3,5 olmuş.Sabah bi baktım mutfağı su basmış.Halı su içinde kalmış.Masa ayağı kabarmış.Bunun nedeni nedir ?
  Peteklerin ısınması ve sıcak suyun gelmesiyle alakalı hiçbir sorun yok.Su tahliyesi mi yapmam lazım her zaman bu saçma değil mi.Yardım edin lütfen 🙁

 21. Merhaba, 2006 yılında viessmann vitopend 200 kombi aldım. Kombi geçen gün barı yükseldi, su akıttı. Birkeç gün kombi hem açıkken, hem de kapalıyken su akıttı. Servis çağırdım 900 tl eşanjör dedi. Eca confeo plus için 1500 lira montaj dahil bir yerden fiyat aldım. Ama dün kombi standby konumundayken su yükselmesi durdu. Sadece sıcak suı alırken yükseliyor, sonra sabit kalıyor. Erzurumdaki viessmann servisi kombiden anlamıyor. Bunu geçen senelerde çok kez gördük. Şimdide hiç bakmadan eşanjör arızası dedi, sonrada kombiyi bana satın dedi. Yani şüphelendim biraz. Bana yeni kombi önersinde bulunabilir misiniz? Eca ile demirdöküm arasında kaldım.

 22. İyi günler.Ben viessmann marka kombime bakım yaptırdıktan sonra,kombi kış modundayken tüm petek vanaları kapalı olduğu halde kombideki borularda bir su çevirme sesi geliyor.Saatlerce bekledim ama ses gitmiyor.Sürekli su sesi geliyor ve kombiye bağlı altındaki en sağdaki boru aşırı ısınıyor ve petekler kapalı oldugu halde derece yükseliyor.Genleşme tankına hava basılmıştı.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Uç yollu vana motorunda veya vananin iç mekanizmasında sorun olabilir bakması gerekir servisin uç yollu vanaya geçmiş olsun.

  • Ya doldurma vanası arıza yapmıştır yada su manometresi arıza yapmistir. Vanayi açın emniyet ventilinden su akitirsa manometre bozuk veya tıkalıdir.eğer su akitmazsa doldurma vanası arizali veya sistem tikalidir.

 23. Selamlar…yaklaşık 10 yıldır kullandığım..Demirdöküm Aden kombim var..evde yapılan tadilattan dolayı kombi sökülüp tekrar yerine takıldı…montaj sonrası tesisata su verip tüm radyatörlerdeki havayıda alarak 1.5 barda sabitledim..1 saat kadar sonra bar 1.5 dan birlere düştü..kombinin altındaki tahliye borusundan damlatmaya başlamış..sorun ne olabilir…ilginiz ve yaptınız bilgi paylaşımları için çok tşk ederim

  • Geçmiş olsun . kombi yerinden sökülüp takildiysa sistemde meydana gelen havayı tam atamamis olabilir ve kombiyi çalıştırdığınızda pompadan havayı atarak basınç düşebilir fakat tahliye vanası dediğiniz emniyet ventilinden su akitmasi sistemde fazla basinc olmuş ve onu ventilden atmış.su basıncını 3 e kadar gelmemesi gerekir. Ventilden olan kaçak ve peteklerin vanalarindan tesisat tan göz yaşı kadar dahi kaçak olsa su basıncı düşer .kaçakları yok edin önce.

 24. iyi gunler ferroli marka kombim son gunlerde bar yükseltiyor.peteklerden su alarak barı düsürüyorum sonra 1-2 gune tekrar 3 bara çıkıyor servise sordugumda ferroli kombiler doldurma muslugundan sorun cikarmaz sorun eşanjördedir dediler ve fiyat olarak 800 civari çıkacagini söylediler.sorunun nerde oldugunu nasil anlarim.tesekkurler

  • Ferroli kombiler tek esanjorlu olduğundan dolayı genelde esanjorde iç kaçak meydana gelir ve basınç yükselmesine sebeb olur. Fakat servisin direk esanjor demesi uygun olmaz. İlk önce genleşme tankının havası kontrol edilir yoksa hava tamamlanır bir iki gözlemlenir .hava tekrar kontrol edilir tankta patlak varmi yokmu diye . basılan hava bitmemisse tank sağlamdır. Doldurma vanası bozulmaz diye bir şey yok. Çok ferroli doldurma vanası değiştirdim. Kul yapısı sonuçta. Bu ihtimalde olabilir kontrol test edilmesi gerekir.en son esanjore bakılır.geçmiş olsun.

 25. slm alorko trendy moedli takdirdim tesisat yeni kombide ama durmadan su eksiltiyor nasil yardimci olabilisinizz

  • tesisatta vanalarda en ufak bir damla kaçak bile kombi su basıncının düşmesine sebeb olur.tesisatı komple kontrol ettirin hiç biryerde ufak damla kaçak bile olmasın kombi bağlantılarınıda kontrol ettirin.sonra tesisattaki hava varsa havasını attırın.düzelecektir.yeni kombi olduğu için kombide bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.geçmiş olsun.

 26. FEROLLİ MARKA kombim var 1 ay kadar önce bir arıza verdi teknik servisi çagırdım bir parça değiştirdiler sorun 3 gün kadar geçti tekrar aynısını yaptı sonrasında su pompasını değiştirdiler 3 gün geçti şimdi aynı sorun tekrarladı şimdi soruna gelirsek sıcaksuyu yada kaloriferi açtıgım zaman su 30 c dereceye ulaşınca bar seviye çubuğu 1.5 ten 2.5 e fırlıyor ve cihazdan takır takır patlayacakmış gibi ses cıkıyor teknik servisin söylemesine göre su pompasının ucundaki bilye duruyormuş ama yeni taktıklarındada aynı problem oldu teknik servis 8 senelik meslek hayatında ilk kez böyle bişeyle karşılaştıgını söyledi sizin bir öneriniz varmıdır ?

  • Eğer hem sıcak su tarafında yanı yaz konumunda Hemde kış konumunda yapıyorsa bu sorunu birinci bakılacak yer pompa olur evet ama pompayi değiştirdiler demissiniz sıfır pompaysa ve doğru takildiysa sensorlere bakılması gerekir sensor ömrünu tamamlamıştır sıcaklığı karta iletemez ve kartta istenilen sıcaklığın bilgisini sensorden alamadığı için durmadan ısıtmaya çalışır mesela 40a ayarladiniz sensor okuyamadığı için karta bilgi veremez kartta habire 40 a ulasmak için ateşi yakar ve buda kaynamalara sebeb olur en son o sesler gelir ve limit termostat atar.sensorunde kontrolü sart.eger sadece petek kisminda yapsaydi sistemde tikaniklik var derdim ve cozumu su sekilde olurdu : tesisat gidiş dönüş vanaları kapalı unutulmuş olabilir. kapalı olursa sistem suyu dolaşım yapamaz ve sıcaklık artınca basınç artar kuralınıda göz önünde bulundurursak o sesleri yapması normal.vanaları kontrol edin petek vanalarınıda kontrol edin. sonra tesisat dönüş filtresini söküp kontrol edin filtre tıkalıysa dediğim gibi dolaşım olmaz.bunları yaptıktan sonra kombinin içindeki parçalara bakılır.pompa kontrol edilir önündeki tıpası sökülür bir tornavida yardımı ile içindeki rotorun dönüp dönmediği kontrol edilir yeterli devirde döndüğü hissedilirse pompada sorun yoktur.pompada da sorun yoksa sistemde tıkanıklık vardır ve önce tesisat ve kombi bağlantıları birbirinden ayrılır önce kombi test edilir.su dolaşımı oluyorsa tesisat test edilir dolaşım illahaki bir yerde tıkanıyordur.sorunun çözümü bu sıralamayla olması gerekir.

 27. Selamlar, ferroli marka kombi mevcut. Yeni aldık 64 derecede 1 saat çalıştirdim ve kapattigimda basinç 1.7 bardan 2.1 bara yukseldigini gordum. Bu bir sorunmudur tesekkurler

  • 64 derecede o kadar yükselmesi normal.o kadar yüksek sıcaklıklarda zaten 0.5 bar ısıdan dolayı genleşme olacağından yükselme payı var.ama mesela 40 derecede basınç 1.5 bardan 3 bara aniden yükseliyorsa sorun vardır. sizin 64 dereceye ulaşış sadec 0.4 bar artmış sorun yok.

 28. Ariston markalı kombi kullanıyorum evin dubleks bar 1; 5 olarak çalıştırıyorum petekler çalışınca 3 un üstüne çıkıyor bu arıza mi

 29. Merhabalar; öncelikle sorulan her soruya sabırla yanıt verdiginiz için helâl olsun size teşekkür ederim.

  Viessman Vitopend 100 kullanıyoruz. Düşük ayarda Kombi çalışırken 46 dereceye geldiğinde basıncın 1.6 ya yükselmesi; durduğunda ise sıcaklık 35 dereceye indiğinde basıncın 1 bara düşmesi normal mi? Servisi arayıp sorduğumda bana: sıcaklık arttıkça basıncın makul seviyede artması aynı şekilde sıcaklık düştükçe basıncın makul seviyede düşmesi normaldir dediler. Ben yine de size danışmak istedim. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Şimdi öncelikle tesekkur ederim .sorununuzda kactan 1.6 yükseliyor belirtmemissiniz.onun için su şekilde açıklayalım. Eğer kombi sogukken yanı petek calismamisken basınç mesela 1,5 barda ,petekleri yaktiniz sıcaklık 40-50-60 gibi derecelerde 2,0 bara yükseldi daha fazla yukselmedi o normal ısı arttıkça basınç artar. Ama aynı ornek ve basinc aldı başını gitti 3 barlara kadar çıktı bu sorundur . genleşme tankının havası yoktur.yada tank parlaktır. Kısacası 50 60 gibi sıcaklıklarda 0.5 bar ısıdan dolayı yükselme payı vardır ama fazlası tank problemidir. Geçmiş olsun.

   • Sıcaklık 35 ten 45 e gelince bar 1’den 1.6’ya çıkıyor. Sıcaklık 45 ten 35’e düşünce de bar 1.6’dan 1’e iniyor. Bunun dışında kendiliğinden basınç düşmesi ya da artması yok. Sıcaklık 45’ten 60’a gelince bar 1.5’tan 2’ye çıkıyor; sıcaklık 60’tan 45’e düşünce bar 2′ den 1.5’e iniyor. Yani her iki durumda da 0.5 lik bir oynama oluyor.

    • 0.5 bar lık oynamalar normaldir serdar bey. Ama dediğim gibi fazla oynama olursa genleşme tankında sorun var demektir.

  • Ne kadar su veriyosunuzki? 1.5 bar verin gecirmeyin. 3 bara gelirse emniyet ventili açar su akıtır. Ventil actimi bir daha kolay kolay tutmaz.değişmesi gerekir.

   • su 1 barın altında olduğu için su vermek istiyorum, altındaki vanadan açtığımda verdiğim suyun yarısından çoğu dışarı akıyor barı yükseltemiyorum

    • Basınç göstergesi siz vanayi acmaniza rağmen hiç kimildamiyorsa basınç göstergesi tıkanmış veya arıza yapmış olabilir siz gösterge yükselsin diye bakarken gerçekte kombinin içine 3 bara kadar su basiyorsunuz muhtemelen . basınç gostergesini kontrol ettiriniz önce sonra emniyet ventilini değiştirin.geçmiş olsun.

 30. Demirdöküm atron kombime Demirdökümün önerdiği orjinal Demirdöküm marka kablosuz oda termostadı taktırdım. Kombi çalışmaya başladıktan 10-15 dakika sonra yüksek basınç arızası veriyor. Servis genleşme tankı arızası dedi, ama oda termostadını devre dışı bırakınca herşey normale dönüyor hiçbir arıza sorunum olmuyor..bunun sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  • şimdi oda termostadı suyun sıcaklığına göre değil bulunduğu ortamın hava sıcaklığına göre yakar kombiyi.dolayısı ile oda termostadından örneğin 21 derce ayarladınız .kombi bu sıcaklğıa ulaşmak için 50 -60 gibi yüksek sıcaklıklarda yanabilir.hele birde evinizde yalıtım falan yoksa daha yüksek dede yanabilir. birde bunun üstüne kombinin bakım yapılmadığını varsayarsak genleşme tankının havasının olmadığı ortaya çıkar ki 50-60 gibi derecelerde yüksek ısıdan dolayı basınç anidn normal olarak artacaktır.bu normaldir. çünkü hem yüksek ısı hem tankın havası yok. onun için ilk yapmanız gereken şey bakım yaptırmak tankın havasını ideal basınçta bastırmak olmalıdır.geçmiş olsun.

 31. E.C.A kombi var yoğuşmalı… alttaki 4 borudan en sağdaki olanından kombi çalıştıkça çatır çatır sesler geliyor.. sıcak suyu açınca o ses gidiyor.. yada o borunun altındaki vanayı kapatıncada ses gidiyor.. düzeltmek için ne yapmalıyım

 32. Dd Nitron kombimiz var isittigi suyu peteklere vermiyor ve bugunde tekrar denedigimde kombi petek ayarinda surekli su alir gibi su sesi veriyo neden olabilir.

  • üç yollu vana motoru takılı kalmış anladığım kadarı ile. servis çağırmanızda fayda var.üç yollu vana, motoru ve pompaya baksınlar.eğer el kabiliyetiniz varsa sizde yapabilirsiniz.

 33. merhaba Bosch marka kombim var, su basmaya çalıştığımda musluğu hemen kapatamadığımdan 3 ün üzerine çıktı ve altında ki borudan su akmaya başladı sonrasında hemen Musul’umu kapattım fakat altındaki borudan su damlamaya devam ediyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Geçmiş olsun. Su akan parça emniyet ventilidir fazla basınç olduğunda açar . ve açtığı zaman kolay kolay tutmaz bir daha değişmesi gerekir.ama şunu deneyin eğer ilk aciyorsa belki tutabilir.doldurma vanasini kapattiginizdan eminseniz peteklerin herhangi birinin hava alma yerinden biraz su bosaltin. Kombi basıncı bir bucuga gelsin. Ve gozlemleyin su akitacakmi diye. Akitmazsa sorun yok ama akitirsa değişmesi gerekir.servis cagirmaniz gerekir.

 34. merhaba ferroli domiproject d24 marka bi kombimiz var . kombi A51 sorunu yazıyor. baktık baca tıkanmasıymış. bacayı açtık ama bi tıkanma göremedik. ayrıca kombi 45 derecede yandığında bar 1.4 den 1.7 çıkıyor. sorun ne olabilir. A51 yazısı sık sık geliyor. şimdiden teşekkürler.

  • BACA TIKANMASI SORUNU O ARIZANIN KISACA ÖZETİDİR.BUNUN İÇİNDE BACA YERİNDEN ÇIKMIŞ OLABİLİR VEYA BACANIN İÇİNDEKİ İÇ BACA YERİNDEN ÇIKMIŞ OLABİLİR.ATIK GAZ İLE TEEMİZ HAVA BİRBİRİNE KARIŞIYOR OLABİLİR.BACA FANI ARIZA YAPMIŞ OLABİLİR.FAN DEVRİ DÜŞEBİLİR SARGILARDA KISA DEVRE OLABİLİR.FAN KANATLARI KURUM TUTMUŞ OLABİLİR.TEMİZLENİRSE DÜZELEBİLİR.ANA KARTTA SORUN OLABİLİR.FAN RÖLESİ ÇEKEMEYEBİLİR.SORUNLAR BUNLAR.BASINCIN YÜKSELMESİ İSE GENLEŞME TANKI HAVASININ EKSİK VEYA HİÇ OLMAMASINDAN KAYNAKLANIR.HAVA BASINCI TAM OLAN GENLEŞME TANKINDA KOMBİ 55-60 GİBİ DERECELERDE 1,5 BARDAN EN FAZLA 2.0 BARA YÜKSELME PAYI OLABİLİR.YANİ 0.5 BAR 60 DERECE GİBİ SICAKLIKLARDA YÜKSELME PAYI OLMALIDIR.FAZLA OLUYOR İSE GENLEŞME TANKINDAN SORUN VARDIR.GEÇMİŞ OLSUN.GEÇMİŞ OLSUN.

 35. Sorun basınç artışı, ısıyla birlikte artıyor yazın sıcak su kullanımıyla artmadı bu günlerde petekleri ısıtmaya başlayınca 2 güne bir basıncı düşürmek zorunda kalıyorum.
  önce ev 3 katlı yükseklik nedeniyle oluyor dediler onun için bir parça taktılar kırmızı renkli bir metal tüp
  sonra basınç tankı dediler gaz bastıklarını söylediler
  sonra eşanjör dediler ve değiştirdiklerini söylediler
  şimdi öğrenmek istediğim iki şey var yükseklik bu basınç artışına etkenmidir,ikincisi kombiyiyi yenilemek daha mı mantıklı değişmeyen birtek basınç tankı kaldı(eşanjör değişiminde de burada söylendiği kadar ücret almadılar)belkide benimki sağlamdı

  • BASINÇ ARTIŞLARININ SEBEPLERİ ŞUNLARIDR. DOLDURMA VANASI ARIZALI OLUR ,GENLEŞME TANKININ HAVASI OLMAZ VEYA TANK PATLAKTIR ,ESANJÖR ARIZALDIR.
   SİZDE ESSANJÖR DEĞİŞTİRİLMİŞ GENLEŞME TANKINA HAVASINI BASMIŞLAR AMA TABİ NE KADAR DOĞRU BASILDI VEYA TANK PATLAKMI SAĞLAMMI BİLEMEM ONU BAKILMASI GEREKİR TESTİ YAPILMASI GEREKİR.BELKİ TANKIN İÇİNDEKİ DİYAFRAM PATLAK BASILAN HAVAYI TUTMUYOR BELKİDE TANKIN SİBOBU BOZUK HAVAYI KAÇIRIYOR BAKILMASI GEREKİR.EĞER TANKTA DA SORUN YOKSA DOLDURMA VANASI KONTROL VE TESTİ YAPILMALIDIR.FAKAT DOLDURMA VANASINDAN OLSAYDI YAZ KIŞ FARKETMEZ SICAK SU POZİSYONUNDA DA YÜKSELİRDİ.BİNANIN YÜKSEKLİĞİ İLE ALAKASI YOK ZATEN. BENİM FİKRİM TAKTIKLARI ESANJÖRDE SORUN YOKSA EĞER GENLEŞME TANKI ARIZALI VEYA HAVASI YETERLİ DEĞİL .GEÇMİŞ OLSUN.

 36. merhaba marka kombi kullanılıyorum sık basınç düşüyordu bir usta çağırdık geçen sene tesisatta kaçak var diye tüm dağıtım vanalarını değişti.geçen hafta kombiyi kış konumunda açtım kombide hiç bir ısıtma sorunu yok ama basınç 1 saatten kısa sürede 0’a iniyor.su basıyorum vana açıkken 2 barı görüyor ama vanayı kapatır kapatmaz basınç tekrar düşüyor ve kombi suyu tahliye ediyor.servis çağırdım servis benim yaptığım gibi vanayı açtı kapattı reküperatör bozuk deyip 500 lira masraftan bahsetti.sizce sorun ne olabilir reküperatör bozuk olsa kombi ısıtma yaparmıydı.ne sıcak suda ne de kaloriferlerde bi ısınma problemi yok.

  • reküperatör diye birşey duymadım kombilerde .sanırım yanlış telaffuz ediyorsunuz.basınç düşmesinin sebepleri kaçak vardır biryerde tesisatta vanalarda veya kombi bağlantılarında falan. hersey tamam kaçak yoksa genleşme tankı havası kontrol edilmelidir.hava yoksa sorun devam eder.geçmiş olsun.

 37. Immergas Kombi 3 bara çıkınca şu atıyor servis çağırdım su alma vanası kontrol etti sağlam dedi ve şebeke suyu basıncinin çok yüksek olduğunu şu saati girişine düşürücu takmamı söyledi aynı sıkıntı devam ederse eşanjor arızalı değişmesi gerekiyor dedi su akıtmanın şebeke suyu basınacıyla ilgisi varmı 3 barda çalışıyor sıkıntı olurmu

  • şebeke suyu basıncının fazla olması kombinin basıncının artmasını etkilemez .genleşme tankı havası bitmiştir yada tan patlaktır ki büyük ihtimal hava yok.esanjör kolay kolay arızalanmaz .bence önce havayı kontrol ettirin tamamlattırın sonra bir iki gün test edin sonra esanjöre baktırın.esanjör büyük para çünkü servis tanka bakmamış galiba.doldurma vanasına sağlam demiş zaten. bence başka servise genleşme tankını kontrol ettirin havayı tamamlattırın test edin devam ederse esanjöre baktırın.geçmiş olsun.

 38. Merhaba, ECA Confeo Plus kombi var. Bina ve kombi sıfır. Bar sürekli düşüyor. Petekleri açtığımda daha yavaş düşüyor. Petekler kapalıyken gece 24 teki 1.8 bar sabah 7 de 0.4 oluyor. akşam 7 de petekleri açarken 1.8 olan bar gece 24 te 1.1 oluyor. Peteklerde hava yok hepsini aldım. Tesisatın görünür yerlerindede kaçak yok. Kombi yeni olmasına rağmen bar neden sürekli düşüyor? Şimdiden teşekkürler

  • KOMBİ YENİ DERKEN NE KADAR YENİ KAÇ SENELİK KOMBİ ? 1 SENEYİ AŞMIŞSA VE HİÇ BAKIM YAPILMAMIŞSA BU OLAY NORMALDİR GENLEŞME TANKI HAVASI BİTMİŞ OLABİLİR.BENCE GENLEŞME TANKINI KONTROL ETTİRİN İLK ÖNCE.İYİ GÜNLER.

   • Kombi sıfır. Daha 1 ay oldu ve 1 aydır sadece sıcak su için kullanılıyor. petekler için bir defa deneme amaçlı açıldı

    • O ZAMAN TESİSATTA SIVA ALTINDAN GEÇEN BORULARDA BAĞLANTILARDA KAÇAK VARDIR. UNUTMAYIN Kİ GÖZ YAŞI DAMLASI KADAR BİR KAÇAK OLSUN BASINCIN DÜŞMESİ SAĞLAR.BENCE KOMBİ NE KADAR YENİ DE OLSA GENLEŞME TANKI HAVASINI KONTROL ETTİRİN DERİM.SAĞLAM Bİ SERVİS GELSİN BAKSIN TANKA.SORUN YOKSA PİYASADA KAMERALI TESİSATÇILAR VAR KAMERALI CİHAZLARLA KAÇAK ARIYORLAR.ONLARDAN BİR TANE BULUP KAÇAĞIN NERDE OLDUĞUNU ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.GEÇMİŞ OLSUN.

     • İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi günler

 39. kombide ibre 0ın altında vanayı açıyorum ibre 0a düşüyor. kombide ünlem işareti gösteriyor. kombiyi kapatıyorum ibre 0dan biraz yükseliyo açıyorum açtığımda tekrar 0a düşüyor açtığımda birde su gidiyo ve yine ünlem işareti gösteriyor. petekler de ısınmıyo ne yapmalıyız

  • SU ALMA İŞLEMİNİ YAPAMIYORSUNUZ HERHALDE. KOMBİ KAPALIYKEN DOLDURMA VANASINI AÇIN SU 1.5 BARA GELDİĞİNDE VANAYI KAPATIN VE KOMBİYİ ÇALIŞTIRIN.ÇALIŞTIĞINDA POMPANIN ETKİSİYLE GERİ DÜŞÜŞ GİBİ GÖRÜNÜR AMA DÜŞME DEĞİLDİR O POMPA BASINCI YAPAR ONU.KAPATTIĞINIZDA TEKRAR 1.5 BARA GELECEKTİR.GEÇMİŞ OLSUN.

   • cevabınız için teşekkür ederim. Fakat dediğinizi uyguladım ibre 0ın az üstüne çıktı. ve ondan sonra musluk açık olduğu halde su geçişi olmadı.Tekrar denedim yine aynı sonuç. peki bu durumda ne yapmalıyım?

    • O zaman su alma vanasında bir tıkanıklık soz konusu olabilir bunun için servis gelmesi gerekir. Siz önce şebeke suyu basıncı normalmi ondan emin olun .az olmaması gerekir.sonra su alma işlemini doğru yaptığınızdan emin olun. Mesela alttaki boruların ustundeki vanalar hepsi açık olması gerekir.ondan da emin olun.bir yerde kaçak olmadığından emin olun.bunlarda sorun yoksa kombinin doldurma vanasi tıkalı olabilir. Yada basınç gostergesi tıkalı olabilir.doldurma vanası arıza da yapmış olabilir.sebep bunlardır. Bunlar için de servis cagirmalisiniz. Geçmiş olsun.

 40. demirdöküm marka kmbimimiz bakımı için servis çağırdık 2 yıllık kombi ilk bakımı yaptırıyoruz gelen servis basınça bakıp 5 dk gibi kısa bir sürede genleşme tankının değişeceğini ücretin 250 tl olduğunu söyledi .. garanti süresi geçtiği için tankı dışarda temin edip başka özel bir servise taktırımak daha ekonomik olabilir mi?tank değişmeden hava basılması yapılabilir mi tavsiyeniz nedir?

  • Aslında servis kombiye yanlış müdahale de bulunmuş , tankın havasınin kontrol edilmesi eğer hava yok veya az ise hava basılması gerekirdi. Ondan sonra tank gözlemlenmesi gerekirdi.kafadan değişmesi gerekiyor lafı bana inandırıcı gelmedi.bence servisinizi değiştirin.geçmiş olsun.

  • teşekkürler ilginiz için …servis hava bastımı yada havasını kontrol ettimi bilmiyorum böyle bir şey söylemediler..bu işlemler kısa süre içerisinde olurmu..sadece barına bakıp değişmesi lazım dediler…güvenemedik hiçbi açıklama yapmadılar.

   • Tamam barina bakıp 5 dk gibi surede kendini belli eder ama servis eğer havasını basıp tekrar denemediyse direk tankı değiştirme yoluna yanı uç kagitciliga gitmiş. Eğer hava bastı yeterli miktarda ve tekrar test ettiyse o zaman servisin tespiti doğru.

    • bugün bakim yaptırdık servise başka görevli geldi oda bakımdan önce tank sorunu olduğunu vanalarda pislik olabileceğin söyledi bakim yapıldıktan sonra bar düzeldiii ..biz tankın değişimini istemedik bize çok yüksek sıcaklıkta kullanmadığımız için durumun bi süre bizi idaere edileceği söyledi ..hava basma olayını söyledik o geçici çözüm çok bir faydası olmaz dediler.kendileri haava basmadı zaten ..servis garantili tank almamaız önerildi.dışarrıddan ucuza alırısnız garantisi olmaz dediler…bizde şimdilik yaptırmadık bi süre bu şekilde gidişata bakmaya karar verdik..

     • Bana sorarsanız servisinizi değiştirin. Bakimlarda genleşme tankına hava basılması islamin şartı gibi bir şeydir.ne demek hava basmamak.bakımın birinci amacı zaten o. Bi havayı bassaydi 5 dakika test etseydi yüksek sıcaklıklarda zaten tankın kesin arızalı olduğu ortaya çıkacaktı.kafaya gore haksız kazanç için işlerini yapmamislar. Benim bu siteyi kurma amacım bu tarz servislere para kazandırmamak işte. Benim tavsiyem bu şekilde . geçmiş olsun.

 41. Kombimiz kendi kendine su aliyor ve akiyordu servisi cagirdij esanjor degismeli dedi değistirdik hala kendisi su aliyor sorun ne olabilir

  • Öncelikle genleşme tankına bakılması havası tamamlanması gerekiyordu servis müdahalesi yanlış .sonra doldurma vanası test edilmesi gerekir onda da sorun çıkmaz ise esanjor değişmesi gerekirdi. Yanı tankda sorun olabilir ona baktirin sonra devam ederse doldurma vanasina baktirin.

 42. Vaillant vuv 10 yıllık kombimde bar yükselmesi oldu.Ventili açmış su akıtıyor.
  Soruları sizin yanıtlarınızı okudum
  1.Kombi açık ve kapalı halde su alıyor bar yükseliyor
  2.Su girişini kapatıp sıcak suyu açıyorum bar çok hızlı değil ama düşüyor
  3.Doldurma musluğunu açmadan vanayı açıyorum yine bar yükseliyor
  Servis çağırdım hiçbir yere bakmadan ne olduğunu anlattım eşanjör ve doldurma musluğunu değiştireceğiz dedi.Şebeke suyuna baktı başınç çok dedi
  basınç regülatörü takılması gerekmiş gözüm tutmadı gönderdim
  Genleşme tankina bakamadım
  Sizce servisin dediği doğrumu
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Öncelikle doldurma vanasini değiştirin aynı anda tanka hava bastırın.kombiyi gozlemleyin bir iki gün .sorun devam ederse esanjore bakılması gerekir. Servis tespiti doğru ama sırasıyla değiştirin parçaları ikisine aynı anda para odemeyin. Doldurma vanasini taktirin sorun devam ederse esanjoru değiştirin vananin parasını dussunler eskisini taksinlar. Büyük ihtimal ile vanayla çözülecek sorun çünkü vaillant larin kronik arizasidir doldurma vanaları.geçmiş olsun.

   • Doldurma vanasını değiştirmeden bağlantıyı açtı su verdi.vanadan su çıkmadı sorun eşanjör dedi.değişti sorun düzeldi.
    servisler kendilerine güzel sistem kurmuş.çağırıyoruz geliyorlar.çok fazla ücret istiyorlar.Parça fiyatlarını yüksek söylüyorlar.kendilerine çeki düzen vermeliler.Müşteriyi kaz görmesinler.parça fiyatlarını araştırıyoruz bunun üzerine %10 kabul edilir kendide %10 indirimli alıyordur bu kesin.servis ücretide ödüyoruz

 43. ariston genus marka kombi mi 3 yıldır kullanıyorum daha önceden bir iki haftada bir basınç düşmesi (2-3 bar) oluyordu kombiyi ısıtmada çalıştırınca 2 bar hemen yükselme oluyordu çok dert etmeden düşen basıncı yükselterek idare ettik. bu sene hergün 2 bar gibi düşmeye başladı birkaç gün su ekledim sonrasında özel servis çağırdım genleşme tankı dedi ve hava bastı delik olmadığını söyledi. Fakat sorun çözülmedi her gün su eklemesi yapıyorum ısıtma için çalıştırınca da hemen 2 bar yükseliyor sıcaklık artıkca da 1,5bar 1,9bara kadar çıkabiliyor. bu arada sistem kollektör ve bağlantı noktalarını kontrol ettim bir ıslaklık göremedim. İlginize Teşekkür ederim.

  • kollektör bağlantılarında veya zemin altında görünür kaçak yoksa ve ısı arttıkça yükseliyorsa sorun tankda . ya tam değerinde hava basılmadı az veya çok basıldı yada tankda patlak var veya sibobu bozuk havayı kaçırıyor.tekrar detaylı kontrol edilmesi gerekir. ama kombi çalışmazkende basınç artıyorsa önce doldurma vanası sonra esanjör test edilmelidir.geçmiş olsun

 44. öncelikle bu kadar insanın derdini dinleyip onlara cevap yazdığınız için teşekkür ederim. soruma gelince. az çok bu işlerden anlayan hatta kombi bakımını kendim yapan biri olarak;
  viessmann vitopend 100 kombim var. petekler ısınmaya başlayınca basınç 1 den 2 ye çıkıyor. muhtemelen tankın havası bitti. acaba ne kadar hava basmalıyız. önceki bakımda servis tankın içindeki hem havayı hem suyu boşaltıp tekrar hava basmıştı. ben sadece hava bassam yeterli olur mu? saygılar.

  • KOMBİNİN İÇİNDEKİ SUYU SIFIRA DÜŞÜRÜP HAVA BASMANIZ GEREKİR.ORJİNAL BASINÇ 0.9 BAR DIR KAYIPLAR FALAN GÖZ ÖNÜNE ALINARAK 1 -1.1 BAR BASABİLİRSİNİZ.

 45. Ferroli marka elite kombimin sıcaklığı sabit 30” derecede çalışmaktadır yani ayarladığım o ancak geceleri uyurken kombim aşırı derecede ısınıyor peteklerin patlayacak kadar çok yanmasını hissettiğimde uyanıyorum ve kombiye baktığımda 60 70 80 veya 90 derecelere çıkmış oluyor daha önce servis çağırdım sıcaklık ayarlama sisteminde sorun olmadığını ancak yine de talebe göre değiştireceklerini sölylediler ve değiştirittim sorun hala devam ediyor ne yaptırmalıyım neden oluyor bu hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Eğer ısı ayar düğmesini minimumda tutarsanız yanı 30 derecede bu olay olabilir. Ayar düğmesi minimumdayken maximuma ayarlanmış gibi hissediyor. Potansiyometredeki mim-max ayarı birbirine yakın olduğu için max a ayarlanmış hissedebilir. Bir sure 40 derece de kullanın ve gozlemleyin kombiyi. Yapmaması lazım tekrar o sorunu. Yaparsa ntc sensorleri değişmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 46. iyi günler yardıma ihtiyacım var bu zamana kadar merkezi sistem evlerde oturdum yeni bir eve taşındım ve evde buderux logomax u052 ve rc10 oda termostatlı. bu kombiyi ne şekilde kullanmalıyım sürekli açık olmasını istiyorum aç kapat yapmak istemiyorum kombide sıcak su ısısı 40 ile 85 arası ne şekilde kullanmalıyım termostat kaç derecede olmalı. şuan sıcak su ısısı 55 derecede termostat ise 21 derecede petekler soğuk gibi yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Termostat 21 derece normal ortam isisidir.ancak eviniz kuzeyde kalıyorsa çok rüzgar alıyorsa isi yalıtımı yoksa çabuk soğur.sıcak su ayarı 55 derece biraz fazla 50 ideal olur .ama kişiden kişiye değişir kimisi çok sıcak sever kimisi ılık sever onu sahsiniza gore ayarlayabilirsiniz.

   • evet evim kuzeyde ve binada ısı yalıtımı yok kombi ısısı 55 derece termostattanda 22 dereceyi ayarlayınca petekler ısınıyor 21 derecede bile soğuk oluyor petekler sizce kombi ısısı yeterlimidir. bu arada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

    • Kombi ısısını 60 yapın çünkü 21 22 dereceye o şartlardaki ev için 60 dereceyi zorlar kombi .yanlız o şartlardaki ev için oda termostadi uygun değil fatura açısından .yüklü gelebilir. Ben termostadi iptal ettirmenizi sıcaklığı kombiden ayarlamanizi tavsiye ederim.

     • Vaillant kombi var hava baama vanasındedeğiştirdeğiştirtik kombiciye ama şimdi o boruya giden demir yerden kombi altından damla damla su akıtıyor bezle sildim hava sesi geldi çok az daha çok akmaya başladı ne yapmalıyım.

     • Servis gelsin tekrar baksın contasinda problem olabilir

 47. MERHABA. ECA MARKA KOMBİ KULLANMAKTAYIM. 1 HAFTA ÖNCE SERVİS TARAFINDAN BAKIMI YAPILDI. KOMBİYİ DAHA YENİ ÇALIŞTIRMAYA BAŞLADIM. BAR BASINCI 1,5 DEN 3 E KADAR YÜKSELDİ. SERVİS TEKRAR BAKTI VE TANKIN PATLAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ. SORUM ŞU OLACAK, GENLEŞME TANKININ GERÇEKTEN PATLAK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ. HAVASI BİTMİŞ İSE NORMAL BİSİKLET POMPASI İLE HAVA BASABİLİRMİYİZ.
  İYİ ÇALIŞMALAR

  • Bakımda tanka hava basilmadiysa ve bu şekilde tanka patlak deniliyorsa servisi değiştirin . kombi suyu boşaltılır tanka 1 bar hava basılır . sonra kombi 50-60 gibi yüksek sıcaklıklarda test edilir . bar 1.5 normal basıncından 60 dereceye geldiğinde sıcaklık en fazla 2 bara yükselmesi lazım fazla yükselme oluyorsa tankta sorun vardır ya sibobu bozuktur ya parlaktır. Geçmiş olsun.

   • Öncelikle cevanız için teşekkür ederim. Servis hava bastığını söyledi. Ben yinede kombinin suyunu boşaltıp pompa ile 20 – 25 defa hava bastım. Sonra su basıncını 1,5 bara kadar doldurdum. Kombiyi 65 dereceye kadar çalıştırdım ve bar seviyesi en fazla 1,9 kadar yükseldi. Sizce bu durumda sorun varmıdır.

 48. Merhaba, size bir sorum daha olacak. Evim son katta çatı yok ve binada ısı yalıtımı da yok. Ben kombiyi oda termostatı ile çalıştırıyorum. Oda termostatını evin en küçük odasına kurdum, yaklaşık oda 10-12 metrekare. Sizce bu kullanım doğrumudur, yada daha tasarruflu kullanım için ne önerirsiniz. ayrıca merak ettiğim bir konuda oda termostatı kullanılacaksa kombi ısı derecesi maximum olması gerekiyormu. teşekkürler

  • MERHABA . ODA TERMOSTADI KULLANILIRSA KOMBİ ISI AYARI 60-65 DERECE CIVARINDA OLMASI YETERLİDİR.FAKAT BEN ŞAHSİ TAVSİYEM OLARAK ŞUNU ÖNERİRİM HERZAMAN; EĞER EV KUZEYDE KALIYORSA ALTTA ÜSTTE YAKAN YOKSA ÖZELLİKLEDE EVDE ISI YALITIMI YOKSA ODA TERMOSTADININ KULLANILMASINI TAVSİYE ETMEM. ÇÜNKÜ EVDE BU DEZAVANTAJLAR VARKEN EV ÇABUCAK SOĞUR ODA TERMOSTADIDA ORTAMIN ISISINA GÖRE KOMBİYİ YAKTIĞI İÇİN KOMBİ ÇOK SIK ARALIKLARLA YANAR VE FATURAYI KABARIK GETİRİR.ODA TERMOSTADI KULLANILMASI İÇİN EVDE ISI KAYBININ AZ OLMASI GEREKİR Kİ İŞE YARASIN.

 49. demirdöküm aden kombi bi hafta önce bakımdan geçti fakat dün gece aşırı yüksek sesle birlikte su boşalttı patlayacak zannettik o kadar yüksekti zaten kendi kendine sönüyordu akşam açıyorz sabaha kaloriferler sönmüş oluyordu.sorun neyden kaynaklanıyo olabilir bakım yapanlar bi sorun yok demişti

  • su boşaltmasının sebepleri genleşme tankında hava yoktur veya tank patlaktır, fazla su basıncı oluşmuştur fazla su almış olabilirsiniz veya doldurma vanası arızalı olabilir veya plaka esanjörde iç kaçak mevcuttur.sırayla bakılması gerekir. sese gelince nasıl bir ses olduğunu duymadan görmeden tabiki de kesin yorum yapamam fakat anlattığınız olay bana pompa veya üç yollu vana motorunun sıkışması gibi geldi.pompa sıkışınca devirdaim olmaz taş sıkışmasına benzer sesler gelir basınç birden yükselir ve emniyeti attırıp su boşaltır.yine aynı üç yollu vana motoruda sıcak su pozisyonunda takılı kalıp devirdaimi engeller ve aynı olay tekrarlanır.sanırım sizin sorununuz bu şekilde.

 50. Merhaba. wiessman kombi yoğuşmasız kullanıyoruz. bazı peteklerde hava boşaltılmasından sonra basınç 1’in altına düştü. bu arada güneş enerjisi kullanıyorduk. basıncı yükseltmek için sağdaki siyah çubuk gibi musluktan suyu açtık. fakat basınç hiç yükselmedi. petekler biraz ısındı. bugün servisi aradım. bana güneş enerjisini kapatıp kombinin sıcak su vanasını açarak sola çevirerek basıncı arttırmamı söyledi. bu işlemi siyah çubuklu vanadan bayağı yaptım, ancak basınç hiç artmadı. sonradan kombi su akıtmaya başladı. bu arada basınç hala 1 in altında. sigortayı ve kombiyi kapattım. petekten su aldım. yaklaşık 1 saatte kombinin su akıtması kesildi.Yarın servisi arayacağım. önerilerinizi alabilir miyim.
  ayrıca banyodaki havluluk radyatörün sadece altı hafif ısınıyor ; hava boşaltacak anahtar yerini de göremiyorum. bu konuda ne dersiniz?teşekkürler.

  • Güneş enerjisini kullanırken kombi vanası kombiyi kullanırken güneş enerjisinin vanası kapalı olmalı ki ikisinin suyu birbirine karışıp isitmayi ve basinci etkilemesin.güneş enerjisinin vanasıni kapatıp kombinin altında siyah doldurma vanasini açtığınızda kombiye su girisi olması gerekir. Sesini de duyabilirsiniz.eğer su giriyor fakat basınç göstergesi hareket etmiyorsa gostergede problem vardır ki buda sizi aldatır fazla su almanıza sebep olur ve emniyet ventilini açar ve kombi su boşaltır. Emniyet ventili açtığı zamanda kolay kolay tutmaz bir daha değişmesi gerekir.havlu panlarda hava alma yeri ust taraftadır. Giriş ve çıkış vanaları alttadir. Düz tornavida ile açılabilen bir vida görürseniz sağ veya sol üst tarafta o hava alma purjorudur. Ordan alabilirsiniz. Eğer dediğim gibi birşey yoksa koymamış olabilir üretici ama buda saçma olur.geçmiş olsun.

 51. Benim kullandigim ferroli domicprojet f24 gazi kestiler sonra acttirdim sonra biraz ayarlarini kurcaladim yazlik mod eco konfort mod felan sonra bir kac defa acip kapattim simdi sicak suyu actigim sicaklik combinin uzerinde yazan 45 dereceye ayirli 80 kadar yukselior 5A benzer bir yazi gelior sonra tekrat 60 kusurlara dusuyor sonra petekleri yaktigimda kombinin uzerinde alev isareti cikiyor ilk once bir oluyor daha once boyle isaretleri gormedim diye hatirliyorum acaba reset mi attim bu normal calisma durumu ne oluyor yardimci olursaniz sevinirim

  • Sanırım test konumuna almissiniz kombiyi.servisin gelip parametreleri normal çalışma moduna getirmesi gerekir.geçmiş olsun.

 52. Merhabalar kolay gelsin.
  Yaklasik 6 aydır dogalgaz kullanimina geçtik. Kullandigimiz kombi viessmann vitopend 100 marka kombi kullaniyoruz. Bizden once kiraci vardi evde. Kombinin bir tahliye borusu var ve sürekli o borudan su akitiyor yani gunde yaklasik 1 litre kadar. Suyun basinci 1.5 bar calisinca 2 bara yaklaşıyor. Calisirken arada su akitmasi normal birsey mi? Teşekkürler şimdiden.

  • Genleşme tankının havası bitmiş ve basınç 3 bara çıkmış emniyeti attırmış . su akıtma sebebi bu . genleşme tankına hava basılıp emniyet ventilinin degismesi gerekir.geçmiş olsun.

 53. Selam
  Benim kombi çalıtırmadığım halde. Bar yükseliyor. 4.5 saate 1 bar yüksekiyor..
  Kombiyi 47 derecede de çalıştığında devam ediyor. Aorun su doldurma vanasından ola bilirmi..
  Teşeküler..
  Kombi vaillant

  • Hiç çalışmadığı zamanda yükseliyorsa sırasıyla doldurma vanası plaka esanjor bakılması gerekir büyük ihtimalde vana bozuk çıkacaktır.ama sadece petekleri çalıştırdığınızda bar sıcaklık arttıkça yikseliyorsa genleşme tankının havası bitik veya tank patlaktir. Geçmiş olsun.

   • Demirdöküm aden kombi kalorifer açınca bar yükseliyor bar düğmesini açtım yine yükseldi şu an kalorifer 1. Aşamada bar 3,8 gibi yani sağ taraftaki kırmızı çizgiye yakın ne yapmalıyım

    • Su basıncını peteklerin hava alma yerlerinden bosaltin. Genleşme tankı havası bitmiş hava basılması gerekiyor servis mudahalesi gerekir.

 54. meraba iyi günler benim sorunum 5 yıldır eca proteus marka kombi kullanıyorun geçen ay bakım yaptırdım ve oda termostatı taktırdım. dün ilk defa kombiyi devreye aldım termostat sıcaklığı 21 dereceye ayarladım belirli bir zaman sonra ev soğudu kombiye baktım basınç birin altına düşmüş suyunu 1,5 seviyelerine getirdim çalıştı fakat basınç 3 lere çıktı daha sonra biraz düştü sabah kalktığımda yine birin altına düşmüş ne yapabilirim ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..

  • kombinin genleşme tankına ya bakım zamanında hava basılmadı veya eksik basıldı. yada genleşme tankı patlak. tahminim hava basılmadı.çünkü servislerimiz sağolsun haram parayı çoluk çocuğuna yedirmek için can atıyorlar.tanka hava basmayıp tank patlak diyip 80 liralık bakımdan tank parasını da ekleyip 300 lira almayı marifet sanıyorlar.tankı kontrol ettirmenizde fayda var. geçmiş olsun.

 55. petekler bir türlü ısınmıyor.

  bar basıncı, sadece sıcak su kullanımı için açık olduğunda normal değerde yani 1,5 da duruyor. Peteklere sıcak su vermesi için derece yükseltildiğinde bar basıncı 2,5’a kadar yükseliyor. Kombi kendini kapatıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • genleşme tankının havası bitmiş hava bassılması gerekiyor.servis genleşme tankına hava bassın gelmişken bakım yapsın.sorun çözülecektir.gecmiş olsun.

 56. Aden kombim peteklere sıcak su veriyor ama aynı anda bar basıncı da yükseliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 57. Termoteknik kombımız var. Kombıyı çalıstırdıgımda ateş alinca basınç birden yükseliyor.4e kadar çıkıyor ve altından su tahliyesi yapıyor. Problem nedir neyden kaynaklanıyordur? Teşekkür ederim

  • Eğer kombi devreye girer girmez yukseliyorsa petek vanaları kapalı olabilir veya pompa sıkışık olabilir. Ama eğer devreye giriyor 40 50 gibi derecelere kadar ısıtana kadar basınç yukseliyorsa genleşme tankının havası bitik hava basılması gerekiyor.

 58. Selam, baymak star bridge yoğuşmalı kombi kullanıyorum su basıncı normalde 1,5 kış konumunda kullandığım zaman basınç yükselip tahliye vanasından su atıyor. Bir yerde okumuştum genleşme tankının içi su doluyor sibobu aç ve normal bir bisiklet pompası ile hava bas ve suyu boşaltın yazıyordu o şekilde yapmak doğrumudur sizce yada nasıl yapacağımızı tarif edebilirmisiniz.

  • genleşme tankının havası bitmiş fakat bilginiz ve tecrübeniz yoksa bence siz ellemeyin servis gelsin tank havasını bassın bakım yapsın. zaten hava basmak bakımların içinde.geçmiiş olsun.

 59. Ustam hayirli gunler termoteknik 10 yillik kombim var 45 derecede kullanmama rahmen durmadab 3 bara yukselip su akitiyor genlesme tankina 1 bar hava bastim 1 gun sonra aynisini yapti genlesme tankini degistirdim yine ayni yapti ama kombide esenjor yok sadece brulor var nedir acaba sorun.

  • genleşme tankına havayı sistemdeki suyu boşalttıktan sonra basmışsınızdır umarım.eğer öyleyse ve tankıda değiştirdiyseniz ki yeni tankında havasının kontrol edilmesi gerekir, kombinin altında 4 tesisat borusu var ;üstünde vana olan ince borunun vanasını kapatın ve kombiyi bu şekilde gözlemleyin bakın yükselme olacakmı .hatta kombi kapalıyken deneseniz daha iyi olur 1 saat kadar gözlemleyin.yükselme olmaz ise vanayı açın yine kombi kapalıyken gözlemleyin .yükselme olmaz ise genleşme tankında sorun hala devam ediyordur.muhtemelen hava eksikliği devam ediyordur.

   • Ustam ince su giris vanasini kapatip denedim calistirdim yine yukseliyo ve genlesme tankinin havasini kontrol ettim 1 bar basinc vardi taktim yine ayni calistigi zaman yukseliyo

    • ince olan su giriş vanasını kapatıp gözlemlediyseniz ve sorun devam ettiyse hata hala genleşme tankında.yani fala basılsada az basılsada tank oluşan genleşmeyi dengeleyemez.tankı sökmeden ince borudaki vanayı kapatın ,kombiye en yakın yerden sadece sıcak su musluğunu açın ve sonra kombinin doldurma vanasını açın kombideki su boşalsın iyice,sıcak su musluğu açık kalsın tanka havayı bu şekilde basın. ilk etapta havayı ilk basmalarınızda biraz daha su gelir musluktan iyice bittikten sonra 1 bar hava basın. sonra sırasıyla ince borudaki vanayı yavaşca açın bir kişi musluktan akan suyu gözlemlesin pis su gelebilir pis su biterse size haber versin ssizde göstergeyi takip edin vanayı açtığınızda fazla basınç olmasın.pis su bittiğinde ve kombi basıncı 1.5 bara geldiğinde önce ince borudaki vanayı kapatın sıcak su musluğunu kapatın sonra kombinin doldurma vanasını kapatın ve sonra ince borudaki vanayı açın.yükselmemesi gerekiyor.havayı bastıktan sonrada tankın sibobunu köpük le kontrol edin kaçak varmı diye kaçak olmasın.

 60. buderus marka kombimiz var, yaklaşık 4 sene önce basınç tankı değişti ( 8lt yerine 5 lt takmışlar yeni öğrendik ), son 1 aya kadar sorun yoktu, ancak 1 aydır su akıtmaya ve basıncı sürekli düşmeye başladı. Servise gelen arkadaşlar borunun bağlantı noktasını değiştirdiler su akıtma ve basınç düşme sorunu çözüldü. Basıncıda 1,5 – 2,0 arasında ayarlamışlar, gece aşırı ısınma sebebiyle basınç artmış ve yine su akıtmış. Kombinin üzerinde 0,5 ile 2,5 arasında basınç olmalı yazıyor, sizce de basınç 1,0 – 1,5 arası dursa daha uygun değilmi, yoksa tüketimi ve ısınmayı engellermi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim , iyi çalışmalar.

  • Basınç 1.5 bar olması gerekiyor. Sürekli düşmesinin sebebi tankin havası bitmiş olabilir hava basılması gerekir.

 61. hayırlı geceler tam 7 yıldır tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombimin markası 3 yıl üst üste almanyada yılın kombisi seçilmiş tam yoğuşmalı brodje heizung novadens ekstra 240 Fi her yıl bakım yaptırmama rağmen genleşme tankındaki havanın kontrol edilmesi gerektiğini yeni öğrendim.kombi çalışırken dijital ekranında error 168 E kodu arızası veriyor.belli bir zaman aralığı yok.Bu kod kombi klavuzunda arıza kodlarında yok internettede bulamadım servis geldi ana kartın değişmesi gerektiğini söyledi gitti. Bende sık sık elektrik kesilmesinden dolayı regilatör taktırdım ve kombi ana kartını değiştirmektense tamiri için bir arkadaşımın tavsiye ettiği ustayı buldum usta herhangi bir markanın servisi değil. ana kartta elektrikten dolayı bazı sensörler yanmış usta elektrik mühendisi arkadaşına kartı yaptırdı ama arıza devam ediyor. 2 gün ana kart ustada kontrol edildi arıza vermemiş.cehennem odasındaki ısı sensörü biraz korezyon kaplamış zımparayla temizledi ama arıza devam.birde baymakın istanbul genel merkezini aradım bu kodu sordum en yakın servise yönlendirmeye kalktılar ama ısrar edince teknik ekipmanları daha öncede karşılaştık bu kod fan arızası dediler.Bu durumu ustama söyledim geldi baktı fan arızalı değil fan sağlam dedi. Ustama su basıncı 1,5 barın altına düştüğünde su vanasından takviye yapıyorum. ancak bastığım su basıncı az olmasına rağmen bastığımdan daha fazla zaman geçtikçe artıyor. kırmızı çizgiye gelmiyor ama geldiğinde zaten kendisi tahliye ediyor dedim. sizin dediğiniz genleşme tankındaki havadan olabilir diye baktı hiç hava kalmamış. komresörle hava bastı ve inşallah genleşme tankının içindeki hava haznesinde delik patlak yoktur şayet varsa genleşme tankı değişmesi gerekli dedi gitti. tam 2 gün boyunca hiç error 168 E arızası vermedi. Ama 2 gün sonra basınç 1,5 barın altına inmiş bende biraz su bastım basmaz olaydım düzeldi derken yine aynı arızayı vermeye başladı. Sizce genleşme tankını değiştirirsem arıza düzelir mi yoksa değiştirince arıza geçmez param boşa mı gider allah aşkına bu error 168 E kod arızası nedir çoğu serviste bilmiyor yardımcı olurmusunuz.

  • Mehmet bey su basıncının kendiliğinden artması genleşme tankının havası biter veya tank parlaktır ondan kaynaklanır. Arıza kodunun genleşme tankıyla veya su almayla alakası yok tesadüf olmuş sizinki. 168 e diye internette zor bulursunuz zaten bunun tanımını. Çünkü asıl arıza kodu 160 e dir. Digital yeni nesil kombilerde arıza tanımlari daha basittir. Her parçaya neredeyse tanım koyarlar firmalar . 160 dan 169 a kadar baca çekişi ile ilgili arizadir.ama firmalar bunu dahada detayına girerek şekilli afiili göstermek daha çok para kazanmak istedikleri için 161 e ye atiyorum fan 162 e ye baca 163 e ye karttaki fan rolesi 164 e ye prosestat gibi herparacaya kod vererek yapmışlardır. Ama sonuçta hepsi baca çekişi arızası. Sizin sorununuz anladığım kadarı ile fan kanatları kurum bağlamış ve hafif bir rüzgar da bile baca çekişi verimli olmuyor ve boğuluyor. Ustaniz fana sağlam demiş ama nasıl baktı da sağlam dedi . ölçü aleti ile sargilarini olctumu kısa devre olup olmadığına baktimi kanatciklarini temizledimi. Birde ana kartı tamir ettirmissiniz. Şunu unutmayın mühendis bile olsa kombideki parçalara yan sanayi elektronik parçalar taktirtmayin kesinlikle. Bacanizi kontrol edin iç baca ve dış baca yerinden çıkmış olmasın . yoğuşma su hortumunu ağzı tikanacak şekilde su biriktirmeyin. Benm tavsiyelerim bunlardan ibaret geçmiş olsun.

 62. merhaba annemin evinde demirdokum marka vinto modeli bulinmakta. dunden beri kendeliginden basincini yukseltiyor. kullanma.klavuzunda 1.5 basincta kullanilmasi gerektigi yaziyor. fakat basinci kendiliginden yukseliyor. uc dort saat icinde 3 bara kadar yukseliyor ve kombi kendiliginden su akitior. her yukseldiginde suyun basincini dusuyoruz. dusurdugumz zamanlarda damla olarak akior. basinc yukseldikce daha hizli akmaya basliyor. servis bugun hizmet vermiomus. pazartesi gelebilirm dedi. kendimiz duzeltebilirmyiz acaba o gelene kadar. ve neden boyle yapabilir ki.

  • Genleşme tankının havası bakımsızlıktan dolayı bitmiş ve emniyet ventilini attırmış . emniyet ventili bir kere attimi kolay kolay tutmaz değişmesi gerekir. Servis mudahalesi şart. Tanka hava bastırın emniyet ventilini değiştirin.düzelir. geçmiş olsun.

   • peteklerin havasini ve suyunu bosalttim.kombiyi kapatip sonra tekrar su bastim kombiye. basincini 1.5 getirdim. suan basinci sabitlendi. fakat 9 saatte 1cay bardagi su akmis hide hafifden ses gelio supurge sesi gibi ama cok az. kombi durunca gelince ses. bide bakima gelen kjsi o paarcayi degstirirmi

 63. Bizim buderus kombi biz petek isini 40 dereceye aliyoruz fakat kendisin bunu 45 yada 45.5 yapiyor bunu neden yapiyorki simdidrn tesekkurler.

  • Çalışma prensibi olarak ayarladiginiz derecenin 7 ile 10 derece üstüne çıkabilir. Bu değer kombi markasına gore değişir. Yanı normaldir.

 64. Benim kombim ECA kombim yanmazken su seviyesi normalde petekleri açmaya başladığım zaman su seviyesi 1,5 iken 3 ü geçiyor bu sorun neden kaynaklanıyor ne yapmam lazım?

  • doldurma vanasını açın sadece ve bir buçuk bar su alın. eğer doldurma vanasını açtığınızda fazla dolmuyorsa su basıncı yetersizdir.

 65. Merhabalar Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum sabit 50 derecede yakıyorum ama dün birden kombim kendini kapatıp açtı ve derece çok çabuk düşüyor 38 e kadar düşüyor ve tekrar 58 e çıkıyor 1 dk sonra tekrar düşüp tekrar çıkıyor durmadan tekrarlıyor ve peteklerde ısı kaybı oluşuyor neden olabilir alarızası nedir çok maliyet tutarmı? Şimdiden teşekkürler

  • kalorifer ntc sensörünü değiştirerek küçük masraflı ihtimallerden yola çıkabilirsiniz. çünkü kartta da sorun olabilir. onun maliyeti daha yüksek .geçmiş olsun.

 66. Merhalar hocam sorunun şoyle bosch marka kombim var kombi calusirken basinc yukseliyo ve su akituyo bi servis cagirdim genlesme tanki patlak degismesi gerekir dedi kiraci oldugum icin yaptiramadim ve sizin bu form larinizu okuyarak once tank in hava sini kontrol etmek gerektigini gordum ve kendim tanka hava bastim şu şekilde tanka hava bastim once sebeke suyu nu kapattim sicak suyu ve doldurma muslugunu actim ve tanka hava basmaya basladim bi kombi nin suyu bosaldiktan sonra bi sure daha musluk tan su geliyirdu bende pompanin bara yukari cikip asagi iniyordu bende doldurma muslugunu kapatip oyle hava bastim bir barda biraktim sonra kombi nin su basinc gostergesi bir bar gosteriyodu ben kombi ye su doldurup calistirdim yuksek derece de denedim bar yukselmiyo hersey normal gibi bi sorun olurmu tank a dogru hava basma nasil olur yazarmisiniz

  • En sondaki doldurma vanasini kapatmasaydiniz güzeldi. Barın siz hava basarken yükselip hava basmayı bıraktığınızda dusmesi normal musluktaki su bitecek ve bar bidaha yukselmeyecekti. Ondan sonra asıl bir bar hava basacaktiniz kombiye. Musluk ve doldurma vanası açık olcak hava basma işleminde hava basma bittiğinde kapatacaksiniz.

 67. Bu sekilde sorun olurmu peki kombi de ve hava bastiktan sonra kombi ye su doldurmadan basinc gostergesinin bir bar gostermesi normal mi ?

 68. Öncelikle böyle bir hizmmette bulunduğunuz için tşk.ler.
  Benim sorunum şu peteklere termostatlı vana taktırdıktan sonra peteklerin alt kısımları boydan boya ısınmıyor ve kombi barı 1.5 dan yukarı çıkmıyor. Kombi ısı ayarı 45. markası viessman
  sorunuma care olursanız sevinirim .
  Şimdiden tşk.ler

  • Evet termostatli vanalrin kötü özelliği . hiç tavsiye etmem bu vanaları zaten. Ama taktirmissiniz geri donusu yok.öncelikle peteklerin havasını kontrol edin hava yapmış olabilirler varsa havalarını alin. Şimdi termostatli vanaları kullanırken kombi 45 derecede durursa petek ısınmaz . vanadaki kademeler birer dereceyi temsil eder ornegin 3 üncü kademe mesela 17 derece gibi. Ama bu 17 derece su sıcaklığı değil ortam sıcaklığı . yanı vana içerdeki havanın sıcaklığını 17 ye getirmek için gerekirse kombiyi 50 derecede de yakar 60 da da yakar . kombiniz 45eayarli olduğu için zaten hemen sonuyor. Dolayısıyla isinamiyorsunuz. Tabi bu olay evin durumuna gore daha da değişir. Mesela evde yalıtım yoksa oda çabuk soguyorsa kuzeye bakiyorsa altta yakan yoksa vs. Olumsuz etkiler.

 69. Banyo peteğinin hava alma musluğunu açarak pompayla hava bastım İmmergas marka cihazıma. Bisikletciden aldığım hava ölçme aletiyle genleşne tankına bastığım hava miktarını ölçemedim ancak, sistem sorunsuz çalışıyor, basılan havanın olması gereken değerlerden az ya da çok olması bir sorun yaratırmı saygılar.

 70. Buderus u52 kombimiz var sürekli 3a hatası veriyordu. Servis fan motorunu değiştirdi. Fakat bir kaç hafta sonra sorun tekrarladı. 3 a hatasını daha çok sıcak su kullanımında veriyor ve su sürekli soğuyor. Servis kombinin kartında bir problem olduğunu söyledi. rolelerinde bir hata var kartı komple değiştirmeliyiz dendi. Ne yapmalıyız

  • Buderus 3a arizasi baca çekişi arizasidir. Yanı fan prosestat kart veya bacada problemler olabilir. Fani değiştirmişler zaten prosestatta da sorun olabilir.ama önce baca baglantilarinizi kontrol etmeniz gerekir. Bacada sorun yoksa prosestada baktirin onda da sorun yoksa dedikleri gibi kart arızalı dır değişmesi gerekir ama eski faninizi geri taktirin bence eğer rulmanlarinda ve sargilarinda sorun yoksa.

 71. Demirdokum marka kombim 6 yillik petekler sicak ama ev isinmiyor bazen sicak oluyor bazen hic eve isi vermiyor birde isi ayarini yukseltince hemen bar yükseliyor servis çağırdık kazanin degismedi gerek dedi 450 tl dedi güvenemedik hala aynı sizce doğrumudur..

  • dereceyi yükseltince basıncın yükselme sebebi genleşme tankının havası bitmiş hava basılması gerekiyor. kazanla fala falan alakası yok. petekler ısınıyor ev ısınmıyorsa evden kaynaklanan sorundur o .önlemini almak gerekir. mesela altta yakan varmı ısı yalıtımı varmı gibi.

 72. vailant kombide dijital gösterge hızla yükselip düşüyor aynı zamandada alev sık sık yanıp sönüyor neden kaynalanıyor acaba önceden böyle yapmıyordu tamirci geldikten sonra oldu tamirci bu normal dedi sin ne dersiniz acaba tşk

  • Tamircinin ne işlem yaptığını bilmiyorum ama aniden isi yükselip sık sık devreye giriyorsa ya tesisat tıkalı ya petek vanaları kapalı kaldı ya pompa devirden düştü yada uç yollu vana arizalandi. Bunların kontrol edilmesi gerekir.

 73. Baymak kombimiz var bar 1.5 da dururken 2 ye yukselmis dun gecede ısı da 23 dereceden 21.9 düşmüş sorun nedir

 74. Merhaba. Demirdöküm kalisto marka kombım var. Her yıl farklı bir arıza veriyor. Bu sefer f7 arıza su basıncı diyor ve ibre en alta iniyor. Elimle doldurma vanasını açar açmaz bar 3 oluyor ve tahliyeden su almaya başlıyor. 10 dk sonra tekrar f7 oluyor. Sürekli bu şelilde devam ediyor. Sorun nedir acaba? Teşekkür edwrim

  • tesisatta peteklerde veya kombi bağlantılarında kaçak yoksa genleşme tankının havası bitmiştir muhtemelen. tanka hava basılması gerekir ve emniyet ventilinin değişmesi gerekir.

 75. merhaba vailant kombinin kalorifer ısısı 36-60 ayarlandı ateşleme yapıp 60 çıkınca aynı dakika içerisinde tekrar 40lara kadar düşüyor kalorifer borusu soğuyor yani sıcaklık sabit kalmıyor kullanma suyu ise 55-60 arasında sıksık ısı değiştiriyor pompayıda yeni değiştirdiğim halde sebebi nedendir tşk

  • Tesisat taki su çabuk soguyor. Ya pompa çabuk dolastiriyor suyu hemen soguyor ya petekler tıkalı hemen isiniyormus gibi yapıp anında soguyor yada ntc arızalı aldatiyor. Petekleriniz kombi yandığında güzel isiniyormu ustu altı . eğer ısınmada sorun yoksa diğer dediklerime bakılması gerekir. Birde evdeki peteğin metre olarak toplamının en az 3 te birini kullanmanız gerekir ornegin 9 metre petek varsa 3 metresini kullanmalısınız.

 76. Talia green yoğuşmalı kombinin su eksiltmesi yüzünden eşanjörü değiştirdim bir hafta içinde basınç yenşden düştü muhtemel sebep ne olabilir? Bu kombi ikinci el önce ariston uno vardı su eksiltme basınç düşme yoktu muhtemelen tesisat sağlam bilemiyorum sebep ne olabilir teşekkürler.

   • Hocam genleşme tankının havasına baktıramadım ama gözlemlediğim başka bir şey var yoğuşmanın tahliye hortumunu dışarı aldım ve bir günde 5 lt su dolduruyor bu normal mi ve su eksiltip basınç düşüyor yeniden tamamlayıp barı yükseltiyorum sonuç aynı yine mi genleşme tankındandır sorun yoksa başka bir sorun mu var?

 77. Alarko serena kombim var ısıyı yükseltince bar çok yükselip kombiden su akmaya başladı ısıyı düşürünce su akması durdu basınç normale döndü bunun sebebi ne olabilir

 78. kombi immergas.sicaklik 40derecede yukseltmk icin dugmeye basinca kombi kapaniyor.tekrardan kendi aciliyor 40dereceyle devam ediyo.su basnc bari 2.sizce ariza nedir

  • Kartta sorun olabilir. Sıcaklık ayarı yaptığınızda kombi ekranı ve kombi kapaniyorsa karta bakılması gerekir.

 79. vailant kombideki kullanma suyumuz sıcaktan sonra aynı dakika içerisinde ılıklanma oluyor sonra tekrar sıcak oluyor aynı ayarda kalmıyor birde emniyet ventilindende 5 dakikada bir bir damla su akıtıyor sorun nedir acaba tşk

  • Önce musluklardaki varsa uçlarındaki filtrelerini söküp temizleyin. Duş fiskiyesinin deliklerini temizleyin. Sonra duzelmezse kombinin sıcak su sensoru veya uç yollu vanasinin kontrol edilmesi gerekir.

 80. Demirdöküm aden kombi kullanıyorum.Evdeki peteklerden biri delindi ve o günden beri evde ki odalardan birinden çok rahatsız edici bir ses geliyor.Peteği değistirdik ama ses kesilmedi halen sebebi ne olabilir?

 81. Kombi viessman vitopend 100
  Yazdıklarınızı epey okudum. Bendeki sıkıntı şu; evdeki peteklerde ve kombi altında sızma yok. tesisatı bilmiyorum neticede görünmeyen bir şey. Su basıncını gösteren saati 1,5 bar yaptıktan 2-3 gün sonra saat 1 bara inmiş oluyor. Kombi çalışma esnasında ise 2 bara yakın oluyor. Eksildikçe su basıncını 1,5 bar yaptım. Arıza için özel servis çağırdım. Şöyle bir baktı, musluğu açtı kapattı. Plaka eşanjörü arızalı değişmeli dedi 380 tl istedi. Durum nedir sizce.

  • Sıcak suyu açtığınızda sıcak geliyormu geliyorsa plaka esanjorde sorun yok. Ancak şöyle sorun olabilir plaka esanjorde yaz konumundayken sıcak su uzun sure aktiginda mesela dustayken basınç yukseliyorsa esanjorde iç kaçak vardır. Bence sizin esanjorde sorun yok genleşme tankının havasını kontrol ettirin tamamlattirin vanaları kombi bağlantılarını gorunur bütün tesisat borularını ve kombinin iç bağlantılarını da iyice kaçak kontrolü yaptırın sorun kalmayacak bence.

   • Teşekkür ederim. Petek vanalarını, artı eksi yönü olan çevirme musluğuna ait beyaz başlığı vida yerlerinden söktüm. veee tabiiki içleri su doluydu. Onları zorlamadan sıktım. Peçete ile belirli periyotlarla test ettim. Şimdilik akış durdu. Haliyle basınç da düşmedi henüz. Bu ülkede niye herkes ben tamirciyim der anlamadım. Gerçekten tşk ederim. 30 tl yi size yollamalıydım. Elaman yorum yapıp 30 tl alıp gitti.

    • Rica ederim. Herkes uç kagitciligin peşinde koşuyor bunların yüzünden sektörden sogudum zaten. Geçmiş olsun.

 82. Airfel kombi kullanıyorum. Kombi çalışmıyor iken basınç 1,5 bar. Çalıştırdığımda 2,2 ila 2,4 bara çıkıyor. Kombi ısısını arttırdığımda (50 derecede çalıştırıyorum. 60 derece yaptığımda) basınç 2,5 bar üzerine çıkıp arızaya geçiyor. Bu anda basıncı düşürmek için su tahliyesi yaptığımda çalışmaya başlıyor. Oda termostatı Kombiyi susturduğunda tekrar çalışma esnasında bu seferde basınç 1,5 bar altında diye arızaya geçiyor. Su ilavesi yaparak tekrar basıncı yükselttiğimde normale dönüyor. Kombiyi 50 derece üstüne çıkarmaz isem bir sorun olmuyor.

 83. Demirdöküm Neva Kombi F10 Hatası – Tesisat devresi su basıncı hatası. veriyor neden kaynaklanır kombi bi duruyor bir çalışıyor sebebi nedir .

 84. Vailant kombi kullanıyorum basınç yükselmesinden dolayı genleşme tankını değiştirdiler ancak şu anda kombi çalışmıyorken veya çeşmeden sıcak su alırken basınçta artma yok fakat kombi çalışmaya başladığında basınç yükselmekte ve tekrar kapansa ve soğumaya başlasa dahi basınç yükseldiği noktadan geri gelmiyor ve bu şekilde 1-2 gün sonra basınç tekrar 2.5 lara kadar yükseliyor. Herhangi bir petekten su eksiltiyorum fakat yine aynı durum tekrar ediyor. Taktıkları genleşme tankına hava basmamış olabilirler mi ?

  • Tahminimce değiştikleri tank da sağlamdı sadece hava basılması gerekiyordu. Ama tabi siz geri istediğinizde büyük ihtimal patlak bir tank getirirler. Yeni tankın havası kontrol edilmeli usulüne gore . ve doldurma vanasina da baktirin .

   • Alttaki 4tesisat borusundan ikisi ince ikisi kalın .ince olan ve ustunde vana olan borudaki vanayi kapatın. Bir sure bekleyin en az 3 saat bekleyin. Beklerken de gostergeyi takip edin . ama kombi çalışmayacak bu arada sadece bu işlemi yapmadan önce suyu 1.5 bara getirin ve bu işlemi yapın . bi sure bekledikten sonra basınç hala aynı yerdeyse doldurma vanası sağlamdır.

 85. Sorum şu
  Protherm marka kombi kullanıyorum. yaklaşık 7 yıldır hiç bakım yapılmamıştı. bu arada çok sık su basıncı düşmesi oluyordu. servis çağırdık bakımını yaptıktan sonra basın düşmesi yok denecek kadar düştü. son birkaç gündür kombiyi düşük dereceye almama rağmen belli bir süre sonra( bazen 5 saat bazen 10 saat) kendiliğinden kombi sıcaklığı ve peteklerin sıcaklığı aşırı yükseliyor. reset yapıyorum düzeliyor. sonraki gün aynı şey tekrar ediyor. servis çağırdım aşırı ısınmada kombiyi devre dışı ırakan bir parça değiştirdi. üzerinde kırmızı bir çıkıntı vardı. ordan reseteleniyormuş. onu değiştirdi. ama sorun yine devam ediyor. 45 dereceye alıyorum. bir ara bakıyorum aynı şey oluyor. ayar düşmesi bozuk desem reset yapınca düzeliyor. tabi aşırı yükselmeyle beraber çoğunlukla normalde 1-1,5 arasında olanb basınç 2 ye çıkıyor. reset atınca oda belli bir süre sonra normal eğere düşüyor.
  gerçekte sorun nedir.

  • Limit termostadi boşuna değişmişler. Kalorifer sensorunun degisip denenmesi ve devam ederse karta bakılması gerekir.

 86. Gün içinde kombiyi kapatıp denemek istedim. Gitmeden su basıncını 1.5 bara indirdim. Fakat kombi kapalı olduğu halde 4 saat sonra su basıncı 2.2 bara kadar gelmişti. Sanırım doldurma musluğunda sorun var gibi ancak servis ısrarla eşanjörleride değiştirmek istiyor. Sizce mantıklı mı esanjörlerin test edilmesi mümkün değil mi ? birde ilginç olan birşey 2.2 bara geldiğinde barın artmasında yavaşlama olmakta bunu da anlamış değilim. Size göre sorun ne gibi gözüküyor. Sizi de çok yordum herşey için teşekkür ediyorum.

 87. İyi akşamlar.Bosch Classic Plus kombide basınç 2 kez düştü. (E9 hata veriyor)Bugün çamaşır makinası su alırken bar düştüğünü tesbit ettim.kombiyi kapatıp açınca bar kendiliğinden 3 e kadar çıktı durdu.sebebi nedir?Mutfaktaki soğuk suyu açınca da bar dümeye başlıyor,kapatınca geri yükseliyor.(kombiyi 3 ay önce kullanılmaya başladık.)

  • sanırım doldurma vanası ya tam kapalı değil yada arızalı. önce doldurma vanasını kontrol ettirin testini yaptırın düzelmez ise esanjöre bakılması gerekir.

    • Kombinin altındaki borulardan ustunde vana olan ince borudaki vanayi kombinin su basıncını bir buçuk bar yaptıktan sonra kapatın musluktandan sıcak su tarafına getirip açık bırakın su akmaması gerekir. kombi çalışmasın iki saat falan basinci gozlemleyin iki uç saat sonra dusme yoksa vana saglamdir.

 88. Buderus marka kombi kullaniyorum. Kombi petekler isindiginda 3.5 bar su basinci gosteriyor bazen emniyet vantili giriyor devreye. Servis geldi bacanin ordan hava basti simdilik sikinti yok gibi. Bi ay onceki faturam beklenilenin uzerinde geldi bununla alakali olabilirmi.

  • genleşme tankı havası faturayı etkiler fakat abartılı bir şekilde değil tabiki. aşırı fark varsa fitreye tesisata bakılması gerekir.

 89. Merhabalar,
  kombi marka süsler 24 kw, yazın sıcak su kullanımında hiçbir sorun yaşamadık şu anda kış modunda 2,5 aydır kullanıyoruz herhangi bir sorun yoktu son 2 haftadır kullanım sıcak suyunda dalgalanma oluyor önce suyu ısıtıyor sonra su soğumaya başlıyor ve tekrar ısınıyor bu şekilde bir döngü oluşuyor kullanım suyunda. Birde kombinin su basıncı bu durumla mı alakalıdır bilmiyorum bu son 2 haftadır sürekli 1 bara düşüyor ve kombi kendini kapatıyor. kullanım sıcak suyu açtığımızda basınc 3,5 bar seviyesine kadar çıkıyor (normal değer 1,5-2 bar arasında tutuyorum)
  servis çağırdım eşanjörün tıkalı olduğunu yıkanması gerektiğini ve delinebileceğini söyledi kış vaktinde bu işe girmek istemedim. Evin ısınmasında bir şikayetim yok gayet yeterli.
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • öncelikle muslukların agzındaki filtreleri (varsa tabi) ve duş fıskiyesinin deliklerini temizlemek gerekir.sonra kombinin plaka esanjörü tıkalı ise yıkanması gerekir.kolay kolay da delinmez.kimyasalı uzun süre bekletirse içinde o şekilde delinir.basıncın düşüp yükselmesi eğer petek tarafında ısıtmada yukselme yoksa sadece sıcak suyu açtığınızda yükselme ve düşme varsa plaka esanjör zaten delik demektir. ama petek ısıtmasında ısınma yaparken yükselip durmaya geçtiğinde düşüyorsa genleşme tankının havası bitmiştir. geçmiş olsun.

 90. İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.Bugün akşam doldurma vanasını test edecektim fakat çocuklar antredeki peteğin vana bağlantısından çok az su kaçırdığını görmüşler.şimdilik kombinin altından peteği kapattım bir sorun gözükmüyor.

 91. Vaillant 2003 model kombim yaklaşık 1 haftadır petekleri ısıtırken, sıcak su için 15-20 dk uğraşmam gerekiyor. Ve sıcak su almaya başladığım çeşmeyi hafif kısarsam ( tam sıcaktan hafif derecede kısarsam bile) bu sefer su tekrar tam olarak soğuyor ve tekrar 10 dk suyu boşuna akıtmam gerekiyor ısınması için. bugün de bütün suyu emniyetten akıttı. Kombinin bar ı zaten ısınınca 2 leri geçiyor, kapalıyken 1 lere yakın. tank ile esanjör aynı anda mı yoksa :):) neyse ki sigortalı.

 92. Eca marka kombi kullanıyorum. Kombi su kaçırıyordu teknik servis geldi ve en üst kısımdan hava basarak sorun çözüldü.aynı sorun tekrar olurmu yada bu sorunun olmaması için ne yapılması gerekir.birde tesisatımin kirli olduğunu söylediler bunu nasıl tespit etmiş olabilirler. Yada tesisatının kirli yada temiz olduğunu nasıl anlayabilirim.

  • Her sene düzenli bakım yapılması gerekir kışa girmeden önce. Tesisatın pisliği filtreden belli eder . ve peteklerin ustu sıcak altı soğuksa tesisat tikalidir.

 93. Ustam benim sorunum hermetik şofben le ilgili sicak su isinmiyor demirdokum marka suyu acinca şofben den ses geliyi ama alev oluşmuyo bi zaman sonra ses kesiliyo

  • Hayır sofbenin ortasında alt kısımda su grubu var su grubunun içinde suyun geçişini algılayan ve sofbeni devreye sokan ufak diyafram var o yırtılmış. Sökülüp değişmesi gerekir

 94. Merhabalar
  demirdöküm aden marka kombi kullanmaktayım. Arıza düğmeleri yanmıyor ama kombiyi düşükte ısıda veya yüksek ısıda da yaksam petekleri ısıtmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim…

 95. eca proteus kombim var kombiyi en düşük deresecinde acıyorun petekler ateş gibi oluyor sonra bayağı soguyunca tekrar aynı şekilde ısınıyor tekrar petekler soğuyor sıcak su da çok fazla ısınmıyor kombiyi ikinci el aldım takan kişi petek ısı sensoru arızalı dedi basit bişeymiş aldım tanesi 7.5 lira hala değiştirmeye gelmedi sorun nedir acaba

 96. ustam benim kombi ferroli 31.12.2015 tarihinde servisi çağırdım genel bir bakım yapıldı.yaklaşık 5-6 gün iinde petek temizliği yaptırdım.bugün sabah itibriyle kombimden şırıl şırıl bir su sesi geliyor. sıcak su musluğunu açtığımda bir anlık ses kesiliyor ancak daha sonra tekrar devam ediyor.kombinin çalışmasında bir sıkıntı yok bu su sesi nedir acaba?

 97. Merhaba;
  BOSH marka kombim var.31.12.2015 tarihinde hava basıncının yükselmesinden dolayı genleşme tankı suyu boşlattı.Servisi çağırdık genleşme tankı emniyet vanası ve tahliye çubuğu değiştirildi.Bir kaç gün sonra hava basıncı düşmeye başladı servise bilgi verildi tarif ettiği şekilde su tahliyesi yapıldı.
  Bir iki gün sonra sabaha kalktığımda kombinin çalışmadığı basınç saatinin sıfıra indiğini görerek kombiyi kapattım servisi çağırdık.
  Tahliye çubuğu coıntasının sıkılma yaptığını bundan dolayı su basıncının indiğini belirttiler. ve ayrıca ana kartında arızalı olduğunu belirterek kart tamiri yaptırdım.
  Benim asıl sorum şudur.Su basıncının düşmesine bağlı olarak ana kart arıza yapar mı ?
  cevabınız bekliyorum.
  teşekkür ederim.

  • eğer kombinin çalışmasında sorun yoktu ıse hem petekte hem sıcak suda normal çalışıyordu ise bence servise verdiğiniz bütün parayı geri alın değiştirdiğiniz parçalarıda geri verin adam gibi servis bulun derim. neden çünkü birincisi su basıncı düşüyor diye direk genleşme tankı değiştirilmez tank sadece patlak olduğunda değişir. önce hava basılır test edilir büyük ihtimalle de sağlam çıkar.yani havası bittiği için basınç düşer.ikincisi dediğim gibi eğer kombi çalışmasında arıza veya sorun yok ise karta ne maksatla müdahale edilir? tabiki üç kağıtçılık için. tabi tekrar üstüne basarak söylüyorum kombide arıza yoktu ise.

   • ilginiz için teşekkür ederim.
    sıcak ve soğuk suyun çalışmasında sorun yoktu;
    Servis genleşme tankının içindeki şambrelinin patlak olduğunu belirterek hava basarak test edilmeden değişimi yaptı.Kombinin çalışmasında ise genleşme tankı değişmeden önce ve değişimden sonra sorun yoktu yani arıza mevcut değildi.Kartın kontrol ve test aşamasını bilmediğimizden servisin söylediklerine inanmak zorunda kalıyoruz.
    Belirttiğim gibi;akşam çalışan kombi su basıncı sıfıra düşmüş ve sabah çalışmadığı görülmüş ekran lambası yanıp sönüyordu..

 98. Baymak Enerjy Digit 24 FI Kombi kullanıyorum.2-3 gün sıcak su kullanımı sırasında suyun aralıklarla soğuduğunu farkettim,takip ettiğimde ara ara E03 arıza kodu verdiğini gördüm ve servis çağırdım.Servis geldiğinde önemli bir arıza olmadığını,bakım yapılması gerektiğini söyleyerek,kombiyi açıp bazı parçaları yıkayarak ve silerek temizleyip taktılar ve çalıştırdılar.Bir kaç saat sonra kombiden su akmağa başladı,su basıncı tüm sınırları aşmıştı.Peteklerden su aldık (servisin yönlendirmesi ile) buna rağmen basınç sürekli artmağa devam etti.Servis de yarından önce gelemeyeceğinden önce kombiyi kapattık,yine basınçartmağa devam etti.En sonunda tüm su giriş çıkış vanalarını kapatarak su akmasını engellediğimizi sanıyoruz.Sitenizde yazılmış sorun ve cevapları incelediğimde bir fikrim oldu,ancak 4 yıldır kullanmakta olduğum kombi de bugüne kadar hiç basınç yükselmesi sorunu yaşamamış biri olarak bakım yapıldıktan sonra böyle bir sorun çıkması beni üzdü.Su ısınırken basıncın yükselebileceği açıklaması da beni tatmin etmedi,sürekli basınç göstergesini takip ederim, 1-2 çizgiden öte geçtiğini görmedim.Servis yarın tekrar gelecek bana öneriniz ne olabilir.Zahmetleriniz için şimdiden

  • Aslında meraklarinizin cevabı cumlelerinizin içinde . bu durum servislerin sık karşılaştığı ve rahatsız edici bir durum . şimdi siz diyorsunuz ki 4 senedir bakım yapılmadı bir sorun yoktu. Bi kere kombinin genleşme tankına hee sene dolmadan hava basılması gerekir 10 11 ayda bir biter hava. 4 senedir hava basilmayan genleşme tankı taş gibi olmuştur görevini yapamaz zaten taş gibi olduğundan dolayı da basınç artmiyor. Tabi 4 sene sonunda bakıma girdi tanka hava basıldı tankın diyaframı havayi görünce yapstigi yerden normal haline dondu ama delindi. Teknik olarak bu olay olur delindiği zaman da basılan havayı tutmaz. Umarım tankın diyaframı delinmemiştir sadece hava sorunu vardir. Az basılmış veya fazla basılmış olabilir.siz servise havayı iyice kontrol ettirin sibobun ucundan hava kacirmasin onada baskınlar emniyet ventilini çok akitiyor ve kapatmiyorsa degistirsinler.eğer tankda delinme yoksa bir daha yukselmez delinme varsa tekrar yükselir ki tankın değişmesi gerekir.

   • Öncelikle sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Servis geldi,öncelikle gaz basmayı denediler gaz da sorun yoktu,daha sonra su doldurma musluğunu söküp baktılar içinden minik taş parçaları çıktı temizlendi ve şimdilik sorun kalmadı.Dün bakım sırasında bunların yapılması gerekmezmiydi,gazı da bugün getirdiler.Ayrıca kombimin geçen yıl hafıza kartı değişmişti,yani bir anlamda bakımı yapılmıştı.Ben hiç sorun yoktu derken su basıncında demek istemiştim.Bu bilgileri size iletmek istedim.Siteniz beni oldukça bilgi sahibi yaptı.Tekrar teşekkür ederim.Sağlıkla kalın.

    • servis bakım yapmış sözde işte. tanka hava bile basmamış ki en önemli olay.malesefki servisler bakımı sil süpür kapat anlamında yapıyor. 10 tane servis toplasam birtanesinde adam gibi gaz basıncını ayarlamak için manometre cıkar desem çıkmaz neden çünkü üç kağıtçılık artı her önüne gelenin iki şey ezberlemekle kombici sanması böyle sonuçlar çıkarıyor malesef. bu arada kart değişmekle bakım yapılmış olmaz. bakımda genleşme tankı havası tamamlanır , fan sökülüp temizlenir, brülör bujiler temizlenir , tesisat filtresi temizlenir,gaz ayarları kontrol edilir düzensizse ayar yapılır,sensörler kontrol edilir arızalı ise değiştirilmesi tavsiye edilir. geçmiş olsun iyi günler

 99. merhaba kombinin bir kaç gündür basıncı yükseliyor. 2 olan basınç kombiyi kapatır kapatmaz 1.7 ye düşüyor 40 derecede açtığımda da anında 2 ye çıkıyor. daha fazla yükselmiyor bir de sürekli bir uğultu var. burda okuduğum yorumlardan genleşme tankından olabileceğini düşündüm. ölçtüğümde genleşme tankında 2 ye yakın bir hava var görünüyor. acaba bu basınç yükselmesi normal midir?

  • Genleşme tankını nasıl olctunuz kombide su varken olctuyseniz yanlış. Kombinin tamamen suyunun boşaltılıp ölçülmesi gerekiyor ve içinde 1 bar hava olması gerekiyor . ne eksik ne fazla.

   • su varken ölçtüm. kombinin altındaki mavi vanayı kapatıp sıcak suyu açtığımda kombinin içindeki suyu boşaltabilir miyim?

    • kombin altındaki 4 borudan üstünde vana olan ince boruyu kapatın sıcak su musluğunu açın sonra doldurma vanasını açın iyice boşalsın sonra ölçebilirsiniz

 100. merhaba,benim kombinin barı açıkken de kapalıyken de 4 e kadar çıkıyor bir usta çağırdım hiç açmadan kapağını eşanjörü delik dedi değiştirelim dedim 450tl karşılığında değiştirdi aradan yarım saat geçmedi bar 4 e çıktı yine ben tamirci arkadaşa eşanjörden değilde musluktan olabilirmi dediğimde olmaz dedi .matıken eşanjörden olsa barın yükelmemesi gerekmezmi veya yarın musluğunu değiştirsem düzelirse tamir eden vatandaşa ne diyeceğim anlamadım gitti (sanırım namuslu vatandaş kalmamış memeleket te ) bana bir akıl verebilireniz sevinirim…teşekkür ederim saygılar..

  • Doldurma vanası arızalı .vanayi değiştirin arıza çözüldüğünde bir daha yükselme olmaz ise esanjoru d3gistiren akıllı servisi çağırın soksun sizin esanjirunuzu geri taksin tabi gelmeden önce bozuk esanjor getirmez inşallah parayı vermemek için. Kendi taktiğini da alsın … Geçmiş olsun.

 101. Merhabalar kombinin basıncı kombi çalışmadığında yükseliyor kombi çalıştığında ise düşüyor peteklerden bir kaç kez su boşalarak 1,5 düşürdüğüm halde kombi çalışmadığı halde 3-5 saat sonra tekrar 2 seviyesine yükseliyor nedeni nedir acaba teşekkürler

 102. Merhaba,
  Ferroli Domitech f24 marka kombi kullanıyorum, son 3 gündür su basıncı 3’e kadar yükseliyor, kaloriferden su boşaltarak tekrar 1,5 bara getiriyorum fakat yine 3-4 saat sonra 2,5-3 bar seviyelerine geliyor. Servis kombiyi yazlık konuma getirmemi ve sıcak su kullanımına 5-6 saat kadar devam etmemi söyledi eğer aynı şekilde yükselme varsa eşanjör değiştirilmesi gerektiğini söylüyor (bu arada yazlık konumda da aynı yükselme devam ediyor ve kombi su tahliye ediyor), servis teşhisi doğrumudur yorumlarınızı rica ediyorum, saygılar,

  • doğru teşhis en azından doğru yönlendirmiş. siz şöyle deneyin kombi su basıncını bir buçuk bara getirin kombiyi kapatın komple bir saat gözlemleyin yükselme varsa sağlamasını yapalım kombinin altında 4 plastik borudan üstünde vana olan ince borudaki vanayı kapatın suyu bir bucuga ayarladıktan sonra. ardında sıcak su musluğunu tam sıcak tarafa getirip sonuna kadar açın su akmaması gerekir bu şekilde yine bir iki saat kombi kapalı dursun 2 saat sonra basıncta düşme olursa esanjörde problem vardır.

 103. İyi günler demirdokum tyros marka kombi var.bu kombinin petekleri normal ısınıyor suyu da sıcak veriyor.fakat kombinin barı kendi kendine yükseliyor belli Bi seviyeden sonrada su akıtmaya başlıyor.dun bir servisi aradım telefonda sorunu söyleyince esanjorun arızalı olduğunu söylediler.550 lira masraf çıkardılar bende gelmeyin diye geri gönderdim. Bu kadar açık ve net olabilir mi gerçekten sorunun başka Bi yerden çıkma olasılığı yokmu.bir de bu arıza gerçekten varsa çıkardıkları masraf normal mi.tesekkurler

  • Eğer basınç kombi petek ısınmasını yaparken derece yükseldiğinde basınçta yukseliyorsa genleşme tankının havası bitmiştir. Ama kombi kapalıyken bile basınç yukseliyorsa doldurma vanasini veya esanjorun kontrol edilmesi gerekir.

 104. Yeniden rahatsız ettiğim için özür dilerim.az önceki bahsettiğim barın yukselmesi sorunu aynı zamanda kombi tamamen kapalıykende off durumundada yapıyor yarım saat içinde bar 4 u buluyor ancak su vanasını keserek durdurabiliyoruz barı

  • O zaman. Önce doldurma vanasini kontrol etmeniz gerekecek. Onda sorun yoksa esanjore bakılması gerekir

   • Teşekkür ederim ustam demirdokumden geldiler esanjorde sorun olduğunu söylediler ellerinde yedek parça yokmuş şimdilik kombiye giden vanayı kapatarak ısıtma ihtiyacını gideriyorum.acil ihtiyaclardada su vanasını açıp ihtiyacımı gorup tekrar su vanasını kapatıyorum.bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu peki

    • zararı olmaz sıcak su kullanırken sürekli onu da açmak zorunda kalırsınız sadece. ama biran önce değiştirilsin.

 105. Merhaba, FERROLİ ECONCEPT 35 C Hermetik Yoğuşmalı Premix Kombi kullanıyorum. Bu kombi derecesini örneğin sabit olarak 40 dereceye ayarlamama rağmen kendiliğinden 80 derecelere geçiş yaptı, bu arızayla alakalı servise müracaat ettiğimde kombinin panel bölümünde bakım yapıldı, “bir daha bu arıza meydana gelmeyecektir” demelerine rağmen aynı arızayı 2 kere daha tekrarladı. Yani kombi ayarladığınız dereceden kendi kendine en yüksek seviyede yanmaya başlıyor, yani komutları dinlemiyor, bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var, ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirmenizi rica ediyorum teşekkürler

  • bazı kombilerin kartları en düşük derece ile en yüksek derece arasında dengesini kaybedebiliyor. siz 40 dereceye ayarlıyorsunuz yanlış bilmiyorsam kombinin zaten başlangıç ayarı da 40 derece . bazı kombiler 35 den başlıyor. sizinki 40 dereceden başlıyorsa ayarladığınız derece de zaten 40 yani minimum da ayarlanmış oluyor kombinin beynide minimumu maksimummuş gibi algılayabiliyor bazı kartlarda. bence 45 50 gibi derecelerde bi gözlemleyin sonra tekrar aynı arızayı yaparsa önce sensörlere bakılması gerekir ondan sonra tekrar karta bakılması gerekir.

 106. Değerli Üstadım.. Öncelikle toplumun sorunlarıyla ilgilendiğiniz için size çok teşekkür ederim. Benim sorunumla ilgili olarak FERROLİ ECONCEPT 35 C Hermetik Yoğuşmalı Kombi ilk başlangıç olarak 20 en yüksek olarak ta 85 dereceyi gösteriyor . Bu derecelerin oda sıcaklıklarına nasıl yansıdığını bilmiyorum. Bir gece Panel üzerinde 38 dereceye ayarladım 3-4 saat sonra aşırı oda sıcaklığından uyanıp kombiyi kontrol ettiğimde kombinin üzerinden sıcak suyu dışarı attığını gördüm paneli kontrol ettiğimde arıza kodu vermedi ancak sıcaklık göstergesi ise yanılmıyorsam 80 dereceyi gösteriyordu kombiyi kapatarak kontrol altına aldım. Değişik zaman ve günlerde aynı olay 2 kez yine tekrar etti, servisin kartı değiştirmesine rağmen bir kez daha aynı arızayı tekrar etti , servis geliyor bakım yapıp gidiyor ama sorun giderilemedi, yeniden öneride bulunmanızı çok rica ediyorum saygılarımla.

  • bülent bey o zaman kalorifer sensörlerini değiştirin kombiyi gözlemleyin bir iki gün sensörden sonrada tekrar yaparsa kombinin yeni takılan kartında da sorun var demektir.karta tekrar bakılması hatta kutusundan hiç çıkmamış poşeti yırtılmamış çıplak elle dokunulmamış kartla değiştirin. elektro statik yani insan üzerinde bulunan hissetmediğiniz elektrik bile kartlara zarar verebilir. çoğu servis elemanı bunun farkında bile değil.bence bu yolu bi deneyin.olmazsa tekrar değerlendiririz.

 107. Demirdöküm Aden marka kombi kullanmaktayım. Kış ayarında kombi ateşlendikten 10-20 saniye sonra sönüyor bir süre geçtikten sonra kombi aynısını tekrarlıyor ve bar 0,20 yükselip sonra normal seviyesine düşüyor. Havalandırma motorundan hafif bir ses gelmesi ve doğalgaz faturası 300 tl gelmesi nedeniyle tamirci arkadaş çağırıp baktırdım, kart arızalı deyip 550 tl fiyat verdi. Oysaki kartı geçen sene servisine 200 tl ye değiştittirmişdim. Sanki sorun karttan değilmiş gibi geldi bana, Sizce kombinin tahmini sorunu nedir ? Tamircini söylemiş olduğu bedel ödemektense yeni bir kombi almalımıyım ? ve ya güvenebileceğim tanıdığınız Ankara da dürürst bir tamirci var ise özelden mail atarsanız sevinirim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 108. Arkadaşlar merhaba;

  Ferroli marka kombi sürekli basıncı yükseliyor , 3 bara geliyor alttan su kaçırıyor.Suyunu boşaltıyoruz normale dönüyor daha sonra yükselerek kırmızı ışık yanarak arızaya geçiyor.

  Bugün yoğunlaşma tankını sıfır olarak değiştirdik.Suyu bıraktığı tahliye vanasını değiştirdik.Aynı olay tekrarlıyor.Basınç yükseliyor arızaya geçiyor.3 bara gelince ventillerden su kaçırıyor.Bazen de yarım gün normal çalışıyor ( Resetledikten sonra)

  Yardımlarınızı acilen bekliyorum.İlginize teşekkürler…

  • Genleşme tankı sıfır ve havası tam ise doldurma vanası veya esanjor arızalı olabilir sırayla bakılması gerekir.

   • Evet genleşme tankı sıfır alındı , havasının fabrikasyon olduğunu söylediler sonradan hava basma işlemi yapmadık.

    Akşam kombideki tüm suyu tahliyeden boşalttım , kombide hiç su kalmadı ve kombi kullanılmadı.Sabah kontrol ettiğimde su basıncı 4 bara kadar yükselmiş ve alttan damla damla su bırakıyordu.

    • O zaman kesinlikle doldurma vanasina veya esanjore bakılması gerekir. Önce doldurma vanasini değiştirip test edin bir gün ücretini vermeyin . yıne yükselirse aynı servis gelsin esanjoru degistirsin. Tabi esanjor yerine yeni kombi almak isteğiniz varsa o ayrı bi konu.esanjor pahalı çünkü

     • Sayın admin doldurma vanasını değiştirdik ve sorun düzeldi.Su basıncı yaklaşık 2 seviyesinde sabit duruyor ve su akıtması yapmıyor.
      Kombi yaklaşık 2 gündür sürekli çalışıyordu bugün baktığımda kombi ısı ışığı yanıyor yalnız ateşlemediği için ısıtmıyordu.Kombinin dış koruyucu muhafazasını çıkarınca bir anda normal ateşleme yaptı.

     • Fan kanatları tıkalı o zaman temizlenmesi gerekir. Korumayı çıkarınca ortam havasını fazla aldı tıkalı olduğu için basınç yetersiz geliyor.

 109. Merhaba,
  Demirdöküm Kalisto kombim var(20000).Mutfaktan başlayıp odaları sırası ile dolaşan normal seri sistem bir tesisata bağlı.Salondaki 2adet 1.5 m petekleri devreye aldığımda banyodaki havlupan ve antre deki 80cm petekte ısınma sıfıra iniyor.Basıncı boşattıktan sonra genleşme tankına el pompası ile hava bastım(manometre bağlamadan, göz kararı).Basınçta oynamaya olmuyor.Fakat salonu bile devre dışı bıraksam bahsettiğim petekler de ısınma gözlemleyemiyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 110. Merhaba. Airfell marka kombinin bar ayari 3 e yukselior. Korkup kombiyi salterden hemen kapattim. Bu ayari 1.5 a dusurmek icin peteklerin birinden su bosaltimi yapmam yeterli midir? Su basincinin yukselmesi sadece disariya su fiskirmasinami sebep olur. Patlamadan korktugumuz icin kombiyi direk kapattik. Acil yardimci olur musunuz

  • Patlama olmaz . ucu geçince su akıtır alt taraftan. Genleşme tankının havasini kontrol ettirin eksikse tamamlattirin düzelir.

 111. şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkürler.ferroli domitech f24 kombi kullanıyorum.su seviyesi sürekli yükseliyo.genleşme tankını kontrol ettiğimde içi su doluydu.suyu boşalttım.genleşme tankını takmadım daha.genleşme tankını değiştirmelimiyim.yoksa tekrardan hava basıp kullanmalımıyım.

  • Kontrol ettiğiniz yer neresi yanı nerden su çıktı sibop kısmından kontrol ettiğinizde sibop tan su çıkıyorsa tank patlak değişmesi gerekir ama tankı baglanti borusundan sökmeye çalıştığınızda su geldiyse tankı baglayin kombinin suyunu sıfıra dusurun tanka 1 bar hava basın sonra kombiye bir buçuk bar hava basıp 50 60 derecelerde yakın hemn yükselme olmaması gerekir birbucuktan en fazla 2 bara çıkması gerekir ikiyi geçerse tank basılan havayı tutmuyor demektir

 112. İyi aksamlar
  2 aydir 4 saatte bir basinc yukselmesinden
  2 lt suyu tahliye ediyorum.
  Kombi vanasi yeni degisti
  Ayrica sicak su vanasini kapattigim halde yani kombiye su girişini tamamen kestigim halde ayni sorun devam etmekte.
  4 defa servis cagirdim
  1. de sicaktan dolayı dediler.
  2. de apartman su basincindan dediler
  3. de hava doldurdular
  4. de tanki degistirdiler
  Sonuc olarak sorun hala devam etmekte.
  Benim anlamadigim vanalari kapatmama ragmen 1 gunde yakladik 10 litre su bosalttigim halde kombinin basıncı nasıl artar…

  • kombi basıncını birbuçuk bara ayarlayın petekleri 2 saat yakmayın alt vanalar da açık olsun test edin yukselme yoksa genleşme tankında sorun var değiştirdikleri tankta sıkıntılı.tabi bu işlemi kombi soğukken yapınyani peteklerde çalışmışsa bi yarım saat soğusun sonra suyu tamamlayın birbucuga ve devam edin işleme.eğer yükselme tekrar oluyorsa bu sefer de tam tersini yapın yine petek kapalı olsun. bir buçuğa ayarlayın .alttaki su giriş vanasını yani ince üstünde vana olan borudaki vanayı kapatın ve musluktanda sıcak su musluğunu açık bırakın .2-3- saat açık kalsıneğer düşme olursa su da sıfıra kadar bu sefer de doldurma vanası veya plaka esanjör arızalıdır.

 113. Mrb bizim kombinin bar seviyesi 1 e dusmustu alttaki vanayi cevirdim seviye birden yukseldi 3 e yetisti sonra peteklerden havasini aldim dusurdum fakat surekli yukseliyor ve kombinin altindan su kaciriyor ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim

  • genleşme tankının havası kontrol edilip eksikse bir bara tamamlanması gerekir su kaçıran parça emniyet ventilidir değişmesi gerekir kolay kolay tutmaz kaçırdığı zaman. bu gecelik suyu düşürüp bibuçuk bara kullanabilirsinz ama tanka hava basılması doldurma vanasının kontrol edilmesi gerekli.

 114. vaillant atmoPro bacalı elektronik kombi kullanıyoruz. kombiyi iki senedir kullanıyoruz. bataryaların soguk tarafından temiz soguk su akıyor. sıcak taraftan ise ara ara kul gibi bir madde geliyor. suyu cam kavanoza aldıgımızda suyun üstünde toplanıyor. bekledikce dibe çöküyor. Servisi çağırdık.baktı,kontrol etti. kombi ile ilgili değil. bataryalarınızın contalarından olabilir dedi. bataryanın kartuşunu söktük. kartuşta birşey yok. servise tekrar baktıracağım. bu durum neden ve hangi parçadan kaynaklanır. yardımcı olursanız seviniriz. şimdiden teşekkür ederim.

  • Plaka esanjor pas yapmış olabilir kireç cozucuyle temizlenebilir kontrol edildikten sonra veya uç yollu vana aynı şekilde pas yapmış olabilir. Soğuk su giriş borusundaki filtrenin de kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Kombi ile alakalı olanlar bunlar. Bunlar yapıldıktan sonra yine devam ediyorsa sıcak su tesisati bataryalar kontrol edilmesi gerekir.

 115. kolay gelsin. demirdöküm kombi kullanıyorum ve kombi kendiliğinden 0.4 bara düştü ve çalışmıyor. herhangi bir şekildede arıza vermıyor ekrana. ben suyunu artırdım 1.5 bara sabitledim yine olmadı.. kombi açıp kapattım yıne 1.5 barı gosterıp duruyor. sizce nedeni ne olabilir? ev kutuplara doğru gidiyo.. su ne peteklere nede musluklara sıcak gıdıyor. kombi atesleme yapmıyor. kombnın ekranındada herhangı bır arıza gostergesı bulunjuyor. yardımcı olabılırsenız sevınırım.ıyı calsımaalar.

  • Kapatıp açtıktan sonrada calismadiysa su basınç sondası suyu okumayip karta bilgi veremiyor dur yada gosterge yanlış gösteriyor olabilir. Suyu 2 ye getirin çalışırsa gostergeniz arızalı demektir değişmesi gerekir.

 116. Su basıncını tamamladıktan sonra yine çalışmıyorsa kombiyi kapatıp tekrar açın çalışmaz ise basınç sondasinda veya gostergede sorun vardır bakılması gerekir.

 117. Admin kardeşim sana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Allah senden binlerce kere razı olsun. Mesajlara bakıyorumda problem yaşayan o kadar insana tek tek cevap vermişsin elinden geldiğince yardımcı olmuşsun. Benim kombide şimdilik bir problem gözlemlemedim bu mesajı sana ne kadar müteşekkir olduğumuzu ifade etmek için yazmak istedim. Ben de sayende kombiler ile ilgili bende bir çok şey öğrendim. Sağol var ol. Verdiğin değerli bilgiler için tekrar çok çok teşekkür ederim.. Saygılar…

  • Rica ederim ersan bey. Görevimiz. haksızlık edip uç kuruş daha fazla kazanacam diye milleti soyup soğana çeviren servis musvetteleri ne inat olsun diye kurdum bu siteyi. Ne kadar çok begenilir se reklamimiz olursa o kadar da insana faydamiz dokunur diye düşünüyorum.

 118. Merhabalar,benim demirdöküm marka kombim var,kombi su basıncı 0,5 in altına dustugu için arıza veriyor,yerden ısıtmalı ev yani radyatörde bir kaçak varmı bilemıyorum ama kombıden gelen bır su kaçağı yok, problem ne olabılır ve nasıl bir cozum izlemelıyım,tesekkur ederim

  • Genleşme tankının havasini önce kontrol ettirin eksikse tamamlattirin. Havadan sonra yine su eksiltme olursa sistemi ayrıntılı kaçak kontrolü yapılması gerekir. Göz yaşı damlası kadar kacak bile basıncı dusurur.

 119. Merhabalar, ariston marka iki yıllik kombi. peteklerin isitmasi kapaliyken sicak su kullaniminda peteklere sicak su gidiyor 60 derece civarinda. Ust kisimlari daha sicak oluyor peteklerin. Kombiyi kapattim sartelinden, barda ciddi bi düşüş olmadi da. Sorun ne acaba? Tesekkurler simdiden.

   • teşekkür ederim ustam. peki bu durumda petek ısıtması kapalıyken tüm petekleri kapatmak sıkıntı yaratır mı sıcak su kullanımında? kiracıyım iki ay önce bakım yaptırmıştım zaten.

 120. Selam.. 8 ay once demirdokum atron marka kombi aldim. Dunee kadar sorunu yoktu. Dun kombiyi calistirdim derecesini 45 e getirdim ototmatik olarak kendi ayarini 19 a dusuruyor ve yaninda e harfi ve altinda petek resmi cikiyor. Ne sıcak su veriyor nede petekleri ısıtıyor. Simdiden tesekurler

 121. Alarko kombimde peteklere giden su filtresini temizledim takarken su basma musluğunu kontrol edemedim dolayısı ile manometre en sona kadar döndü basıncı 1,5 a ayarladım ama kombiyi çalıştıramıyorum

 122. Merhaba,
  Ferroli marka kombimin geçen kış bir anda basıncı hızla yükselmeye başlamıştı. Servisi çağırdık, genleşme tankından su çıktı. Hava bastılar, sorun tekrar edince tankı değiştirdik. Tam bir sene sonra aynı problem tekrar başladı. Basınç hiçbir şekilde sabit durmuyor, ya düşüyor ya çıkıyordu. Bu sefer servis tanktaki havanın azaldığını söyledi. 1 yıl içinde normal dediler ve hava bastılar. Düzeldi ama 1-2 hafta sonra yeniden 2.5 bara çıkıverdi, 40 dereceye ayarlı olmasına rağmen petekler aşırı derecede ısındı. Suyunu boşalttım. Fakat birkaç saat içinde tekrar yavaş yavaş yükselmeye başladı. Ben de kaloriferi tamamen kapattım. Şimdi yaz modundayken, bu defa sürekli olarak düşüyor basınç. Servis en son geldiğinde bu tankın 3 cepheli 120 metrekarelik eve yeterli gelemediğini, tesisata bir tank daha taktırmamız gerektiğini, aksi takdirde bu sorunun devam edeceğini söylediler. Sizce doğruluk payı var mıdır? Teşekkürler.

  • Ekstra tank muhabbeti hikâye. Genleşme tankının havasini normal değerlerde doğru düzgün bassinlar ve tankın sibobunda falan hava kaçırması olmasın düzelir.

 123. Ozellikle sicak su aktigi zamanlarda basinc bir anda yukseliyor 3 un ustune geliyordu simdi kombiyi kapattik acinca biraz gecmeden yine ayni sey oluyor bir anda yukselmeye basliyor basinc o yuzden acamadik kombiyi ne yapmaliyiz

 124. Ben sadece tesekkur etmek icin yaziyorum. O kadar insanin sorununa atlamadan buyuk bir bilgi ustalik ve ozenle ve hic bir karsiligi olmadan cevap vermissiniz ki saygi ve teskkurlerimi iletmek istedim.

  Bu gun ferroli kombi emniyet ventilini 320 TL ye degistirdiler cok yuksek oldugunu dusundum. İnternetten parca fiyatina baktim 15-20 TL. Sonra sizin siteye denk geldim. Kim bilir kac kisiyi boyle kaziklanmaktan kurtarmissinizdir. Allah sizden razi olsun.
  Saygilarimla,

 125. Merhaba..
  Demirdöküm Nitron marka kombim 3 , 4 saat çalışmadığında veya gece devre dışı iken sabah devreye alındığında su basıncı 0,5 ile 1bar arasında düşüyor su basıncını 1.5 bara getiriyorum kombi sıcaklığı 58 derece oda termostadı 24 derecede 15,20dk sonra subasıncı 3,3 bara geliyor su damlatıyor.
  Peteklerin birinden yarım su bardağı su alıp
  basıncı kontrol ettiğimde su basıncı 0,5 gösteriyor. Su basıncını 1,3 bara getirip bırakıyorum. Kombi bu şekilde su basıncı 1,6 1,8 lere 2,3 lere kadar geliyor çalışmaya devam ediyor 3 barın üstüne çıkınca ekran ikaz veriyor su damlatıyor.
  Sorun tam olarak nerdedir yardımcı olurmusunuz. Tşk.

 126. Sabah kalkıyorum ev buz gibi su basıncı 0,4 kombi devre dışı basıncı 1.7 getiriyorum sonra kombi 3 ü geçiyor ve 3 günde bir tekrarlanıyor kombi markası eca problem nedir yardımcı olur musunuz ve bazı petekler sık sık soğuyup ısınıyor

 127. Tekrar merhaba. Ferroli kombim bir anda kış konumunda çalışmamaya başladı. Yaz konumundayken sıcak su kullanımında sıkıntı yok. Fakat kış konumuna alınca başta ateşleme yapıyor, hatta bazen normal çalışmaya başlayıp petekleri bile ısıtıyor ama kısa bir süre sonra kendi kendine kapanıyor. Usta geldi. Sensörleri değiştirdi, çok anlamadığım bir sürü başka şeye baktı, hortumlar, tıkanıklıklar vs. İki ihtimal olabileceğini söyledi. Birincisi ana kart bozuk. (Ama öyle olsa sıcak su çalışır mı?) İkinci ihtimal doğal gaz tesisata çok basınçlı geldiğinden alet kendi kendine kapanıyor. İkinci konuda ne yapılabilir kimsenin fikri yok beklemekten başka. Bir de internette benzer bir sıkıntı için ventürinin sökülüp yıkanarak temizlenmesinin işe yarayabileceğini okudum. Sizin görüşünüz nedir? Teşekkürler

  • Az önce kaloriferi çalıştırmayı tekrar denedim. Çalıştı, sonra metalik bir ses çıkarmaya başladı ve o ses başladıktan hemen sonra kapandı yine.

  • Kış konumunda çalışmıyor arıza veriyorsa sensorden yada basınç sondasindan kaynaklanır gaz basıncında sorun olsa sıcak suda hiç çalışmaz çünkü kombi sıcak suda maksimum da yanar . tesisat filtresi temizlenmiş zaten. Sensorde değişmiş . bu saatten sonra yaparsa kart sorunundan kaynaklanabilir

   • Çok teşekkür ederim. Bir de son bir soru olarak tamir edilmiş çıkma bir karta 100 tl istemeleri normal midir? Yani uçuk bir rakam biliyorum ama piyasa böyle mi zaten?

    • Tamirli kart fiyatları servisine gore 80 ile 140 arası değişiyor burda önemli olan sağlam olması tamirli olup sağlam olması yanı.

 128. Hayırlı aksamlar.Bende baykan kombi var. kombiyi hangi derecede çalıştırırsam çalıştırayım bar 2.5 a kadar yükseliyor, kendini beklemeye aldığında ise 2 ye kadar geriliyor. bugun sular gıttı geldiğinde bu problem doğdu.Sebebi nedi, ne yapmam gerek lütfen yardımmm

 129. Selamlar Psikolojik tedavi görmeme az kaldı. Sabah artık yumrukladım kombiyi sanırım elim falan da çatladı. Viesmann vıtopend 100 kullanıyorum yaklasık 8 seneden beri . Sorunum şu yaklasık 5 aydır 5 kere farklı servıs cagırarak olayı cozmeye calıstım ama nafıle. bastan su basıncımız dusuyordu geldıler baktılar genlesme tankı dedıler tamam dedık genlesme tankını degıstırdık. 10 gun falan duzgun calıstı baktık tekrar dusuyor abı bı yerde kacak vardır dedıler cocuk odasında kacak bulduk parkelerı kırdık boruları degıstırdık duzeldı bırde baktık bu sefer su basıncı yukselıyor 3 e gelıp tahlıye borusundan su kacırıyor her sabah suyunu alıp oyle calıstırdım. Olmadı bır daha servıs cagırdım bu sefer abı su doldurma vanası arızalı dedıler degıstırdıler bu sefer su yukselme sorunu ortadan kalktı bır ıkı gun duzgun calıstı bırde baktık yıne basınc dusuyor bu sefer . ozellıkle calısıyor basıncı 1,5 a getırırıyorum cıhaz durdugunda yada gece artık sabaha kadar calısmadıgında sabah kalkıyoruz basınc 0 sanırım ısınınca sabıt soguyunca dusuyor. artık uzman olduk genlesme tankı dıyesım var tekrardan ama zaten tankı yenı degıstırdık yınemı delındı yınemı patladı. dereceyı termostat kullandıgım ıcın hızlı ısıtsın dıye 60 da calıstırıyorum acaba yuksek ısıdan zarar mı verdı yada baska bısey mı var cozemedık. Sanırım cozulmezse en yakın nalburdan balyoz alıp kombının alnının ortasından kırıcam. Saygılar.

  • İlk baştan degistirdiginiz tank da arızalı olmayabilir. Tankların her sene hatta 11 ayda bir havaları biter o yüzden dolayı da her sene bakım yapilirken havaları basılması gerekir. Su anda ki son sorununuz içinde aynı durum söz konusu. Tanka hava bastırın duzelecektir.

 130. Merhaba Malum havalar ısındı ve artık kombiyi artık kullanmıyoruz sadece sıcak su için. Baymak 240 fi Akşam eve geldiğimde kombi tahliyesinden su akıttığını gördüm her göl olmuş, kombi tesisat suyu basıncı 3,5 bara bara yükselmiş hemen suyu kapattım ve peteklerden biraz su alıp tekrar 2 bar seviyesine düşürdüm ve tekrar suyu aştım tekrar yavaş yavaş 3-4 bar seviyesine yükselip su tahliye etti. kombi su doldurma vanasına baktım kapalıydı. şimdi arızanın nereden kaynaklandığını nasıl tepit edeceğim yardımcı olurmusunuz.
  saygılarımla.

  • Doldurma vanası kaçırıyor olabilir plaka esanjor de iç kaçak olabilir bakılması tek tek denenerek test edilmesi gerekir.

   • merhaba su doldurma vanasını değiştirdim gene su basıncı yükseliyor. Kombinin enerjisi kapalıyken bile su basıncı yükseliyor, şimdi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla

    • Doldurma vanasini değiştirdikten sonra su basıncı kombi kapalıyken bile yukseliyorsa esanjor arizalidr. Kaçak vardır.kontrol edilip değiştirilmesi gerekir .

     • Servis çağırdım eşanjör delinmiş değiştirdiler 170 tl ye mal oldu.
      teşekkürler.

 131. Bir süredir 1,5bar’ı geçince ventilden su kaçırıyordu. Gösterge doğru çalışıyor olsa gerek çünkü hem 1-1,5 arası hareket ediyor hem de ventilden su akıttığı için kombi 108-düşük basınç hatası veriyor, su ekleyince çalışıyor. Sayfadaki bilgileri okuyunca ventilin değiştirilmesinin şart olduğunu anladım ancak birkaç gündür kombinin(Talia Green Yoğuşmalı) altında hortum takılabilecek(yoğuşma gideri değil), aşağıda dönük siyah plastik bir uçtan da damlama yaptığını fark ettim. Klavuzda vs. bunun ne olduğunu bulamadım doğrusu. Genleşme tankında hiç hava yoktu, 0,8 bar hava bastım ama hem bu uçtan hem de ventilden su kaçırıyor. Ne önerirsiniz? Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler, var olun.

  • Hortumun bağlı olduğu uç yoğuşma hortumu ordan su gelmesi normal ama emniyet ventilinden su geliyorsa önce tanka 1 bar hava basılması ve sonra emniyetin değiştirilmesi gerekir

   • 0,8 basmıştım, biraz daha basayım öyleyse. yok hocam, yoğuşma gideri değil bu, hariç bir gider daha var. 3 yıldır oradan hiç su gelmemişti. Sağ olun.

 132. Merhaba .ferroli kombiye su verdiğimizde alttaki siyah borudan hiç durmadan şarıl şarıl su akıyor .sorun nedir acaba

  • Fazla su varıyorsunuz 1.5 bardan fazla su vermeyiniz. Eğer basınç gostergesi 1.5 gosteriyorda suyu busekilde emniyet ventilinden kaciiriyorsa su basınç gostergesi arızalı yanlış gosteriyor.

 133. Yaz mevsiminde petekler kapalı ve sadece sıcak su için kullanıyoruz Viessman Vitopend 100 kombiyi. Sıcak suyu kullandığımızda basınç göstergesinin yükselmeli normal mi? Çünkü petekler çalışırken sıcak suyu kullandığımızda basınç düşüyordu?

  • Petekler kapalıyken sıcak su açıkken basınç yukseliyorsa esanjorde iç kaçak var demektir. Kontrol edilmelidir.ama sıcak su ve petek kapalıyken basınç yukseliyorsa doldurma vanası arizalidir. Sıcak suda yükselme yok petekler çalışınca basınç yukseliyorsa genleşme tankının havası yoktur yada tank deliktir.

 134. Petekler açıkken basınç sürekli düştüğünden kombi arıza durumuna geçiyor bu nedenle her seferinde su yükleyerek el ile basıncı 1,5 seviyesine getirmek zorunda kalıyorum. Alarko Kombi. Sorun ne olabilir?

 135. Öncelikle Merhabalar;

  Ben eca confeo kullanıcısıyım kombimin basınç seviyesi düştü tamamlamak için alt tarafta bulunan su doldurma vanasını açtığımda su sesi geliyor ancak ibre oynamıyor ve kombim P1 hatası veriyor ne yapmalıyım? Teşekkürler.

 136. İyi günler Aırlef digifix kombi kullanıyorum. Kombi yaz konumunda iken petekler yaniyor. Tekrar kış konumuna getirip kapatıyorum. Sonra yaz konumuna alıyorum ama petekler hala yanmaya devam ediyor su seviyesi ise 2 ye az birşey kalmış sebebi nedir acaba şimdiden yorumunuz için teşekkürler.

  • Uç yollu vana petek tarafına kaçırıyor yada kartta sorun var. Eğer sıcak su musluğu kapalıyken ve kombi yaz konumundayken kombi petekleri isitiyorsa kartta sorun var demektir.

 137. Bederus Logamax u122 kullanıyorum. Kombi şartelini açıyorum, açtığımda kırmızı ışık 0’ı gösteriyor ve resetlememe rağmen değişmiyor. Acaba sorun nedir?

 138. iyi günler. baymak duotec yoğuşmalı kombi var. su eksiltiyor, f37 arızası diyordu. 1.5 yıllık cihaz. servis çağırdım. geçen gün geldi. genleşme tankına hava bastı. suyunu temizledi. hava basıncını 1.5 barda bıraktı ve bir gün izleyin dedi. 1-2 kere su eksiltebilir, tamamlayın dedi. dediği gibi takip ettim. 5-6 saatte bir çeyrek bar eksiltiyordu. ilave ettim. ancak 4-5 kere tekrarladı. sonra ilave etmeyi kestim. bir gün sonunda f37 arıza tekrarladı. şimdi merak ettiğim şu: servis genleşme tankına hava basmadan önce daha hızlı su kaybı oluyordu. 1-2 saat sonunda su tamamen bitiyor gibiydi. tanka hava basıldıktan sonra su daha yavaş boşalıyor ama su yine eksiltiyor tabii. benim merak ettiğim bu durum tesisatla alakalı mı yoksa genleşme tankında mı bir arıza var. tesisatta gözle görebileceğim herhangi bi yerde su kaçağı göremedik. hava basıldıktan sonra görece daha yavaş su eksiltiyor olması tankın arızalı olabileceğini aklıma getirdi. siz ne dersiniz. ben arıza kaydı tekrar verdim. servisi tekrar haberdar ettim, bekliyorum ama bir de size sorayım dedim?

  • Genleşme tankına hava yeterli miktarda basilamamis olabilir, eğer basildiysa da tank ta arıza olabilir. Havayı tutmuyor olabilir.

 139. Merhaba,
  Demirdöküm Neva kombi kullanıyorum. Sıcak su ayarım 60 derecelere kadar çıkıyor.
  Sıcak suyu 43 dereceye ayarlamıştım. Suya el değilemeyecek kadar sıcaklığının artması neden olur? Kolaylıklar diliyorum.

 140. s.aleykum. ferroli domitech kullanıyorum. su basıncı 4 e cıkıyor. peteklerden bosaltıp 1.5 a dusuruyorum. yarım saat sonra tekrar 4 de sabıtlenıyor. yıne bosaltınca aynı sorun yıne oluyor. ne yapmalıyım.tesekkurler

 141. Merhaba Buderus kombimiz alt tarafından su kaçırıyor. Hafifte gaz kokusu var. Su doldurma ibreside 3 ve 2 arasında olması gerekirken 3e kadar yükselmiş. Arada bir de böyle oluyordu. Şu an yine aynısı oldu neden kaynaklanıyor olabilir. Şimdiden teşekkürler

  • Emniyet ventili açmış fazla basınçtan dolayı. Emniyet ventilinin degismesi gerekir.doldurma vanası ve esanjorun de kontrolü gerekir.

 142. merhaBa benim demirdöküm hermetik şohpen im var suyu cok az ısıtıyor du servis geldi icini acti brulör un yarısı yaniyor diger yarisi yanmiyordu brulör u söküp temizledi ama sorun devam ediyo yapmadan gitti gaz ayarı gerekiyo dedi sorun ne olabilir yardımcı olurmusunuz

  • Brulorun yarım yanması pislikten olabilir gaz ayarlarından olabilir ve birde bazen fandan yani atık gaz temiz hava karışımının düzensiz olmasından kaynaklanabiliyor.bunlarin kontrol edilmesi gerekir

 143. İyi günler. 2 ay önce kiralık taşındığım evde viesmann vitopend 100 kombi bağlı. 2 aydır sadece sıcak su için kullanılıyor. 2 gün önce garip sesler çıkartmaya başladı. ilk çalışmada arıza vermeden normal açılıyor ama sonra su birsen ısınıp birden soğuyor. 10 sn sonra basınç 3 bara gelip arızaya geçiyor.
  giriş çıkış tesisat filtrelerini temizledim. su basıncı 1.5 bara ayarladım. sizce neden yapabilir. bana kombi bakımlarının düzenli yapıldığı söylendi ancak kombideki bakım etiketinde hiç bakım bilgisi doldurulmamış.
  şimdiden teşekkür ederim

  • Öncelikle kombinin etiketlerini bakım yapıldığına dair doldurup işini on numara yapan servise denk gelmedim bende turkiyede bunu gormek zor. Arizaniz ise uc yollu vana motorunun petek tarafında kalıp aşırı ısınmaya geçtiği veya pompanın sıkıştığını gösteriyor .ikisininde kontrolünün yapılması gerekir.

 144. Selamlar. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Demirdöküm Aden marka 10 yıllık kombim var. 2gün önce sabah kombinin basıncının 4 e çıkıp alttan su akıttığını gördüm. Petekten su alıp basıncı 0 a düşürdüm. Akşam eve geldiğimde tekrar 3 e çıkmıştı. Doldurma vanası tam kapalıydı. Dün sabah evden çıkarken tekrar petekten su alıp düşürdüm ve kombinin altında sağdaki ince borunun mavi vanasını kapattım. Akşam geldiğimde basınç artmamıştı. Vana kapalı iken sıcak suyu açtığımda basınçta düşme olmuyor. Sizce dolum vanasındamı, eşanjördemi yoksa tankın havası mı bitmiş olabilir? Birde bu kombi tek mi yoksa çift eşanjörlümüdür? İyi günler..

  • Kombi çift esanjorlu. Vana kapalıyken musluğu açtığınızda birden dusmez basınç zaten. Uzun surede duser bir saat gibi veya daha fazla.oncelikle doldurma vanasinin iç mekanizması bozulmuş olabilir bence vanayi değiştirerek gözlem yapın tekrar yaparsa aynı olayı plaka esanjorde sorun vardır.

 145. Slm konbinin bar 0.7 ye düştü su ilave ediyorum fakat bar yükselmiyor su fazla geldiginde taliyeden atıyor

 146. Merhaba benim 18 senelik eca hatronik kombi var banyoda duş alırken aniden kaynar su geliyor ilk açtığımda uzun süre soğuk su akıyor bir türlü ayar olmuyor iyi günler

 147. Merhaba ,

  Baxi 240fi kullanıyoruz. 1 ay kadar once basınç yükselmesi ve su akıtması nedeniyle yetkili servis eşanjör ve tahliye musluğu değiştirdi. Tankla ilgili, test ettiler problem yok dediler.
  3-4 gün düzgün çalıştıktan sonra yine basınç yükselmesi oldu. Tahliyeden su boşalttım. O günden beri düzenli olarak su akıtıyor ve basınç alet kapalıyken bile yükselebiliyor. 2 bari geçince tahliye yapıp düşürüyorum. Su tahliyesi sırasında bazen ilk akan su siyah oluyor.

  Fikrinizi alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Eğer kombi tamamen kapalıyken bile yükselme oluyorsa doldurma vanası kontrol edilmesi gerekir. Vanayi kontrol ettirin. Büyük ihtimalle arızalı çıkacak.degistirin ve gozlemleyin.yukselmemesi gerekir. Bu arada esanjor değişti dediniz hangi esanjoru değiştirdiler ana esanjormu plaka esanjor mu.

 148. Eca komdisi kullaniyorum atesleme yapmiyo tamirci kacirdik karti degistirdi 350 lira aldi ertesi gun yine ayni sorunu yapti su vanalarinin filtrelerini temizledik hala calismiyo bar suyunu aciyorum bar yukselmiyo su yanindaki tasviye borusundan akiyo heralde bara su gelmiyo ondan calismiyo atesleme ama niye su glmiyo yandaki borudan akiyo anlamadim .

 149. İyi günler Ariston kombimde petekler ısınıyor ama sıcak su tarafı ısınmıyor . Genleşme tankında bir sorun olabilir dediler yardimci olabilir misiniz

  • peteklerin ısınıpta sıcak suyun ısınmamasında genleşme tankının alakası yok. akış türbünü , sıcak su sensörü veya plaka esanjör de sorun olabilir.

 150. Merhaba Aristo kombi çalışınca basınç yükseliyor durunca düşüyor .servis geldi genleşme tankı hava bastı basınç ayarladı ve basınç göstergesi hergün yavaş yavas düşüyor çalışmadığı zaman

  • Tanka hava basıldıktan sonra su basıncı mesela birbucuktayken petekleri calistiricinca maksimum iki bara çıkar ve petekler durunca tekrar bir bucuga Duser.kombi hava basilmasindan sonra sürekli sıfıra kadar dusuyorsa ya tanka hava yeterli bar değerinde basilamadi. Yada genleşme tankı patlak.

 151. Merhabalar kombimin markasi ariston daha yeni kullanmaya basladm fakat gecenlerde yagmur yagdi ve gunes enerjim isinmadi bende kombiyi actm su bastim onu kullandm.simdi gunes enerjimi kullanmak istiyrm kombimi kapattim ama gunes enerjimden sicak su gelmiyor neden olabilir

  • kombiyi kapattınız ama güneş enerjisi ile kombi suyunu ayıran vanaları kapatmayı unuttunuz herhalde. kombi kullanırken güneş enerjisinden gelen vanayı güneş enrjisi kullanırken kombiden geçen suyu ayıran vanayı kapatmayı unutmayın onları kontrol edin sorun devam ederse tekrar yazarsınız.

   • Gunes enerjisinin vanasini kapatmistm ole kombiyi actim.yanliz servis bana kombideki vanayi gostermedi hangisi bilmiyorum.

    • Tamam aynı vana zaten. Güneş enerjisinin vanasıni kapattiginizda kombiden sıcak su alabilirsiniz. Eğer sıcak suyu açtığınızda kombi hiç devreye girmiyorsa kombide arıza vardır. Akış turbunu devreye girmiyor olabilir. Sıcak suyu açtığınızda kombi devreye giriyor ama suyu isitmiyorsa plaka esanjor sensorler kontrol edilmelidir.

     • Teşekkürler kombideki vanayi kapattm oldu.suan gunes enerjisini kullanabiliyorum

 152. selamun aleyküm
  demirdöküm milenyum plus kombim var su alma musluğu bozuldu kapalı olmasına rağmen kendi kendine su alıyordu yeni musluk aldım takdım fkat değişen bir şey olmadı kendi kendine bar yükseliyor sizce ne olabilir
  teşekkür ederim

  • Genleşme tankının havasini kontrol edin eksikse hava basın onda sorun yoksa plaka esanjorde iç kaçak vardır kontrol edilmesi gerekir

 153. Merhaba,
  10 yıldır kulladığım demirdöküm aden kombide şöyle bir sıkıntım yardımcı olursanız memnun olurum. Sorun şu cihazın bar seviyesi 3,5 – 4’e cıkmış, ventilinden baya bi su akıtmış. Petekten basınç seviyesini 1,5 bara getirdim işe gideceğim için alttaki 2 vanayıda kapattım, akşam geldiğimde bar aynı şekilde 3,5 – 4’e çıkmış. Bende kombideki suyu boşalttım, çeşmenin sıcak suyunu açık bırakıp 0,8 – 1 bar arası tanka hava bastım. (hava bastığımda gösterge 0,8 – 1 bar olunca bıraktım). vanaları açıp, doldurma musluğundan su bastım 1,5 bar seviyesine kadar. kombi çalıştı gayet iyiydi. sıcak su ısıtması ve kalorifer ısıtması, yaz konumuna alıp bıraktım. 1-2 saat sonra basınç 3,5 bar olmuş. İzlemem gereken yol nedir. birde hava basarken 1 barı nasıl ayarlıyıcaz, hava basarken göstergedeki artış normalmidir. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim.

  • Havayı yanlış basmissiniz. Kombinin altındaki ustunde vana olan ince borunun vanasini kapatın , sıcak su musluğunu açın , kombinin doldurma musluğunu açın ve suyun boşalmasını bekleyin. Sonra genleşme tankına bir bar hava basın basarken de musluktan su bosalabilir su iyice bittikten sonra tam bir bar hava basın.olcum işlemini bisiklet veya arabalarda kullanılan lastik ölçüm aletleri var onlardan alıp bakabilirsiniz. Hava basma işlemi bittikten sonra önce musluğu kapatın,sonra doldurma vanasini kapatın sonra boruda ki vanayi açın. Sonra kombiye doldurma vanasini açarak birbucuk bar hava basın. Sorun çözülecektir.

     • Tekrar merhaba, ilk olarak size çok teşekkür ederim allah razı olsun. Dediklerinizi uyguladım sıkıntı ortadan kalktı herşey normale döndü. size 2 sorum olucak. İlk olarak odaların birinde petek ısınmıyor, ısıyı sonuna kadar açsamda. peteğin havasınıda aldım. Bu sorunu nasıl çözerim. Cihazla ilaçlı petek temizletme ilgili ne düşünüyorsunuz. Önerebileceğiniz bi yer varmı. İkinci sorumda kombi temizliğini nasıl yaparım kombideki hangi yerleri ve parçaları temizlemek gerekli yardımcı olursanız memnun olurum.

     • İsinmayan petek son petek heralde. Petek temizliğinden başka careniz yok. Ve petekleri ayarlaması ni da yapmanız gerekiyor.peteklerin ust vanalarını kapatıp kombiye en yakın olanı az açıp en uzak olana kadar sıralı açın. Mesela kombiye en yakın petek vanasini bir tur açın uzga doğru artırın açma olayını dengeli ısı dağılımı olsun. Petek temizliginde ilaçlı makinalı yıkamalar bence hikaye işini bilen bir servis makinaya ilaca gerek kalmadan saf suyla gayet güzel yikayabilir ilaç kullanımı ni zaten tavsiye etmiyorum. Kombi içindeki sensorlere zarar veriyor.

 154. Ariston model Kombide sıcak suyu açtığımizda musluğu yarım bi şekilde kaldirdigimizda kombi devreye girmiyor, ayrıca gece musluğu tam açtığımizda giriyor kistigimiz zaman geri sönüyor. Cevaplarinizi bekliyorum. Kolay gelsin.

 155. Merhaba Kolay gelsin. Eca marka kombi kullanıyorum. Sıcak su derecesi minimumdayken musluktan sıcak suyu açınca sıkıntısız şekilde sıcak su geliyor. Banyo vanasını açıncada su istediğim sıcaklıkta geliyor. Lakin suyu şofbene yönlendirdiğimde kaynar su geliyor ve bi kaç dakija sonra soğuk su geliyor…. Yada sıcak su açıkken soğuk su vanasını çevirincede su soğuk akıyor kombi ısıtma yapmıyor. Problem nedir sizce ?

  • Fiskiyeye verdiğinizde su debisinde dusme olabilir.fiskyenin delikleri çabuk kirec tutar buda basıncı dusurur kombinin içinden dakikada en az iki litre su akması lazım düzgün çalışması için. Dusuk basınçlarda su geçişi olursa kombi bir durur bir çalışır yani kaynama olur devreden çıkar soğur tekrar devreye girer. Bütün musluklarin ucundaki filtreleri söküp temizleyin fiskiyenin de deliklerini iğneyle veya kireç sokucuyle temizleyin.

 156. Viessman vitodens 100w yeni kombi taktırdım. Basıncı 2 bar olarak ayarladım. kombiyi 55 derece ayarladım. Petekler ısındı sıkıntı yok ama basınc 2,5 bara kadar yükseldi ve hep orada kaldı bu normal mi? kapatınca normale döndü basınç. Eski kombimde bu kadar yükselmiyordu. Sıcak su açtığım zamanda 1 diş yükseliyor.

  Birde sadece sıcak su aktif petekler kapalı. yine basınç 2 bar 1 gün sonra 1,9 oldu. 2. günün sonunda 1.8,5 civarına düstü şimdi bekliyorum ne yapıcak diye çok mu inceliyiorum anlamadım. Allah rızası için belliki iyisiniz sizce ne yapıyım .

  • 55 derecelerde ikiden ikibucuga yükselmesi normal daha fazla olursa sorun vardır.fazla kurcalamayin bence

 157. Genleşme tankı patlaksa peteklerin ısınmasını etkilermii… özellikle tesisatın sonundaki petekleri…

  • Etkiler . Ama peteklerin isinmasindaki en önemli etken filtre ve tesisat taki pisliktir. Filtreyi kontrol ettirin gerekirse tesisatida yikatin

 158. Merhaba, Batmak Luna3 kombi kullanıyorum İki senedir aynı problem var. Servis çok pahalı ve hiçbirşey yapmadan 50 lirayı cebe atıyorlar. Kombini bakımını geçen sene yaptırdım. Lakin hala şu damlatiyor. Günde yarı. Litre su alıyorum. Basıncı 1 bara getiriyorum ertesi gün yine 3 e fırlamış oluyor. Ne yapmam gerekiyor kendim ne yapabilirim.

  • Su basıncının yükselmesinin sebepleri , doldurma vanası arızalı olur yükselir , genleşme tankı havası bitik olur yükselir, esanjorde kaçak vardır yükselir.bunlara bakılması gerekir.dusmesinin sebebi ise tesisatta veya kombide bir yerde kacak vardır.

 159. merhaba,
  demir döküm aden kombi kullanıyorum kış konumunda iken tesisat suyunda ısınma ile ilgili problem yok. yaz konumuna aldıgımızda banyo da muslugu açında kombi ateşleme yapmıyo sıcak su gelmiyor. kombinin yanına gidip kombiye el ile dokunduğumda ateşleme yapıyor. bu sorunu nasıl çözeriz hangi parçalardan yapar. yardımcı olurmusunuz. birde kombinin yıllık bakımında nereler temizlenmesi gerekli.

  • Sıcak su olayı anladığım kadarı ile akış turbunu yada karttan kaynaklanan bir olay bakılması gerekir.bakimlarda fanin kanatlarının temizlenmesi gerekir genleşme tankına hava basılması gerekir tesisat filtresi temizlenmesi gerekir gaz ayarlarının kontrol edilip dengesiz ise tekrar ayar yapılması gerekir. Bunları çoğu servis yapmaz sadece genel gösteriş olsun diye bir temizlik ve tanka yarım yamalak test etmeden hava basar kaçarlar . Uzak durun bu tur para avcılarından.

 160. Slm iyi günler benim kombm vaillant arızası ise peteklerı çalışınca bar yükseliyor cesmelerden sıcak suyu açınca bar dusuyor ayrıca petekleru kapatınca bar yabaş yavaş düşüyor sıfıra kdr iniyor bar basıncı sifirdayken basıncı yükseltme den petekleru acinci yinede yükseliyor acil cvp lutfen

 161. Merhaba, Ariston hermetik kombi kullanıyorum. Yaz olduğu için sadece şofben kısmını kullanıyorum. 40 derece ışığında sabit ama suyu kullandıktan sonra kendi kendine artmış 70 derecelere kadar çıkıyor. Yeni kullanmaya başladım. Cihazın derecesi elle ayarlanıyor. Sebebi nedir? Teşekkürler.

  • Dereceyi 40 ayarlamış olabilirsiniz ama suyu kapattiginizda ekranda 70 derece gormeniz normal içinde kalan suyun sıcaklığını görüyorsunuz. Aslında 70 e de çıkmaması gerekir plaka esanjorde tıkanıklık olabilir yada sensor yanlış ölçüyor olabilir kontrol edilmesi gerekir.

 162. merhaba vaillant vuw serisi kombim çalışmıyorken dahi basıncı yükseliyor. Çalışıyorken de basıncı yükseliyor. sıcak su yada kalorıfer kısmı farketmiyor basıncı 1.5 ayarlıyorum 1 saat içinde 3 ü geçip emniyet ventilinden su damlatıyor. genleşme tankının basıncı 1.5 civarı olduğunu söyledi ölçen arkadaş. plaka eşanjörde sorun olabilir diyor… sizce sebep ne olabilir?

  • Önce su alma vanasini değiştirip bir gün testte bıraksın servis sizde gozlemleyin aynı sorun devam ederse plaka esanjor sorunludur .

 163. Merhaba ;
  Vaillant 242 kombide peteklerde ısınma sorunu var. Yarısı sıcak diğer yarısı ılık oluyor. 60 dereceye geldiğinde (15 saniye sürüyor ortalama 60 dereceyi bulması. Normal bi şekilde yanıyor,devirdaim yapıyor) kombi duruyor. Genleşme tankı değiştirildi fakat aynı. Kartta sorun olduğu söylendi kontrol edildi kart yine aynı. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kart son bakılması gereken yer.once peteklerde hava varmi varsa alınması gerekir. Sonra filtre temizlenip ona gore peteklerin yıkanıp yikanmayacagi kararı alınması gerekir. Sonra sensorde sorun varmi buna bakılır.kartlik bir sorun olacağını sanmıyorum.

 164. merhaba bizim kombi ferroli f240 diye bir model. takalı 2 sene oldu ve garantisi haşa devam ediyor.
  fakat bu sene ilk çalıştırmaya başladığımızda aşırı kaynama sesi gibi bir sesle bar seviyesi aniden yükseldi sonra düzene girdi. fakat 2-3 saat sonra a3 arızasıylla kapandı. belli bir süre sonra tekrar açtık normal çalışmaya başladı ama yine 5-6 saat sonra a3 arızası dedi. yetkili servisi çağırdık. arıza bulamadı. bir şey yok dedi. kombiyi çalıştırdı. ama yine 5-6 saat sonra a3 arızası ile kapandı. belli bir süre bekleyince tekrar normal çalışıyor. servisi bir daha çağırdık. yine sorun yok dediler.
  sorun ne olabilir.

  • Esanjor koruma devreye giriyor.esanjore aşırı ısıdan kaynamadan dolayı zarar gelmesin diye sistem devreyi kesiyor sicaklik dustugunde devreye giriyor tekrar.

 165. Merhaba,
  Buderus marka kazanımız var 3 adet.
  Son zamanlarda su basıncı devamlı yükseliyor.
  Soğuk su besleme vanasını değiştirdik acaba ondan mı tam suyu kesmiyor diye fakat yükselişe devam ediyor.
  Usta boyner değişmeli kaçak var diyor.
  2.Servis ustasıda aynı şeyi söyledi.Boyner değişmeli.
  Fakat yorumları okudum genleşme tankı bizdede var ama kimse havası var mı yok mu kontrol etmeden boyner delik değişmeli diyor onlarda bir dünya para sizce ne yapmalıyız ?

  • Genleşme tankının havası muhakkak kontrol edilmesi gerekiyor ondan sonra yükselmeye devam ederse boyler e bakılması gerekir

 166. S.A BUDERUS U042 MARKA BİR KOMBİMİZ VAR YILLIK BAKIMI YENİ YAPILDI KOMBİ SOĞUKKEN BASINÇ OLDUĞU GİBİ DURUYOR ÇALIŞMAYA BAŞLAYINCA BASINCI YÜKSELİYOR SERVİSİ ÇAĞIRDIK HAVASI YOK DEDİ HAVA BASTI HER HANGİ BİR ÖLÇME YAPMADI TAMAM DEDİ ALDI PARAYI GİTTİ ŞİMDİ YİNE AYNI ARIZAYI VERİYOR ISININCA YÜKSELİYOR SOĞUYUNCA DÜŞÜYOR SERVİSİ TEKRAR ÇAĞIRDIM TESİSATTA KAÇAK VAR DEDİ GİTTİ NE YAPMAM GEREKİR? TEŞEKKÜRLER.

  • Isınınca yükselip soğumaya geçtiği anda dusuyorsa tesisatla ne alakası var . Ya tam havayi basamamis yada tank patlak basılan havayı tutmuyor.bence siz servisi çağırın tank havasini olcsun kaç psi hava var ona gore işini düzgün yapsın.

 167. Merhaba bir sorum olacak,
  kombim yanmazken 1.5 olan basınç, kombiyi 40 derece üzerine getirdiğimde 2 – 2,5 barlara çıkıyor. Sorun nedir acaba ?

 168. merhaba makineli ilacli petek temizleme yaptirdim ertesi günü kombinin basinci yükseldi ve suyu tahliye etti 1 ay bi sorun olmadi fakat kombiyi yakmaya basladim 1 hafta sonrasinda tekrar basinc 2 den 2.8 e yukseldi ve kombi hata veriyor ne yapmam gerekir??

 169. Merhaba geçen yıl kombideki su seviyesni gösteren bar 2 yada 3 günde düşüyor ve kombi çalşmıyordu snra genleşme tankını değiştirdi servis şimdi de kendi kendne su seviyesini gösteren bar kendi kendne yükseliyor sizce sorun nedir ?

  • Genleşme tankının değismesine gerek yok eğer delik yoksa sadece her sene havası biter ve hava basılırsa sorun çözülür. Yine havası bitmiş.hava basılması gerekiyor.

 170. Demirdöküm nitromix kombim var genleşme tankında 16 psi civarında hava var yani 1 bardan biraz fazla genlesme tankinda hava olmasına rağmen petekleri açtığımızda 1.5 olan basınç değeri 2.5 lara yükseliyor petekleri kapattigimiz da tekrar 1.5 a düşüyor.Bunun sebebi ne olabilir.

  • Genleşme tankında ki havayı yanlış ölçüyor olabilirsiniz.anladigim kadarıyla kombi suyunu boşaltmadan tanktaki havayı olctunuz.kombi suyu boşaltılıp sistemin soğumasını bekleyin ve o şekilde ölçün tekrar.

 171. Basıncın ikide olması tehlikeli mi ? Eca kombide basıncı ayarla için biyer var orada 2 vana var hangisi çevrilmeli. Bitanesi hiç açılmıyor diğerini çevirince dönüyor şu sesi geliyor ama basincta düşme olmuyor

  • Basınç bir buçuk bar da olması gerekir. Açılan vanayi açtığınızda basınç dusmez yükselir.basinci dusurmek istiyorsanız peteklerin hava alma yerlerinden bosaltabilirsiniz.

 172. iyi akşamlar,
  demir döküm aden kombimiz var. dün açıp kullandık sıkıntı yoktu. Barın 2.5 u geçtiğini gördüm. yanlışla su basma düğmesini çevirip su bastım. Haliyle arkadan suyu tahliye etti. Suyu kestik peteklerden su aldık. barı düşürdük tekrar çalıştırdığımızda tahliyeden yine su verdi. Birgün ellemedik bugün akşam baktığımda basınc 1 in altına inmişti. su basayım dedim tahliyeden daha fazla su vermeye başladı. Cortladı tabiriyle. Göstergede bozulmuş olabilir mi ?
  Derdi nedir ne yapılır ortalama tamir masrafı ne tutar ?

  • Genleşme tankı havası bitmiş hava basılması gerekir, emniyet ventilinin degismesi gerekir ve ayrıca su gostergesinin doğru gosterip gostermediginin test edilmesi gerekir.

 173. Merhaba benzer bi sorunla karşılaşan biri vardır belki diye tüm forumu okudum ama bi cevap bulamdım. Bosch classic plus marka kombi çalışmaya başlayınca alttaki borulardan galiba bi tıkırtı sesi geliyor sonradan düzeliyor fakat bir müddet sonra tekrar yapıyor. Ayrıca sadece kalorifer kısmı açıkken banyo suyunu da ısıtıyor. hava alarak filan kendim düzeltebilir miyim yoksa servis çağırmalımıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Kalorifer kısmı açıkken suyu açtığınızda çalışması normal bir durum. Kombinin çalışma prensibi o zaten.sese gelince tesisat filtresine ufak kum veya tas parçacıkları takılmış olabilir titreşim yaptırıp sese sebeb olabilir bakılması gerekir.uc yollu vanadan da gelebilir.

 174. Bakmak bazı eco3 240Fi kullanıyorum.digitalde arıza lambası falan yanmiyo kombi kendi içinde suyu isitiyo sürekli petelerde isinma yok.digital gostergede sadece su sıcaklığıni gosterip inip cikiyo,(örn:60-70 gibi)..resetledim gaz vanasini kontrol ettim şu basıncı normal ama petekler isinmiyo sıkıntı ne sizce

 175. Protherm leopard kombimiz kalorifer kısmını açtığımızda su basıncı aniden 2,5 barlara çıkmaktadır ısıtma suyunda bir sıkıntı gözükmemekte ne yapmalıyız?

 176. Arkadaşlar merhaba kombim VIESSMANN VITOPEND 100 kombimde termostat takılı normalde 1.5 bar su var. Kombi üzerinden petek sıcaklığını minimum’un biraz daha üzerine çıkartıyorum. Termostat 22°de biraz çalıştıktan sonra 3bara çıkıyor şu miktarı. Sonra altından su akıtıyor bunun sebebi nedir ne yapmalıyım. Ama ayrıca bide mimimumda olduğunda sıcaklık kombi üzerinde bi sıkıntı olmuyor su akıtmıyor bi anlam veremedim. Bilen anlayan arkadaşlar ustalar varsa burdan yardımcı olabilirlerse eğer çok memnun olurum teşekkürler şimdiden

  • Genleşme tankının havası bitmiş hava basılması gerekiyor ve termostat kullanılırken kombi derecesi minimumda değil en düşük 55 derecede kullanılır termostat sıcaklıga gore yakar kombiyi.

 177. Merhabalar kombim E.C.A su doldurup boşaltığımız düğmelerin yanındaki kablo sanırım oradan hızlı bir şekilde su akıtıyor ne yapmam gerek kombinin suyunu tamamen boşaltsam faydası olurmu ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Sanırım emniyet ventilinden su akitiyor su basıncı ni bir buçuk bara dusurun kesmesi gerekir. Kesmezse emniyet ventili değişmesi gerekir

   • Su barı 1 buçuk ken akıtmaya başladı yükseltim ama bir faydası olmadı sonra tekrar batı düşürdüm sizce emniyet ventili dediğinizin ücreti nedir.Şimdiden teşekkür ederim. Bugün servis gelicek ve bilgili olmak istiyorum.

    • Genleşme tankı havası basılması tesisat filtresi temizliği kombi genel kontrolü emniyet değişmesi ortalama 90 yuzelli arası değişir servisine gore.

 178. öncelikle bu kadar bilgi için teşekkürler,

  vidopont 100 konvansiyonel kombideki kalın boru üzerinde vanalı bölümdeki pislik tutucu filtreyi temizleyip tekrar kombiyi çaliştırdıgımda, (peteklerin havası alınmiş ve kombi bar basıncı 1.5 getirilmiş halde) kombi içinden su akıyormuş yada su alıyormuş gibi ses geliyor bu hem sıcak suda hemde ısıtmada oluyor ve ısı 40 ayarlanmiş olsa bile 70 lere çıkıyor daha fazla artmaması için kombiyi kapatıyorum. Bazende bu su sesi sanki zorlayarak alma veya basma şeklinde izlenim veriyor artı, f2 hatası verdi restledim hata kodu kalktı bu kod için yinede servise sormalı mıyım. Ayrıca basınç denge tankına kombi üzerin demi sökülerek mi hava basılması gerekir. İlginize teşekkürler.

  • Duyduğunuz ses sitemde ha a olduğunu gosteriyor. Peteklerden havanın alınması gerekir.genlesme tankıni sökmeye gerek yok kombide ki su boşaltılarak hava basılabilir

 179. Merhaba , benim de bir sorum olacak. Ben kiraciyim. Haziran ayında girdim eve 1 ay önce bakım yapıldı. 1 hafta önce petekleri açtım. Su akitmaya başladı. Servis çağırdim peteklerin hepsini acti ,galiba havaları boşalttı. En az 4 petek açık olması lazım dedi.evde 7 petek var. Kombide bir sıkıntı olmadığını söyledi. Kombi sürekli ateşleme yapıyor ısınıyor bi anda soguyor (60 dereceye yükselirken 30 35 dereceye dusuyor.) Barda aynı şekilde 1.5da ayarlamıştim 2 nin üzerine çıktı. Sıcak suyu açtığımda kombiden ses geliyor. Bir de sürekli titresim halinde gibi. Şimdiden cevabınız için teşekkürler. Marka-E.C.A confeo

  • Genleşme tankının havası kontrol edilmesi gerekir petek olayı doğru evdeki metre olarak toplamının en az üçte biri açık olması gerekiyor.

 180. benim kombi de 1 dakika 20 saniye çalışıyor 2 dk içinde yeniden çalışmaya başlıyor ısıyı 55 e getirdiğimde biraz süre ile yakıyor 55 e ulaşınca çok hızlı bir şekilde 40 kadar geriye düşüyor sonra yeniden başlıyor çalışmaya çak fazla çalışıyor yardımcı olur musunuz acaba neden ısıttığı su bu kadar çabuk soğuyor

 181. Hocam kombi F37 yazıyor ne yapmalıyım internete baktım su vanası açılacak suyu kalmamış diye yazıyor.doldurmak için su vanasını açıyorum barometre içindeki çubuk kımıldamıyor su damlatıyor iç kısımdan

 182. Kombi bar sevıyesı 1.7 petekler ısınmaya a başladıgı anlardan ıtıbaren 10 dk sonra bar sevıyesı 2.3 kere geliyor ve emnıyet vantilnden su akıtıyor genleşme tankı arızalu dediler ne kadar bi masraf çıkar

  • Arızalı olacağını sanmıyorum ilk etapta ölçülüp eğer eksikse havasının basılıp test edilmesi gerekir testten sonra sorun devam ediyorsa tank arızalı denilir servislerin soygunculugundan biri. Eğer gelen servis dediğim islemleri yapıp gerçekten arızalı olduğunu girdiyse tank değişimi yuzyetmis ila 220 tl arası servisine gore degisir

 183. Ferroli divatop kombimin zılmet 8lt genleşme tankı depişimi yapıldı fakat değişmeden önceki eski tank ile sıcak suyu daha hızlı alıyordum bu yeni bağlanan genleşme tankı ile alakalı bir durum mu anlamadım bar sevıyesi 1.5 bar şimdiden teşk ederim

 184. merhaba iş yerinde demirdöküm kombi kullanıyoruz ve 3,4 kez bakım yaptıralım dediğim halde hala bakım için kimseyi aramadılar. kombi basıncı neredeyse 4 oluyor ve acayip ses çıkartıyor su da akıtıyor. petekler sıcak ama, ne yapmamız gerekir şakaya gelmez kombi. teşekkürler

  • Dediginiz gibi bakımsızlıktan kaynaklanıyor.genlesme tankının havası bitmis hava basılması gerekiyor.emniyet ventili değişmesi gerekiyor.

 185. Ferroli divatop f24 kombi ateşleme yapıyor fakat a01 alev oluşmadı hatası veriyor ama reset yapınca yanıyor sonra yine aynı arıza kodunu veriyor teknik servis elektronik kart arızalı muhtemelen dedi yardımcı olursanız sevinirim

 186. mrb vailant turbotech kombim aşağıdaki vanadan suyu biraz boşaltıp basıncı grinin ortasına kadar getiriyorum kombi çalışmaya başladıgında basınç kırmızının sonuna dayanıyor ve 3,5 gösteriyor basıncı daha sonra durduğunda 2,6 lara düşüyor ne yapmamız gerekiyor. genleşme tankı 1 hafta önce değişti kombinin altındaki su başma vanası yalama olmuş dediler yeni değişti. basınçtan dolayı aşağıdan su damlatabiliyor.

  • Eğer basınç yükselmesi petek isinmasindayken oluyorsa genleşme tankının havası yetersiz . Petek kapalıyken de yükselme oluyorsa doldurma vanası yada plaka esanjor de sorun var

 187. Merhaba vaillant hermetik kombimde basinci 1.5bar ile 2bar arasina ayarladiktan sonra kombi bir sure calistiktan sonra basinc 2barin ustune cikiyor tahliye vanasindan dusuruyorum . kombi genlesme tankina hava da bastim fakat duzelmedi. Neden olabilir kombi su doldurma muslugu nasil sokulur. Lutfen yardim.

  • Genleşme tankına suyu boşaltılıp hava Basilmasi gerekiyor. Bir bar hava basılması gerekir. Büyük ihtimalle yanlış basmissiniz. Eğer doğru basıldı ve yine yukseliyorsa tankta sorun var değişmesi gerekir.

 188. Merhaba ayrica vaillant kombimin sicak su dugmesi ve kalorifer dugmesi ikisi de kapali iken sicak su muslugunu actimizda kombi gaz yakarak sicak su akitiyor neden olur. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Sıcaklık ayarlama dusmesinin karta bağlanan ucu kırılmış olabilir . Siz kapattim sanıyorsunuz ama belli bir derecede ayarliyken kırılmış olabilir

 189. Merhabalar Imbergas kombim kapalı durumdayken bar 1,5 seviyesinde duruyor sıcaklık ayar düğmesini 3.seviyeye getirdiğimde sıcaklık 50-55 dereceye geliyor ve bar seviyesi 2.seviyeye yükseliyor.Sıcaklık ayar düğmesini 5.seviyeye getirdiğimde ise sıcaklık 70 derece civarına geliyor ve bar 2,5 seviyesini çok az geçiyor.Kombiyi kapattığımda ise bar seviyesi yine 1,5 seviyesine düşüyor.Bu durumun sebebi nedir?Ve kombiyi bu şekilde kullanırsak bize ne gibi zararları olur?

 190. Vaillant kombimin basincini 1.5ile 2bar arasina ayarladiktan bir sure sonra basinc yavas yavas yukseliyor. 2 bari gecerek yukselmeye devam ediyor. Su tahliye vanasindan genlesme tankindaki su yu tahliye ettim genlesme tankinin sibobuna kalemle basip hava mi su mu geliyor diye baktim az miktarda hava geldi su gelmedi. genlesme tankina bisiklet pompasi ile pompa hava basamayicaya kadar hava bastim. hava basincini olcemedim.tahminim 1barin ustunde hava bastim.kombiyi calistirdim. Kombi basinci ayni sekilde yukseliyor. hava nin genlesme tankina fazla basilmasinin zarari olur mu? ayrica basincin yukselmesi kombi doldurma muslugundan ve esanjor kacagindan olurmu? Bunlardan olup olmadigini nasil test edebilirim yardimci olup aciklarsaniz cok sevinirim. Tesekurler.

  • Tanka hava basmak için kombi suyu boşaltılıp sistemin soğuması beklenir birsure sonra bir bar hava basılır. Fazla basılırsa tank patlar. Doldurma musluğu ve esanjor için tankın sağlam olması gerekiyor çünkü aldatabilir. Tank sağlamlığından emin olunursa kombiye birbucuk bar su basılır ve kombi çalıştırılmadan iki uc saat beklenir eğer yine yükselme olursa vana arizalidir . Esanjor testi de kesin yanılgısız yapmak istenirse sökülüp dışarda test aparatlarina bağlanıp yapılması gerekir. Kombi üzerinde bagliykende yapılır ama yanıltabilir

 191. Kolay gelsin ferolli domicomfact f24 kombimiz yazlık pozisyonda bile panellere sıcak su veriyor, 40 dereceye getirdiğimizde basınç 3 bar veya üzerine çıkıyor ayrıca panelleri elimizle kontrol ettiğimizde 40 dereceden daha fazla sıcaklık hissediliyor, servis çağırdığımda (yetkili servis değilmiş) bize elektronik kartı değişmesi lazım dedi ayrıca bir yere hava basmamız lazım dedi, Arıza tespiti doğru mudur, ? tamirat için 350 tl fiyat verdi, kombim 2007 de takılmış sizce tamir ettireyim mi? yenisini mi alayım?

  • genleşme tankına hava basılması gerekiyor. yaz konumunda sıcak su kapalıykenmi petekler devreye giriyor yoksa sıcak suyu açtığınızdamı ısınıyor petekler.eğer sıcak suyu açtığınızda petekler ısınıyorsa esanjörde sorun vardır ve değişimi daha masraflı olur ama sıcak su kapalıyken kombi devreye girip petekler ısınıyorsa o zaman servisin tespiti doğrudur.kartınıı tamir ettirip kullanabilirsiniz fiyat ağır geliyorsa ama yok sıkntıya girmeyeyim derseniz yarn öbür gün diğer parçaların bozulmayacağının garantisi yok zaten esanjör gittimi kombide gitti demek o zaman kombiyide yenileyebilirsiniz. karar sizin.

   • Yetkili Servis çağırdım, kartta sıkıntı yokmuş, sıcak suyu kullandığımızda fazla gelen sıcak suyu ilk peteklere atıyormuş kendini soğutmak için çalışma prensibi böyleymiş, basınç yükselmesi ise hava basmak için genleşme vanasının sübabına bastığında süpaptan su geldi, genleşme kabı delinmiş ,değişmesi gerekiyor dediler, teşekkürler

 192. ariston uno kombi kullanıyorum geçenlerde genleşme tankından su damlatmaya başladı bende basıncı bire kadar düşürdüm su damlaması kesildi ama kombiyi yakınca petekleri ısıtmak için bar seviyesi 1’den 1.9’a çıkıyor hemen hemen 2’ye yaklaşıyor sıcaklıkta 40 ile50 derece arasında kombiyi kapatınca bar seviyesi tekrar 1’e düşüyor normal mi bu durum sizce

 193. Vaillant kombime 1.5 bar su doldurdum sizin soylediniz gibi calistirmadan 3 saat bekledim . Basinc 1.5 bar dan 2 barin ustune cikti.bu durumda kom binin doldurma muslugumu arizalidir.bu parcayi sokup takmak kolaymi dir .usta olmayan biri takabilirmi.

  • Sokmeden önce su basıncı ni tekrar birbucuk bara çekin peteklerin hava alma yerinden veya boşaltma musluğu varsa ordan. Sonra kombinin altındaki 4tane boru dan üzerinde vana olan ince borunun vanasini kapatın ve yine kombiyi çalıştırmadan iki uc saat bekleyin yükselme olmazsa vana kesin arizalidir. Sokup takması kolay ama ince borunun vanası kapatmadan sokmeyin .

 194. Bosch marka kombi kullanıyorum 6 yıllik hiç bi şikayetim yoKtu rutin yılık bakımını yaptırdım ikinci gün sabahi uyandığımda mutfak tezgahı şu içinde servisi cagirdim da kazanı delindi 410 lira diyo şimdi kafamda şu soru bakımı mi sebep oldu

  • Kazandan kasitlari ne? Su kaçağının birsuru sebebi var.genlesme tankından dolayı olur.esanjorden olur tankta yeterli hava olmaz yada tank deliktir sistemdeki genlesmeyi alamaz emniyet ventilini attırır. Borulardan kaçırır. Size ne dediler

 195. Sevgili Üstad, tüm bu insanlara yardım ve samimi desteğiniz için teşekkür ederim.

  Adana’da yaşıyorum. 2012 yılında kombimizi (Vaillant, TurbotecPro) bağlattık. Buralar havalar genelde sıcak olduğundan fiili kullanım 2-2.5 ay/yıl (radyatör+musluk sıcak su), ilave bir ay sadece musluk sıcak su için. Şimdiye kadar maalesef bakım yaptırmadık (benim hatam). Diğer arkadaşlar gibi bizim kombide ani basınç yükselmesi var. İlk bakımını 2 hafta önce kendim uygulama videolarından yaptım.
  1. Suyu boşalttım.
  2. Genleşme tankını ölçtüm(0bar). Pompa ile basıncını 0.75bar yaptım.
  3. Diğer iç temizlikleri/göz kontrollerini yaptım.
  4. Sisteme suyu verdim.
  Sistemi çalıştırdım. Radyatör sistemi kapalı, musluk sıcak su kullanımı ile bir müddet sonra basınç tavan yaptı.

  Birkaç gün sonra, “sadece” genleşme tankı basıncı için 2.uygulamayı yaptım. Aynı sonuç.

  Birkaç gün sonra, “sadece” genleşme tankı basıncı için 3.uygulamayı yaptım.
  1. Suyu boşalttım.
  2. Genleşme tankını ölçtüm(0bar). Pompa ile basıncını 0.75bar yaptım.
  3. Sisteme suyu verdim.
  Sistemi çalıştırdım. Radyatör sistemi açık, musluk sıcak su kullanımı kapalı olarak sistem sağlıklı çalıştı(1gün boyunca çalıştı). Fakat ertesi (2.) gün (radyatör sistemi açıkken) ne zamanki musluk sıcak su kullanımını açtım, bir miktar kullanım sonrası basınç yine tavan yaptı.

  Benim sorum;
  a) Basıncı 0.75 bar’a ayarladıktan sonra radyatör sisteminde sorunsuz çalışan sistem, neden musluk sıcak su kullanımını aktif hale getirdiğimizde basıncı arttırıyor?
  b) Problem genleşme tankında mı? Yoksa plastik contasında mıdır?
  Not: Genleşme tankı sibobunda bir kaçak gözlemlemedim.

  Teşekkür ederim.

  • Genleşme tankında sorun olduğunda sadece petek sisteminde çalışırken basınç yükselir . Sıcak suda çalışırken basinc yukseliyorsa plaka esanjorde kacak mevcuttur. Siz kesin tespit için öncelik le su basıncını bir buçuk bara getirin kombiyide tamamen kapatın iki uç saat bekleyin eğer o şekilde yukselme oluyorsa doldurma vanası arizali olmuyorsa diğer test. kombinin altındaki borulardan ince ve ustunde vana Olan borunun vanasini kapatın sıcak su musluğunu açın su akmaması gerekir iki uç saat o şekilde gozlemleyin bar dusuyorsa plaka esanjor arizalidir.plaka esanjorun değişmesi gerekir.

 196. Petek temizliği için apartmanca anlaştık 6 dairenin petekleri temizlendi pek bir pis suda çıkmadı usta tesisata suyu bastıktan sonra akşama doğru bizim basınç artmaya başladı . Diğer dairelerin hepsinde aynı sorun olduğunu söylediler.Kombinin suyunu boşalttım tekrar su bastım aynı sorun devam ediyor .peteklerden havayı alıyorum akşama geldiğimde su basıncı hafif yükselmiş oluyor . Baktığımda peteklerde gene hava var .Sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

 197. Merhaba kombide şu sıkıntıyı yaşıyorum.Önceden kombide su eksilmesi oluyordu.Sürekli tamamlıyordum.Şimdide kombide su basıncı çok yükseliyor.2. 5 bara kadar geliyor ve altından sürekli su kaçırıyor.Geçen sene kombiye bakım yaptırmıştık.Ayrıca petekleride temizlemişlerdi.Evde kiracıyız bu şekilde kullanmak ne gibi sıkıntı olur.Tehlike arz eder mi.Faturada yükselme olur mu?Hangi parça arızaladir. Ne kadar tamir ücreti çıkar ortalama.Kombinin modeli ECA zwe 24 -4k . Cevaplarıniz için şimdiden teşekkürler ederim.Ayrica bir diğer sorum ise petekleride su alırken kombi çalışır vaziyette mi olmalıdır kapalı mı?

  • Petekten su alırken kombi kapalı olmalıdır aldığınızda basınç duser tamamlamaniz gerekir. Su yukselmesi genleşme tankı havası bitmiş hava basılması gerekir. Normal bir bakim yapılması sorunu çözecektir oda ortalama 50 70 arası değişir.

 198. Sevgili Üstad, sondan 3. sorunun sahibiyim. Adana’dan Murat CC.

  Size yazdığım sorumun ardından şehir dışına çıktığım için önerdiğiniz denemeyi ancak dün gece yapabildim.
  Bahsettiğiniz 1. Denemede herhabgi bir basınç artışı olmadı.

  Bahsettiğiniz 2.denemede “Kombi taze su girişi (ince boru) kapalı” iken sıcak su musluğunu açıyorum. Dediğiniz gibi sıcak su akmıyor. 2,5 saat kadar musluğu açık bıraktım fakat kombi basıncında bir eksilme olmadı, hatta hiç değişmedi. Bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım sizce? Teşekkür ederim.

  • Siz uç kere denemede her seferinde genleşme tankını kontrol etmissiniz her seferinde de 0 çıkmış hava basmaniza rağmen. Ama ilginç olan 0 olmasına rağmen petekler çalıştığında basıncın yukselmemesi. Sıcak suda basınç yükselmesi plaka esanjorden kaynaklanır iç kaçak vardır musluk suyundan petek suyuna kaçırma yapar. Basınç yükselir. Plaka esanjorun değişerek teste bırakılması uygun olur. Genleşme tankının havasini da tekrar kontrol edin tekrar 0 cikarsa genleşme tankinizda patlak olabilir.

 199. Merhabalar

  kombiyi uzun süredir kullanmıyorduk yaklaşık 1 ay. Yani sıcak su kullanılmış ama petek yakılmamıştı. Bugün petekleri yakmak için kombiye yöneldiğimizde su göstergesinin max. yani seviye 4 e yükseldiğini gördük. Bir an tereddüt ettik belki gösterge bozulmuş diyerekten denemek amaçlı kombiyi açtık ve alttan su fışkırtmaya başladı (damlatma değil fışkırtma). Neyse efendim su seviyesi 2 lere kadar düştü. Tereddüt ettiğimiz için şalterde kombiyi kapattık.

  Şuan tedirginiz. Ne yapalım sayın admin. Sıcak suyu da kullanamıyoruz. Servis ya yarın akşam gelecek ya da 2 gün sonra. Tavsiyeniz nedir kombiyi açıp sıcak suyu kullanmamızda bir sakınca var mı en azından petekleri açmasakta. VEYA acaba bir denemek mi lazım belki su göstergesi bu sefer yükselmez EĞER bir parçası bozulmuşsa ne olabilir.

  Eğer bir parçası bozulmuşsa Genel olarak sorum 1 gün kullanmayı denesek mi , sıcak suyu kullanmamızda bir sakınca var mı

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Genleşme tankının havası bitmiş hava basılması gerekiyor. Petekleri yakmadan sıcak suyu kullanabilirsiniz yükselme olmaz. Petekleri yaktığınızda ısıdan dolayı oluşan genleşmeyi genleşme tankında hava olmadığı için tank dengelemeyi sağlayamayacaktir. O sebepten dolayı servis gelene kadar petekleri yakmamanizda fayda vardır

   • admin çok sağol. Müthiş bir site.Emeğine sağlık

    Bakalım inşallah dediğin gibidir.Gelen servis parça değişimi istemez. Dediğin arızıysa cüzi bir rakama halledilir gibi geliyor çünkü 😀

 200. Merhaba ECA protheus kombi kullanıyoruz. Sadece sıcak su amaçlı bir kullanım var yani kalorifer tesisati ve petek yok. evimiz 4 katlı ve kombi Boylere bağlı. Sorunumuz Şu kombinin 1.2-2 günde bir su basıncı 0 a düşüyor devamlı su basmak zorunda kalıyoruz. Gelen servis kombinin boyler kullanımına uygun olmadığını söyledi. Kapalıyken su basıncı düşüyor mu dedi şimdi denedim 1 saatte 1 bar düşmüştü. Acaba sorun ne Olabilir. Teşekkürler şimdiden

  • Önce tesisatta borularda bağlantı yerlerinde en ufak damla kaçak olmaması gerekir. Bunu kontrol edin. Sonra kombinin ve boylerin genleşme tanklarının havalarını kontrol edin. Hava bitmiş olabilir bitmisse eğer havalarını tamamlayın . Sorunun çözülmesi gerekir bunlardan sonra

 201. Üstad,
  21 Kasım 2016 tarihinde, saat 18:51 için Murat CC ve
  24 Kasım 2016 tarihinde, saat 11:03 için Murat CC soruların sahibiyim.

  Yularıda bahsettiğim ve söylediğiniz şekilde kontrol ettikten sonra; nihai bir hareket yapmadan son bir sorum olacak. 3 gündür kombiyi radyatör ısıtması için kullanıyoruz. Basınç orta kadaemede hiç değişmeden rahatlıkla kullandık. Dün musluk sıcak su ihtiyacından dolayı yaklaşık 50 dk. fasılalı olarak sürekli su tükettik. Basınç göstergesi musluk devreye girince minimal olarak artma yönünde hareket ediyor, musluk sıcak su kullanımı bitince eski orta kademesine geri geliyor.

  İşin ilginç yanı “sanırım herşey düzene girdi” derken, her iki kullanımda (radyatör+musluk) açıkken, uykuya geçtik. Fakat ara ara kalktığımda tedbir olarak basınç göstergesini kontrol ediyorum. (Çünkü diğer soru sahipleri gibi emniyet valfi açılırsa mutfak zeminindeki parkeler komple kalkacak). Muslukların aktif kullanımından 3-4 saat sonra kalktığımda gördümki; basınç ibresi kırmızı alana dayanmış. Tahliyeden bir miktar boşaltarak, orta seviyeye getiridim ve yattım. Sabahki kontrolümde basınç yine bir miktar artmıştı, ama kırmızı alana dayanmamıştı.
  Daha önceki soru ve tespitlerle birlikte, şimdi yazdıklarımı da düşünürsek, neşteri nereye atmalıyım? Ne yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sicak suda bikere kesinlikle artıyor basınç buda plaka esanjorun kacirdigina işaret. Genleşme tankının da havasını tekrar kontrol edin sıfıra dusmusse tekrar tank da arızalı basılan havayı tutmuyor kaciriyor demektir.

 202. Merhabalar, 7 senedir boch kombi kullaniyorum. Sadece 1 kere bakim yapildi ondada elektrikli süpurgeyle cekip diş fircasiyla tozunu aldılar :/ sizin yazdıgıniz gibi gaz falan basmadılar içine. Suan kombim çalıştığında 3 barı geçiyor ve ara ara sag alt tarafından su akıtıyor. Usta cagardik eşanjör degismesi gerekir dedi 400 tl fiyat verdi. Sizin yorumunuz nedir. Teşekkürler.

  • Genleşme tankı havası basılması gerekir teste bırakılması gerekir sonra basınçta yükselme olmazsa sorun yok olursa tankı değiştirip teste bırakmasi lazim ondan sonrada yükselme olursa esanjorun kontrolü olur . Hemen direk esanjor diyorsa tanka falan bakmadan başka servis çağırın işini düzgün yapan servis. kesin tespitten sonra su akıtan emniyet ventilininde değişmesi gerekir.

 203. Teşekkurler. İstanbul bayrampaşada oturuyorum önerebileceginiz iyi bir servis var mı? Bakım için gelen ama bakım yapmayan Bahsettigim servis boch yetkili servisiydi çünkü.

 204. iyi günler,ferolli domicomfact f24 kombi kullanıyorum.devamlı su eksiltiyordu.hergün su basıyorum.en son su bastığımda yoğunlaşma tahliyesinden su gelmeye başladı.ve şu an devreye girmiyor. servis çağırdım.yoğunlaşma eşanjörü delinmiş değişecek dedi.cihazı bile açmadan.tavsiyeniz nedir, teşekkürler

  • Yoğunlaşma esanjoru dediginiz genleşme tankimi acaba. Anladığım kadarıyla genleşme tankı havası bitmis hava basılması gerekir. Emniyet ventilininde değişmesi gerekir

 205. Merhaba evimde Demirdöküm neva kombi var. Birkaç gün önce ara sıra kendi kendini resetlemeye başladı. Sıcak su veya petek ısıtma devreye girince reset atıyor ve tekrar başlayıp tekrar reset atıyor. Birkaç defa bunu yapıyor sonra normale dönüyor. Kart arızası olabileceğini söylediler. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

 206. Hocam kombine su 1,5 barda idi 2 yapayım dedim basınç babasını açınca 1 barda kadar düştü ne yapmaliyim

  • Emniyet ventili 2 barda açmış ayarı bozuk galiba 3 barda acmsi gerekiyor büyük ihtimal arızalı. Genleşme tankına hava basılıp emniyet ventili değiştirilirse çözülur

 207. Merhaba evimizde baymak lambert Lx 24fi kombi var basınç 1 in altında su basıncını yükseltmek için su basıncı düğmesini açtıgımızda su geliyor ama basınc yükselmiyor bu neden olabilir?

 208. Alarko trendy kombim gecen yil haftada ya da 15 gunde bir cok az su eksiltiyordu.Tamamlayip kullanmaya devam ettim.Gecen yil servisi cagirdim bakim yapti su eksilttigini soyledim.Tesisattan dedi.Bu yil 20 gun once kullamaya tekrar basladim.Bir hafta sonra basinc 1.5 bardan 0 bara dustu.Kombinin calismasinda bir sıkıntı yok.3-5 gun arayla 2.5 bara cikiyor.Cogu zaman 0 da duruyor.Yukselince su filan AKITMIYOR.Servisi cagirdim.Bu defa bar gostergesi bozuk dedi.Degistirmeye gerek yok dedi.Ancak basinc 2.5 – 3 seviyesine gelince peteklerden alev cikiyor basinc 0 a dusunce normal calisiyor.Sorun basinc gostergesinde mi?
  Ilginize simdiden tesekkurler.

  • Genleşme tankının havası yok hava basılması gerekiyor patlak olup olmadığına bakılması gerekiyor servis bunu nasıl anlamıyor onuda ben anlamıyorum.bakimda ne işlem yapıyor hava basmyormu tanka.

 209. kombi yetkili servislerine güvenmeyorum.artık daha işini dğüru yapan birine rastlamadım.en iyisi yenilemek.eski parça alınıyor.hatta yeni parça taktık deniliyor hiç bir şey yapmıyorlar.hattta hatta bozup gidiyorlar.

  • Evet malesefki gunumuzde işini hakkıyla yapan kalmadı . Bu oto servisinden tutunda kombi klima ya kadar aklınıza ne geliyorsa yüzde 90 bu şekilde. Birde musluman ulkeyiz diye geciniyoruz. Devlet te sağolsun teknik olarak bunları denetleyen cezai yaptırım sağlayan birimleri ya yok yada çok zayıf. Zaten büyük furmalarda it iti isirmaz muhabbeti var. Benim bu siteyi yapmamin sebebide budur zaten. Çalıştığım firmalar sağolsun hep haram peşinde gezdiler bende buna direnmek için buradayım. Kimse kimseyi enayi yerine koyamaz. Ancak kendilerini enayi yerine koyarlar. Dünya geçici önemli olan ahiret günü …

 210. Bosch kombi kullaniyorum su seviyesi 0.5 civarinda su takviyesi yapiyorum bar hic yukselmiyor akabinde tahliyeden su veriyor. Ama ibre 0.5 de kaliyor yardimci olabilirmisiniz.

 211. Merhaba, Vaillant marka kombimiz mevcut. Genelde 40 derecede çalışan kombi, 45-50 dereceye cıkarıldığında ateşleme sırasında basınç 3 bara yanaşıyor. Böyle olunca da basıncı düşürmek için petekten su tahliyesi yapıyorum.Yaklaşık 5 yıldır kullanıyoruz henüz bir bakım yapılmadı. Bu sorun neden kaynaklanır ?

 212. Merhabalar Proterm-Panter kombiyi 5 senedir kullanıyorum Şöyle bir problemim var son 5 aydır, mutfak ve ebebeyin banyosunda suyu açtığım zaman sıcak su konumunu açmıyor fakat ekstra bir musluk açarsam çalıştırıyor fakat misafir banyosunun duş kısmını tek başına çalıştırıyor hemen sıcak su ışığı yanıyor ve ısıtıyor burada şöyle bir sıkıntı var su kaynar olmuyor , en son dereceye 60 çıkarsam da su ılıktan bir tık sıcak oluyor sanki 40-45 derece gibi , servis eve gelen su basıncının düşük olduğu söyledi ,bende giriş teki boruyu değiştirdim eve gelen su barını yülselttim ancak sorun devam ediyor , kalorifer ısıtmasında problem yok gösterge basınçta da problem yok 1,5-2 arası her zaman ,ancak musluklardan baya basınçlı su geliyor, birde kenarında C bir düğme var bu da otomatik çalıştırıyor kombiyi dereceye çıkartıp bırakıyor ve örneğin 55 derece gösteriyor fakat öyle bir sıcaklık yok kapatıp açıyorum anında sıcaklık 28 e düşüyor hemen yalandan çalışmaya başlıyor ama sıcak su yok , servis kart değiştirelim belki olur diyor o da emin değil , sinirime dokunuyor, ne yapabilirim

  • muslukların agızlarında filtreler onları söküp kontrol edin ufak ufak kireçten oluşan taş parçacıkları oluşmuş olabilir.temizleyin varsa. diğer bir ihtimal sorun yaşadığınız musluklar kombiye uzak mesafedeyse zamanla tesisat borularında oluşan daralmadan dolayı ve uzak olduğu için basınç düşük olur ve kombi ya çalışmaz yada bir durur bir çalışır buda bir kaynar bir soğuk su gelmesine sebep olur.kombin altında üstünde filtre olan ince boru var . filtrenin sökülüp kontrol edilmesi gerekir.yıkanıp yerine takılması lazım.diğer bir ihtimal plaka esanjör, plaka esanjörün içinde tıkanıklık olması. plaka esanjörün sökülüp kireç çözücü kimyasalla veya porçöz ile güzelce defalarca yıkanıp durulanması yerine takılması gerekir.bunu zaten mutlaka yaptırın. en son sıcak su sensörünü de eğer 5 senedir hiç müdahale olmadıysa arızalımı değilmi diye düşünmeyin değiştirin..ha şu sorun var evinize gelen servis arıza çözmeye gelmemiş anladığım kadarıyla ya çöememiş yada başından atmış gitmiş sorun kart değişmekle olmaz bir arızada kart en son bakılacak yerdir. o servisi çağırmayın başka servis çağırın yaptıklarını iyice gözlemleyin. geçmiş olsun.

  • kombinin suyu bitiyor su eklenmesi gerekiyor. sık sık su eksiltiyorsa genleşme tankının havası bitmiştir hava basılması gerekir.

 213. Alarko harmony kombi var. Bu sabah sucak suyu açtığımda kombinin içinden metale çakıl sürtünce oluşan sese benzer bir sıyırma ses geldi. Sonra sıcak su ısı derecesi 90 dereceye çıktığı halde sıcak su önce gelmedi biraz akınca ılık su geldi. Arkasından sıcak su musluğu açık olduğu halde sıcak ateşlemesi söndü ve kombi basıcı aniden yükselerek kırmızı bölgeye geldi ve kombi arızaya geçti. Sebep ne acaba. Ben sıcak su bölümünü kapattım ısınma modunda devam ettim. Servis gelinceye kadar ısınma modunda kullansam sorun olur mu. Acil cevap lütfen

  • Peteklerde de bir çalıştırın aynı sorun orda da yaparsa pompa arızalı olabilir. Pompanin ve fanin kontrol edilmesi gerekir. Yoksa uç yollu vana kontrol edilmesi gerekir.

 214. aydınlatmalarınız için teşekkürler şu an kullandığım kombi ferroli marka 30 ile 35 derecede çalışınca bar hep 1,5 duruyor yükselme yada düşme olmuyor ama kış modunu geçince bar 2,5 yada 3 oluyor ve petekler ateş gibi oluyor el deymiyor acaba neden ola bilir aydınlatırsanız sevinirim eger bir arıza öngörüyorsanız takribi arıza ne kadar tutar şimdiden teşekkür ederim

  • Genleşme tankının havası bitmis buda bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Bakım için servis çağırın ortalama 60 70tlye yaparlar diye tahmin ediyorum.

 215. Merhaba demirdokum kombisi bar 1.2 yapıyorum 2dk sonra 2.5 e yükseliyor sürekli böyle ama petekten su bosaltiyorum sonra yine yükseliyor