Kombinin sesli, gürültülü çalışması

Kombiler içinde motorlu ,pervaneli parçalar bulundurduğu için ve bu parçalar sürekli çalışmadan dolayı yıprandıkları için sesli çalışabilirler.Bazende kireçlenmeden dolayı sesli çalışabilirler.Bu tarz arızaları şöyle açıklayabiliriz:
Fan motoru :

Hermetik kombilerde baca fanı sürekli çalışmada olduğu için balansi bozulabilir ve rulmanları yipranabilir .Hermetik kombi mantığında iç içe geçmiş iki farklı görevde baca ve fan motoru bulunur.Dış baca yanma odasında alev oluşması için gereken-

 


oksijeni dışardan alır
, iç baca ise yanma odasında oluşan atık gazı baca fanı aracılığı ile dışarı atar.Baca fan motoru dışarıdan oksijen aldığında herzaman temiz olmuyor. Havanın içinde tozlar gibi kirli maddeler de hava ile birlikte baca fanının kanatlarına yapışıp kalıyor ve bu da baca fan motorunun balansının bozulmasına ve fan motorunun zamanla sesli çalışmasına ve ömrünü tamamlamasına sebeb olur.
– Sirkülasyon pompası: Kombi petekleri ısıtmada kullanılan , alev oluşumundan sonra sıcak suyu peteklerde dolaşmasını sağlayan devirdaim pompası zamanla tesisatta ve peteklerde oluşan çamurlanmadan dolayı burçları çamurla kaplanır ve pompa rotorunun zamanla balansına ve bir süre sonra ömrünü bitirmesine sebep olur. Bu balans durumunda da
kombiler sesli çalışır.
– Ana esanjör ve Plaka esanjör : Sirkülasyon pompasının dolaştırdığı su sadece tesisatta ve petekerde dolaşmaz.
Hali ile kombinin içinden de geçer. Pompaya takılan çamurlar pislikler ana ve plaka esanjörden de geçerek esanjörlerin kanatçıkları arasında tıkanmalar meydana getirir. Bu durumda da esanjörlerde ıslık sesine benzer bir ses meydana gelmeye başlar.Bu ses çok sinir bozucu bir sestir ve çözümü ana veya plaka esanjörü kireç çözücü ile temizlemektir.
Temizlikle bu sesten kurtulamıyorsanız bu esanjörlerin değiştirilmesi anlamına gelir.Çünkü esanjörler tıkanıklıktan ömrünü doldurmuş demektir.
– Genleşme tankı ve kombi panelleri : Genleşme tankı sistemde ısınmadan dolayı oluşan basıncı dengeleyen içinde yarı su yarı azot bulunan kombinin en önemli ve dikkat edilmesi gereken parçalarından biridir.Bazen genleşme tanklarında bakım zamanlarında tankı sabitleyen vidayı bakımcının söküp yerine takmayı unutması durumlarında veya tankın içindeki membranın delinmesi durumlarında veya sibobunun bozulup hava kaçırması gibi durumlarda ses meydana getirir.Bunun gibi kombinin yan ve ön panelleride bakım zamanlarında yerine takılması unutulan veya bilerek takılmayan vidalar sayesinde kombiden sinir bozucu sesler gelmeye başlar.Bazende yan , ön ve yanma odasını kapatan kapaklardan ısınma ve soğumadan dolayı genleşme sesleri meydana gelir.Metallerde ısınma soğumadan dolayı herzaman ses gelir fakat bazı ucuz yollu yapılmış kombilerde masraflardan kaçınıldığı için kapakların malzemeleride kalitesiz metallerden yapılır.Bu sebepten dolayı en ufak ısınma soğumada sesli çalışırlar.

Sponsorlu Bağlantılar


Kombinin sesli, gürültülü çalışması” hakkında 609 yorum

 1. Bizim kombiden 1 gündür deniz motorunun çalışması gibi ”taka taka”şeklinde ses çıkarmaya başladı.Acaba ne arızası vardır ve ne kadara yapılır?Havaların soğumasına denk geldi.Acil cevap yazar mısınız?Teşekkürler.

  • Merhaba kombim gurultulu calisiyordu arastirdim baca fanindanmis degistirdim yenisini taktim yanliz tozlanmistir diye yanma odasinin kapagini acip temizledim kapattim simdi ses gitti ama sari alev seklinde ve minideyken yuksek alevcikararak yaniyor sorun ne olabilir

   • onu göz kontrolü ile değil gaz ölçüm cihazı takılarak minimumda veya maksimumda ne kadar gaz harcıyor ona göre bakılması gerekir. ayrıca ısı sensörlerinde problem varsa onlarda alev boyunu etkiler. servis tarafından kontrol edilmesi gerekir.

  • Pompa arıza yapmış olabilir. Pomapaya baktırmanız gerekir.Eğer pompada sıkıntı yoksa baca fanında da problem olabilir.

 2. Benim kombi eski alarko serena. Dün gece eşanjör ile devir daim pompası arasında bir yerlerden su kaçırmaya başladı 4 saatte 1 bar düşüyor seviyesi.
  Servis çağırayım diyorum fakat Beykozda tamirciler vatandaşı öpmeye çalışıyor herzaman. geçen sene suyu ısıtmama sorunu vardı gelen servis kazanın patlak olduğunu söyledi 🙂 ,Nereden anladınız dediğimde kombinin ustunden baktım abi kazanın sibobu var oradan su sızıyor dediğinde beynimde şimşekler çaktı. ulan terbiyesiz bir kere bunun kazanı ters gözünden bakıp gtünü mü gördün altta bunun sibobu üçkağıtçı diye kovaladım.
  Sonra başka bir tamirci çağırdım o da diyafram lastiği patlamış abi bir de ntc çok eski değişmesi lazım dedi tabi hayhay kaç lira parça ve işçilik dedim…
  Sana 50 lira işçilik ntc ve diyafram için de 120 lira yeter dedi (eskiden tamir işleri yaptığımdan fiyatları da az çok tahmin edebildiğimden dolayı delirecek gibi oldum) aldım elime sopayı ulan döverim seni defol git burdan 15 liralık ntc 2 liralık diyafram lastiğine 120 lira mı istiyorsun diye kovdum evden.
  kendim perşembe pazarından alıp değiştirdim 10 numara oldu. Şimdilerde devir daimden su kaçırma olayı var ve onun için elimde söküp takacak alet edevat da olmadığından ötürü bir tamirci bulmam lazım beni düdüklemeye çalışmayacak yardım edecek kimse varmıdır Beykoz çayır bölgesinde

  • Geçmiş olsun. Öncelikle servis- müşteri ilişkisine bir açıklama yapmam gerekir. özel servisler genelde yetkili servis muamelesi yapar müşterilere. Yani elindeki sizinde dediğiniz gibi 2 liralık diyaframı 15 liralık ntc yi yetkili servis fiyatıymış gibi satmaya çalışır müşteriye. Ve elindeki parçalar da sizinde yaptığınız gibi perşembe pazarından, kombi parçacılarından yan sanayilerdir. Oysaki çoğu yetkili servisdeki parçalar orjinaldir. Üreticinin birebir servise gönderdiği parçalardır. Tabi yetkili servis olmak kolay iş değil.Amortismanıydı,vergisiydi,sgk sıydı kılıydı tüyüydü derken fiyatlar bu şekilde ve haklılarda.Ama unutmamak lazımki kombiden verim almak istiyorsanız satın aldığınız yedek parçalardan uzun süre verim almak istiyorsanız yetkili servisten şaşmamak gerekir.
   Arızanızı zaten anlamışsınız nereden kaynaklandığını. Esanjör borularını kontrol edin yukardan damlayan su pompaya birikir sizi aldatabilir pompa bozuk sanabilirsiniz.Veya gerçektende pompada sorun olabilir .Eğer pompanın rekorlarından kaçırıyorsa sıkılması belki sorunu düzeltebilir.Pompanın göbek kısmından su geliyorsa yapacak birşeyiniz yok pompanın değişmesi gerekir. Ve yönlendireceğim bir servis yok malesef. Geçmiş olsun.

 3. merhaba aldığım evde yeni takılmış alarko trendy tyd24 modeli ve petekleri açtığımda sürekli çıtçıt çıtırdı sesi sanki sıcak bi demire soguk su damlası gibi ses var nedeni ne olabilir önemli bi durum mudur. teşekkurler

  • büyük ihtimalle genleşmeden dolayı oluyor. bazı kombilerde bu sorun var. kullanılan metalle alakalı. kombi sıcağı gördüğü zaman genleşiyor soğumaya geçtiği zamanda ses yapmaya başlıyor. metalin özelliğinden yani önemli bir durum değil bence.

 4. Kombim Demirdöküm Tayros… Kombi ateşlemeye geçince genleşme tankında büyük bir ses geliyor. Ve çalışırken arada “çıt, çıt, çıt” diye ses çıkarıyor.
  “Çıt, çıt, çı” sesinin nedenini ustam “Fan ayarından ya da kireçlenmeden” diye söyledi. Bir kere temizliğini yaptı. Hâlâ arada “çıt, çıt, çı” sesi gelmekte. Ancakkombiye alav geldiğinde genleşme tankından çıkan sesin ne tür bir sıkıntı olabileceğini çok merak ediyorum. Ona göre ya servis çağıracağım ya da ustama heber vereceğim…
  TEŞKEKKÜRLER!..

  • Anlattığınız arıza çok garip bir arıza nadir görülen bir olay. Ama şunlar olabilir: bazı kombilerde kullanılan gövde sacları ince malzemeden yapılıyor ve ısıdan dolayı sesli genleşmeler oluyor. yani ısınma ve soğumaya geçtiğinde metallerden ses gelir. İkincisi genleşme tankında hava kalmamıştır içindeki diyafram yapışmıştır gövdeye ve basınçtan dolayı tankın gövdesine zarar vermeye başlamıştır tankı şişirip patlatabilir.Üçüncüsü de fanda biriken tozlar fanın balans ayarını bozmuş olabilir balanssız döndüğünde titreşim yapar bu ses de olabilir.

 5. merhaba benim altus marka bir kombi yaklaşık 1 yıllık.. Garanti kapsamında fakat servis 2 aydır bir türlü arızayı tesbit edemiyorlar.neredeyse kombinin değişmedik yeri kalmadı arızası evi ısıtmıyor 65 derecede yakıyorum. çalışmaya başlıyorsuyu ısıtmayı 5saniye çalışıyor derece bir anda yukseliyor kombi hemen dinlenmeye geçiyor. lavobada kulladığım sıcak suda her hangi bir sorunum yok lütfen bir bilen varsa cevap versin….

  • Anladığım kadarıyla sorun kombinizde değil tesisatınızda.Öncelikle servisin bu tarz arızalarda bakması gereken yer tesisat filtresidir eğer servis tesisat filtresine bakmadıysa filtreye muhakkak baktırın büyük ihtimal de tıkalı çıkacak. Eğer tesisat filtresi tıkalı ise temizleyin yerine takın ve bir süre daha kombiyi kullanın aynı tıkanıklık birkaç gün sonra tekrar yaparsa bu sefer tesisatınızı yıkatın aşırı derecede tıkalı demektir tesisatınız.
   Eğer tesisat ve tesisat filtresi temiz ve sorunsuz ise kombinin pompasına sensörüne bakılması lazım ve ana ve plaka esanjörlerde pislik varmı yokmu bakılması lazım. Servis direk parça değişme yöntemi kullanmış,büyük ihtimal sorununuz tesisatta çıkacak.Geçmiş olsun.

 6. Merhaba yeni almis oldugum buderus u072 hermatik kombim sürekli şekilde hafif ugultulu şekilde çalisiyor. Sizce bu normalmidir. Teşekkürler

  • Sürekli uğultulu bir ses geliyor ıse baca fanı tozdan kurum bağlamış olabilir balansı bozup sesli ve titreşimli çalışabilir. Diğer bir olasılık pompanın içindeki burçlar aşınmış olabilir su geçişlerinde uğultu yapabilir.Kombinize yetkili kişiler tarafında bakılıp dinlenip nokta atış çözüm yapılması gerekir.

 7. merhaba 3 senedir kullandığım baymak lambert kombide bakım öncesi ve sonrasında beklemeden yanmaya geçtiğinde birden patlama sesi gibi ses geliyor bunu neden yapar acaba bir sorun çıkarırmı halen açık ve kullanıyoruz.

  • Patlamalı yanmalar genellikle ateşleme bujilerinden kaynaklanır.Ateşleme bujisi kurum bağlamıştır,brülör ile mesafesi ölçüsünde değildir,çatlama vardır brülör gövdesine veya şaseye atlama yapıyor olabilir. Birde ateşleme bujisinin bağlı bulunduğugu gaz üfleme deliklerinde tıkanmalar olabilir gazı geç yayıyor olabilir. Ekstra olarakta bacayı ve fanı kontrol edin baca tıkanık olmaması lazım fanın kanatlarında kurum bağlamamış olması gerekir.

   • Patlamalı yanma gibi bir sorununuz var galiba. Eğer kombide değişti yine yapıyorsa bacanın etrafını koruma yaptırın muhtemelen ters rüzgar dan dolayı atık gaz temiz hava birbirine karışıyor.

 8. Merhaba,airfel hermatik kombinin gaz alev alarak ısıtma başladığında yanma devam ediyorken alev sönene kadar,sanki şişirilmiş bir balonun serbest bırakıldığında tamamen sönene kadar çıkarttığı sese benzer bir ses geliyor. Isıtmakta,kullanım suyu ve peteklerde sorun yok. Arızamız diyafram ile alakalı diyecem,ne dersiniz. Engin bilgilerinizi paylaşmanız dileğimdir.Saygılarımla.

  • Bu tür sesli çalışma arızalarında sizinde takdirininz olurki cihazı birebir dinleyip nokta atış arıza tespiti yapmak en doğrusudur. Şuan cihazını göremediğim için ilk şüphelendiğim yer üç yollu vana oldu. Üç yollu vana arıza yapmaya başladığında bu tarz ses çıkarabilir. Diğer bir ihtimal gaz valfi olabilir. Gaz valfi bobinleri ömrünü bitirmeye başladığında veya içindeki diyafram yıprandığında da bu tarz bir ses yapabilir.Sizin üphelendiğiniz diyafram dediğiniz parça nedir anlamadım. genleşme tankındanmı bahsediyorsunuz? birde airfel in hangi modeli onu ve sesi iyi dinleyip kombinin tam olarak hangi bölgesinden geldiğini yazabilirseniz yinede ayrıntılı tartışabiliriz. Geçmiş olsun.

   • Merhabalar,biraz çalıştım 🙂 ,kombinin burulörünün ön tarafını kapatan saç kapağı(üstten tırnaklar,alttan da ikitana mandal ile sabitleniyor,burulörün diğer sac kapakları ile temas eden yerlerinde süngerimsi izolasyon malzemesi var ve ön kısmında alevlenmeyi izleyebildiğiniz gözlem camı bulunuyor) çıkarttığınızda ses işitilmiyor,kapağı geri kapatsanız başlıyor,garip olan: bu ses kullanma suyu açıldığında gelmiyor,kalorifer için peteklere gidecek olan suyun ısınacağı yanmalarda ise bu kapak kapalı iken geliyor,fan pervanelerinin bacaya içindekide,baca dışındakide sağlam ve balans yok,el ile döndürüldüğünde anormal bir durum yok gibi,bacanın eğimi iyi gibi,abartısız miktarda eğim var,bütün bunlara bakarak ne menem bir arızadır bu yaaaaa

    • O zaman aklima pompa geliyor . pompa vibrasyon yapmaya baslamis bu titresim de kombinin sac govdelerine titresim yaptiriyor.

 9. Merhaba Demirdökum Aden kombimiz var kombiden kaset sarıyomuş gibi kısık bir ses çıkmaya başkadı. Herhangi bir uyarı ışıgı yanmıyor. Kombi normal çalışıyor. Havalar soğuk malum. Yuksek sıcaklıkta aralıksız çalıştırdık. Acaba neden boyle bır ses çıkmıştır. Servis cağırmak gerekır mı? Teşekkürler..

  • Fan pompa 3 yollu vana veya karttan gelebilir gorup ona gore mudahalede ve yorumda bulunmak daha mantikli . icinizde korku varsa srvis cagirip kontrol ettirmekte fayda var.

 10. kombimiz kis modunda yuksek isida güzel çalışıyordu sicak su da alabiliyoruz. ancak son günlerde siren sesi gibi araliksiz bir alarm veriyor bari 2.3 bunu muslukla ayarlamaya calisiyorum hic etkilemiyor sicak suyu kullaniyorum musluğu acik birakiyorum yok olmuyor ses devam kombi balkonda oldugu icin cok ses yapıyor kombiyi yaz moduna aliyorum ses gelmiyor amA kis modunda kulanmam gerek havalar soguk. sorun ne olabilir

 11. Merhaba, protherm marka kombi kullanıyorum 2 gündür bacadan düdüklü tencere sesi geliyor. Kombi çalıştığında ses başlıyor, rolantiye aldığında duruyor. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir, çözüm için ne yapmalıyım ? İlginiz için teşekkür ederim.

  • Bacanin icindeki ic baca yerinden oynamis hafif aralanma olmus olabilir veya fan da bir sorun olabilir.

 12. VİESSMAN MARKA KOMBİ KULLANIYORUM KOMBİDEN MOTOR SESİ GİBİ Bİ SES GELİYOR KOMBİYİ KAPATIPACTIGIMDA SES GİDİYOR AMA ARADAN 5 DAKİKA GEÇTİKTEN SONRA TEKRAR SES ÇIKARIYOR KOMBİ 2 SENELİK BAKIMINI HİÇ YAPTIRMADIM SEBEBİ NE OLABİLİR TEŞEKKÜRLER

 13. Bosch yogusmali kombi taktirdik.daha ilk gün kombi balkonda olmasına rağmen uğultulu buzdolabı motoru gibi ses içerden duyuluyor.markadan mi yoksa bir sikıntıdan dolayimi acaba.

  • Ne kadar sifir kombide olsa servsi cagirip gostermenizde fayda var . bu tur seyler bizimde basimiza geldi. Garantisini tutarken bir sorun yok kisa bir sure sonra sikayet uzerine baktik fan rulmanlari dagilmisti . nakliye hatasindan zarar gormus.

 14. merabalar kombi bakımı yapan teknisyenler genleşme tankına pompayla hava basıyolar fakat siz azot gazı ve sıvı var diyorsunuz peki hava basmak doğru bi uygulama mı

  • Genelde butun servisler hava basar zaten sorun olmaz . tank ikiye ayrilir bir bolumunde su vardir diger bolumunde hava . hava su isindigi zaman olusan genlesmeye yastik gorevi yapar ve sizin su gostergesinin dengede kalmasini saglar.

 15. hocam banada cevap verirsen sevinirim bende demirdöküm vinto var bu kombi takıldıkdan sonra 1 ayiçinde arıza verdi birdaha demirdöküm servisleri dahil özel ser vislerde dahil yani yaklasık 9 sene oldu yallaşık 5 sene kendi servisi bunun yanındada özel servislerde dahil kimse işin içinden çıkamadı kombi ateşlameden 23 saniye sonra patlamalı ve gürültülü bir şekilde yanmaya başlıyo 10 saniye yanıp sönüyor plaka eşsnjör üç yollu vana gazvalfi stepmotor doldurmamusluğu deyişti kombi daönce f11 f13 f1 f4 ve enson f5 arıza kotları yndı gelen servis elemen ları bu kombiye sağlam diyo başka bişeydemiyo

  • Patlamali yanma sebebi atesleme bujisi catlak olabilir brulorun memeleri ozellikle atesleme bujisinin altindaki meme tikali olabilir . fan gorevini iyi yapmiyor olabilir. Atrslemeden sonra 10 saniye sonra sonme olayi ise iyanizasyon bujisi alevi hissetmiyor olabilr veya pompa gorevini iyi yapmiyor olabilr veya uc yollu vana takili kalmis olabilir.gecmis olsun

 16. vaillant marka kombi var ısınmada ve suda problem yok ama petekler ısınırken kombiden traktör sesi gibi ses çıkıyor müthiş rahatsız ediyor yardımcı olurmusunuz

  • Devirdaim pompasi omrunu tamamlamak uzere zaten bir sure sonra pompanin alt tarafindan su kacirmayada baslar mecburen degistirmek zorunda kalirsiniz. Gittigi yere kadar kullanin sonra degistirin.

 17. merhabalar öncelikle çok bilgilisiniz bizim sizin gibi konusunda uzma kişilere ihtiyacımız var.eğer sizin için mahsuru yoksa nerde yaşadığınızı söylermisiniz ben ankarada yaşıyarum.sizin gibi işinde uzman kişilere ihtiyacımız var .soruna gelirsek daha 45 günlük olan demirdöküm atron kombim dün gece nasıl söylesem yüksek ıslık gibi sürtünme gibiyada yüksek devirde çamaşır sıkarsınız ya öyle diger odalardan duyulacak şekilde ses çıkardı bu sabaha kadar sürdü daha sonra kesildi. şuan yok servis çağırdım ama onlar ertesi gün geldikleri için bir sorun daha doğrusu anlamadı kapagı açtı bekledik ses yok dedi ücretli bakım deyip parasını aldı gitti daha 45 günlük üründen.tekrar ederse ne yapacağımı bilmiyorum servis elemanlarına güvenemiyorum çok yetersizler sizce ne olabilr ne yapmamız gerekiyor.cevabımızı bekliyorum çok teşekkür ediyorum.bunu ilk defa yaptı belirtmek istedim saygılarımla

  • Merhaba gecmis olsun. Anlattiginiz ses anladigim kadariyla pompaya veya uc yollu vanaya veya tesisat borusundaki filtrelere sebeke suyundan kum veya ufak cakillar gelmis ve surtunme yaptirmis. Tabi pompa basinci zamanla attirir bu pisligi sistemde dolasir. Ama su ihtimal de olabilir baca faninda balans bozuklugu varsa ki yeni kombide olmasi yuzde 1 bundan da kaynaklanabilir. Tabiki de en kesin cevabi kombiyi yerinde ve o ses yaptigi anda dinlemek ve kesin yorumu yapmaktir. Tahminlerim bundan ibaret. Arti hos iltifatlariniz icin de ayrica tesekkur ederim. Maksadim her onune gelen siradan tamircinin milleti dolandirmasini engellemek . yerime gelince suan askerdeyim ve bundan dolayi cevaplar gec geliyor kusura bakmayin. (Hatay )

   • çok teşekkür ederim sizi sanal olarak tanımak dahi iyiydi gerçekten siz çok çok iyisiniz kombiler hakkın da bilgileriniz bizizmle paylaşmanız yön vermeniz daha ne diyeyim ender bulunan insanlardansınız .bu devirde en önemli şey bilgi ve artık kimse bunu paylaşmıyor tekrardan söylüyorum çok teşekkür ederim. son olarak şu an ses yok fakat eğer kum yada pislik varsa nasıl temizlenir evde tadilat vardı su tesisatı kobbide dahil yenilendi bir ay oldu.yeni takılan pilastık tesisat boruları yapılırken kaçmış olabilirmi teşekkür edrim şimdiden ve tabi hayırlı teskereler inşallah.

    • En sonki cevabimdan bu zamana kadar ses yapmadi ise buyuk ihtimal filtreye veya esanjore kum veya ufak toz seklinde taslar girmistir sebekeden pompa badincida atmistir sistemde dolasiyodur suan. Temizligi icin tesisat donus filtresinin temizlenmesi kontrol edilmesi gerekir.ama suan ses yapmiyorsa bence hic gerek yok tekrar yaptigi zaman filtreye baksinlar.sonra duzelmesse esanjore baksinlar.buyuk ihtimal zaten tadilat zamani borunun icinde pislik vardi bizim tesisatcilarimiz da sagolsunlar temizlemeden montaj yapiyorlar genelde hepsi icin konusmuyorum . gecmis olsun tekrar ve hos laflariniz icinde tekrar tesekkur ederim dedigim gibi maksadim eline tornavida pense alip ben servisim diyen adamlarin milleti dolandirmasina karsi koymak. Yardimci olabiliyorsam ne mutlu bana.

 18. Merhaba öncelikle duyarliliginiz için teşekkür ederim. Benim sorunum kombimden birkaç gündür korkunç gürültülü bir ses geliyor ve havalar çok soğuk olduğu için kapadim korkudan. Acaba havaların durumu malum açsak patlar mi ya da kotu birşey olur mu? Daha önce cagirdigim servislerden şikayetçi kaldım ondan aramadim yardımcı olur musunuz açsak kotu birşey olur mu

  • Anlattiginiz ses pompadan uc yollu vanadan veya fandan dolayi gelebilir. Pompa omrunu tamamlamissa devirdaim yapamaz ve ses cikarir zaten bir sure sonrada basic artar ve emniyeti acar alttan su bosalir keza uc yollu vana da da ayni sorun olur yon degistiremez petek yaniyorken sicak su tarafinda takili kalir ve basinc sıkısmasi olur ayni sekilde pompayi zorlar ses yapar ve su bosaltir. Fanda ise rulmanlar da asinma veya balans bozuklugu vardir govdeye surterek calisir buda sese ve diger parcalarada zarar verebilir. En kisa surede servis cagirmanizda fayda var.gecmis olsun

 19. Selamlar…
  Benim kombi demirdokum aden…
  Kombiden gurultu gelince actin kapagini ve baca pompasinin pervaneyi tutan tepesinde demir bi conta gibi bi parca var. mili tutan. O demir conta tepede gevsemis yada yalama olmus donuyor ve calisincada baya ses cikariyor. Onu sabitleyince sorun yok. Pervane donusude guzel.
  Komple pompami degismeli yoksa o oynayan demir conta bulunurmu. Yada cikarip atsam(gerekirse kirarak) pervane nasil calisir…
  Tesekkurler

 20. Öncelikle merhaba benim susler marka kombim var derceyi ayarliyorum icerden yanmaya basliyor delikden gözükuyor. 40 ayarladim ondeki ısı 50lere cikip sonra 36larda fixleniyor. Sonra kendi kendine tekrar yanıyor yine 50 lere cikip 36da fixleniyor acaba kombide sorunmu var yoksa özelliğimi böyle cvp veriseniz çok teskur ederim kiraciyim bosuna fazldan doğalgaz odemek istemiyorum

  • Dereceyi 40 a ayarladiysaniz 7ile 10 derece ustune kadar yanar ve durur bazi modellerde 3dakika bekleme suresi bazilarinda ayarlanan derecenin 7 ile 10 derece altina duatugunde devreye girme olayi vardir . eger 3 dakika bekleme suresi ayarli ise dereceyi 40 a aldiniz 47-50 ye kadar yanar sonra durur 3 dakika bekler tabi bu surecte sicaklik duser sonra tekrar yanar. Bence sorun yok cihazda

 21. Protherm kombi kullaniyorum.daha yeni baglandi.Kombi sicak su calisirken asiri gurultu cikariyor ve gaz kokusu geliyor.servisi aradim igdas arayin dedi. Igdas kombi servisini cagirin kacak sicak su calisirken oluyo dedi.sicak su geliyo 1 dk icinde soguyor.yardimci olurmusunuz

  • Kombi sicak suda maximumda yandigi icin atik gazi rahat atamamistir ses yapmis olabilir. Kacak konusunda da ayni sorun sicak suda maksimumda yanar atik gaz daha fazla olur ters ruzgardan evin icine atik gaz gelmis olabilir. Gaz borularinda kacak vardir diyecem ama sadece sicak suda yapmaz peteklerdede yapar . gecmis olsun

 22. Merhaba ilk olarak verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim buderus kombim var kombimde reglatör+güçkaynağı takılı bakımları yapılmış bujileri değiştirildi özellikle sıcak suyu açtığımda inanılmaz derecede bazen patlamayla yanıyor ama bu patlama çok aşırı derecede şiddetli kombi ve dolap sallanıyor normal peteklerdeki yanmada yapmıyor sadece sıcak suyu açtığımda acaba sorun nerededir bu arada bacada problem yok Teşekkürler

  • Fanin kanatlarını temizlettirin yada bacada goremediginiz bir sorun vardır. Sıcak suda maksimum da yandığı için atik gaz çok olur. Temiz hava karışımı ile dengeli olmaz sa patlamalı yanar.

 23. Merhaba, Baymak Novadens Yoğuşmalı Kombi kullanıyoruz. Son zamanlarda kombinin altındaki ”cihaza su aldırılan vananın – fazla gelen suyu tahliye eden vananında” monte edilmiş olduğu , kavşak görevi yapan (pirinç malzemeden yapılmış) bölümünden sıcak suyu kullandığımızda tiz bir ses geliyor. Bu ses neden kaynaklanıyor olabilir ? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Şebeke suyundan kum veya ufak taşlar girip ses yaptırıyor olabilir yada uç yollu vanasının içindeki mekanizmadan geliyor olabilir . bi süre sonra ses giderse kum tas gibi pislik demektir ses devam ederse uç yollu vanadan şüphelenmek gerekir ama müdahale için erken aşırı derece de yapmıyorsa bekleyin parçanın ömrü iyice bittiğinde degiseceginiz için sorun olmaz.

 24. Merhaba,

  Evimde baymak eco s model 1.5ay önce kullanılmaya başlanmış kombi var. Bugün kaloriferi açtığımda çıt çıt diye ses geldi. Sesi video olarak çektim link: http://youtu.be/a0AlNBRPx64

  Sadece sıcak su çalışınca bu ses gelmiyor. Neden kaynaklanıyor olabilir? Ne yapmamız lazım? Şimdiden çok teşekkürler!

  • Sese bakılacak olursa iki parçadan suphelendim birincisi pompa burçları surtmeye başlamış ikincisi fan kanatlarına birşey çarpıyor. Açılıp detaylı bakılması gerekir.vidyo ya çekme isi mantıklı teşekkürler.

 25. Merhaba bizim kombine e.c.a iki üç gündür sıcak su kullanırken ıslık sesi gibi ses çıkarıyor bu ses sıcak suyu kapatan a kadar dewam ediyor ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  • Uç yollu vanadan geliyor tamir takımları değişmesi gerekir .yada komple uç yollu vana. Servis müdahalesi şart.gecmis olsun

 26. merhaba,baymak baxı 24i kombimiz, ilk çalışmaya başlarken çok feci patlamayla yanmaya başlıyor. fakat daha sonraki yanışlarında patlama yapmadan yanmaya devam ediyor. ilk yanıştaki patlamanın nedeni nedir? ortamdaki havanın (oksijenin) azlığı olabilirmi? ya da kombinin arızası nedir? teşekkürler.

  • Bujilerde veya fanda kurum bağlamış olabilir. Birde brülör un delikleri tikanmis olabilir. Buji ayarının iyi yapılması gerekir. Gaz ayarlarının da kontrol edilmesi gerekir.sorun bunlardan biri veya birkaçı. Geçmiş olsun

 27. selam arkadaslar benim sorunum kombi atesleme gec oluyor gaz birikiyor ve patlama oluyor ses yapiyor nedeni ne olabilir,

  • Buji kurum yapmis tir veya brülör buji mesafesi bozulmuştur.bacayida kontrol ettirin iç veya dış bacada yerinden çıkmış olabilir.

 28. selamlar daha öncede sormuştum ama sanırım gözden kaçtı. benim kombi eca sıcak su almak için çalıştırdığımda içinden sanki çekiçle vuruluyormuş gibi sesler geliyor 15 20 saniye sonra kesiliyor . devamında sıcak su 2 3 dakika sonra soğuyor. suyu tekrar kapatıp açmak zorunda kalıyorum . şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Petek tarafında da yapıyormu acaba birde onda denermisiniz. Ecanin hangi modeli? Anladığım kadarıyla sıkışma ve kaynama oluyor . bir tıkanıklık olabilir sistemde veya sensorlerde problem olabilir. sorunu tam tespit edebilirseniz ona gore yorumlayalim. Yanlisda yonlendirmeyeyim. Petek tarafindada deneyin bi yazın .

   • selam bu üçüncü kez cevap yazıyorum ama her defasında onay bekliyor deyip yok oluyor her neyse ben yinede yazayım:) petekte de denedim normal . ancak sıcak su ile peteği aynı anda denediğimde yine o sesi yaptı .ECA kombi nin modelini göremedim ama ortada ateşleme ünitesi ,sağda hararet göstergesi, solda ayar düğmeleri var.

    • Merhaba geçmiş olsun.yorumlara ve sorulara anında cevap vermeye çalışıyorum fakat bulunduğum bölgeden kaynaklanıyor diye sanıyorum bazı yorumlar ekranima düşmüyor bağlantıdan olsa gerek. Bir ay sonra bu sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum .onun için kusura bakmayın.sorularınızı goremedigim için sikayetinizi tam anlayamadım cihazinizdaki problemi tekrar yazabilirmisiniz.

     • selam. sorum :benim kombi eca sıcak su almak için çalıştırdığımda içinden sanki çekiçle vuruluyormuş gibi sesler geliyor 15 20 saniye sonra kesiliyor . devamında sıcak su 2 3 dakika sonra soğuyor. suyu tekrar kapatıp açmak zorunda kalıyorum . şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

      sizin cevabınız:Petek tarafında da yapıyormu acaba birde onda denermisiniz. Ecanin hangi modeli? Anladığım kadarıyla sıkışma ve kaynama oluyor . bir tıkanıklık olabilir sistemde veya sensorlerde problem olabilir. sorunu tam tespit edebilirseniz ona gore yorumlayalim. Yanlisda yonlendirmeyeyim. Petek tarafindada deneyin bi yazın .

      benim cevabım:petekte de denedim normal . ancak sıcak su ile peteği aynı anda denediğimde yine o sesi yaptı .ECA kombi nin modelini göremedim ama ortada ateşleme ünitesi ,sağda hararet göstergesi, solda ayar düğmeleri var.

     • Merhaba kamil bey . arizanizin sebebi yüksek ihtimalle kaynama sesi. Uç yollu vanaya anladığım kadarıyla sıkışma oluyor ve bu sese sebeb oluyor.bu tarz ses arızaları cihazın başında bulunarak onu dinleyerek kesin cevap verilir.benim yanitim tabikide tahmin üzerine. Ama yüksek ihtimalle uç yollu vanaya sıkışma oluyor.

 29. Selam,
  Benim demirdöküm marka kombi var,sıcak suyu açtığım zaman ya hiç yanmıyor(ateşleme yapmıyor),belli bir müddet sonra ısı derecesini en sona getirdiğimde yanıyor,dereceyi normale aldığım da tekrar sönüyor, yanarken de ara ara patlamalı yanmaya başlıyor,bu olay 4-5 aydır devam ediyor ve gelen tamirciler hiç bir çözüm üretemiyor,sizce neden olabilir?Şimdiden teşekkürler.

  • şimdi sıcak suyu açtığınızda normal derecedeyken yanmaması sensörlerden veya ana karttan kaynaklanır. ama patlamalı yanma olayı ayrıdır. baca bağlantısında sorun vardır veya bujiler pistir veya brülör tıkalıdır .

 30. Bizim kombi bacasinda kus yuva yapmis yuva yaptigindan beri petekler daha zor isiniyor alakasi varmidir

  • bacaya kuşun yuva yapmasının ısınmayla alakası yoktur. kuşun yaptıgı yuva bacyı tıkar sa temiz hava girişi ve pis hava çıkışı sağlanamaz ve kombi arıza ya geçer sadece temizlemenizde fayda vardır.

 31. Merhaba,
  Böyle değerli bilgiler dolu bir web sayfası hazırladığınız için teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum. Kiracı oldugum dairede Buderus U122 logamax model bir kombi kullanıyorum. Geçen baharda arızaya geçen kombi için çağırdığım yetkili servis 3 yollu vana arızası oldugunu söyleyerek bu parçayı değiştirdi ve genleşme tankına hava bastılar, ayrıca bir sıcaklık sensörünü de arızalı ama değiştirmek yerine daha idare eder diyerek devre dışı bırakarak gittiler.
  Bundan sonra duvardan kontrol panelinde sıcaklık ayar düğmesini eskiden yaptığım gibi 16 derecenin altına getirince otomatik herşeyi (sıcak su ve ısıtma) iptal özelliğini kaybetmiş oldum.

  Yaz boyunca bu şekilde sadece sıcak sı için kullandığım kombiyi şimdi soğuk havalarda evi ısıtmak için de kullanmaya başlayınca kombinin devamlı bir şekilde tirtir titrediğini görmeye başadık. Yanına gidip sessizlikte dinleyince hafif bir uğultu ve kombinin dış yüzeyinde de bir titreme var.

  Servisi aradığımda ya devir daim pompası yada fan motorudur. Rulmanşarı iyice bozulup surunca geliriz dediler. Bu doğru bir yaklaşım gibi gelmedi bana. Yani daha büyük dertler açmadan ve havalar iyice soğumadan baktırmak istiyorum ama yetkili servisin tavrı bu oldu. Şimdi söyledikleri teşhis doğru mudur? Beklememi mi yoksa başka bir servis çağırmamı mı tavsiye edersiniz?

  Son sorumda salonda bulunan uUnca bir petekten yıllardır tık tık diye bir genleşme sesi geliyor. Ancak sadece bu petekten geliyor. Ev 2 katlı ve diğer hiçbir petekte bu ses olmuyor. Bu sesi nasıl önleyebilirim?

  Cevabını için teşekür ederim.

  Saygılarımla,

  • titreşim büyük ihtimal pompadan geliyor yaz boyunca pompa çalışmadığı için sıkışma oluyor ve kışın bu şekilde sorun yapıyor. başka olasılık fanda yapabilir ama ben pompa sıkışıklığı diye tahmin ediyorum . sensör meselesine gelince servisin yaptığı yanlış parçadan şüphelenmişse bozuksa değişmesi gerekir hemen o şekilde bırakılmaz. petekten gelen ses ise bazı peteklerde fabrika çıkışlı hatalardan kaynaklanıyor bazılarında ise kullanımdan dolayı metal yorgunluğudan kaynaklanıyor. diğer peteklerde olmamasının sebebi sanırım kombiye en yakın petek o diye düşünüyorum.

   • Sayın Admin,

    Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Pompa sıkışıklığı veya fan teşhisleriniz için bu parçaların değişmesi mi gerekir, yoksa bir tamir veya bakım söz konusu olur mu? Değişmesi gerekirse hangi fiyat aralığında bir ödeme yapmak mantıklı olur sizce?

    Tıklayan peteğimiz yeni, 1 yaşında ve baymak marka. Eski petek te tıklıyordu. Bu kombiye en yakın 3 petek. Mutfak ve salonun diğer peteğinden sonra geliyor. Hava almak bir işe yaramıyor ama sistem suyunu tamamıyle değiştirmek bu sorunu çözer mi dersiniz?

    Saygılarımla,

    • pompa sıkışıklığında pompanın değişmesine veya tamir görmesine gerek yoktur.sadece önündeki vidalı kapağı alınıp içindeki motora yol verilecek.eğer hepten ömrü bitmiş hiç dönmüyorsa değişmesi gerekir.fanda ise arıza varsa tamiri mümkündür.fiyatı konusunda servisine göre değişir ama tahmini olarak tamirli fiyatı 100 ile 150 sıfır fiyatı 250 civarı diye tahmin ediyorum.peteklerde ki sorun dediğim gibi malzeme yapısından kaynaklanıyor.su değiştirmekle çözülmez bu sorun en çok doğalgaz sobalarında var peteklerdede bazen karşılaşılıyor.yani çok rahatsız ediyorsa değişmenizde fayda var çünkü çözümü yok genleşme sesi ve bunu engelleyemezsiniz.ancak petek değişimi ile olur kaliteli malzemesi ile yapılmış petek olabilir.umarım yardımcı olabilmişimdir.

 32. Merhaba,
  Kiracıyım ve ‘ Demirdöküm Neva’ Kombi kullanıyorum.Yaz döneminden sonra dün ilk defa
  kış modunu çalıştırınca üç yollu van motorundan ‘dan -‘tak’ , ‘tak’ ,’tak’….. ses gelmeye başladı.
  sıcak suyu açınca ses kesiliyor,aynı şekilde kış modundan çıkınca da ses kesiliyor.
  Daha önceki servis ziyaretlerinin fişlerine ( ana kart değişimi,gaz valfi değişimi,vs) bakınca ,dünya kadar para ödediğimi gördüm.Şimdi de üç yollu vananın 250-300
  TL civarında olduğunu internette görüyorum ve inanın sırtımdan soğuk terler boşalıyor.Size sorum şu olacak; Arıza üç yollu vanada değilde, sadece motorunda olabilirmi? Eğer motor arızalı ise kolayca değiştirebileceğimi düşünüyorum ve maliyeti çok daha az olacak.

  Selam ve sevgiler..

  • zaten sorun üç yollu vana motorunda olur genelde. yaz konumunda kullandığınız için yaz boyunca motorlar tutukluk yapar ve kış moduna aldığınızda mili iler doğru ittiremez .bu nedenle o tarz sesleri yapar. üç yollu vana motorunu sökmeden bir tornavidanın arka tarafı ile hafif sert karışımı kuvvetle tıklatın motora ve sık sık kış modundayken sıcak suyu açıp kapatın motora elektrik gittiğini ve devreye girmeye başladığını duyduğunuz zaman tıklatın baya bi yağın düzelebilir.düzelmez ise servis çağırın motora baksınlar.geçmiş olsun.

   • Teşekkürler,

    Motoru açmak zaten son derece basit,’klips sistemi’.
    Sanırım bu durumlar için kolayca açılıp ufak sorunlar giderilsin diye düşünülmüş.İçerideki plastik dişlilerin arasına sıvı silikon
    püskürmeyi düşünüyorum.
    Selam ve sevgiler

    • Sıvı silikon derken bildiğimiz yapıştırıcı silikonlardan surmezsiniz umarım dişlileri yapitirirsiniz dönmesi engellenir. Sadece biraz yağlama yaparsanız olabilir.

     • 🙂 Tabiki yapıştırıcı değil, plastik dişli ve sürgüleri yağlayan sıvı silikon sipreyler mevcut,elektronik cihazların plastik aksamları için ideal.

      ilginize çok teşekkür ederim.
      Selam ve sevgiler

 33. S.a hocam ben demirdokum nitron hk f 224 kombi kullaniyorum kombiden 2 gundur ugultu geliyo sanki sivri sinek sesi gibi ama cok daha fazla butun odalardan duyuluyor kapatinca dirrrt dirtt dirrrt diyo kombiyi acincada dirtliyo 10 saniye sonrada ugultu basliyo sizce neden olabilir ilginize tesekkur ederim…

  • Valla ses arızaları duyulmadan kombinin başında olmadan pekde yorum yapmak huyum değildir. Duymak cihazin beynini okumak gerekir o anda ama tahminen uç yollu vanadan fandan filtrelerden veya kombinin kasasından yapabilir .tabiki kesin tespit için dediğim gibi cihaz başında dinlemek gerekir. Geçmiş olsun.

 34. Selamun aleyküm benim baymak luna 3 kombim var banyoda bulunan tahliye vanasından yaklaşık yarım saat süre ile pis suyu tahliye ettim daha sonra 40 derecede kombiyi çalıştırdım kombi ateşleme yapıyor suyu belli bir dereceye getiriyor duruyor peteklerim de ısınıyor.sıcak su da alıyorum.fakat yanma işlemi durduktan sonra hafif titreşimli bir çalışma sesi kombiyi çalıştırmaya başladığım andan itibaren hiç durmadan devam ediyor.sorunum ne olabilir Şimdiden Allah razı olsun.selametle

  • Titreşim sesi pompadan uç yollu vanadan yapabilir. Suyu boşalttıktan sonra başladıysa sorun pislik takılmış olabilir pompaya veya uç yollu vanaya. Ama fandan veya kombinin kasasından da titreşimler meydana gelebilir.kasayı soktuyseniz eğer takarken tam oturmamış olabilir.geçmiş olsun.

 35. Merhaba,
  Kombi çalışırken sorun yok ama durma moduna geçince tak tak tak diye bitmeyen bir ses oluyor.Arızası neden olabilir.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • genleşme sesi olabilir.metaller ısınıp soğumaya geçince bazen bu sesleri çıkarabilirler. tabiki de tahmini konuşuyorum ses arızalarında duyulmadan kesin yorum yapıllmaz.

 36. merhaba soracağım sorular için affınıza sığınıyorum ilk defa kombi kullanıyorum.
  buakşam ilk defa kombiyi kış konumuna getirip evi ısıtmakistedik kombi eca proteus plus marka az önce peteklerin vanalarını kapattım ve kombi ısıtmayı kesti ama kombiden hafif bir şekilde ses geliyor bu normalmi daha önce yaz konumundayken
  ve sıcak su kullanırken ses gelmiyordu.Bu ses normalmidir acaba?
  şimdiden teşekkür ederim

  • Kombiyi kış konumuna getirip petek vanalarını kapatirsaniz bu ses olur.dolaşımı engelliyorsunuz ve pompa boşa basıyor.sistemde gidecek yer kalmıyor isi artıyor isi arttıkça basınçta artıyor.bir süre sonra emniyet ventili açar ve kombi alttan su boşaltır. Evinizdeki peteklerin metre olarak toplamının en az üçte biri açık olması gerekir.mesela toplam 9 metre petek var evde 3 metresi açık olması gerekir.

 37. Merhaba , bosch clasic kombim var. kaloriferi çalıştırınca basınç yükseliyor tahliye ventilinden su akıtarak basınç sıfıra düşüyor. Formu incelediğimde sorun genleşme tankından olabilir diye baktım.Genleşme tankında hava yoktu. Pompa ile basmak istedim ancak pompayı çıkardığımda hava tekrar boşalıyor ve basınç sıfıra düşüyor.Gördüğüm kadarı ile sibop hava tutmuyor. Sibopun değişme durumu yada sibopun tamiri mümkün mü ? Sibopu yerinden sökmeden başka bir sibop sibopun üzerine takılabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • genleşme tankına havayı nası basıyorsunuz bu çok önemli. ve sibobun tamiri olmaz değişir ama onun özel tamir takımı var ancak onunla açabilirsiniz.bence siz servis çağırın bakım yaptırın kışa rahat girin.geçmiş olsun.

  • DEDİĞİNİZ GİBİ BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR.VE BENİM HER ZAMAN Kİ LAFIM HAKSIZ KAZANCA HAYIR.İYİ GÜNLER.

 38. Selam formu inceledim benim sorunuma benzeyen veya aynı sorunlar var hermatik proterm marka kombi ilk yanma patlamalı yanıyor ve dün servis çağırdım servis enerji kesintilerinden dolayı ana kartın zarar gördüğünü ve değişmesi gerektiğini değişmesse televizyolarda gördüğümüz büyük patlamalara sebep olabileceğini söyledi maliyetinin 350 tl olduğunu söyledi bana inandırıcı gelmedi bujiden olduğunu düşünüyordum ve yukarıda açıklamalaınızdan haklı olduğumu gördüm yaptırmadım.servisçi üçkağıtçı mı işini mi bilmiyo anlamadım yorunlarınızı bekliyorum teşekkür ederim

  • PATLAMALI YANMALAR ATEŞLEME BUJİLERİNDE KURUM VE BUJİ MESAFESİNİN BOZUK OLMASINDAN KAYNAKLANABİLİR.GAZ VALFİ GAZ AYARLARI BOZUKTUR ONDAN YAPABİLİR.BACA FANI YETERİNCE SÜPÜRME İŞLEMİ YAPAMAZ YANİ FAN DEVRİ DÜŞÜKTÜR ONDAN YAPABİLİR.VE SON OLARAK DIŞ BACA VEYA İÇ BACA YERİNDEN ÇIKMIŞ OLABİLİR ATIK GAZ TEMİZ HAVA BİRBİRİNE KARIŞIYOR OLABİLİR.ANA KARTTA PATLAMALI YANMA İLE SORUN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.SİZ BACAYI KONTROL EDİN .FAN KANATLARINI VE DEVRİNİ KONTROL EDİN.BUJİLERİ TEMİZLETİN MESAFESİNİ AYARLATTRIN GAZ AYARLARINI ÖLÇÜ ALETİ TAKTIRARAK AYARLARINI KONTROL ETTİRİN(MİN AYAR : ORTALAMA 1.5 MBAR MAX GAZ AYAR ORTALAMA:10.2 MBAR CIVARI OLMALIDIR).BU İŞLEMLERİ YAPTIRIN BOŞU BOŞUNA KART YENİLETMEYİN DERİM.GEÇMİŞ OLSUN.

 39. Merhaba ; Demirdöküm atron kombime oda termostadı taktırdıktan sonra, yüksek ısıda 50-55 de yanarken gürültülü ve uğultulu çalışmaya başladı . Bilgi verirseniz memnun olurum.
  İyi çalışmalar..

  • ESANJÖR KANATÇIKLARI TIKALI OLABİLİR KONTROL EDİLMESİ GEREKİR.FAN KANATLARIDA AYNI ŞEKİLDE KONTROLU GEREKİR.BİRDE KOMBİ KASASININ VİDA BAĞLANTILARINI KONTROL EDİN GEVŞEKLİK OLMASIN.

 40. Merhaba öncelikle size tesekkur ederim böyle insanları bilgi verdiğiniz için benim sorunum kombi baca sesi 2013 ten buyana servis sorunu cozemiyor kombi ilk çalışmada yaklaşık 5,6 saniye kadar vapur yada tiren baca sesi çıkartıyor konbinin beyni misvak değişti içinde bağa değişiklik yapıldı ama bir turlu sorun gitmedi İzmirde ikamet etmekteyim yaklaşık 3.4 servisten geldiler ÇÖZÜLMEDİ sorunum kombi buderus şimdiden tesekkur

  • Baca fanindan kaynaklanabilir fan rulmanlarini kontrol ettirin. Birde baca bağlantılarında ki o ring contalar dan da kaynaklanabilir.bunlarada tekrar baktirirsaniz iyi olur.

 41. 3 yıllık Viessmann marka kombimin basıncı birkaç saat içinde 2den 1.5e ve sonrada 1e düşüyor. Petek sıcaklık ayarını en yükseğe ayarlandığımda ise bir iki saat içinde basınç 1buçuktan 3 e yükseliyor. Bir hafta önce Yetkili servis bakım yaptıktan sonra petekleri kullanmaya başladık ve basınç sorunu başladı. Bugün tekrar geldiler, kombi motoru arızalı deyip 400TL istediler. Petekleri temizletip bir süre kontrol edecegm basıncı. Sizce neden olabilir basınç düşüşü ve artışı? (ECA Basınç düşürücü de taktırdım su şebekesine)

  • Basınç düşürücü ile ve motorla alakası yok genleşme tankına hava basmamislar bakımda . uç kagitcilik yapıyorlar.servisinizi değiştirin ve başka servise sadece genleşme tankına hava bastırın gereken basınçta yanı 1 bar . bunu yapmanız kafidir. Geçmiş olsun.

 42. merhaba benim kombim beko bk201 lcd marka kombi ısıtmaya yani ateşleme yaptıktansonra bulör calişmaya başlar başlamaz titreme yapıyor sonra kesiyor bazende kesmiyor ısıtma yaptıktan sonra kombi kendini beklemeye alırkende titremeyi yapıyor ve sonra kesiyor

  • Genleşme sesi .brulor veya yanma odasının metali ısınma soğuma yaparken genleşme sesi çıkarıyor anladığım kadarı ile. Tehlikeli bir durum söz konusu değil.metalin yapısı ile alakalı . geçmiş olsun.

 43. ustam benim sorunum termodinamik taarus marka bi kombim var kombi ikide bir e3 arızası veriyor bacayı temizlettim yine aynı yapıyor

  • Fan da sorun olabilir. Devri düşmüştür yada kanatları kurum bağlamıştır.fanda sorun yoksa kartta fan rolesi arızalı dır .geçmiş olsun

 44. Benim ferroli domikompak kombim var fan çalışmıyor.3 tane kart degistim kablosunu dedğistim.diyaframi degistim olmadi fana disaridan elektirik verdigimde calisiyor pompa gaz valfi calisiyor fakat fani bir türlu calistiramadim tamirci geldi kart dedi fakat 3tane kart degistim teste soktum kart normal calisiyor bi care soylermisiniz

  • Kartları doğru bağlayıp ve degistiginiz kartların sağlam olduğuna eminseniz hava prosestadi arızalı.fanin yanında iki tane silikon hortumunun bağlı olduğu parça. Ona bakın muhtemelen arıza onda. Test etmek için kombi çalışır durumdayken pompa çalışır calismaz hemen hortumun birini agzinizla hafif basınçla üfleyerek veya vakum yaparak fan çalışacakmi diye bakın. Fana bağlanan hortumu söküp prosestadi ufleyin veya vakum yapın.soktugunuz uca gore ya uflemeniz gerekir ya vakum yapmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra fan çalışırsa prosestat arizalidir. Gerçi kontağı yapışık kalmışsa hiç çalışmayabilir de. Kesin çözüm değiştirip test yapmak. Ama yinede denemek iyi olur.geçmiş olsun.

   • Kombimiz petek ısıtma sistemi çalıştırılca çınlama şeklinde ses çıkartıyor. Sıcak su akarken ses kesiliyor. Sebebini ve çözümünü söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

 45. Kombimin markası Baymak şöyle bir sıkıntı var ilk başta çalışırken çızırtı sesi geliyordu şimdi her daim bu ses çıkıyor sanki elektrik şasa yapmış gibi çızırtılı bir ses çıkıyor sorun bugün oluştu. Sorun nedir acaba yardım edebilir misiniz?

  • ana kart ile ilgili bir soruna benziyor. kartın kontrol edilmesi gerekir.rölelerde veya lehimlerde sorun olabilir.geçmiş olsun.

   • Teşekkür ederim. Yarın bakmaya gelecekler
    Aslında bu süre zarfında kapatmamız mı gerekiyordu. Kapatmadık çalışıyor. Bilgi için teşekkürler.

    • Sorun kart problemi ise kullanılmaması daha uygun olur küçük bir hata kartın yanmasına sebep olabilir ama bunu goremedigim için birsey diyemiyorum.sonuçta havalar soğuk .

 46. Kombi vallinat. 2003 Vuu-Pro. Sorun kombi ile dirseğin bağlandığı yerden patlama neticesi baca yerinden çıkıyor. İçeriye atık gaz doluyor. Fan normal çalışıyor. Bağlantı kelepçesinde orjinalinde lastik conta yok yeteri kadar sıkmıyor. Conta ile sıkmak istiyorum fakat daha büyük patlama olur diye çekiniyorum. Acaba asıl sorun nedir.

  • Bacayi komple söküp önce iç bacayi sağlam bir şekilde montajını yapın.iç baca oturmadığı için patlamalı yanıyor . sonra dış bacayi takın. Conta için orijinalleri yoksa elinizde contalama görevi yapacak başka parçalar kullanabilirsiniz.maksat atık gaz ile temiz havanin birbirine karışmaması.

 47. Merhaba. Ariston kombim var.daha hiç kullanmadım sıfır.kazanına su doldururken kapatamadım su bayağı bi taştı. Sonra tekrar çalıştırdığımda bacadan fokurdama sesleri gelmeye başladı ve Error veriyor. Ne yapmalıyım

  • Uzun suredir kullanılmadıysa pompa sıkışmıştır çalıştırdığınızda gelen ses normaldir. Pompanın sıkışıklığınin giderilmesi gerekir.sonra bir buçuk bar su alınıp çalıştırabilirsiniz.

   • Peki o sıkışıklığı nasıl giderebilirim servis çağırmam gerekli mi.ama bahsettiğim ses NORMAL bi ses değil çok fazla gürültülü. Ayrıca ilk sahibi biziz önceden yıpranma ihtimali yok yani. Ben çalıştırdığımda bar seviyesi 2 yi geçikti su kaynarken kazandan taşıp boruda birikmiş olabilir mi

    • Yıpranma söz konusu değil sadece petek tarafı uzun sure çalışmadığı için pompa sıkışir. Normal bir durum. Pompanın tipasini açıp tornavida ile içindeki motoru dondurebilirsiniz sıkışıklık gider ama bilgi ve beceriniz yoksa servisi çağırın.

     • Meraba daha önce mesaj yazmıştım kazana su doldururken bar seviyesi ikiyi geçti ve daha önce hiç kombi kullanmadığımız için o şekilde çalıştırdık bacadan fokurdama sesleri gelmeye başladı. Servis çağırdım üst esanjörün delinmiş olduğunu söyledi yani kazan delinmiş galiba . 850 TL’ye değişmesi gerekiyomuş sizce sorun gerçekten bu kadar büyük mü yoksa bilgimiz olmadığı için parça fiyatını yüksek söylüyo olabilirler mi

     • Ust esanjor yanı ana esanjor delik olsa kombi sürekli su damlatır ve basınç sürekli duser. Bence başka servise gosterin kombiyi

 48. Demirdöküm atron kombiyi kullanıyorum 1 haftadır garip garip sesler gelio açıkcası korkuyorum geceleri acamıyorum tak tak sesler hırıltı tarzında da ne yapabilirim acaba ya

  • Bu tarz arızalar kesin tahminlerle yorumlanmaz ama yinede ihtimalleri söyleyeyim . çünkü kombinin başında durup onu dinlemek ve kesin tespit şarttır. Birincisi ısınma soğumadan dolayı genleşme sesi olabilir. Fan dan gelebilir. Pompadan gelebilir.ama dediğim gibi dinlenmesi şart.

 49. merhaba sayın admin, değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. ben de size birsoru sormak istiyorum. buderus marka kombi kullanıyorum. uzun seneler boyunca sessiz çalıştı ama şimdi artık petekler ısınırken traktör sesi gibi motor sesi gelmeye başladı. dış yüzeyi sürekli titriyor. derecesini arttırdıkça çıkan ses de artıyor. ayrıca kombimiz mutfakta duruyor. banyoda sıcak suyu açtığımda kombiden ateşleme sesi gelene kadar duş hortumu şiddetli bir biçimde titriyor. ateşlemekte zorlandığını algılıyorum. servisten geldiler ve sorun olmadığını söylediler ama bu sesler beni gerçekten ürkütüyor. ciddi bir şey olabilir mi? patlayabilir mi kombi? servisi tekrar çağırmalı mıyım? çağırırsam ödeyeceğim fiyat aralığı hakkında hiçbir bilgim yok. durumu şöyle bir değerlendirip tahmini bir fiyat aralığı söyleyebilir misiniz? şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. kolay gelsin…

  • Hermetik kombiler kolay kolay patlamaz. Ses yapan parça anladığım kadarı ile pompa ve iç yollu vana . zaman geçtikçe kullanıma gore yipraniyor. Sıcak su konusunda şunu tavsiye ederim. Musluklarin ağızlarındaki filtreleri temizleyin ve dus fiskiyesinin deliklerini iğne ile veya kireç çözücü ile temizleyin. Fiyat olarak benim söyleyeceğim fiyatla servisin soylecegi fiyat uyusmaz onun için fiyat verme taraftarı değilim aslında .her servis kafasına gore fiyat belirliyor . ama şöyle yapabilirsiniz servisin söylediği fiyatı yaptirmadan önce yazarsanız abartimi degilmi yorumlarim. Geçmiş olsun.

 50. Kombiyi 50 derece calistiyoruz kendiliginden 35 dereceye iniyor 5 dk bir atesleme yaparak tekrar 50 yi çıkıyor sonra tekrar 35 derece oluyo kombiyi 30 derece indirdigimizde çok garip sesler çıkarıyor servis çağırdık 10 gün önce filtreyi temizlemis olmalarına rağmen yine baya bi pislik çıktı sorun tesisattamidir

   • Merhaba,Öncelikle kombi arızaları ile ilgili verdiğiniz bilgi ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim.
    Ben eca konfeo modelini kullanıyorum.kalorifer suyunu çabuk kaynama noktasına getirdiğinden dolayı sizin verdiğiniz bilgi ve yorumlarınız doğrultusunda tesisatta bir tıkanma veya daralma olabileceğinden şüpelenerek önce tesisat suyunu banyoda bulunan petekten geri dönüş contasını açarak boşalttım. Daha sonra tesisattaki varsa pas ve kireçlenmelerin giderilmesi için marketten pas ve kireç giderici 2 litrelik sıvıyı tesisatta biraz su ile karıştırarak aynı boru içerisine boşalttım tekrar açtığım dönüş vidasını sıkarak kapattım. Makinadan basıncını 1,5 e gelecek şekilde şebeke suyu bastım. Kombiyi bir gece çalıştırdım. Sabah kobiye baktım basıncının 1,5 tan 3,5 çıktığını gördüm. Genleşme tankının içine su kaçtığını düşünerek şebeke su girişini kapattım basınç vanasını açtım, kombiye en yakın yerdeki sıcak su musluğunu açarak basınç tankındaki suyu boşattım. Araçlardaki lastik şişirmede kullandığım elektirikli pompa ile hava bastım . Ancak hava bastığımda genleşme tankında su olmadığı için mi bilemiyorum çeşmeden başka su gelmedi. Daha sonra tesisat içindeki kireç çözücülü suyu boşalttım ve bir sürede şebeke suyunu tesisattan geçirerek kendimce petekleri yıkadım. bir hayli kara su çıktı sonra berrak su gelince su boşalttığım yerden tekrar tesisatı kapatıp,basınç suyunu vererek 1,5 bara getirdim. Tüm peteklerin havalarını aldıktan sonra eksilen basıncı tekrar artırdım. Kombiyi çalıştırmaya aldım . Çaıştırmaya aldıktan sonra sirkilasyon motoru civarından çeşmeden su akıyormuş gibi garip sesler geldi bu ses kesilnce kombi çalışmaya geçti. Ancak daha önceden hiç ses yapmadan çalışan sirkilasyon motorundan sanki fan döndükçe fan dan suya çarpma sesi geliyor.Birde fandan tıkırtı sesi geliyor. Sanki fan bir yere sürtüyormuş gibi. Kombinin ısıtmasında sorun yok suyu kaynatmıyor ama yine çabuk ısıtıp beklemeye geçiyor. Örneğin 50 derecen 60 dereceye üç odadaki üç petek 1,5 dakikada ulaşıyor.3 dakika sonra su 38 dereceye soğuyarak tekrar çalışmaya geçiyor. Not: Sirkilasyon motoru 2. kademede. sanki su tesisatta bir devir yapmadan istenen ısıya ulaşıyor. Önceden daha uzun süre çalışıyordu. Bu anlattıklarımdan sonra sorularım şunlar. Aydınlatırsanız sevinirim.
    1- Doğru tesisat temizliği yapılmış mı?
    2- Genleşme tankına yeterince hava basılmışmı?
    3- Makina ilk açılışta çeşmeden su akıtır gibi ses yapmasını sebebi nedir?
    4- Sirkilasyon pompasındaki ses neden olabilir.
    Yorum ve çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim..

    • İşlemler doğru ama tanka ne kadar hava bastiginizi yazmamissiniz 1 bar olması gerekiyor. Pompa 2 . kademeden 3 . kademeye getirilmesi gerekiyor çabuk ısınma sebebidir. Ve pompanin sesli çalışma sorunu ise sistemde hala daha hava var petekten almissiniz dır ama pompanın ustundeki hava purjoru kapaliysa atamaz havayı ve tekrar sisteme karışır. Pompanın önündeki duz tornavida ile açılan tipasini hafif gevseterek havayı arttırabilirsiniz .ses gidince normale döner bi kaç kez baştan çalıştırın petekleri o anda ses kesilinceye kadar havayı attirin. Altına bez ile kap koymayı unutmayın karta su sicramasin.

 51. Mrb baymak luna5 kombim var ateşleme yaparken tak diye ses geliyor ayrıca devir daim gürültülü çalışıyor sebebi ndir acaba

  • Ateşleme yaparken gelen ses gaz valfi bobinlerinden veya diyaframindan gelebilir büyük ihtimalle.pompanin ömrü dolmussa sesli çalışır.bir sure sonra zaten hiç çalışmaz hale gelir.

 52. Benim kombi alarko trendy devamli calisir halde cok ses yapiyor bir dakika olmadan tekrar otomatik atiyor sebebi ne olabilir servis cagirmayi dusunuyorum lutfen yardimci olurmusunuz

  • Tesisatiniz ve filtre tıkalı olabilir. Pompada ömrünü tamamlamış olabilir. Servis çağırıp bakım yaptırın filtre genleşme tankı hepsine bakmaları lazım zaten bakımda . pompanın durumunu da gozlemlersiniz veya sorarsanız. Durust servise denk gelirseniz pompanın gerçek durumunu söyler diye umuyorum.geçmiş olsun.

 53. Merhaba. Demirdöküm Kalisto kombi, dün akşam sıcak su açıldığında aşırı ses yapmaya başladı. Ayrıca suyu da iyi ısıtmıyor. Petekler de sorun yok. Önce sizden destek alıp sonra usta çağırmak istedim. Güzel hizmet veriyorsunuz, şimdiden teşekkür ediyorum..

  • Ses uç yollu vanadan gelebilir .ısıtma sorunu da eğer uc yollu vana arızalı ise musluk için ısınan su peteklere kaçar ve haliyle sıcak su ısınmaz. Eğer uc yollu vanada sorun yoksa sıcak su sensorune baktirin.

 54. Merhaba daha önce mesaj yazmıştım Ariston kombim var. Kazana su doldururken kapatamadım ve bar seviyesi ikiyi geçti. Bar seviyesi hakkında hiç bi bilgim olmadığı için kombili o şekilde çalıştırdım ve On dakika sonra bacadan fokurdama sesleri gelmeye başladı Size sorduğumda pompa sıkışmış olabilir dediniz bugün tamirci çağırdım o da üst esanjörün delindiğini kazanın değişmesi gerektiğini söyledi. 850 lira tutarmış.sorun gerçekten bu kadar büyük olabilir mi kazan gerçekten delinmiş midir. Bu fiyat NORMAL mi yoksa benim bu konuda bilgim olmadığı için fiyatı yüksek söylemiş olabilir mi

  • Eğer su akitmasi ve basınç düşmesi yoksa esanjorde problem yok 850 tlyi cope atmaya da gerek yok. Dediginiz sesi cihazın başında olmadığım için kesin yorum tabikide yapamam ama bence başka servise muhakkak gosterin.belki de bacada sorun var siz o sesi su sesine benzetmiş olabilirsiniz.

 55. Ustadim cok yararli bir sayfa olmus tesekur ederiz aydinlatiginiz icin bizi. Sorunmu galince baykan yildiz plus kombi kulaniyorum. Bundan bir sene once uc yoluyu ust plastikten dolayi su kacirdigindan deyistirmistim kendim ic takimini alip bir sene kulandiktan sonra kimyasala petekleri temizledim gecenlerde step motorubsokutuyumde pimin takili kaldigini gordum gidip orjinal ic takimini aldim montajladim soyle bir sikintim var petek modunda plaka esanjore sicak su kaciriyor plaka esanjor isiniyo haliyle ilerdeki peteklerin altlari isinmiyo step motora guc uyguladigimda altlari isiniyor yani uc yoludan petek suyu plakali esanjore sizma yapiyor sokup musluktanda versiyimde suyu kendim sahit oldum simdi ic takim yeni ve orjinal sorun bu durumda step motordami kombi 10senelik pompayida gecen temizledim ana esanjoru kirec sokucuyle temizlesim filtreyi temizledim step motorun pimi son hamlesine kadar disariya cikiyor uc yolunun piminide itiriyor calismasida rahat elimde bastigimde pime steplede basiyorum ileri geri rahat calisyor govdede bir asinmada yok sorunumu ozetlerseniz Sevinirim tesekurler

  • Uç yollu vananin contalarini takarken zedelemiş olabilirsiniz . takarken çok az yağ surun. Diğer ihtimalde step motorunu siz bostayken yanı disardayken test edip gorebiliyorsunuz çıkıp girmesini disardayken yanı yükte değilken tam çıkıp girer görevini yapıyor gibi gösterir ama yukteyken yay basıncını yenemiyor olabilir. Bence önce contalari kontrol edin deneyin olmazsa motoru değiştirin.

 56. Ustam yagi ucyolunun contasinami surcem pimemi yayami onu anlayamadim birde kombi step motorlari standartmidir altkatta eca proteus var onun stebiyle deneyebilirmiyim tesekurler

  • Yağı tamir takımlarını kontrol edin takımlarda contalar vardır takarken çok az bise surun . petek suyu plaka esanjore kaçınca musluk hattına gider ama musluk sürekli açık olmadığı için hatta birikir kalır .aslında uç yollu arizalarinda musluk suyu petege karışır sizinki tam tersi olmuş . peteklerinizde tıkalı olabilir eğer alt tarafı isinmiyorsa.step motor hee kombide farklıdır.

 57. Mrb benim kombi sorunum kombi den tiktak tiktak ses gelmesi ses geldikten sonra ateşleme sesi var pofff dye neden böyle yapiyo olabilir sizce acil cvp sesi çok rahatsız ediyor servis cagrcam ama neden oldgunu öğrenmek istedm tşkler

  • Duyduğunuz ses sanırım beyindeki yanı karttaki rolelerin ve gaz valfinin sesi . kombide arıza yoksa ateşleme yapıyor petekleri ve sıcak suyu sorunsuzca isitiyorsa servis cagirmaniza gerek yok.

   • Kombi de bi arıza yoksıcak şu sorunum yok. Kart drken e karttan mi soz ediysnz sene basi elektronik kart değiştirildi tamirli bi kartla 1 senelik olduğunu soylemislerdi tekrar kart mi değişmeli kombi ve sıcak su sorun olursa .sürekli böyle ses çıkarınca korkuyrm .ateşleme olduğunda korkutuyor

    • Kombi de arıza yok dedm.ama ev ısınıyor ve sıcak su olduğu için arıza olmadığını düşünüyorum.arıza yoksa derken bunu mu soylednz

    • Dediğim gibi elektronik karttaki rolelerden gelen ses veya gaz valfinden gelen ses olabilir. Arıza yoksa sorun olmaz diye dusunuyorum ama icini z rahat olsun diye bir servise gosterin dediklerini buradan yazabilirseniz ona gore yorumlariz bir daha .

 58. merhaba benim bosh marka kombim var 2 gün nce bakım yaptırdık hiç bir şey yoktu bakımdan snra yarım saatte bir yükses ses le tak diye bir ses geliyor nedeni ne olabilir

  • Kombinin panelleri tam oturmamış veya tam vidalanamamis olabilir.ısıtma soğutmada genleşme den dolayı bu ses gelebilir panellerden. Kontrol etmekte fayda var.

 59. Sayin admin benim kombi petekte calisrken kulanim suyu borusundan surekli su damlatiyor iki conta koyuyorum yine kaciriyo petekte calisincada soguk su damlarken sicak su damlama basliyor cift esanjorlu genlesme tankinin sibobunu soktum kendi kendine havasi bosaldi plaka esanjordende su damlatiyor sorun plaka esanjormu tankmi basincta yukselme yok dusuyor calisrken

  • Plaka esanjorun contalarindan kaçırıyor özel contadir onlar. Tankın havasını tamamlattirin contalari yenilettirin düzelir.

 60. Merhabalar, sayın admin bizde Protherm LYNX 24 Hermetik Çift Eşanjörlü marka model kombi kullanıyoruz. Son zamanlarda petekte kullanıyoruz ateşleme esnasında sırasıyla( ateşleme-alev-tak)sesi geliyor, bunu 4-5 sefer yapıyor ve su derecesi 30 31 32 31 30 şeklinde artış ve düşüşler oluyor. Ardından uzun süre ateşleme yaparak alevleniyor ısıyı yükseltip suyu istenilen derecelere ısıtıyor. Ev ısınıyor yalnız düzgün çalışmıyor sanırım. Sorun nereden kaynaklanabilir. Teşekkürler.

  • arızayı tam belirleyemedim ama tak sesi sanırım ısıdan dolayı genleşme sesi diye tahmin ediyorum.ısınma konusunda ekranda bir arıza kodu vermiyorsa ve kombi hem sıcak suda hem petekde ısıtmayı sorunsuz yapıyorsa sorun olmaz.tabi yinede kombiyi görmek lazım bu tarz arızalarda tahmin iyi birşey değil belki başındayken gerçekte olan bir arıza tespit edilebilir.

 61. İyi günler,
  Yeni taşındığım evde alarko serena kombi bulunmakta. Yaklaşık bir hafta önce bakım yapılması için yetkili servisi çağırdım. Kombi sesli çalışıyordu ve hafif titreşimi vardı. Fanını temizledikten sonra ses kesildi. Ancak bugün aynı ses ve titreşim tekrar oldu. Kesilmeyince bende kombiyi kapatıp fişini çektim. Tekrar çalıştırdığımda hiçbir sıkıntı olmadan çalışmaya devam etti. Bunun sebebi ne olabilir ya da bu durum önemli bi sıkıntı yaratır mı?

  • Ses şikayetleri cihaz başında olmadan kesin cevaplanmaz ama tahmin olarak genleşme tankı bağlantı vidaları gevşemiş olabilir fanin sökülüp takıldıktan sonra vidaları iyice sikilmamis olabilir veya fanin rulmanlari artık ömrünü bitiriyor olabilir pompadan kaynaklanabilir veya kombinin kasasının vidaları gevşek olabilir. Dediğim gibi cihaz başında kesin teşhis gerekir bu tarz arizalrda. Kontrol ettirirseniz kesin çözüm olabilir. Kombiyi kullanabilirsiniz ama en kısa surede baktirin fanda pompada sorun varsa daha büyük arızalara sebep olmasın.

   • Yetkili servis kombinin iyi durumda olduğunu ancak fanı maksimum iki yıl daha kullanabileceğimi söylemişti. Ben muazzam olmasını istediğimden değiştirelim diye teklif götürdüğümde gerek olmadığını iletti. Bundan kaynaklanıyor olabilir o zaman.

   • Bi soru daha yöneltmek istiyorum. Kombim bana fazla ateşleme yapıyormuş gibi geliyor. Kombi ateşlemesi aralıkları takribi nasıl olmalı? Fazla mı kurcalıyorum bilmiyorum ama yaklaşık 5 dakikada bir ateşleme yapıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Ateşleme tesisatın ve evin durumuna gore değişir tesisat temiz ve ev çabuk sogumuyorsa petekteki suda çabuk sogumaz haliyle de geç ateşleme olur ama tam tersi olursa çabuk ateşleme yapar.

     • Peki bu fazla ateşlemenin gaz kullanımı üzerinde bi etkisi var mı?

     • ne kadar uzun süreli çalışırsa o kadar fazla gaz tüketimi olur.

 62. Hocam benim kombiye su cektiyimde kisik ayardan yada orta ayarda asiri otme sesi var tiz bir ses komsulari rahatsiz etcek sekilde otuyor vanayi tm acik sekilde su aldigimda otme kesiliyor uc yolu ic takim deyisti plaka esanjor porcozle temizlendi kombi 10senelik turbin deyismedi sebebi nedir

 63. Ustacim slm benim kombinin grundfos pompasinin altinda kademe ayarinin oldugu yerin arkasinda tornavidayla cevrilen bi. Yer var bu nedir saygilar

 64. Merhaba.Ariston microtec marka kombi kullanıyorum.Evin ısınmasında ve sıcak su kullanımında bir sorun yok.Fakat ateşleme iki bazen üç kez oluyor ve oldukça yüksek ses çıkarıyor,20 sn sonra sönüp 2 dk sonra tekrar aynı yüksek aesle ateşleme yapıyor.Bu süre hiç değişmiyor.Hangi parçadan kaynaklanıyordur ? Teşekkürler.

  • Sürekli 20 saniye sonra sönüp yanoyorsa ısınma ve sıcak suyu nasıl verimli alabiliyorsunuzki. Ozaman hiç isitma yapmaz . içerdeki ateşlemeyi ve alevi görebileceğiniz gozeltleme deliği varmi kombide . eğer yoksa yanlış gözlemlemiş olabilirsiniz

   • Yanlış aktarmış olabilirim.Ateşleme esnasında iki kez yüksek sesle ateşleme yapıyor.Ses çok rahatsız ediyor ve 3 dk bir tekrar ediyor.hiç durmadan.

    • Ateşleme eğer patlamalı tarzda ses veriyorsa bujilerin ve brulorun kontrol edilmesi temizliği yapılması ve buji mesafe ayarının yapılması gerekir.

 65. Mrb ustam ariston kombi var arkadasimin yaklaşık 10 yıllık bu aralar çalışırken 4-5 saat sonra içerdeki odadan duyulcak şekilde ses geliyor baktık basınç saati sıfıra inmiş genlesme tankina hava bastık calistirdim gece bidaha yapmış sonra kombinin altındaki genlesme tahliyesi pipoyu açarak hava bastim yine 4-5 saat sonra yine gürültülü bi ses çıkarıp basınç saati dusmus su takviyesi yapmış bu sabah akşama kadar normal çalışmış biraz önce yine ayni şekilde ses yapmış yardımcı olur musunuz size zahmet

  • Basinc sürekli dusuyorsa sistemde ve kombide kaçak olup olmadığına bakın kaçak olmaması gerekir. Yoksa genleşme tankına kuralına gore hava basılması gerekir. Havadan sonra yine dusuyorsa tank parlaktır.

 66. Merhaba. Ariston digifix kombimiz var alali 45gun oldu. Kombi borusunda terleme var.ve genlesme sesi gibi tikir tikir sesler geliyor.su basinci 1.5 ila 2 arasinda.

  • Borudaki terleme bu havalarda normal sıcak soğuk yoğuşma yapar.metaller ısınıp soğurken genleşme sesi yaparlar bazı kombilerde olmuyor bazılarında oluyor kullanılan metalin kalitesine gore değişiklik gösterir.

 67. Buderus gb 072 – gaz cikisindan s gibi borunun girdigi yerin arka kisminda 3 tane delik var . kombi buyuk olan delikten bom bom diye hava ufluyor ses yapiyor . Burdan ileri dogru gidince kelebek kanatli bir plastik ve ilerisinde de fan var simdi suclu hangisi ? Deligi kapatinca ses yapmiyor. 3 tane servis cozemedi bu sorunu. Yardim !!!!

  • S gibi borunun girdiği yer dediginiz parça brulor ve 3 tane değil 16 delik olması gerekir yanlış hatirlamiyorsam. Ve bu deliklerin kapanmamasi gerekir S gibi olan borudan gaz deliklerden de hava emisi yapılır. Ordan ses yapma ihtimali yok ses ya fandan ya pompadan yada uç yollu vanadan gelir. Bunlara bakın bence

  • Ses arızaları kesin çözüm için cihaz başında mudahale edilmesi gerekir sonuçta duymadığım bir ses için suradan gelir diye kesin yorum olmaz. Ama ses yapabilicek parçalar pompa uç yollu vana fan gibi parçalardır bunların kontrol edilmesi gerekir.

   • daha önce bir arıza için yetkili servis gelmişti. bu arada kombinin açılışı yapılalı bir kaç ay oldu. servis geldikten bir kaç gün sonra gaz kokusu duymaya başladım ki bu sırada şehir dışında olduğum için kombiyi neredeyse hiç kullanmadım. 187 den gelen yetkili servis hatası olduğunu söyledi. servis de kombinin altındaki gaz vanasının kendi kendine gevşediğini söyledi dediğim gibi bu süreçte kombiyi toplam 24 saat kullanmadım bile kombi balkonda olduğu için yanlarında değildim ama tavırlarından onların yaptığına kanaat getirdim. neyse bu sorunu hallettik tabi servis bunun için garanti kapsamında olmadığından ek ücret aldı. şimdi de yani yine birkaç gün sonra böyle bir problem oldu yetkili servis olduğu için başka bir servis çağırmak istemiyorum ama yetkili servise de hiç güvenemiyorum acaba bu sesin sebebi de böyle bir durum olabilir mi?

 68. Ustacim kolay gelsin eca proteus kombim var sikintisi soyle dun kombiyi actim calisti sonra elev cogaldi kombi titremeye basladi kendini kapatti bende fan temiLiyini yaptim uc yolusunubkontrol ettim takilmismibdiye yok normaldi sensorleri cikarip temizledim sicak su ve petek sonra yaptim calisti onceden sicak suyu actigimda kombi gec uyaniyordu okadar su bosa akiyordu. Simdi kombiyi aciyorum sadece sirkulasyom pompa calisiyor kombi kalkisa gecmiyo bende karti soktum uatunde 3adet role var karti salarken rolelerrin birinden ses geliyor tikir tikir diye. Bu sesin gelmesi normalmi roleden sanki icindeki gevsemis karta baktigimda k1 k2 k3 seklinde numaralandirilmis roleler ariza role arizasimidir.

  • Pompadan ses gelir ama calisiyormu donuyormu bakılması gerekir. Pompada sorun yoksa karttaki pompa fan rolesine bakılması gerekir.

 69. Roleleri deyistirdim bugun onceden role aciyordubpompa calisiyordu simdi hicbiri yok dis cepheyi strafor yapan arkadaslar ic bacayi sokmuslerdi birde kombinin ucundaki kuslugu sokmusler yagmurda yagdi kombinin icine kadar su gelmisti fanda sikinti oldugu nasil anlasilir kombi fani eca diyer kombi baykan yildiz plas baykana taksam denemek icin sikinti olurmu fanlar standartmidir eca karta 350 istiyo 200 olsa alcam varsa bulacagim yer yardimci olursaniz sevinirim

 70. Ustacim cok acil cevaba ihtiyacim var eca proteus kombimin karti yandi usta cagirdik coloranin kartini takmis kart cok eski ve oysa benim kartim donanim olarak hem cok dolu ve yeniydi tamam uyum sagliyor uc yolu cicak suda sorun yok fakat cok eski kart 150tl verdik simdi iadesini istedim kartin dogru bir kararmi verdim eski kombim 3dakika calsiyordu bu kart 5 dakika calisiyor lutfen acil yardim

  • Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın sizde tahmin edersiniz ki yogunluktan dolayı bu kadar oluyor bu mevsimde . bir kere kartin yapısı birbirine uyum sağlamaması gerekiyor. Calora ve proteus kartlar aynı olmaması gerekiyor yapılarını suan elimde olmadığı için tam hatırlamıyorum ama aynı olamaz. En azindan bir soket farklılığı vardır. Bence kartınızı geri alın yetkili servise biraz daha fazlasını vererek yenisini taktirin.

 71. BOSCH marka yoğuşmalı kombim 10-15 gündür sanki uçak gürültüsü gibi ( fanlama ) veya bazı apartmanlarda su tesisatından gelen sese benzer ses yapmaya başladı. Şöyle anladığım kadarıyla ısı ayarı 2 den aşağı olunca GAZI ALIP YANMA BİTERKEN 20-30 saniye kadar bir ses geliyor. ısı kademesi 2 den yukarıda olunca ses gelmiyor…ACABA ARIZA NEDEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR ? Ne yapmalıyım..??? Vereceğiniz bilgiden dolayı şimdiden teşekkür ederim…Hasan ÖZDEMİR AFYONKARAHİSAR

 72. Cok emin olarak colora kartidir diyemiyorum ama cok eski modelin karti benim kartimdaki aparatlar guncel sistem kontastorunden tutun entegresine kadar acar acama farki bizat anliyorsunuz islemcisi kartin arkasinda orjinal kartinda on tarafta kutulari ayni kirmizi ikiside honeywal

  • Kartlar üzerinde güncellemeler yapılabilir firmalar bunu hep yapar ama caloranin kartına güncelleme yapılırsa ornegin soketler baglanti lar değişmez entegre role kondansatör direnç gibi devre elemanlarının yerleri veya kendi modelleri değişir ama kalkipta calora kartını proteusa veya başka bir karta pat diye takamazsiniz takmak için bağlantı soketlerinde ve bazı elemanlarda oynama yapmak gerekir ki bunuda hiçbir servis yapmaz tahminimce .

 73. İyi günler
  Kombimde bugün ses ile alakalı bi sıkıntı var. Sıcak suyu açtığımda bi süre sonra kombide ses ve titreşim oluşuyo, suyu kapatınca ses ve titreşim kesiliyo. Yetkili servis fanın iyi durumda olmadığını ama bir iki yıl idare edebileceğini söylemişti. Sizce sıkıntı nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Daha önce bir yada iki sefer petektede yaptı bir iki hafta önce obu önemsemedim geçince ama bugün sadece sıcak suda yapıyor. Petek ateşlemesi sırasında da normalden bi tık daha fazla sesli çalışıyo

    • büyük olasılıkla fan da sorun var ama üç yollu vanayı ve motorunuda (tabi çift esanjörlü kombi ise ) kontrol ettrimenizde fayda var derim.

     • Şunu farkettimki bu sesi çıkardığında yani su ısındığında kombinin yanına dokunduğumda ses kesiliyor elimi çekince ses tekrarlıyor. Bi temassızlık yada fanın yerine tam oturmaması gibi bi durum olabilir mi?

 74. Kolay gelsin plaka esanjoru Temizlikledigimizde porcozle bunun suresi nekadar olmali saf porcozmu olcak yada sicak suyla karisilmi olcak porcozun plaka esanjore zarari varmidir birde kombimiz son ayarda bile kulanim suyunu fazla sicak yapmiyor muslugu kisinca hafif. isitmaya basliyor daldirma sensoru kirec baglamisti temizledim cift esanjor lu kombi

  • snsördeki kireci temizlesenizde içindeki drenç ölmeye yaklaşmıştır artık değiştirmenizde fayda var ve musluk bataryalarınızın uçlarında filtreler var ve banyo duş fıskiyesinin deliklerini temizleyin.porçözü saf kullanabilirsiniz fakat 2 dakka aralıkla 2 kere falan yapın fazla yapmayın.arada sudan geçirin.

 75. Slm ustacim eca kombimin sicak su ve petek sensorlerini deyistircem herhsngi parcacidan eca sensor ilarak aldigimiz sensorler orjinalinden farklimidir yok sa eca servisindenmi almaliyiz sensor alinca neye dikat etmemiz lazim

  • Parcacidan aldığınız sensorler yan sanayi olduğu için uzun ömürlü olmayabilir. Tavsiyem servisten orjinal paketi açılmamış sensorlerden takmaniz.

 76. Merhaba..
  Merkezi sistemli bir binada oturuyoruz.petekler Demirdöküm marka, termostatlı vanalar ECA marka. İlk biz oturuyoruz ve bu ikinci kış.İlk sorum,vanaların bazılarının ters bağlandığı söylendi ayarlanan kısmın solda olması gerektiğini söylediler. Tesisatçı geldi ters olan 3 peteğin vanasını sol tarafa taktı. Vanaların sağda ya da solda olması ters bağlantıyı açıklıyor mu yoksa bunu tespit etmenin doğru yöntemi nedir? İkinci sorum peteklerden çok fazla şekilde takır tukur sesler geliyor. Ayar değiştirince susuyor sonra sanırım sıcaklık değiştirdiğim ayara gelince tekrar sanki peteklerin içinde özellikle görevlendirilmiş biri var ve görevini layıkıyla yerine getirerek inanılmaz sesler çıkarıyor. Hepsinin havasına baktım. Tesisatçının değiştirdiği petekler ses yapmazken değiştirdikten sonra onlar da başladı. Bütün gece evde odaları gezip ayar değiştiriyoruz, sonra pes edip kapatıyoruz. Peteklerden birini en son sıcaklık ayarına getirdim ses yapmadı. Evde ikinci kış ama geçen sene mart sonu oturduk yani fazla kullanmadık. Binada çok kişide var bu sorun. Bazıları vana yeri değişince ses kesildi dedi. Off ne çok anlattım ama görmeden bakmadan nasıl anlayabilirsiniz diye bütün detayları yazdım. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler…

  • Vanalarin solda sağda olması önemli değil önemli olan giriş ve çıkış vanalarinin doğru bağlanmış olması. Petege sıcak su ust taraftan girer alt taraftan çıkar eğer alt tarafa sıcak su girişi bağlanıp ust tarafa da çıkış bağlanmışsa bu yanlıştır.ses olayı ise bazı marka peteklerde ısınma soğumadan dolayı genleşme sesi maalesef ses yapıyor.

 77. Bizim buderus marka kombimiz 6A arıza verdi.3 kez reset yaptım arıza kalktı fakat kombinin içinde sürekli aralıksız bir şekilde sanki su kaynıyomuşcasına bir ses geliyor.Acaba serviz çagırmalıyım
  Tesekkürler

 78. MERHABA, BAYMAK BAXI eco 280i BACALI (EVİN ÇATISINA ) KOMBİMİZ; BİR HAFTADIR SESLİ ÇALIŞIP 2 SAATTE BİR GÖSTERGE DÜŞÜYOR VE SU İLAVE ZORUNDA KALIYORUZ. ISITMADA BİR PROBLEM YOK.
  KİRACIYIZ. SORUN NE OLABİLİR?
  BENZER ŞİKAYETLERE VERDİĞİNİZ CEVAPLARI OKUDUM; ÖRNEĞİN POMPADAN, ÜÇ YOLLU VANADAN, FANDAN, GENLEŞME TANKINDAN OLABİLİR ŞEKLİNDE ÖNERİLERİNİZ VAR.
  SAYIN HOCAM; BÜTÇEMİZİ AYARLAMAMIZ İÇİN BİZE ÇÖZÜMÜ MAKSİMUM KAÇ LİRA OLMALI (SERVİS İŞÇİLİK ÜCRETİ DAHİL) ?ANKARA’DA DÜRÜST SERVİS BULMAK ÇOK ZOR. ACABA ÖNEREBİLECEĞİNİZ TANIDIĞINIZ SERVİS ADRESİ VERİRSENİZ MİNNETTAR KALIRIM. SAYGILAR.

  • Kombiye komple bakım yaptırın genleşme tankına hava basılması bakımın içinde zaten filtreleri temizlesinler yanma odasını bujileri temizlesinler . zaten fan yok dolayısıyla temizligede gerek yok. Bakım yaptırın basinc arizaniz duzelecektir tabi kuralına gore hava basabilirlerse. Bakım ücretleri 50 ile 80 TL arasında firmasına gore değişir anakarada tavsiye edebileceğim bir yer yok maalesef.geçmiş olsun

 79. Slm ustacim evi yalitim yaptik kombi minumumda bile cok isitiyor termostatik vana kulanmak istiyorum her petegemi takiyoruz kulanimi nasildir bi yardimci omursaniz

  • güzel bir adım atmışsınız yalıtım yaparak. termostatik vanadan ziyade oda termostadı takmanızı tavsiye ederim.termostatik vana oda termostadına göre hem masraflı hem işçiliği zor. her peteğe takılır.kullanımı ortam sıcaklığını kontrol ederek suyu peteğe ona göre girmesini sağlıyor ama ben tavsiye etmem. oda termostadı kombiye bağlanır elektrik bağlantısı ile cihazın kendisi de sık kullandığınız oda da dış duvara olmayacak yerden en az bir buçuk metre yüksekte olacak .

 80. Slm ustam eca sicak su ve petek sensorlerim 7 senelik artik gec uyaniyor kombi sicak su ve petekte idarelikten benim bostaki eski sensoru taktim sikinti yok sicak suda. ama hem petek hem sicak suyu sensorunu deyistircem. Sorum su olacak bu sensorleri ila kendi servisindenmi almak lazim normal kombi malzemesi satan yerlerdeki sensorlerle aynimidir. Birde eca model sensorler aynimdir proteus olarak bakiyorum. Colora sensor olarak cikıyor netten tessekur

  • Parcacilardaki sensorler görüntü olarak aynı ama sağlamlık açısından aynı değil. Orjinal takmak her zaman iyidir.

 81. Ustacim kombim mutfakta mutfak suyunu acinca kombi uyaniyor hemen ama banyoyu actigimizda 5 saniyeyi buluyor okadar su bosa akiyor sicak su sensorunu deyistirdim ayni kombi eca. Debi okuyucu turbin ihtimalini dusunuyorum ama mutfakta sikinti yok debi okuyucunun kirmizi isigi yaniyor actigimda sorun nedir sizce

  • okuyucudan değil banyo mesafesi uzak olduğu için yapıyor. banyodaki musluğun agzında filtre varsa söküp temizleyin ve duş fıskiyesinin deliklerini iğneyle veya kireç çözücü ile temizleyin. daralma olduğu için yapıyor.birde tabi esanjörde her geçen gün yıpranıyor bunun da etkisi var.

 82. Sayın ustam daha önce 40 derecede çalışırken sorun yokdu oda termostadı taktırdıktan sonra 55 dereceye aldık çalışrken yüksek sesli bir uğultu çıkıyor ve rolantide çalışinca ses yavaşca azalıyor bir müddet sonra düzeliyor . Konbi dinlendikten sonra tekrar çalışınca aynı süreç tekrar ediyor.Yardımcı olabilirmisiniz.

  • Baca bağlantılarını kontrol edin alev boyu yükselirse ses artar bacada sorun varsa ses yapabilir. Birde kombinin yanma odasının kapağının vidaları kontrol edilmesi gerekir.

 83. DEMİRDÖKÜM TERMO STAR KOMBİM VAR KOMBİ KIŞIN ÇALIŞMASINA RAĞMEN 40 DERECEYİ GEÇMİYOR ACABA SORUN NE OLABİLİR TEŞEKKÜRLER

 84. Kolay gelsin eca proteus komblmiz. Popma hic durmuyor 5 dakitja calisip 6 7 dakika duruyor ama pompada durma yok aksama kadar durmadan dönuyor

 85. selam
  benim demirdöküm aden kombim var hem çok sesli çalışıyor hemde
  basıncı 1,5 bar ayarlıyoruz
  sıcaklık ayarı 2 de yanıyor bu şekilde normal
  ama sıcaklık ayarını 3 e getirdiğimizde basınç yükseliyor
  serviz yoğuşma tankına hava bastı ama bir türlü düzelmedi sorun ne olabilir
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • sesli çalışması pompadan fandan kaynaklanabilir bakılması gerekir.basınç artması ise servis havayı usulune göre basamamış olabilir az basmış olabilir. veya tankta problem olabilir.sibobunda kaçak olabilir veya tank patlaktır havayı tutmuyor olabilir. dürüst bir servisin incelemesi gerekir.

 86. Kolay gelsin ustacim. Ben eca proteus kombi kulaniyorum cihazda garip bir durum var petekte normal fakat dusa giriyorum sicak isitiyor bazende yakiyor dustan ciktim kombinin yanina gittim kombi sonmus burasida normal 3 yollu hala petek konumuna gecmiyor pompadan siril siril su sesi geliyo derece 60 tan 80 ne kadar gidecekken 3 yolu konum deyistirip petek konumuna gecince rahatlamaya basliyor derece dusuyor sanki kombi kart testten yeni geldi acaba debi okuyu suyun kapandiginimi algilamiyor step motormu sikintili 3 yollu pimini kontrol ettim rahat calisiyor. Saygilar

  • sıcak su musluğunu az açıyorsanız veya soğuk su ile ılıştırma yapıyorsanız basınç düşer ve kombi bir durur bir çalışır musluktan ise bir soğuk su bir kaynar su gelir. sıcak su açıkken kombilerden dakikada en az 2 litre su geçmesi gerekir akış türbününden eğer 2 litreden az geçiş olursa kaynama olur ve çalışma durma olur bence bu şekilde bir deneyin

 87. Ustacim sıkıntim daha ziyade. Kombide calisirken durma yok soguk su ilistirmada yapmiyoruz. sicak suyu kapatigimda 3 yolu hemen konum deyistirmediyi icin plaka esanjorde kalan sicak su kombide sicak su acik deyilken 60. Tan 80 dereceye dogru gidecekken konum deyistirip kombi rahatliyor mesela diyer baykan kombim sicak su kulanimi biter bitmez hemen petek konumuna geciyor hazir hale geliyo ama eca oyle deyil sicak suyu kapatsanizda hemen petek konumuna gecmeyip plaka esanjorde kalan su dereceyi yukseltip su sesi cikarmasina. Sebep oluyor. Normalde sicak su kapandiginda 3 yolu hemen petek moduna gecmesi gerekmezmi bu aksam diyer kombinin step motorunu takip denicem bir aklima .deyisen bisey olmazsa ozaman anakartin yazilimiyla alakali sikinti belkide

  • O zaman sunlarda olabilir. Plaka esanjorde tıkanıklık varsa suyu kapatsanizda sıcak tıkanıklık olduğu için esanjorde hapsoluyor olabilir. Dediginiz gibi kartta uç yollu vana motorunun yazılımı farklı olabilir bazı kombiler on sıcak su konumu var hazırda tutmak için sıcak suyu . akış anahtarında geç algılama olabilir detaylı incelenmesi gerekir.

 88. Ustan kolay gelsin. Benim kombinin brulor icindeki yanmaz elyaf olan bir madde var onlari cikarip tugla yapmak istiyorum bosh kombilerde oyle isiyi tutuyor nerde bulabilirim birde benim kombinin fani. Alevin direk ustunde sanki isinin cogunu disari atiyor buna bir care vami

  • Onlar zaten ısıyı tutmak ve yanmaz özelliğinden dolayı yangın cikarmasin diye konulmuştur bence hiç değiştirmeyin. Tuğla olanları nerden temin edilir bir fikrim yok. Ama zaten görevini yapıyor onlar.

 89. merhaba ferroli marka kombimde sıcak suyu açtığımda biraz sıcak su veriyo sonra kırmızı ışık yanıyo resetleyince normale dönüyo ama bi süre sonra aynı ışık yanıyo tamirci geldi sirkülasyon pompasının üzerindeki vidayı çevirdi ve su aktı pompadan, sağlam olsa su damlardı böyle akmazdı çevirince dedi pompayı değiştirdi ama arıza
  geçmedi,sormak istediğim peteklerde bi sıkıntı yok sıcak suda neden yapar bu hatayı birde pompanın bozuk oldugu nasıl anlaşılır

  • Anladığım kadarı ile fan cekisinde sorun var kombinin ustunde bacanin bağlantı yerinin sağında ve solunda iki kapak var vidalı kapağın bir tanesini vidaları sökerek açın açıkken sıcak suyu çalıştırın aynı arizayi yapacakmi. Yapmazsa fan kanatları dolu veya devri düşmüş.arizayi yaparsa tekrar yazın tekrar degerlendirelim

 90. Eca Confeo Premix Yoğuşmalı Kombi kullanıyorum. Kombim devreye girip su ısıtmaya başladığında ilk başta normal ses ile çalışırken bir süre sonra hırıltılı bir ses çıkarmaya başlıyor hatta kombi dolap kapağı açıkken onu bile titretecek kadar tabii her zaman bu şiddette olmuyor zaman zaman ses dalgalanıyor. Özellikle akşamları çok rahatsız edici oluyor kombi balkonda olmasına rağmen mutfaktan bile ses duyuluyor. Bana telefonda bacanın çıkmış olabileceğini söylediler. ancak servis geldiğince ayağına doktor gelen hastanın iyileşmesi gibi hiç ses yapmadı neredeyse 10-15 dk. çalıştı ve en sonunda hırıltılı çalışmaya başladı servis elemanı arkadaş gaz valfinden geliyor gibi ama şiddeti çok yüksek değil, anormal değil dedi ancak o gittikten sonra da yine ses şiddetli bir şekilde geliyor ve beni çok rahatsız ediyor acaba bu sorun nasıl bir sorundur ileride ne gibi sorunlar çıkarabilir Gaz valfi deyince tedirgin olduk sıkışma vb. varsa Allah korusun patlama felan olabilir mi?

  • gaz valfinden hırıltı değilde genelde zil sesine benzer çınlama ıslık sesi gibi bir ses gelir ki gaz valfleri kolay kolay bozulmaz.fanı kontrol ettrimenizde fayda var derim birde yanma odasını. tavsiyelerim tabiki kesin çözüm değil bunu da unutmayın belkide serisin tespiti doğru ama anlatım yanlışlığı var bilemem. ses ile ilgili arızalarda hiçbirzaman kesin yorum yapmam. bunun için güvenilir sağlam bir servis bulup baktırsanız daha uygun olur.

   • Cevabınız için teşekkürler bugün servisten bir başka usta geldi Gaz valfi getirdi ancak önce kontrol etti.Fanı kontrol etti normal çalışıyor dedi.Yanma odasını da kontrol etti anormal bir durum yok dedi…Muhtemelen gaz ara sıra kesik kesik geliyor ondan yapabilir dedi veya brülörün içinde tıkanma varsa ondan da yapabilir dedi…bir müddet çalıştırdı sorun yok gibiydi. Tekrar yaparsa gaz valfini değiştiririz dedi…Sonra ben takip ettim sesi bayağı azaldı ama yine hafiften yaptı hatta dolap kapağı açıktı o anda kapağın titreşim sesi gelmeye başladı…Bir de o sırada göstergedeki ısınan su sıcaklığı birden bire duruyor bir kaç derece düşüyor ve sabit kalıyor sonra yeniden yükselmeye başlıyor bu dikkatimi çekti…

    Çıkan ses aynı şuradaki sesler gibi:
    https://www.youtube.com/watch?v=VsmcjoT8JoM
    https://www.youtube.com/watch?v=IZFVBTUZgDU
    https://www.youtube.com/watch?v=Qg085oBs68c

    Sizce bu ses nereden kaynaklanıyordur. Her zaman yapmıyor sesin şiddeti bazen çok yüksek bazen orta bazen çok hafif oluyor…

 91. Merhaba bende demirdöküm nitromix kombi var sicak suyu açınca su isiniyor ve geri soguyor soğurken de taka taka diye ses yapıyor ve petekler de 65 c de açıyorum80ne kadar çıkıyor sonra geri düşüyor ve petekler isinmiyor

 92. Selamlar usta;

  Demirdöküm Aden kombimin 3 yollu vanasının iç takımını ve ntc sini ve emniyet ventilini değiştirdim. Sökmüşken plakalı eşanşörü de tazyikli su ile temizledim. Fakat kombim uğultulu ve ince bir ses yapmaya başladı. Ayrıca plaka eşanşörünü iyice sıktığım halde minik minik su damlatıyor. Acaba bu ses ve damlama eşanşörün contalarını yenilemediğim için mi oluyor? Sirkülasyon pompasını da temizlemem gerekir mi? Temizleme işlemi için ne yapmam gerekir? Eşanşörleri temizlemek için kireç çözücü mü kullanıyım, yoksa nasıl bir sıvı tavsiye edersiniz? İlgi ve yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 93. Kolay gelsin ustam. Sisteme eklenen petek koruyucu basinc yukselmesi yaparmi. Amcamin kombisinde boyle sikayet vardi. Gerci tasaruf edeyin diye petekleri kismis iyice kombiyide ikide tutmus bununda etkisi varmi basinc yukselmesinde
  Bende suyu bosaltip filtreleri temizledim. Baya kirli su cikti ve kopukluydu. Genlestme tankida bu sikayeti yapar fakat 10 senelik tank diye hava basmaya bulasmak istemedim. Belki mebran eskimistir diye.

  • On senelik tanka şimdiye kadar düzenli hava bakilmadiysa ilk basıldığı anda o tank delinir büyük ihtimalde şans tabi ama. Hava yoksa da basınç yükselmesi ondan kaynaklanıyor

 94. Peki genlesme tankina hava basmanin en dogru yontemi nedir bir kac farki teknik var galiba netten okuyorum. Ben tahliye acik doldurma muslugu acik soguk su giris vanasi kapali denedim 21 psi olarak bu butun genlesme tanklari icin standartmidir 21 psi

  • soğuk su giriş kapalı tahliye açık olması haliyle kombinin suyunu bitirir ve bunlar yeterlidir. ama 21 psı fazla basmışmışsınız maksimum 16 psı basın olması gereken zaten 14-15 psı dır.

 95. Ustacim kolay gelsin. Eca proteus kombimiz var. Sicak suyu actıgimizda ayar 5 teyken. Brulor yandiginda. 9 saniye kısık yanip sonra alev boyu yukseliyo haliyle buda sicak suyun hemen ısınmasıni engeliyor. Ancak en sona alirsak direk olarak yuksek alevle baslıyor. Simdi bunu son ayarda yaksak. Alev boyu hemen yuksek olarak baslasa. Ilaki banyoda kalma suresine gore deyisir. Kombi 5 teyken Sonradan yukselen alev boyuyla sondaki alev boyu aynimidir faturada cok farkedermi

 96. Merhaba,

  Vaillant Vuw eski model kombi için daha önceden fan motoru hafif sesli çalışıyor ama idare eder denmişti.

  Son 2 gündür ise kombi ateşleme yaptığı zaman beraberinde bir ses oluşuyor, alev sönünce ses gidiyordu. Ses bayağı artınca akşam kombiyi kapadım. Bugün işten gelince açtım, ses mes yok.

  Çıkan sesi tekrardan çıkartmamızın bir yolu var mı? Çünkü şu an çıkmıyor.

  Yarın tamirci gelecek ev sahibi ile. Hiç ses gelmediği için, ev sahibi değiştirmeye yanaşmaz. Bir de boşu boşuna servise gelme parası ödeyecek. Sorun varsa değiştiririz dedi. Yani acil o sesin tekrardan çıkması gerek 🙂

  Kolay gelsin.

  • Valla arıza yapmak kolay fandaki plastik ses dinleyicilerden birini kesin yapar ama mesele o değil asıl gerçek ses nerden geliyor mesele o . servisin onu yakalaması lazimki ona gore mudahale etsin sanstan başka birseye ihtiyacınız yok şuanda servis geldiğinde sesin çıkmasını beklemelisiniz.

 97. Vailant kombi kullanıyoruz bugün bir parçası değişti ve tikkkk tıkk sesler geliyor Bide patlamli yanıyor galiba kombiyi kapamazsam patlar mi? O seslerden sonra duruyor normal çalışıyor sonra tekrar aynı ses geliyor

  • Hangi parça değişti acaba.kombide patlama olmaz ama büyük sorunlar açabilir. Sesin nerden geldigine bakılması gerekir.

 98. kombinin markasi buderus logamax , calistirdigimiz zaman icinden sesler geliyor , ısı derecesi birden yukseliyor ve daha sonra daa kirmizi isik yaniyor.. musluklardan sicak su akmiyor , petekler isin miyor.. Reset attigimiz halde duzelmiyor , hep ayni tepkiyi veriyor.. ( baca temizlemesini ve tesisat temizlemesini yaptik )

 99. viessman marka yogusmali kombim var atesleme esnadinda bir patlama sesi var yerimden kalkasim geliyo ama her seferinde yapmiyo acaba neden servis cagirdim bir parca degistirdiller tamam dediler ayni sikinti devam ediyor

  • Ateşleme bujilerinin ve brulorun temizlenmesi gerekir. Baca ve fanin kanatlarının da kontrol edilmesi gerekir

 100. Merhabalar,

  Demirdöküm hermetik elektronik hk 323 fe tipi bir kombi var evimde. Bakımı yeni yapıldı fakat sürekli bir uğultu çıkararak çalışıyor. Teknik servisten gelen kişiler normal olduğunu söylediler. Fakat bu ses beni rahatsız ediyor. Sizin yorumunuzu da almak isterim . Teşekkürler.

  • Ses tam olarak nerden geliyor bilemiyorum başında olmadan ama fan baca bağlantısını kontrol ettirmeniz de fayda olabilir.

 101. Ustam merhaba. Alarko kombi var. Buzdolabı motoru sesi gibi sürekli uğultu sesi var. Yorumlarınızla okuduğuma göre fan motorundan olabilirmi bu uğultu. Ayrıca birde petekler de de sürekli bir “pıssss” şeklinde bir ses var. Bu ses kombi ile alakalı mı acaba. Teşekkürler

 102. merhabalar

  benım kombım demırdokum aden , dun demırdokum yetkılı servısı geldı beynı degısmesı gerekıyor dedı atesleme arızası verıyordu uzun zamndır

  bakımda yaptılar ama bakımdan sonra sessız calısan kombı gum pat takır tukur oldu ve sureklı bır uguldama sesı var yanmadıgında bıle camasır makınesı kurutma yaparken cıkasrdıgı ses gıbı

  acaba sorun nedır bugun ıcın tekrar cagırdım onları

  ama bakımdan kaynaklı seslerın cıkması onlardan kaynaklı olmalı dıye dusunuyorum

  zaten 400 tl beyne opara odedım oda sıfırmı bellı degıl eskı beynıde gıderken almıs yanına çöpe attım dedı arayıp sordugumda

  sınırlendım

  esenyurt demırdokum yetkılı bolge servısı bunlar ama bana gercek gelmedı suphe oldu ıcımde eskı beynı takmıs olabılırlermı

  • Eski kartı vermeseydiniz güzel olurdu ama iş işten geçmiş yapacak birşey yok.ispatlamak mesele artık.bakimda ne işlemler yapıldı bilmiyorum ama sesler gevşek bir vidadan tutunda güzel temizlenmemiş fan kanatlarına kadar çoğu parçadan kaynaklanabilir bakmak lazım cihazın başında onun için kesin yorum yapmıyorum.

 103. merhaba ferroli marka kombimiz var. kombinin barı düşüyordu su tanki delikmiş değiştirildi aynı zamandada kombiye bakım yaptırdım. ertesi gün kombi çalışıp su ısısı 60 lara geldiğinde kombiden siren sesi gibi bises gelmeye başladı ve 15-20 saniye sonra veya sıcak suyu açınca ses cazırdayarak kesiliyordu. kartta problem var dendi ve dün kart değiştirildi. şimdi ise yine petek sisteminin sıcaklığı 60 dereceye geldiğinde aynı ses çıkıyor. ayrıca sıcak su derecesi 45 olmasına rağmen musluğu açtığımda kısa sürede 90 derecelere bazen 70 derecelere çıkıp tekrar soğumaya geçiyor veaniden yine ısı yükseliyor. servisi çağırdığımda su tazyikli gelmiyor su basıncını ölçtürün dedi. ama bana çok saçma geldi . su az geliyorsa kombi suyu ısıtmaz. ama bu kombi kaynamaya geçiyor. ayrıca bu problem kart değiştirilmeden önce yoktu.

  • Kombiden dakikada en az 2 litre su akmalidir yoksa kaynamaya gider kombi bir çalışır bir durur. Ama sizin sorununuz anladığım kadarı ile sistemde bir yerde tıkanma oluyor .ya borular esanjor veya filtre tıkandı yada servisin dediği gibi su az akıyor.ama genleşme tankından sonra kart değişmesi hiç aklıma yatmadi.

   • kombinin kartı değiştiği gün sıcak sudu problem yoktu kaynamaya geçmiyordu. kombiden ses de gelmiyordu. o akşam ben farkkettim ki kombi oda termostatını algılamıyor. biz servisi çağırdık dediki. kartın parametreleri girilmemiş sıcak suyu açınca kombinin petekleri çalışıyor. neyse ozaman bi ayar yaptı parametreler yanımda değil arkadaşlar yarın gelip parametreyi girecek sadece dedi. sıcak su vanasını da kapattı şimdilik kullanmayın dedei. ertesi gün servis tekrar geldi parametre gireceğiz dedi. ama ondan sonra kombi kaynamaya gitmeye başladı ve ve petkleri açtığımdad da 55 dereceye ayrlıyorum kombinin ısısı 60 gelince siren sesi ile beraber kombi d2 konumuna geçiyor. birsüre sonra tekrar çalışıyor ve yine aynı.
    kusura bakmayın çok uzun oldu ama.. dakikada 7 litre su akıyor çeşmeden. yani bu kartın ayarlarıla ilgili olabilirmi acaba.

    • Sıcak su ile parametrenin alakası yokki yanı termostatla sıcak suyun alakası yok. Termostat sadece petek sıcaklığını kontrol eder ve kombiyi ona gore çalıştırır. Kaynamaya gecmesinin sebepleri sistemde tikaniklik olur filtreler tıkanır esanjor tıkanır vs . kaynamaya sebep olacak kombideki parça ise sensorlerdir sıcaklığı yanlış hissedip kartı ona gore bilgilendirir oda fazla yada aleve sebep olur . sizin kombide ya tıkanma var sistemde .ya da kartta bir sorun var anladığım kadarı ile.

 104. Merhaba ustam. Yardımcı tutumunuz için sağolun.Kombim Eca marka.Normalde sıcak su çalışırken bir problem yok ancak kaloriferi açtığımda bir süre sonra acayip sesler geliyor sanki kombi titriyor ve elektriksel bir tuhaf sesler geliyor.Kaloriferden sıcam suya getirip tekrar kaloriferi açıyorum düzeliyor.Ama ses çok korkunç geliyor.Sanki kombi birseryi zorluyor gibi.Ancak sıcak suda ses gelmiyor ve kapatıp hemen açımca anında kesiliyor çok enteresan.Daha alalı 7 ay oldu hocam sizce sorun ne olabilir?Servis çağırdım umarım problem yoktur.

  • Uç yollu vana veya pompada sorun gözüküyor veya tesisatta donus vanası ve petek vanaları kapalı unutulmuş da olabilir.

 105. S.a
  Serena marka kombi fisi takiyorum ekranda off yazıyor daha kombinin on/off tuşuna basmadan tik tık ses geliyor sürekli ve on/off tuşuna basıyorum açıyorum kombiyi ses devam ediyor kalorifer ve su ikiside ısınmıyor sorun ne elektrik kacagimi acaba?

 106. Daha önce de sizin yönlendirmeniz sonucu Demirdöküm Kalisto kombinin 3 yollu vanasını değiştirmiştim. Şimdi de başka bir sorun var: Sıcak su açıkken sıcak geliyor sonra soğuyor tekrar ısınıyor. O esnada dereceye baktım düşüyor, kombi sönüyor 5-10 saniye sonra tekrar alev alıyor. Acaba bu kez sorunumuz nedir?

  • Önce musluklarin ağzındaki filtreleri (varsa) temizleyin .sıcak suyu kullanırken az acmamaniz gerekir dakikada en az 2 litre su geçmesi gerekir kombi içinden. Ve suyu ilistirmali acmamaniz gerekir yani bataryayi orta tarafta tutmayın sadece sıcak su tarafında ve bol açın ip gibi akmasin. Eğer bunlardan sonra yine yaparsa aynı olayı önce sıcak su sensorunun sonrada plaka esanjorun kontrol edilmesi gerekir.

   • Sizin uzaktan teshisleriniz bile harika. Dediğiniz gibi plaka eşanjörunu servis elemanı temizledi. Epey bir kurum çıktı. Bu arada birkaç ay önce birkaç petek temizligi yapmıştık ve epey kurum çıkmıştı. Son gelen servis elemanı bunun sebebini peteklere konulan antifiriz olarak söyledi. Bu doğru mu sizce? Kışa girmeden bir petek temizliği yapmak lazım, bunu hangi yöntemle yapalım/yaptıralım? Şimdiden teşekkürler..

    • Öncelikle tesekkur ederim . petek temizliğini mümkünse sadece suyla basınçlı suyla yaptırın bazı çoğu temizleyen kişiler kimyasallarla yıkıyorlar ama bu kimyasallar kombideki sensorler i ve uç yollu vana iç mekanizmalarını contalari yıpratıyor hatta bozuyor . tavsiyem sadece basınçlı suyla yıkayın.

 107. hocam Selamunaleykum 1 yıldır kombiyi kullanamıyorum ACİL bi akıl ver sana zahmet ariston sıfır kombi aldık normal calısıyordu sorun yoktu sonra yerını degıstık bacasında bı sıkıntı oldu kombı sureklı arıza vermeye basladı daha sonra yapıldı sımdı sureklı sp1 hatası verıyor bazen sp1 sp 2 sp 3 de oluo servıs gelıp bakım yapıp gıdıo normal dıyo 1 gun sonra gerı calısmıyor cıhaz yıne aynı hata ama 5 6 7 defa reser yaparsam sonun calısıyor ama buyuk bı patlama yapıp ole calısıoyor tam o sıra bıde su bırakıyor ne yapmam gerek hocam

  • Baca faninda kanatlarında tıkanma olabilir. Baca yerine tam takilamamis olabilir. Bacanın içinde İç baca var o takilamamis olabilir.bunlari kontrol ettirin. Ateşleme bujisini ve bruloru kontrol ettirin.

 108. merhaba hocam
  Baymak Brötje Star Bridge Extra 24 FI 25,2 Kw 21672 Kcal/h 3 Eşanjörlü Yoğuşmalı Hermetik Kombi SATIN ALDIM..GELDİ MONTAJ YAPTILAR..AKŞAM ÇALIŞTIRDIM DUŞ İÇİN..KAZANDAN 2-3 DEFA PATLAMAYA BENZER SES GELDİ..JKAZANDA GENLEŞMEMİ OLDU YOKSA BACADAMI SORUN VAR ACABA…PETEKLERDE AYNI SES GELİRMİ DENEMEDİM..1 GÜNLÜK KOMBİDE BU NORMALMİ…KOLAY GELSİN..

 109. Kolay gelsin
  Hocam yeni eve geçtik kombi eca confeo premix. Kombi çalıştığında kalkışa geçen uçak sesi gibi buna benzetebildim 🙂 bi ses cikariyor 2 3 saniye sürüp susuyor. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler kolay gelsin

 110. ustam merhabalar.kombi markası süsler.sıcak suyu açtıgımda fan sesi gibi bi ses başlıyor ama ateşleme yapmıyor dolayısıyka suda ısınmıyor.petekler içinde durum aynı.problem ne acaba yardımcı olurmusun

  • Fan kanatları tıkanmış yada fan sargılarında kısa devreler olup fan devrini dusurmus olabilir. Fanin kontrol edilmesi gerekir. Birde hava prosestadini kontrol etmekte fayda var.gecmis olsun.

 111. GB062-24KDG20 (yoğuşmalı) kombi henüz 1 yıldır kullanıyorum.aldığım günden buyana yaz konumunda sıcak su kullandığımda kombi çok gürültülü çalışıyor sıcak suyu kapattığımda ses kesiliyor.5 defa servis geldi düzeltemediler son servis hava prujorunu söküp temizledi sıkıntı hep devam etti sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Yoğuşmalı kombilerde bu sıkıntıya sıkça rastlanıyor mu? Teşekkür ederim.

  • Sıcak suda kombi maksimum da yandığında yanma odasında patlamalı sesler yapabilir buda fandan kaynaklanabilir.veya baca bağlantılarından kaynaklanabilir.sizin kombinin sesini duymadığım icin tahmini konuşuyorum. Tabikide cihaz başında işini iyi bilen bir servis sorunu çözecektir.

 112. ustam pek çok kişiye yardımcı olmuşsun benimde vissman vitopend200 model kombim var nisan ayında bakım yaptırdım bakımdan sonra çalışırken gıv gıv şeklinde araba çalıştırır gibi ses çıkarmaya başladı bir iki gün sonra F9 hatasıda verdi her hata verdiğinde resetledim cihaz çalışmaya devam etti bugün yetkili servise gittiğimde ara basınç dengeleyici değişecek 300 tl sorun devam ederse kart arızasıdır 900 tl dediler ses kombinin üst kısmından geliyordu bana fan gibi geldi ama yetkili servis farklı diyor elektirik akımlarından dolayı regülötör arızasıdır diyorlar bu arada hiç kombiye bakmadan bu bilgileri veriyorlar nasıl bir yol izlesem bilemedim sizin bir yorumunuz ve yardımınız olursa sevinirim

  • F9 fan hava prosestadi baca arizasidir. Ara basınç dengeleyicisi dediği anladığım kadarıyla prosestat. Benim tahminim fanin kanatlarında tozdan dolayı kurum oluşmuş ve fana balans yaptırıyor.buda sese sebep oluyor. Bence kombinin garantisi yoksa işini düzgün yapan sağlam bir servis bulup fani kontrol ettirin rulmanlarini kontrol etsinler kanatlarındaki kurumu temizleyip taksinlar denesinler ses kesilirse prosestada yeterli basıncı iletebiliyormu baskınlar. Olay bu şekilde çözülebilir. Duzelmezse fan prosestat baca bağlantılari ve ana kart detaylı kontrol edilmesi gerekir.

 113. Merhabalar
  Islerinizde basarilar diliyorum ve sorunuma geciyorum.
  Kombiden sadece radyatorleri isitmak icin faydalaniyoruz. Malum yavas yavas kis aylarina yaklastik. Radyatorlerin havasini aldiktan sonra kombiyi calistirinca normal olarak calisiyor. Genlesme tanki basinc seviyesi normal olarak takriben iki dakika gibi calisiyor ve sonrasinda basinc gostergesi asagi yukari titremeye basliyor yukselmeye basliyor vede akabinde kombi calismasini otomatikman durduruyor. Reset yaptiktan sonra calistirinca yine ayni durum sozkonusu.
  Yardimci olursaniz sevinirim
  Iyigunler

  • Basınç gostergesi yükseldiği zaman kombiden taş sıkışmasına benzer sesler geliyormu ve basınç yükseldiğinde kombinin altından su kaçırıyor mu?

   • Kombinin arka tarafindan sicak su borusundan tarif etmem gerekirse (gorul gorul. Sanki hava varmis gibi ses geliyor borulardan)
    Su kacirmiyor alttan
    Kombinin altindan suyuda bosalttim basinc gostergesi sifira kadar indi daha sonra trkrar doldurum basinc ok lenince calistirdiktan sonrada sonuc alamadim yine ayni oldu.
    Cevabiniz icin tesekkurler simdi tekrar deneyecektim eger yapmami istediginiz oneriniz var ise memnun olurum.

    • Evet simdi farkettim dediginiz sesler geliyor vede kombi tam kapanmadan once titriyor vede o anda kombinin arka tarafinda boruda habali su seside geliyor

     • kombinin pompası veya üç yollu vanası sıkışmış bu saatten sonra servis müdahalesi gerekir.pompsnın veya üç yollu vananın sıkışıklığının giderilmesi gerekiyor.

 114. buderus marka kombiden pancar motoru gibi ses geliyor içini açtım fanın bulunduğu yerden geliyor gibi servis çağırssm pahalımıdır sizce arıza neden olabilir teşekkürler

  • Fan rulmanlari balans yapıyor. Fan tamiri yapan yerler var. Gönderebilirsiniz. Yenisinide alabilirsiniz. Biraz fiyatı yüksek tabi.

 115. Merhabalar kiracı oldugum evde radyotörler de delik oluştu igne ucu kadar üçtanesinde bundan öncesinde kombiye alttan girişteki borular sırayla patladı birleşme yerinden uctanesini degiştrdim buhaftada içindeki bakırborunun segmanı patladı adeta gölde yüzdüm sabah ev sahibimin tesisatına bakım yapmaktan bıktım bukadar beni ewden cıktgmda gözümü arkada bırakıp hep endişeyle uyumaktan usandım ne yapmam gerekir servis getirdim parca degişecek dedi 300 lira dedi teknigi geldi parca dememiş bakım yazmış dedi normal tesisatcı geliyo suyu akmaz hale getrp gidiyor dünya para alıyo radyotörlere kendim sunfıx aldım kaynak macun sürdüm bitanesi cok az sızıntı yapsada yüzliradan iyidir dedim ne yapmam gerekir sizce şimdiden tesekkür ederim

  • Peteklerde delik varsa bu iyice büyüyeceği anlamına gelir. Peteklerin değişmesi gerekir. Tesisat borularında çatlak veya delik olan yerlerde kesilerek ek kaynak ile yeni borular takılması gerekir. Kombiye bağlantı conta ve rekorların elden geçmesi gerekir. Kombi içinde su kaçıran parçalar varsa da bunların da teknik servis tarafından tamiri veya yenilenmesi gerekir

 116. merhaba,
  Alarko Trendy -d kombimiz var. Yeni taşındığımız evde yeni kullanmaya başladık , petekleri açınca kombinin altındaki sıcak su borusundan çıtır çıtır sesler geliyor , su sesi değil ama hışır hışır bir ses bu normal midir? sürekli yapıyor ,sadece sıcak su açıkken öyle bir ses yapmıyor , dilerseniz video da yüklerim daha sonra?

  • Anladığım kadarı ile tesisatta hava var pompadan hava purjorunden veya peteklerden sistemdeki havanın alınması gerekir. Hava alma işlemi uzun sürebilir ve bu süreçte kombi su eksiltir suyun tamamlanıp hava alma işlemini yapın sürekli . Eğer ses gitmezse filtrelerde ufak taş veya başka bir madde tesisatta dönüyor olabilir. Filtrelere bakılması gerekir.

   • Çok teşekkür ederim , peteklerden hava almak yeterli olacak mıdır ? pompadan hava purjorunden dediğiniz kısmı anlamadım çünkü 🙂 Tüm petekleri kontrol edip tümünün mü havasının alınması gerekli acaba? Birde bazı peteklerimiz kapalı bunun bir zararı olur mu ? Bu şekilde ses yaparak çalışmasının bir sakıncası olur mu acil olarak servis çağırmak gerekli midir?
    Çok teşekkürler , kolay gelsin.

 117. Ustam öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
  Ferroli marka bacalı kombim var. Yıllık bakımını yaptırmak için servis çağırdım. Servis elemanı baca termostatının dışarıya alındığını bunun hayati risk taşıdığını söyledi deyip baca termostatını içeriye aldı. Ayrıca karşıdan bakarak nasıl anladı bilemedim ama eşanjör kanatçıkları dolu, baca borusu çürük vs. dedi. Bunların değişimi için kombiyi komple alıp dükkana götürüp dağıtıp toplamamız lazım dedi ve size maliyeti 650TL olur dedi. Ancak bacalı kombi yasak olduğu ve kombi 15 senelik olduğu için bu fiyata yaptırmak yerine bir iki sene daha idare edip sıfır hermetik almak daha mantıklı geldiği için bu sene idare etmek istiyorum.
  Şimdi sorum şu; Bu kombi on senedir bir defa dahi olsun teklemeden çalışmış ve servis gelmeden önce de sorunsuz çalışıyodu. Servis gittikten sonra kalorifer yakma konumuna aldım. iki üç saat kadar 40 derecede problemsiz çalışıyorken tüm petekleri kapattıktan sonra birden gümbür gümbür gürültülü bir sesle çalışmaya başladı kombi ve başka odalardan duyulacak kadar gürültülüydü. Sorunun tüm petekleri kapatmaktan kaynaklandığını düşündüm kombiyi resetledim yaz konumuna aldım. Ertesi gün iki petek açıkken tekrar çalıştırdım kış konumunda yine 2-3 saat çalıştıktan sonra peteğin birini kapattım yarım saat sonra aynı şekilde gümbür gümbür çalışmaya başladı koştur koştur gidip kapattım. Bu sesin baca termostatı ile alakası olabilir mi? Servis elemanı bakım yaparken sadece baca termostatının hayati risk taşıdığını diğer problemlerin sadece randımanı düşüreceğini(40 dereceye ayarlamışken daha yüksek derecede yakabileceğini veya 60 derece ayarlıyken daha düşük derecede yanabileceği gibi) söylediği halde servis raporunda bunun hayati risk taşıdığını yazmış. Servis elemanının söyledikleri bana güven vermedi kazık atmak istiyor gibi geldi. Eşanjör kanatçıklarını kendim temizleyebilir miyim? baca termostatını dışarıya alsam ne derece sıkıntı olur? Baca borusunun delinmiş çürümüş olabileceğini nasıl anlarım? Bu arızaları gidermek için tamirciye ödenmesi gereken makul fiyat ne kadar ayrı ayrı?

  • Ha bir de ana kartı değişmesi lazım su deposu sıkıntılı falan da demişti. Karşıdan bakarak nasıl anladı hala çözemedim. Bunların da değişim ücretleri ne kadardır? Kalorifer yanarken ideal basınç değeri kaç olmalı?

   • Kombinin yaz kış taraflarında ki çalışması devreye girip çıkması isitmasi normalse kartta sorun yok yalan söylemiştir su basıncı normalde bir bucukta olması lazım eğer genleşme tankı sağlam ve havası tam ise 50 ve uzeri derecelerde yanarken maksimum yarım bar yükselme payı olur yani bir bucuktan iki bara çıkar kombi durup soğumaya geçince bir buçuk bara geri döner.

  • Esanjor kanatları temizliği ve baca termostadi değişimi için kombi dükkana goturulmez .bence hiç göndermeyin. Esanjore zarara vermeden kendim yapabilirim diyorsanız yapın.baca borusunu gozle kontrol edin ve hatta kontrol etmeden direk yeni çelik bacayla değiştirin fazla birşey değil duvar ve kombi bağlantı yerlerinide güzelce alüminyum bantla kapatın. Gelelim kombinin çalışmasına . On yıllık hiç bakım yüzü görmemiş bir kombiye servis geldikten sonra arızalar başladı diye dusunurseniz yanılırsınız . Tabikide servis geldikten sonra bozulacak. On yıldır genleşme tankına hava basilmazsa ve servis o tankta hava olup olmadığını kontrol etmek istese direk zaten tankın patlak olduğu ortaya çıkacak sizde servisten sonra öyle oldu diye dusunceksiniz. Halbuki tank zaten patlak içi suyla sismis diye sıkıntı gösteremiyor. Peteklerin vanasini kapatirsaniz su nerde dolaşacak ? Sıvılar sıkıştırılamaz kapalı ortamda yol bulamazlarsa önce sizdeki gibi garip garip ses çıkarır biraz daha devam ederse bir yerleri patlatır. Siz biraz daha kombi geç kapatsaydiniz pompa esanjor yada borular zaten patlayacakti. Bir kombi için en az Evdeki toplam petek metrajinin üçte birinin açık olması gerekir.9 metre petek varsa 3 metresi kesinlikle açık olması gerekir.

 118. Merhaba,
  Airfel kombiyi bu yıl taşındığım yeni binada kullanmaktayım. Petekleri ısıtmak için çalıştırdığımda kombinin hemen altında sıcak su çıkışında fışır fışı su sesi geliyor (kulağı bir süre sonra rahatsız edercesine).Isıtma suyunda hiç bir problem yok. Peteklerdeki suyu temizlemek için pis suyu boşaltıp tekrar yeniledim, sesin geldiği yer yada yakını olduğunu düşündüğüm sıcak su çıkışındaki filtreyi temizledim (sonradan tekrar olmuş olabilir). Peteklerdeki havayı da aldım ama hayla ses devam ediyor. Sorunun tesisatta olduğunu düşünmekteyim. Tesisatçı çağırsam benim yaptıklarımdan başka ne yapabilir diye düşünüyorum.Boşuna çağırmakta istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…Kolay gelsin

  • Bence siz iyi bir tesisatçı çağırın bir baksın hava alma işlemi tam yapamamış olabilirsiniz. Tesisatcida bir problem bulamazsa kombinin içinde bir surtunme sesi olabilir teknik servisi çağırın onlar baksın içindeki filtre de bir tıkanma yada turbunde surtunme olabilir

 119. Üstadım ben on yıldır teklemeden çalışıyor derken hiç bakımı yapılmadı demedim. En son bir birbuçuk sene önce bakım yapıldı. Petekleri dediğiniz gibi 3m kadar açtığım halde aynı şeyi yaşadım. Kombiyi kış konumuna aldıktan sonra 1-2dk sonra yine gürültülü bir şekilde aşırı hararetli çalışmaya başladı ve emin olamadım ama kombiden bi an buhar gibi birşey çıktı gibi gördüm ama sürekli değildi zaten hemen kapattım. Bunun sebebi ne olabilir tavsiyeniz nedir? Eşanjörün tıkalı olmasından dolayı mıdır? Kombim bacalı kombi kendim eşanjörü söküp içindeki kireci kimyasalla temizleyebilir miyim? Eşanjörün içine döktüğüm kimyasalı eşanjöre zarar vermemesi için en fazla kaç dk içinde boşaltmalıyım? Bu eşanjör temizleme işlemini piyasada ne kadar yaparlar?

  • Cihan bey kış konumunda aynı gürültülü sesi hal yaşıyorsanız pompanın ömrü bitmiştir muhtemelen. Suyu dolastiramiyor. Esanjor tıkanıklığı da olabilir tesisat filtresi de tıkalı olabilir. Pompa da olabilir. Siz önce kombinin suyu bosltin tesisat donus filtresini sökün kontrol edin tıkanıklık varmi diye filtre temiz ise esanjorde de bir tıkanıklık olacağını sanmıyorum. Pompa ömrü bitmiştir yüksek ihtimalle.esanjor sokumu takimi kolay birşey değil zaten kombiniz on yildan yaşlı . Esanjore hiç bulasmayin elinizde kalabilir. Esanjor giderse kombi çöp olur. 700 tl den başlıyor bir esanjor. Filtre ve pompayi kontrol edin pompa donuyormu donmuyormu. En son esanjor kalsın. Büyük ihtimal pompaniz arızalı.

 120. Dün akşam biraz zorlu olmasına rağmen eşanjörü söküp kimyasalla içini temizlemeyi başardım. Ayrıca filtlerileri de çıkardım baya kirlenmişti temizledim. İşlemleri tamamlayıp parçaları tekrar monte ettikten sonra sıcak su için çalıştırdım herhangi bir problem yok. Ancak kış konumuna aldım ilk kısa bi süre yandı sorunsuz, sonra söndü ve kalorifer işaretinin bulunduğu sinyal lambası yanıp sönmeye başladı ve bu şekilde sürekli yanıp sönüyor suyu ısıtmıyor. Sebebi ne olabilir?(Ayrıca dün beni yanlış anladınız galiba. Kombi hem yaz hem kış konumunda gürültü çıkarıyor demedim. Yaz konumunda sorunsuz çalışıyor sadece kış konumuna aldığımda problem çıkarıyordu.)

  • Tamam yanlış anlamadım peteklerde pompa çalışır sıcak suda çalışmaz pompa eğer ömrünü tamamlamissa petekler yanarken belli eder kendini. Yanıp sönen ışık kalorifer senroru arızalı olabilir. Sensoru temizleyin takın duzelmezse yenisi ile değiştirin.sonra pompayi deneyin. Tekrar gürültülü çalışırsa pompa bitiktir.

 121. Üstad bahsettiğin sensör tam olarak nerde şekli nasıl(ntc-ptc gibi isimler geçiyor intertte de )? Sensörü doğrudan değiştirmek mümkün mü yoksa elektrik gaz veya su aksamını kapatmak gerekir mi?

  • Ntc resimlerine bakmaniz lazım. Sensorun soketini çıkarmanız yeterli. Ama sokmeden önce kombinin tüm suyunu bosaltin

 122. Sayın admin tekrar merhabalar. Dün dediklerinizden filtrelerin kontrol edilmesi ve ntc sensörlerinin kontrol edilmesi işlemlerini yaptım. Herhangi bir tıkanıklık veya pisliğe rastlamadım. Kombiyi tekrar kış konumunda çalıştırdım kombi 2 dk kadar yanıp devreden çıkıyor tekrar periyodik olarak devreye girip çıkıyor. Bu çalışma şekli normal midir bilmiyorum. Bu şekilde 1 saat kadar çalıştıktan sonra tekrar aynı ses gelmeye başladı. Sanki bacanın içerisinde kum taneleri sağa sola savrulup çarpıyor gibi ses geliyor. Sonra sürekli kalorifer işaretinin sinyal lambası yanar söner vaziyette kalıyor ve bir daha kombi yanmıyor. Sirkülasyon pompasının ömrü bitmiştir demiştiniz. Problem sirkülasyon pompasındaysa doğrudan pompadan ses gelmesi gerekmez mi? Zira sirkülasyon pompası en altta ama ses baca borusunun içinden geliyor gibi. Sirkülasyon pompalarının fiyatları ve değişim ücreti ne kadardır.? Bana tavsiyeniz nedir?

  • Pompanin önünde düz tornavidayla açılan tapasını açın Kombiyi petek konumunda çalıştırın bir tornavidayla pompanın içine baskı yapmadan sadece içindeki rotora dokundurun kombi çalışırken pompanın içindeki rotor donuyormu diye kontrol edin. Zaten tapa açıkken aşırı derecede dışarıya su akitiyor ve Rotorda dönmez hale gelip duruyorsa pompanın işi bitmiştir.pompalar pahali servsine gore fiyatlar 300 450 arası değişir.

 123. Merhabalar ariston kombi kullanıyorum yaklaşık 2 senedir petekleri güzel ısıtmıyor. Servis çağırdık havasına baktı bir kaç bişey yaptı tamam dedi gitti.ama düzelmedi. Birde petekler yanında kombi den VIII gibi değişik bir ugultu geliyor neden olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Tesisat tıkalı olabilir filtre ve peteklerin kontrol edilip gerekirse yıkanması gerekir. Uğultu sesi pompadan gelebilir bakılması iyi olur

 124. Merhabalar ben suleyman benim demirdokum kombim var 15 günde bir su basinci düsüyodu.tesisasati kontrol ettirdim bisey yok dediler.sonra kombi servisini cagirdim deposuna su basip bakimini yaptilar bu seferde kombim dizel motor gibi gürültülü calismaya basladi.ayrica basinc düsmeye devam ediyor .ne yapabilirim .tesekkurler

  • Eğer basınç sadece dusuyorsa muhakkak bir kaçak var ama petek isitmasindayken yükselip ısıtma bittiği zaman dusuyorsa genleşme tankında sorun var. Ya patlak basılan havayı tutmuyor yada eksik hava var . Sesli çalışmasının sebebi pompa olabilir fan olabilir detaylı bakilmasi gerekir.

 125. İyi günler biz yeni taşındığımız evde baymak kombi kullanıyoruz bakımını bir hafta önce yaptırdık yalnız bakımdan önce de sonra da sıcak suyu veya peteği ne zaman açsak önce bir uğultu oluyor sonra güm diye ses geliyor özellikle petek açıkken 5 dk da bir bu durum oluyor sorunu ne olabilir acaba bir tehlike yaratır mı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 126. Meraba. Kombi açıkken özellkikle geceleri sadece yatak odasındaki petekten yada borudan tık tık tık şeklinde ses geliyor. Diğer peteklerde bu sorun yok. Sorun neden kaynaklanıyor. Çözümü nedir. ? Yardımcı olursanız sevinirim

    • Bir tesisatçı çağırıp petege baktirin isterseniz ama eğer dediğim gibi genleşme sesi ise yapacak birşey yok peteğin değişmesi gerekebilir .isinmalarda ve soğumaya geçtiğinde yapar genelde.

 127. Merhaba. Sıfır Baymak Luna Avant 24 fi yoğuşmalı kombi taktırdık. Havalar soğudu artık kombiyi açalım dedik. Önceki kombim vaillanttı ve ateşleme ve örneğin 3 dk çalışıp durduğunda bir dahaki ateşlemeye kadar kombiden bir ses gelmezdi. Ancak yeni baymak kombi ateşleme ve yanma bittilten sonrada bir uğultu çıkarıyor. Devirdaim pompası mı baca fanı mı anlamadım. Bu ses sürekli devam ediyor normal mi değil mi anlamıyorum. Vaillantta olmayan bunda olunca normal değil gibi geliyor. Sürekli hafif bir uğultu geliyor cihazdan. Bilgi verebilirseniz çok minnettar olurum

  • Bazı kombilerde ateşleme bittikten sonra pompa bir süre sonra durur ve birdahaki ateşlemede devreye girer.bazı kombilerde ise pompa birdahaki ateşlemeye kadar sürekli çalışır. gelen ses pompa sesi.sorun yok yani.

 128. MERHABALAR,BENİM KOMBİ MARKAM ECA NORMAL KOMBİ YOĞUŞMALI DEĞİL.
  PETEKLERİ ISITMAK İÇİN AYARINI AÇTIĞIM ZAMAN KOMBİDEN SU SESİNE BENZER,ŞIRILTI SESİ GELİYOR VE BU SES DEVAMLI OLARAK SÜRÜYOR..PETEĞİ ISITMASINDA SORUN YOK.
  HERHANGİ BİR UYARI IŞIĞI YANMIYOR..AYRICA SADECE SICAK SU KULLANIRKEN BU TÜR BİR SES GELMİYOR..BAR BASINCI 2-3 ARASINDA.
  SORUN NE OLABİLİR,TAHMİNİ MASRAFI NE KADARDIR SİZCE..
  TEŞEKKÜRLER

  • Sistemde hava var kendinizde alabilirsiniz. Peteklerin ust vanasinin karşı tarafında hava alma yeri var ordan vidayı gevseterek havalarını alın.duzelecektir.hava alırken altına kap veya bez tutun su gelene kadar havayı attirin su geldiğinde kapatın. Hava alırken su basıncı düşecektir sürekli birbucuk bar a tamamlayın suyuda

   • CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER EFENDİM,YALNIZ BENİM 5 PETEĞİM VAR,4 ÜNÜ KULLANMIYORUM.OTURMA ODASINDAKİ KULLANIYORUM.ONUN DA BAHSETTİĞİNİZ GİBİ HAVASINI ALMIŞTIM.ACABA DİĞER 4 PETEĞİN HAVASINI ALMADIM DİYE Mİ KOMBİ BU SESİ ÇIKARMAKTA..BAR DEĞERİ 2-3 ARASINA AYARLAMIŞTIM.1.5 A DÜŞÜREYİMMİ DEDİĞİNİZ GİBİ.
    TEŞEKKÜRLER..

    • evinizdeki toplam metre olarak petek sayısının en az üçte birini kullanmanız gerekiyor.kombinin bir anlamı kalmaz boşa çalışır.önce hepsini açın havalarını alın sonra kullanmak istemediğiniz peteği kapatın ama en az üçte biri açık kalsın. yani 9 metre petek varsa en az 3 metresi açık olması gerekir.su basıncıda 1,5 bar olması gerekir.

 129. KUSURA BAKMAYIN BAŞINIZI AĞRITTIM,PETEKLERİN VANALARINI AÇTIM HAVALARINI ALDIM. BAR 1.5 SEVİYESİNE AYARLI.5 PETEKDE AÇIK ŞUAN.YALNIZ ŞİMDİ DE PETEKLERİ ISITMAZ OLDU.GÜN İÇİNDE ISITIYORDU PETEKLERİ.(SICAK ÇEŞME SUYUNDA SIKINTI YOK).ATEŞ İŞARETİNİ GÖSTERİYOR PANELDE,DOLAYISIYLA ATEŞLEMESİNDE SIKINTI YOK GALİBA…

  • Peteklere aldığınızda arıza kodu veriyorsa koda gore yorum yapalım ama arızaya geçmeden petek isitmasi yapmiyorsa tesisat filtresini suyu boşaltarak söküp temizleyin pis olma ihtimali olabilir . Sonra tekrar su basıp havaları tekrar kontrol edin. Duzelmezse ona gore tekrar yazarsinız.

 130. Merhaba kombim ferroli ve 5 yıllık. 1 haftadır ben kullaniyorum.Çalışırken uğultulu bir ses çıkarıyor öncesinde çok dikkat etmemiştim evinher odasından duyulabilecek şiddette bir uğultu. Normal midir. Değilse sorun ne olabilir kombiyi temizleyip kullanmaya başladım

  • Pompa sesi veya fan sesi muhtemelen. donen parçalar olduğu için gün geçtikçe yıpranması ve sesli calismsi normaldir.eger arızaya geçirmiyorsa sorun yoktur ama içiniz rahat olsun diye bir servise gostermeniz uygun olur.

 131. GECE KOMBİYİ KAPATTIM BİRAZ DİNLENSİN DİYE,ŞUAN İÇİN BİR SORUN YOK NORMAL SESTE ÇALIŞIYOR,DEVAMLI ŞIRILTI ŞEKLİNDE GELEN SU SESİ ARTIK GELMİYOR.YARDIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.ALLAH RAZI OLSUN

 132. bende eca confeo plus yoğusmasız var bunlarda baca fanı modulasyonu yok ben kendi fikrimce dimmer bağlamak istiyottrum kombiyi vanadan ayarlamayla gaz ve alev boyunu sabit tutuyorum birde dimleme yani fan devrini düşürürsem ısı sıcaklığını tam alırım kanmaatindeyim

  • Fan devrini dusunurseniz yanma odasında boğulma olur ,prosestata yeterli hava basıncı 0.6 mbar basınç göndermez ve kombi devreye girmez girse bile içerde boğulma olur ya patlamalı yanar yada arızaya geçer . Gaz basıncını vanadan kısma yaparak ayarlayamazsiniz gaz valfi ayarlama yapıyor zaten kombi girişine ne verirseniz verin (tabi belli bir değer altında yanma olmaz) gaz valfi minimum ve maksimum ayarlanmasını kendi ayarlayacaktır ve karta bilgi verecektir.kisacasi kombi ile ugrasmanizi tavsiye etmem.

 133. Merhabalar, dün buderus kombimizin fan motorunu söktüm sesli çalıştığı için ancak sanırım daha önce işlem görmüş. İçerisindeki kanatları tutan pimin ortasında vida var bu vida yerinden çıkmış. Ayrıca bu vida kanatlardan bağımsız bobine bağlı ve terse sıkmalı. Ben bu vidayı sıktığımda bu sefer kanatlar dönmüyor bobinin oradaki yıldız pervane dönüyor gevşek bıraktığımdada kanatlar geriye oturuyor ve yine dönmüyor. Araya pul koydum geriye düşmesin diye ama bu sefer iki pervanede dönmedi ve 3C arızasına yani fan motoru arızasına geçti. Bunu nasıl ayarlayabilirim? Balansı mı bozuk acaba birde söktüğümde elektrik verip çalıştırmak istiyorum sürekli sök tak zor oluyor. Bobinin üzerinde bir giriş altında iki giriş var bunların hangisi toprak faz nötr dür? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Balans ayarı bozuk evet ama özel plastikten vibrasyonu engellemek için konulan pullar üzerinde değil anladığım kadarıyla onların takılması ve gerekli torkta sıkılması gerekir. Faz nötr farketmez iki giriş olanlara birine faz diğerine nötr baglayin tek giriş olan toprak ona baglamayin

 134. Hocam oncelikle tesekkurler cok faydali bilgiler veriyosun. Bende bosh yogusmali kombi var bu yil 3. Yili, bir kac gundur tam yanma sirasin da bir güp diye ses geliyor 1-2 saniyelik, okudugum kadariyla buradan baca temizligi yada buji temizligi mi diyosunuz ?

 135. Kombi bakimi yapildi fan sesi ve su sesi var tum konrol yapıldı çok ses cikariyor fan sesi var neden acaba

  • Fan sesi varsa fanda balans oluşmuş olabilir bakılması gerekir su sesinde ise peteklerde hava oluşmuş havanın alınması gerekir.

 136. Merhabalar…Geçen kış apartman olarak doğalgaza geçtik.Merkezi sistem.Benim daire doğal gaz kombilerinin olduğu katın uzeri maalesef.Geçtik geçmesine lakin o kadar gürültülü bir çalışma şekli var ki inanın yer titriyor.Bu sesi hemen hemen her oda da hissedebiliyoruz.Saga sola sordurduk neymiş efendim kombiler yoğuşmalı olduğu için sesin önüne geçilemezmiş.Yaw arkadaş böyle bir saçmalık olabilir mi?Lütfen bilgi ehliyeti olan biri beni aydınlatsın.Cihaz termoteknik bilginize…

  • Normalde o kadar ses yapmaz ama kaskat sistem anladığım kadarıyla yani birçok büyük kombiyle siteyi besliyor birden fazla kombi aynı yerde olunca da tek kombi gibi değil daha fazla sese sebep olabilir ama öyle titreşim vs yapmaması gerekir kazan sistemlerinde bile o kadar ses titreşimler olmuyor . Kurulumu yapan kişinin kontrol etmesi faydalı olur belki atladıkları birşey olabilir

 137. Öncelikle yukarıda ki yorumların çoğunu okudum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Eski ve bozulmuş olan Ariston FX model kombi, 1 hafta önce Ariston Matis 24FF ile değiştirildi. yeni takılan kombi de şöyle bir sorun var: kombi petekler için açık olduğunda hiç bir sıkıntı olmadan ses bile çıkarmadan yanıyor. Ama sıcak su için çalışamaya başlayınca gürültülü bir ses (sanki fan sesi gibi) çıkmaya başlıyor. Eğer su çok sıcak konumda olur ise bu ses daha uzun devam ediyor; az açılmış ise önce bir ses çıkartıp sonra normale dönüyor. Bu durumdan dolayı bir kere yanma olmuyor düğmesi yandı ve resetlememe rağmen geçmedi. Servis gelince peteklerdeki suyun çok kirli olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini yoksa bu arızanın devam edeceğini söyledi. Şuan yeniden bu arıza var. sizce sorun ne olabilir. (nacizane benim gözlemim petek suyu ile pek ilgisi olmadığı aksine 3lü vanada bir sıkıntı olduğuna dair.)
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Petek suyunun sıcak suyla alakası olmaz petekler pis ise sadece pompayi zorlar filtreyi tıkar isinmanizi etkiler kombi bir durur bir çalışır sık sık ısınma olmaz . Ses benim tahminimce uç yollu vananin ya iç tamir takımında yada motorunda sorun olabilir. Yeni kombide aslında olmaması gerekir. servisin petekleri bahane etmeleri belki petek tarafından gelen pisligin uç yollu vananin iç mekanizmasina zarar vereceği ni dusunmus olabilirler. Belki ondan demislerdir.

 138. Merhabalar,öncelikli olarak böyle bir hizmeti verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim.

  Soru: Kombi markası Proterm, 1 hafta kadar önce petek ve kombi bakımı yaptırdım, aslında bi şikayetim yoktu ama tedbir amaçlı bakım yaptırdım. Bakımdan önce de sonra da 40-45 derece aralığında çalıştırıyordum.Bakımdan önce 45 derecede çalışan kombi 10-15 dk ortalama ile devreye girip(20 30 sn süre ile ısıtıp rölantiye geçiyordu) petekler soğuyunca tekrardan ısıtıyordu.Bakım sonrası ise 45 derecede çalışan kombi 2-3 dk ortalama ile devreye girmeye başladı. Dereceyi gözlemlediğimde 2-3 dk içinde 40 dereceye kadar düşüyor ve 48-49 dereceye kadar ısıtıyor. Ve bu döngü sürekli böyle oluyor. Sizce sorun nedir? teşekkürler

  • Bakımdan önceki çalışma prensibi petekler ve filtre tıkalı olduğu için asıl çalışma prensibi değil zaten. 30 saniyede hiç bir kombi temiz bir tesisatı 45 dereceye getiremez normalde . Tesisatiniz tıkalı olduğu için su dolaşımı ağır oluyor ve isi birikmesinden dolayı hemen ısındı zannediyor sistemi. Ve hemen devreden çıkıyor. Aslı öyle değil temiz bir tesisatta tüm peteklere kadar sıcak su gider kombinin donus borusuna kadar sıcaklık gelir ve kombinin içinde donus borusu üzerindeki sensor gidis sensoru ile bilgi alışverişi yapar ve beyne tamam ısındı der devreyi keser buda evin işi yalıtımı vs gibi durumlarina bağlı olarak 3 dakikayı bulur veya aşar. Yani bakımdan sonra ki çalışma normal.

 139. S.a benim kombim ariston ilk çıkan kombi 6 senelik. 2 sene önce pompasını degiştirmiştim. Geçen sene hiçbir problem olmadı. Ama bi yirmi gündür kombiden ses gelmeye başladı. 10dk kada bir tıraktör çalışması gibi gürültü yapıyor 30-40 saniyelik bu sesten sonra normale dönüyor. Soru ne olabilir. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 140. Merhaba, Ferroli domicondense f-24 20640 kcal yogusmali kombimi beş yıldır kullanıyorum, son zamanlarda alev kademesi 3 seviyedeyken çatur çutur sesler geliyor ve basınç gösterge ibresi sağa sola oynuyor, alev 2 seviyeye inince ses kesiliyor nedeni ne olabilir. Teşekkürler.

 141. mrblar bende ferroli dijital kombim var çaşılması çift yani çalısıyor yaklaşık 40-45 saniye sonra 3-5 saniye duruyor sonra 20saniye daha çalışıyor sonra duruyor.bu tur böylece bitiyor.böyle çift durup çalışması normal mi bazen tek çalıştığı zamanda oluyor ama bazen ve ne zaman öyle çalışıyor bilemiyorum kendi kendine ayarı yapıyor ama ben bilemedim.çift durup kalkarak çalışması normalmi acaba.teşekkürker.

  • Kombi çalıştığında ortalama 4-7dakika arasında 40 -45 derecelere ulaşabilir. Sonra durur sıcaklık düştüğünde tekrar başlar ve öyle devam eder sizin kombide 40 saniyede ulasiyorki mümkün değil. Ya tesisat filtresi yada tesisat tıkalı yada sensor arızalı.

    • 2,sorumda kombi faturası düşürmek için 3 petekle 45-50 derecede yakmak mı yoksa 6-7 petekle 35-40 derecede yakmakmı uygun olur

     • Normal şartlarda yakmak istemediğiniz petek varsa evinizde ki metre olarak Toplam petegin en az üçte birini yakıp dusuk derecede sürekli yanması uygun olur . Kombiyi gece yakıp sabah işe giderken kapatmak fazla tüketime sebep olur . Sıfırdan soğuk peteği ısıtmak için gaz sarfiyatı fazla olacaktır .

 142. Hocam merhaba buderus kombinin bütün ışıkları yanıp sönüyor fan motoru tekrar ses yaptı sabah söküp baktığımda içindeki lehim kırılmış onu tamir ettim ancak tekrar kombiyi yaktığımda fan motoru durdu kombi yanarken durdu sonra çıt çıt çıt diye tekrar ateşleme yaptı fakat bu sefer alev aldı kombinin etrafı şimdi fan motoruna dışarıda elektrik verince bi sıkıntısı yok ama kombinin bütün ışıkları yanıp sönüyor herhangi bir eylem yok

  • Fan döner ama dusuk devirde dönebilir bu normal çalışıyor anlamına gelmez dışarda çalıştığını gormeniz yeterli değil yani . Sargilarda kısa devre varsa dusuk devirde döner. Prosestada yeterli basıncı veremez. Ama sizin sorun kartta anladığım kadarıyla fana enerjiyi vermemis çalışması için fan çalışmamış ve yine ilginç fan çalışmadan prosestad kontagi kapatmış gaz valfinin çalışmasına izin vermiş ateşleme olmuş ama fan calismayinca dışarı atamamis hem atık gazi Hemde ısıyı ve kombi alev almış sakat bir durum. Kart fan prosestat kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyorsa değişmesi gerekir.

 143. Arıston kombi alarm sesi gibi bi ses çıkartıyor 2 gündür 3 senedir kullanıyoruz ilk defa duyduk ne olabilir abi bu ?

  • O şekilde bir uyarı sesi yok kombide ama uç yollu vanadan ıslık sesine benzer bir ses çıkabilir birde fanda o şekilde bir ses çıkabilir bunlara bakılması iyi olur

 144. Merhaba eca hermatik bacalı kombi balkonda monte edilmiş, araba motoru gibi ses var durunca kesilip çalıştıkça çok rahatsız ediyor ısıtmada yada sıcak suda sıkıntı yok, sorun nerde msliyeti ne olur servisler gereksiz masraf ve parça değışimine gidiyor malesef temizliğini nerden ne şekilde ön panel nasıĺ açılır baca neyle nasıl temizlenir kendimiz yapabilirmiyiz bu gürültü kombiyi patlatırmı gece yakamıyoruz yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Fan yada pompadan yapar sesi pompadan sa eğer tamiri olmaz değişmesi gerekir fiyatı servisine Gore değişmekle beraber ortalama 250 330 arası olur. Fandan ise tamircileri var fanin sökülüp fan tamiri yapan yerleri bulup yaptırabilirsiniz ama garantisi olmaz yarı fiyatına olur oda tamiri 120 civarı yenisi 230 civarı olur. Tabi bunları kesin tespit etmek lazım ses nereden hangi parçadan kaynaklanıyor. Patlama olmaz ama pompa hepten ölürse devridaim olmaz basınç yükselir alttan su akıtır ve arızaya geçer fan hepten ölürse baca arizasina geçer kombiyi herhalukarda öyle bir durum olursa sigortasından kapatinki karta zarar vermesin

 145. alarko serana 26 kombim yeni bağlandı tesisatçı usta bağladı kombi çalışıyor ama biraz uğultulu çalışıyor kombinin altındaki su boruların dan şıkır şıkır su sesi geliyor acaba pompa yüksek ayardamı proje onayından sonra servisi çağırıp garantiyi onaylatcam cevap için teşekkürler

  • Sistemde hava var peteklerden havalarını alın su gelen kadar su geldiğinde kapatın. Bu işlemi yaparken kombi su basıncı düşer sürekli tamamlayın basıncı

 146. Merhaba, Ferroli domicondense f-24 20640 kcal yogusmali kombi bağlı tesisatımda banyo musluğundan soğuk su tazyiği yüksek sıcak su tazyiği düşük gelmeye başladı, kombi su giriş filitrelerini temizledim sorun çözülemedi nedeni ne olabilir. Teşekkürler.

  • musluğun altındaki vanası kapalı olabilir. kombinin altındaki soguk su giriş filtresi tıkanmış olabilir. yada kombinin içinde tıkanıklık olabilir.

 147. Kombinin içindeki tıkanıklık nasıl giderilir, sevismi çağırmalıyım, eşanjör kireçlenmiş olabilirmi, ücreti yaklaşık ne kadardır? Teşekkürler.

  • Tek bir parçadan kaynaklansa kesin surdan olmus diye yonlendirirdim ama birçok parçadan olabilir . Plaka esanjorde, doldurma vanası ağzında borulardan kaynaklanabilir. Onun için servis gelse daha iyi olur. Ücreti için yanlış bilgi aktarımı olur çünkü hangi parçadan olduğu parça değişimi gerekir mi belli değil. Benim başıma gelen bir olayda kombiyi atölyeye goturmustum en son bütün parçaları soktum ve hiç umulmayacak yerden kirec deliği kapatmıştı bir geceme mal olmuştu. Fiyat değişir yani yapılan işe gore. Umarım ufak bir hasarla anlatırsınız

 148. Merhaba musluğu açtığımda ateşleme olmuyor su ısınmıyor yalnız petek kısmı normal arızası nedir acaba yardımcı olurmusunuz Teşekkürler

 149. Hayırlı günler kardeşim benim sorunum şu eca proteus plus marka kombi taktırdım yazin.sıcak suyu kullanırken hiçbir sıkıntı yoktu ne zaman havalar soğumaya başladı kış modunda kullanmaya başlayınca bazı sesler duymaya başladık kombiden.Kombinin altındaki su borularindan su sesi duymaya başladık lıkır lıkır bu normal mi birde kombi 42 dereceye gelince ateşleme duruyor 36 ya gelince başlıyor bu normal mi asıl sorun ateslemeye geçince çok uğultulu ses çıkarıyor isitmada herhangi bir sorun yok ateslemeye geçerken beklenen süre çok kısa bir dakika bile değil cevap verirseniz çok sevinirim vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  • Petek tesisatında hava var peteklerden havasını alın birde filtre tıkalı olabilir önce havaları alın alırken kombi suyu düşer tamamlayarak sürekli havaları alın hava dan sonra aynı olay devam ederse filtrenin kontrol edilmesi gerekir

 150. Selamlar viesmann marka kombim var çalıştırdığım zaman herhangi birses filan yok su ısınıp peteklere su vermeye başladımı 2 dakika çok ses yapıyor sonra normala dönuyor birdaha ses vermiyor devamlı çalışınca ama soğuduktan sonra 3/4 saat sonra gene açarsam gene sesyapıyor sonra duruyor devirdaim pompasındanmı yapar teşekkürler şimdiden yardımların için.

 151. Teşekkürler saolasın 350tl sıkıştı sanıyorum tamirleride olsa bunların iyi olacak.Kimse uğraşmıyor hemen yenisini takıyorlar.Allah kolaylık versin

  • Uç yollu vana motorunun tamiri tutmaz ama vananin iç tamir takımı var değiştirilebilir kesin tespit edildikten sonra

 152. mrb size sorum 22 derecede 5 petek yapmakmı yoksa 21 derecede 7 petek yapmak mı daha verimli hem konfor hem ekonomi olarak..odayı petek başı 0,5 derece düşürmek normal mi. Oda termostadı kullanıyorum

  • 0,5 derece diye yorumlamayin. Kombide tasarruf etmek istiyorum az petek yakıp ısınmak istiyorum diyorsanız evinizdeki petek sayısının metre olarak toplamının en az üçte birini yakmaniz gerekir kombi çalışmasıni bozmamak için . Yani 9 metre peteginiz varsa 3 metresini yakmaniz gerekir. konfor açısından istiyorsanız tüm peteklerin açık olması ve evde olmadığınız sürede mesela gündüzleri 20 derecede 19 derecede akşamları ise 21 derecede tutmanız yeterli olacaktır. İdeal ortam sıcakligi zaten 21 dir. Bu şekilde degerlendirirseniz faydalı olur.

   • EVDE 24 SAAT KİŞİ VAR KISMAK OLMAZ BİZDE YANİ KISACA PETEK SAYISINI ARTIRARAK DERECE DÜŞÜRMEK EKONOMİK DEĞİL YANİ BENİM AMACIM 5 PETEKLE 22 DERECEDE GÜNDE ATIYORUM 10 MKÜP YAKIYORSA 7 PETEKLE 21 DERECEDE GÜNDE 10 MKÜP YAKARMI

 153. Viessmann kombi kullanıyoruz. ..Fakat atesleme yaptıktan sonra surekli ve sıddetlı su sesi gıbı ses gelıyor. ..atesleme yapıyor duruyor sonra tekrar baslıyor. Gostergelerde sıkıntı yok petekler ısınıyor. ..sıcak suyu acıncada ses gıdıyor neden olabılır?

  • Yanma odası panelinden hava alıyor gibi anladım anlattiginiz olayı. Su sesine benzer ses çıkar dışardan hava aldığında kontrol edilmesi gerekir. Tabi başka yerden de gelebilir ses ile ilgili sorunlar sonuçta cihaz başında net tespiti olur

 154. Merhaba benim kombi sıcak su açık olduğunda ses geliyo kombiden ikinci musluğu açtığımda ses azalıyo sorunu nedir yardımcı ola bilirmisiniz patlar diye korkuyorum

 155. Merhabalar,
  evde buderus gb062 marka kombi kullanıyorum. Bundan 1 hafta önce fan motoru bozuldu ve servis gelip parça değişimine gitti. Bu arızadan sonra kombi 48 dercede ayarlıyken sürekli çalışıyor. Yani alev işareti hiç sönmüyor. Göstergede 48,5 dereceye ulaşılıyor. Servis tesisatta problem olduğunu söyledi. Tesisatı yapan arkadaşı aradım geldi baktı ve peteklerde sorun olmadığını söyledi. Hepsi ısınıyor. Temizliktede problem yok. Aynı dış ortam sıcaklığında/Petek ayarında ve çıkış sıcaklığı ayarında kombi daha öncede çalışıyordu ama böyle sorunla hiç karşılaşmadım. Bilinçli bir tüketici olduğumu düşünüyorum. Servis çözüm bulamıyor. Sonunda çareyi bölge müdürünü getirmekte buldular. Ne yapacağımı şaşırdım yardım edin

  • Fanin değişmesi ile sorunun bağlantısı yok normalde. Tesisat filtresi ve peteklerde sorun yoksa kalorifer sensorunun kontrol edilmesi gerekirdi. Servis bunu yaptimi bilmiyorum.boyle durumlar servislerin başına sık sık gelir. İcinizi karartmayin. Servis çözüm bulur giderir sonra alakasız yerden arıza çıkar . Bu kombinin yorgunluğu ile alakalı.Sensorun kontrol ettirin düzelmesi gerekir duzelmezse gaz ayarları kontrol edilsin yine olmazsa karta bakılması gerekir.

   • Ayrıca servis elemanları kombi çıkış sıcaklığı ile kombi geri dönüş sıcaklığı aynı derecede olduğu zaman cihazın kapanacağını söylüyorlar. Bu bana mantıklı gelmiyor. Sonuçta petekler ısıyı emiyor. Bu söyledikleri doğrumudur sizce? Bilgileriniz için çok teşekkür ederim

    • Yeni tip kombilerde sistem zaten öyle çift sensör var gidiş ve dönüş sıcaklığı ölçülür aradaki farkı kart hesaplar ona göre çalıştırır kombiyi. Kombinizde konfor ve Eco mod olması lazım confor moduna alındığında servisin dediği gibi gidiş ve dönüş sıcaklığı birbirine yakın değerlere ulaşıncaya kadar alev devam eder sonra Soner . Eco modunda ayarladiginiz derecenin 5 veya 7 derece üzerine kadar yanar söner. Eğer mod seçimi yoksa servisin verdiği bilgi doğru . Mod seçimi varsa Eco modunda dönüş sıcaklığını beklemeden 7 derece üzerinde söner

 156. MERHABALAR
  DEMİRDÖKÜM NEPTO MARKA KOMBİ KULLANIYORUM. SON İKİ AYDIR HEM SICAK SU MUSLUKLARINI AÇTIĞIMDA, HEMDE PETEKLERİN ISINMASI İÇİN DERECEYİ YÜKSELTTİĞİMİZDE KOMBİNİN İÇİNDE SANKİ SULAR KESİLMİŞTE TEKRAR HAVAYLA BERABER TAZYİKLİ AKIYOR GİBİ BİR İKİ DAKİKA SÜREKLİ BÖYLE SES GELİYOR NEDEN OLABİLİR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  SAYGILARIMLA.

  • Sistemde veya filtre de bir sürtünme oluyor anladığım kadarı ile. Isınmayı ve musluk suyu sıcaklığını etkileniyor kombiyi arızaya gecirmiyorsa önemli birşey değil ama yinede filtrenin kontrol edilmesi kombinin de kontrol edilmesi ilerisi için önlem almanızı sağlar.

 157. Öncelikle emeğinize saygı duyduğumu belirtiyor teşekkür ediyorum.
  3 hafta önce DD Nitromix 24 yoğuşmalı taktırmıştık. iki gündür yazılarınızı okuyorum. Patlamalı yanmalar için bobin mesafesi, gaz ayarı, fan gibi şeylerin etken olacağını belirtmişsiniz bunları anladım. Benim şu anki sorunum dün akşam eve gittim eşim kombinin mavi ışığının yandığını ve çalışma sesinin gelmediğini söyledi. Kontrol ettim su seviyesi 0,3 bar seviyesine düşmüştü. Suyunu tamamladım 2 bar yaptım. Çalışması düzeldi petek ısı ayarı 45 sıcak su kullanım ısı ayarı 50 de çalışıyor. Ancak önceden önceden dikkat etmediğim bir şey gözüme takıldı. Sıcak kullanım suyunu açtığımda bar 1,7 ye düşüyor suyu kapattığımda ise 4 saniye kadar sonra kombiden bir ses geliyor ve bar tekrar 2 de sabitleniyor bu arada da kalorifer ısıtma pozisyonuna geçerek 50 – 55 derece arasına çıkıp sonra zamanla yavaşlayarak 38 e kadar düşüyor. normalmidir acaba.

  Bir de bazen sıcak suyu açtığımda bazen kalorifer modunda ateşleme ile birlikte tak diye metal sesi geliyor. Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • barın 1.7 ye düşüp tekrar 2 ye çıkması pompanın devreye grip çıkmasından oluşan basınç farkı yani normal birşey. sıcaklığın 50-55 dercelere çıkması da normal çünkü ayarlanan derecenin 77-10 derece üstüne kadar yanar durur ya bekleme süresine göre yani 3 dakika gibi nir sürede devreye tekrar girer yada dereceye göre yani 7-10 derece altına düşer devreye girer. ateşlemedeki tak dediğiniz ses yanma odası kapağının ısınmasından dolayı genleşme sesi olabilir ama başka birşeyden de olabilir ona yerinde bakılması gerekir.gaz valfinden de gelebilir.

 158. Merhaba, Ferroli domicondense f-24 20640 kcal yogusmali kombimin kalorifer suyu sıcaklığını 60 dereceye ayarlıyoruz su ısısı yavaş yavaş artıyor 60 dereceyi geçmesine rağmen bazen kombi durmuyor 70 80 dereceye çıkıyor ve kaynama yapıyor kakirti sesleri geliyor basınç göstergesi sallanmaya başlıyor bir dakika sonra kombi Alevi kesiliyor pompası çalışmaya devam ediyor su sıcaklığı 40 50 derece olunca tekrar çalışıyor servis eşanjor arızalı diyor fakat bazrn normal çalıştığı için bana ısı algılayıcı da sorun var gibimi geliyor. Teşekkürler..

  • aynen sensörde veya kartta problem var muhtemelen. önce sensörü değiştirip test edilmesi gerekir. düzelmezse karta bakılması gerekir.ısı ayar düğmesinin karta bağlantı ucu da maksimumda kırılmış kalmış olabilir. onunda kontrol edilmesi gerekir.

 159. Öncelikle selamlar kombiden korkarım bu saate kadar uyuyamadim ustam kombinin yeni bakımı ve temizliği yapıldı yapıldıktan sonra fanında sanırım yada yandığında ses eskisinden daha fazla çıkıyor ve arada bir kombide hafif titreme oluyor korkmaya başladım ne yapamam gerek

  • Kombiden korkmaniza gerek yok öncelikle herhangi bir durum karşısında arızaya geçer patlama çatlama yapmaz. Sadece alttaki gaz hortumundan emin olun yeter gaz kaçırmasın. Titreme konusu ise fandan veya pompadan gelebilir . Balans yapıyor olabilir.kontrol edilmesi gerekir.

 160. Merhaba. Vereceğiniz yanıt için şimdiden teşekkürler.
  Eski model Bosch kombim var. Önceleri arada bir arızaya geçiyordu resetleyince düzeliyordu giderek sıklaştı ve sonunda yanmamaya başladı. Kombi manyetosu çakıyor. Yanma odasına gaz geliyor ama yanmıyor. Kobiyi açıp temizlik yapayım dedim. Yanma odasını saran amyantlı bölmeyi çıkarınca yanıyor. Bacayı söktüm. Amyantl bölme kapalıyken bu kez bacayı elimle biraz kapatınca yine yanıyor. Prosetat açıp kapatıyor. Sorunu nasıl giderebilirim.

  • Fanda sorun var. Fan kanatlarini temizleyin kurum yapmış muhtemelen. Temizleyin takın amyantlari sakın çıkarmayın.fan temizliğinden sonra duzelmezse fan sargısı kontrol edilmeli kısa devre olup devrini düşürüyor olabilir.

 161. Barmak dolcevita model kombimiz var yeni bakımı ve temizliği yapıldı ama çalıştığında hafif titreme ve her zamankinden daha fazla ses çıkıyor sorun nedir acaba

  • Bakımda fanda pompada sorun olmadığını tespit ettiyse eğer servis kombiyi kapatırken dış kasasinin vidasi vs gevşek kalmış yerine oturmamış olabilir.

 162. Merhaba. Üzerinde demirdöküm aden yazan bir kombi kullanıyorum kombiyi 40 derecenin üzerine aldığımız zaman şu seviyesi 3 u geçiyor.40 dereceden aşağı aldığımızda 1 ile 2 arasında kaliyor.Ama ateşleme zamanını bilmediğimiz için gaz sıkışması olur mu olmaz mi diye tedirgin olmuyor değilim.Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 163. Airfel DIGFEL PREMIX kombim var rüzgarlı havalarda matkap sesi gibi ses çıkartıyor neden yapar şimdiden teşekürler

  • Aslında rüzgarlı havayla ilgisi olmaması gerekir eğer ses varsa normalde de yapması lazım. Fan motorunun kontrolü iyi olur ilk etapta. Bacayida kontrol ettirin. Havanın şiddetiyle ilgisi varsa bu parçaları etkiler. Bunlara baktirin çözüm bulunamazsa kombi detaylı dinlenip kesin çözümü başındayken daha net yapılır.

 164. Merhaba Admin Kardeşim,

  Birkaç haftadır kombi alev alırken yükses ses çıkarıyor. Kombinin basıncı düşmüştü onu artırmak için tamirci gelip vanayı açtı su geldi basınç normal değerde ama gözlemime göre bu işlemden sonra kombi bu şekilde ses çıkarmaya başladı. Tamirci yine geldi bekledi sesi tarif ettim bir şey olmaz dedi. Sese denk gelmediği için benim içime sinmedi araştırma yaparken size denk geldim sormak istedim.
  Yani özet olarak kombi alev alırken kapı kapanma sesine benzer öncekine göre yüksek bir ses çıkarıyor. (hatta ilk zamanlar kapı kendi kendine kapanıyor sanıp korkmuştum. 🙂 ) Bu sesin sebebi ne olabilir ve bir şey olur mu ciddi bir şey midir onu sormak istedim.
  Çok teşekkür ederim şimdiden. İyi seneler. 🙂

  • Anladigim kadari ile ilk ateslemede yapıyor bu sesi. İlk ateslemede hafif patlamalı yanmasinin sebebi buji ayarı bozuk olabilir buji kurum bağlamış olabilir gaz ayarları bozuk olabilir brülör de pislik olabilir. Veya baca cekisinde sorun olabilir hepsinin kontrol edilmesi gerekir. Teşekkürler iyi seneler.

   • Aslında ilk ateşlemede değil sürekli yapıyor admin kardeşim. Yani çalışır durumda sürekli ateşleme yapıyor alev alıyor. Bunu yaparken de o bahsettiğim ses çıkıyor. Ciddi bir şey olmasından çekinmiyor değilim Allah korusun. Bi an önce servis çağırıp göstermeli miyim sence?

    • Bakılırsa iyi olur sonuçta ses arızalarını duymadan yorum yapmak doğru değil bence baktirin kafanız rahat olsun

     • Tamam admin kardeşim.
      Tüm sorulara yanlış görmediysem 2 yıldır bıkmadan usanmadan cevap yazıyorsun. Daha önce internette böylesini görmedim ben. Çok teşekkür ediyorum sana üstün uğraşın ve iyi niyetin için. Umarım emeklerinin karşılığını fazlasıyla alırsın.
      İyi günler iyi çalışmalar.

 165. Merhaba, alarko serena marka kombiyi kullanıyoruz son zamanlarda pervane sürtmesi gibi ses çıkarmaya başladı ve her geçen gün bu ses artıyor. Birde arada alttan su akıtıo az önce kombi derecesini yükselttim sanki sesi biraz kesiyor gibi bunun sebebi ne olabilir acaba yardımınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  • Pompa yada fandan gelebilir ses. Su akıtma işi genlesme takının havası bitmis olabilir kontrol edilmesi gerekir.

 166. SLM KOLAY GELSİN,
  ECE CONFORD MODEL KAMBİM VAR İKİ AY ÖNCE VİLA POMPASI DEGİSTİ SİDEDE KOMBİDEN MOTORLU BİSİKLET SESİ GİBİ SES GELMEYE HOR HOR HOR DİYE SES GELİYOR ACABA NEDEN OLABİLİR SİZDEN RİCAM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ SAYGILAR….

  • Sistemde hava olmuş olabilir havasını kontrol edin sorun yoksa pompanin tekrar kontrol edilmesi gerekir. Sorun olabilir pompada

 167. merhabalar kullandığım kombi 85 derecede son bu derecede kullanırsak oda termostadı ile beraber kullanırsak + yada – leri var mıdır.yani genelde hermatik kombi oda termostadı ile 60-65 derecede yanmalı denir.ekonomik yönü cihaza zarar verme yönü vs.

  • Oda termostadi kullanımının şartları vardır bu şartlar sağlanmıyorsa kullanmak dezavantajlidir. En önemlisi isi yalıtımı olmalıdır. Termostadin konumu güneş almamali kapı arkası olmamalı çok yüksek veya alçak olmamalı dir. Termostat olan kombi maksimuma yakın ayarlanır ki ortam sıcaklığını istenilen dereceye getirmek için yanabilsin. Aksi taktirde hemen söner.

 168. slm kolay gelsın benım sorunum ısı ayarının 50 drc yaptığım zaman 15dk. yanıyor 3 dk. duruyor 60 drc yaktığım zaman hıc durmuyor 61 de takılıyor 24 saat yanıyor saatte 1mt3 ten 24 mt3 yakıyor günde normalde 3 dk. yanıp 3 dk. sonmesı gerkmıyıormu evde ısı yalıtımı var 90 mt2 8,5 mt petek var kombı demırdokum nıtron 224 20000 lık yalnız modülasyon ayarı yapıyorum elımden geldıgı kadar 60 drc de 3 dk. yanıp 3dk. sonmesını ayarladım ama bu sefer petek gırıslerı ılık cıkısları sıcak oluyor pompa kademesı 3 suan 2 veya 1 mı almam gerekır zararı olurmu

  • 50 60 gibi dereceler yüksek dereceler 50 de ulaşabilir istenen değere 57 ye kadar yanıp sonebilir ama 60 dereceye aldığınızda 67 ye gelip minimum durması ve bazı kombilerde 3 dakika bekleme süresi devreye girer bazı kombilerde 60 ise 67 ye kadar yanar durur 53 lere kadar düşer tekrar girer. 60 dayken 61 de takılıyorsa gaz ayarlarını bozmuş olabilirsiniz ki tahminim öyle yada sistemde tıkanıklık olabilir diyecem ama zayıf ihtimal olacak. Gaz ayarlarını nasıl yapıyorsunuz gaz ayarı petek yanarken yapılmaz. Ya test moduna alınır kombi ki her kombide olmayabilir yada sıcak suyu maksimuma ayarlayın musluk açık sıcak suyu isitirken yapılır gaz valfi bobininden soketin biri çıkarılır önce minimum ayarı yapılır plastik tornavida takılan yerden sonra kablo yerine takılır dışındaki somundan maksimum ayarı yapılır . Minimum ayarı 1,5 mbar maksimum ayarı 10 mbar olmalıdır . Ölmeden yapılmaz ölçü aleti şarttır. Çok ahım şahım usta olmalısınız gözle yapmak için ki o bile bazen yeterli olmayabilir.

   • verdıgınız bılgı ıcın teşekkür ederım son bır soru daha mınumum ve maksumum ayarı yaparken sıcak su açıkken neye bakmam gerekır ekrandaki drcyemı yoksa alev boyutunamı bıraz ıpucu verırsenız denemek ısterım teşekkürler kolay gelsın

    • Alev boyuna bakılır . Normalde ölçü aletiyle gaz basıncı ölçülerek yapılır ölçü aleti yoksa göz kararı 1.5 mbar minimum olacak şekilde 10mbar maksimum olacak şekilde alev boyu ayarlanır.

 169. Merhaba ozellikle buzlu dondurucu havalarda kombim balkonda acikta oldugundan ayriyeten gider borusu balkonun giderine uzandigindan donuyor ve kombi arizaya giriyor elimizde sicak suyla buz cozuyoruz bunun kolay bir yontemi varmi donmamasi icin

 170. Merhabalar.. hemen soruma geciyim.. havalar 2 gündür çok soğuk ve kombim 2 gündür aşırı sesli çalışıyor ses tüm odalardan ve sokaktan duyuluyor… çıkan ses çok fazla rahatsız edici.. kombi eca.. hemen hemen 18 senelik var sanıyorum.. çıkan sesle ilgili ne yapmamı onerirsiniz ?

  • Sese sizin yapacak birseyiniz yok pompa yada fandan geliyor muhtemelen ki onada servis mudahalesi gerekir. Tabi ses arızalarını duymadan cihazın başında durmadan burdan yorum yapmam sağlıklı değil kesin tespit için servis gelmesi gerekiyor.

 171. Merhaba. Ariston matis 24 hermetik kombi kalorifer petek isitmada sıkıntı yok fakat sıcak suyu açtığımda sıcaklık en düsükte (36 derece) de yada ara sıcaklıklarda veya en yüksek sıcaklıkta (60 derece ) da olsa kısa sürede 70-80-90 derecelere ulaşıp alev sönüyor pompa çalışmaya devam ediyor. Sonra 40 ve 50 derece isigi ile birlikte baca ikaz isigi aynı anda yanıp sönmeye başlıyor. Bir süre sonra hata silinip yeniden ateşleme yapıyor. Fakat aynı şeyi tekrar yapıyor. Dolayısıyla su bir sıcak bir soğuk geliyor. Hata koduna Kullanma kilavuzundan baktigimda “Isıtma sistemi yetersiz su basıncı (uyarı seviyesi)” oldugunu gordum. Burada bahsedilen basınç şebeke suyu basinci midir? Peteklerdeki suyu tahliye vanasindan boşaltıp kombiye tekrar su doldurdugumda basınç çok zor yükseliyor önce 1 bar a kadar çıkıyor bir süre sonra 1.5 bara ve hidrofor basinci tamamladığında da en fazla 2.5 bar su geldiğini gordum sebekeden .
  Hidrofor bulunduğum kattan 6 kat aşağıda. 4.3 bar a ayarlanmış. Fakat diger daireler de kullanfigindan ve kat farkindan dolayi bana su anda daimi olarak gelen şebeke basıncı 1.3 ila 1.7 arasında diye tahmin ediyorum.Sıcak su kullanımındaki bu hata kombideki herhangibir arizadan mi kaynaklanıyor yoksa sebekedeki düşük basınçtan mi? Yöneticiyi basıncın olduğu konusunda ikna edemiyorum. Bir alt katimda oturuyor bende sorun yok diyor. Soguk su vanasini açtığımda da tazyik yok. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Aynen musluklardan akan suyun basıncı yetersiz olduğu için bu arizaya sebebiyet verebilir, plaka esanjor tıkalı olabilir ondan da yapabilir. Su basıncınızı olcmeden göremeyiz ama şu kesin kombinin içinden musluktan su akarken dakikada en az 2-3 litre su akması gerekir yani o tazikte suyun geçmesi gerekir kombiden yoksa ıp gibi su akarsa kombi kaynamaya gider bir durur bir çalışır buda bir soğuk bir kaynar su akmasına sebep olur.

 172. Merhaba.
  Vaillant hermetik kombim çalışırken çıt diye başlama sesinin ardından 10-12 saniye hafif bir uğultuyla bekliyor( sanki gaz dolduyor gibi geliyor bana).10-12 saniye sonra bir çıt sesi küçük bir patlama ile çalışıyor. İlk 1 hafta böyle bir durum yoktu sonrasında başladı.bekleme süresi hep aynı 10-12 saniye. (kombim ikinci el.daha önce bir akrabam kullanıyordu. Kendi ustasına gösterdi kombiyi ve ben de kurulumundan sonra vaillant yetkili servisini çağırarak bir kontrol ettirdim.sorun yok denildi)

  • Patlamalı yaniyorsa bujiler kontrol edilmeli . Kurum varmı üstünde ve buji mesafesi nasıl. Ve bacanın da kontrol edilmesi gerekir yerinden çıkma aralik vs olmaması gerekir

 173. Merhaba
  kombim baymak luna5 , konbi sadece sıcak su açıldığında ara ara hafef tıkırtı ses yapıyor siyu kapatınca kesiliyor, petek ve suyin ısınmasında sorun yok bir kombici devirdayım pompasından dedi görüşünüz nedir taşekkürler

  • Kesin pompadan demek yanlış olur. Bu tarz sesleri detaylı dinleyip nokta atış yapmak gerekir ki bu bile zor şüphelenilen parça sökülüp kontrol edilir.. belkide su giriş filtresinde ufak bir taş veya pislik takıldı nerden belli. Sokmeden bakmadan kesin yorum olmaz . Önce filtre sonra plaka esanjor , üç yollu vana sonra pompa kontrol edilmelidir

 174. İyi günler. Benim kombim Bosh marka yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Kullanmaya başladıktan itibaren özellikle sıcak su açıldığında gürültülü çalışıyordu. Servisi çağırdım fanını değişti, sıcak su açıldığında olan ses düzeldi. Fakat şimdi kalorifer suyunun sıcaklığı düştüğünde tekrar yükselme başlamadan önce kombiden kuvvetli bir metalik ses ( eski arabalarda vites atarken olan ses gibi ) geliyor ve önceki kadar olmasa da sıcaklık yükselene kadar uğultulu çalışma oluyor. Acaba sorun nerede olabilir.

  • kesin olmamakla beraber pompa veya üç yollu vanadan süphelendim ama kombi başında kombiyi detaylı dinleyip kesin tespit yapılması gerekir ses arızalarında.Sizede yanlış bilgi vermek istemem.

 175. merhaba kombilerde çalışma sıklığı ayarı varmı bunu öğrenmek istiyorum çalısıp durma suresını uzatma kısaltma ayarı.kombim ferroli domiproject d f24 tur.saygılar.

  • Çalışıp durma sıklıgıni ayarlayamazsiniz . Ancak bekleme süresi iptali vardı bazı kombilerde sizinkinde varmı bilmiyorum karta bakıldığında belli olur . 3 dakika bekleme süresi iptali edilip sicakliga göre devreye girmesi ayarlanabiliyordu. Başka bir yöntem pompa kademesini bir alt kademeye getirdiginizde biraz daha uzar devreye girip çıkması yavaş sirkülasyon olur. Ama sistemde tıkanıklık vs varsa tavsiye etmem arızalara sebep olabilir.

 176. Demirdöküm nitron kombi son zamanlarda uğultulu çalışıyor. Takip ettim bacadan atık gazı atarken yapıyor. Fan motorunu söktüm, temizledim ve yerine taktım. Ama uğultu hala devam ediyor . Isınmada problemim yok. Sorun nerededir acaba? Teşekkürler.

  • Fandaki kurumların iyi temizlenmesi gerekiyor balans yapmaması için kurum iyi temizlendiyse fan rulmanlari ömrü bitiyor olabilir ona bakılması gerekir.

 177. Merhaba,airfel digifel premix yoğuşmalı 1aylık kombim alttan su damlatmaya başladı içini açtım baktım tam baca dönüş yerinden kombinin içine ara ara su kaçırıyor tahminin yoğuşma suyu ama neden kombinin içine veriyor tahliyesi olmuyormu anlamadım,birde kombim deprem oluyormuş gibi çok gürültülü çalışıyor, yanma odasını gözetledim alev sönecekmiş gibi oluyor sonra normale dönüyor petek sıcaklığını yükselttiğimde yanma odasında ki alev çoğaldığından normal çalışıyor ama kombi alevi kısınca yine eski haline geliyor ara ara deprem oluyor gibi ses çıkarıyor sanki yanma odasına rüzgar girip alevi söndürecekmiş gibi oluyor kombi titremeye başlıyor,sorun nedir acaba teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz bilgiler için belki servis çağarmadan kendim halledebilirim.

  • Titreme için bacanin ve fanin kontrol edilmesi gerekir. Baca yerinden çıkmış olabilir fan kanatları dolmuş veya balansi bozulmuş olabilir yada esanjor kanatları tıkanmış olabilir.su olayında ise yoğuşma hortumunun olduğu gider tıkanmış olabilir hortumun kendisi tıkanmış olabilir yoğuşma kabı tıkanmış olabilir yada kirik çatlak olabilir bakılması gerekir.

 178. Merhaba oncelikle internettende olsa insanlara cozum bulmaya calistiginiz icin tesekkurler.
  Sorunum su ki ; evim de yerden isistma sistemi mevcut.Yaklasik 2 aydir devirdaim pompasindan ses geliyordu asiri derecede ve de nerdeyse hergun pompanin ortasinda ki vidayi gevseterek havasini aliyordum.Sitenin tesisatcisi oyle soylemisti.En son artik sesi hava alarakta kesemeyince pompayi degistik 2 gun once.Su an pompada ki ses kesildi ancak bu sefer isitma sistemi calismaya basladiginda borulardan bir islik sesi geliyor.
  Buradan dogru gorebilecek misiniz bilmiyorum.Sistemimin fotografi su sekilde.
  https://store.donanimhaber.com/5c/a9/cc/5ca9cc41ff1ad58739283d63979885b6.JPG
  Sistem calismaya basladiginda borulardan akan su sesi evin icinden baya bir duyuluyor bu arada..Ancak evin icinde yerlerde sorun yok.Dedigim sesler bu tesisat kismindan geliyor hep..Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Resmi gördüm anladığım kadarıyla tahminim plaka esanjorden yapıyor sesi. Yada resimde net göremiyorum ama büyük ihtimal oradaki sistemde mevcut üç yollu vana dan geliyor o ses. Tabi tahmini konuşuyorum orda dinlemeden net konuşamam. Birde sizinki normal ev kombi sistemi değil sanırım residance tarzı bir yerde oturuyorsunuz. O tarz yerlerde ısıtma sistemleri o şekilde genelde.

   • evet merkezi yerden isitma mevcut.dedigim gibi motor sesi gibi olan ses devirdaim pompasini degisince kesildi.Fakat simdi su sesi + islik sesi mevcut.Acaba devirdaim pompasini bozan seyde bu muydu diye dusunuyorum.Sistemin bir yerinde ya hava var o bozuyor sistemi ya da dediginiz gibi bir parcasinda sorun var.Bunun kesfini nasil yapabiliriz acaba ? siz beylikduzune hic geciyor musunuz?

    • Bu arada bugun sitenin tesisatcisi tekrar geldi ve gorduk ki devirdaim pompasi yine hava yapmis icinde ki havayi bosalttik..daha sifir pompa once ki mesajimda yazdigim gibi.bu sistem neden boyle habire hava yapiyor olabilir acaba ?

     • Eski pompanin söküm takım işleminde sisteme hava girip onu tam atamamis olabilir . Bir süre test edin havayı alın . Sistem normalde hava yapmaz anca biryerler sökülüp takılır o şekilde hava yapar. Sistemdeki hava purjoru kapalimi acaba kontrol ettinizmi sistemdeki havayı otomatik atan bir purjor olması lazım.

 179. Purjor olayını geçtiğimiz haftalarda bir foruma yazmıştım orada da söylemişlerdi. Bunu tesisatçıya söylediğimde aha burda var demekle yetindi sadece. Kendim açık mı kapalı mı nasıl bakabilirim acaba ?

 180. mrb bazen duyarım anlarım dıyen kısılerden 12 saattten fazla evden uzak kalacaksan kombı kapatılabılır dıye kıs gunu kombı kapanırsa donma yapmazmı…

  • Ben kombici olarak bir gün bile evde yoksam kombim yanar anca 2 veya daha fazla gün yoksam kapatırım. Oda komple değil elektrik gaz açık olur isi ayarlarından kapatırım. Elektrik gaz açık olduğunda 4 derecenin altına düşerse sıcaklık don koruma moduna geçip kendini çalıştırır kombiler 1 dakika falan oda donmasını engeller

   • kusura bakmassanız bı sorum daha olacak oda termostatlı kombiyi 65 derecede çalıstırmak la 50 derecede çalıstırmak faturayı değiştirirmi artırır mı dusurur mu

    • 50 65 dememizin amacı fatura değil. Oda termostadi kullanan kişilere 60 ve üstünde dursunu niye deriz çünkü oda termostadi ortamdaki havanın sıcaklığına göre kombiyi yakar , termostat olmayan kombi ise petekteki suyun sıcaklığına göre , hal böyleyken termostat odanın sıcaklığına ulaştırmak için kombiyi 50 de de yakabilir gerekirse 65 derecede de yakabilir . Siz 50 de tutarsanız termostadin istediği 65 dereceye ulaşamaz ve haliyle ortam sıcaklığı istenilen değere gelmez. Bu olay tamamen evin isi kaybına ve ısınması na bağlıdır .

 181. Merhaba öncelikle insanlara çözüm bulmaya çalistiginiz için teşekkürler.
  Sorum şöyle: imergas kombi kullanıyorum , sicak suyu açdıkda normal olarok hafif çık sesi geliyor, kapatdıkdan hemen sonra çok gürültülü şekilde çak-çuk diye ses geliyor , üçlü motorlu vana yı açıp bakdım hiç bir şey yok, ses o tarafdan geliyor.
  Bu ses neden olabilir?. Önceden teşekkürler.

  • Uç yollu vananin motoru takılıyor olabilir. Yada suyu kapattıktan sonra aşırı ısı birikmesi olabilir. Buda ses yapmasına sebep olabilir. Detaylı bakılması gerekir. Cihaz iyi bir şekilde dinlenip. Benim yaptığım sadece tahmin cihaz başında kesin tespit olur. Ben teşekkür ederim

 182. Merhaba buderus logomax u122 kombi her yil yukses ses traktor sesi adeta ve peteklere aniden gelen yuksek sicaklik ayrica 1de yakmama ragmen her 250 tlden fazla fazla fatura nedeni ne olabilir

  • Tesisatı ve filtre yi kontrol ettirin temizlettirin.pompayi kontrol ettirin sesi pompadan yapabilir yüksek sıcaklık da pompadan yapabilir. Detaylı bakılması gerekir

 183. Merhaba! Immergas Mini Eolo, çift eşanjörlü, hermetik kombimiz gürültülü çalışmaya başladı. Kasasını titreten bir gürültü bu. Diğer odalardan dahi duyuluyor. Yanma işlemi ile başlıyor. Sıcak suyu açtığımızda da aynı gürültüyü yapıyor. Ekranda alev işareti gittikten sonra da yaklaşık 30 saniye devam ediyor. Isıtmada herhangi bir problem yok. Kombimiz 5 yıllık. Bu kış başında ilk defa oda termostatı taktırdım. Kombiyi 75-80 derecede çalıştırmaya başladım. Önceki seneler 40 derecede çalıştırıyordum ve hiç problem yaşamadım. Sorun ne olabilir? Servisi çağırmayıp ben halledebilir miyim? Servis çağıracak olursak masrafı aşağı-yukarı ne kadar olur? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • anladığım kadarı ile fanda geliyor ses. fan balansı bozulmaya başlamış olabilir. sizin yapacagınız sey fanı söküp pervanesinde eğer kurum varsa onları temizlemek ve tekrar takmak olur. test edin tekrar aynı sesi yaparsa rulmanlarda balansta sorun vardır ya fanı tamir ettirin yada değiştirin.

   • Yardımınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi arıza fandan kaynaklanıyormuş. Bir sene sonra kendi başıma tamir ettim. Fanın içerisinde “g” harfine benzer şekilde 4 tane tel buldum. Bunlar dönen ızgaraya öylesine tutunmuşlar ki, sanki onun bir parçası gibi görünüyorlar. Ama tutundukları yerde bir işe yaramadıklarını farkedip çıkardım. Bu parçaların nereden düşüp de fanın içerisine girdiklerini anlayamadım. O nedenle kenara koydum. Fanı tekrar monte ettim. Ses kesildi.

 184. Merhaba;
  Demirdöküm (c275 f) hermetik şofbenimden suyu açtığım zaman aşırı ses geliyor.Servis geldi baca kontrol edildi fakat hala çok sesli çalışıyor tıpkı gürültülü bir çamaşır makinesi gibi.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sofbenin kapağını açıp fanida kontrol ettilermi acaba eğer bakilmadiysa fana ve gaz ayarlarına bakılması gerekir

 185. Protherm leopar marka kombi yuksek calisiyo titriyo basinctan acip baktim yuksek atesleme oluyor sonra kendini kapatiyor sicak suda petek konumunda hep ayni arizasi nedir yardimci olabilirmisiniz?Teşekkürler

 186. Antalyada evimize ilk kez doğalgaz sistemi kurduracağız. Demirdöküm Nitron Condense 24 kw’lık yoğuşmalı kombiyi uygun ve hesaplı gördük. Taktırmayı düşünüyoruz. Ancak kombi takılacak yer mutfak olunca çalışırken ses düzeyi yüksek olursa rahatsız edebilir diye tereddütlü kaldık. Çalışırken ses düzeyini de bilmiyoruz. Eğer ciddi şekilde rahatsız edecek düzeyde ise (biraz daha fazla ücret verip) Buderus GB012 25 kw’lık yoğuşmalı kombiyi taktırmayı düşünüyoruz, Buderus GB012 markanın kullanıcılarından ses düzeyinin rahatsız edici olmadığını öğrendik. Tereddütlerimiz konusunda bilgilendirme yaparsanız seviniriz. Teşekkürler.

  • Ses konusunda kombilerde ki hareketli parçalar yani pompa fan vs gibi parçalar aynı marka genelde . Hareketli parçalar aynı olduğu için belli bir kullanım süresinden sonra tıkanıklıklar balans bozulmaların dan kaynaklanan sesler her kombide meydana gelir. Buradaki ince nokta kombide kullanılan şase ve kasanın yapımındaki kalite. Bazı kombilerin kasaları ucuza mal edilmek için hafif kalitesiz metallerden yapılır bazıları önem gösterir üretirken. Bu konuda Demirdöküm ile Buderus. Aynı kefeye konulamaz bile. Tabiki de Buderus tavsiye edilir. Ancak şunu da özellikle söylemem gerekir çünkü her teknisyenin karşılaştığı sorundur. Beyaz eşya isi şans işidir. Özellikle kombi . İyi diye tavsiye edilen cihaz kötü çıkar dediginize pişman olursunuz. Halbuki cihaz kalitedir parçaları montajı aksamı vs olarak ama kötü giden birşey olur bir bantta ki üretimde bir hata olur buda müşteriye denk gelir ve o kombi o müşteri için kötü olur ve herkese kötüler halbuki iyidir . Kısacası bu şekilde .

 187. hocam benim Buderus gb062 kombim var kombi yeni 1 aylık ama çok sesli çalışıyor uğultulu bir şekilde tahmin ediyorum fan sesi hani araç çalışır çok ısınır fan devreye girer soğutmak için tıpkı bunun gibi bir şey bunun için ne yapmalıyım başka herhangi birsey den kaynaklanır mı ? ayrıca su basıyorum 2 bar diyelim 2 gün sonra 1.5 bara kadar düşüyor çok yüksek ayara aldığımda ise örneğin 65 dereceye yükselttim mi basınç artıyor tesisatta kaçak olduğunu düşünmüyorum yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Su basıncı için genleşme tankının havasını kontrol edin. Muhtemelen hava kalmamış içinde . Suyu bosaltin tamamen 5 dakika sogusun kombi sonra genleşme tankının havasını ölçün bir bar hava olması lazım yoksa eğer hava basın. Ses için ise dediginiz gibi yüksek ihtimalle fanin balansi bozuk. Ya kanatları kurum yapmış balans yapıyor yada rulmanları ömrü bitmiş. Ama sesi pompada yapar . Önce fanin kontrol edin gerekli işlemleri yapın duzelmezse pompaya bakın.

 188. Merhaba.Demirdöküm marka kombimin basınc seviyesini yükseltmek için alttaki vanayı çevirmeye başladığımda tuhaf bi ses geldi(siren sesi seklinde) daha fazla çevirmeden tekrar kapattım.Sebebi ne olabilir ?

  • bazı vanalarda o ses yapabiliyor doğal bişey.zamanla oluşan hafif kireçlenmeden ve bazı markaların metallerinde kullanılan kaliteden kaynaklanıyor. su alabilirsiniz sorun olmaz.

 189. Merhaba..Proterm marka kombiden cok cektik..Gecen kış aylarinda bakimini yaptirtirmistik..bu sene de 3 ay icersinde hem.kazan degisti hem de yeni ana eşanjor takildi..En sonki Esanjor olayindan kombi atesleme yaptiginda cok gurultu yapiyor..ve sanirim fan da donerken ciy ciy ses cikariyor..sese hem.sinir oluyorum hem de korkuyorum..Acaba bu tamirat isleri yapilirken bir sorun.mu oldi yoksa fan mi eskidi..yardimci olmaniz temennisyle…

  • esanjor ile genleşme tankı neden değişti?
   esanjöre kolay kolay birşey olmaz. genleşme ttankınada kolay kolay birşey olmaz sadece her sene havası biter düzenli balkım yapıldıktan sonra tankada kolay kolay birşey olmaz. . ses olayında kesin tespit cihaz başında yapılır aslında nerden geldiğini nokta atış tespit için. ama kombinin üst tarafından geliyorsa fandan gelebilir. balansı bozulmuş olabilir.

   • esanjorun.degisimi su basincinin kendi kendine .yukselmesinden.dolayi yapildi..bugun de yetkili servisi aradim..sizin de dediginiz gibi fan motoru zamanla eskimistir..yenilemeniz gerekir dediler…Kiraci oldugumuz icin kombiye cok masraf yaptik..simdilik boyle.idare etsek.bir.problem.olur mu ki acaba?bu arada yardimlariniz.icin.cok.tesekkurler..Allah razi olsun…

    • Fan motorunu sesine katlanıp biraz daha idarelik kullanabilirsiniz ama bu ilerde kesinlikle kalıcı arızaya sebep olacaktır. Ya fan kitlenip hiç calismayacak yada prosestat a yeterli hava basincini verip onu calistirmayacak. Fan tamiri yapan kombi parcacilari var isterseniz bi revizyon yaptırabilirsiniz. Yenisini almaktan iyidir.

     • cok tesekkur.ederim..revizyon.fikri.aklima yatti..Kolayliklar diliyorum..hayirli aksamlar…

 190. Arkadaşlar merhaba
  Ariston Uno model Kombim kalorifer modunda 1 2 saat aralıklarla ile reset alıyor, ekrandaki bütün ışıklar yanıp sönüyor. (Bu esnada kombiden ekle sesine benzer ses geliyor)
  Ana kart sağlam ile değiştirildi sorun devam ediyor.
  Bu arıza hakkında tecrübeniz yada bir fikriniz varmıdır?

     • Tesisat filtresi, pompay,esanjoru bı kontrol ettirin ozaman aşırı ısınma olup limit termostat devreyi kesiyor olabilir. Çok eski bir iki kombide görmüştüm limit termostat elektrik devresini komple kesiyordu. Ekran dahil gidiyordu. Bunda öyle bir olay olacağını düşünmüyorum ama yinede kontrolde fayda var. Dediğiniz ses aşırı ısınma sesine benziyor.

     • Hocam sıcaklık göstergesinde değişiklik görünmüyor.
      Bu tip cihazların ana kartlarında herhangibir log tutma (arıza kaydı) durumu varmıdır?

     • arıza kaydı tutma yok ama arıza esnasında arıza kodu verir. Onuda tam görüp yakalamak lazım hangi kodu veriyor.

 191. Işıkları herhangibir kod vermiyor çünkü reset aldığı için bütün Ledler 1 kez yanıp sönüyor.
  Dolayısı ile göremeyeceğiz galiba.

 192. Merhabalar, Ferroli marka kombinin fan motoru arızalandığı için değiştittirdim. O tarihten sonra alev sesi çok fazla geliyor fan motoruna bağlanan bacanın dirseği dahi elimi vurduğumda çok, birde kaploları çıkarıp takmıştı ondan olabilirmi veya ne olabilir cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Kablolarla alakası olmaz. Eski fanda çekiş gücü az olduğu için gerçek görevi yapamaz atık gazi dışarı atma işlemi yeni fandaki kadar kuvvetli olmaz. O sebepten bacada ısınma ve ses yapmış diye tahmin ediyorum. Ama bu ısınma ve ses aşırı şekilde ise servise bi kontrol ettirin gaz ayarlarında sorun da olabilir.

 193. Merhaba,Vaillant wu 286 5-3 yoğuşmalı yeni alınan kombi gürültülü çalışıyor.Annem ve birkaç akrabama da aldırım aynı kombiden.Anneminki ve benimki gürültülü çalışıyor.Diğerlerinde gürültü yok. Ne yapmamız gerekir?Yeni kombide bu ses neden kaynaklanır? Teşekkür ederim.

  • Sistemde hava kalmış olabilir bacalar tam takilamamamis olabilir. Kontrol edilmesi lazım. Bunlardan sonrada yaparsa kombinin hareketli parçalarının detaylı kontrol edilmesi gerekir

 194. merhaba harmoni d cok gurultulu calisiyor.ugultulu gibi.havasini aldim yine yapiyor.bu sene havasini almadim.bir kis kullandim tsk

  • Fan motoru esanjor kanatlari ve pompanın kontrol edilmesi gerekiyor.balans ve tıkanıklık olabilir

 195. Tekrar merhaba!
  Şunu belirteyim, sizin yönlendirmelerinize göre kombi arızalarını tespit edip ona göre servis çağırıyorum. Demirdöküm kalisto baş belası arızası bitmiyor. Geçen yıl 3 yollu vana ve plaka eşanjörünü değiştirdim. Geçen hafta da petekleri yıkattım. Şimdi yine sesli çalışıyor, ara ara ses yükselip alçalıyor. Bir arkadaş, kombinin içinde siyah renkli kelepçeli motor gibi bir şey var 3 yollu vananın orada. Onun kelepçesini açıp iğne gibi şeyi birkaç kere ileri geri yap dedi, ben de yaptım ses gitti. Ama 3 gün sonra yine aynı ses var. Bu kez sorunumuz nedir acaba?

  • Kelepceli dediginiz parca uc yollu vananin motoru fazla sokmeyiniz onu elektriklendiginde ıleri geri gidiyorsa sorun yoktur.su açıldığında ıleri petek devreye girdiğinde geri gider.ses konusuna gelince ses fan motorundan pompadan plaka esanjorden borulardan hemen hemen çoğu parçadan gelebilir . Önemli olan sağlam bir ustanın kesin teşhis koyabilmesidir. Bu yüzden cihazı dinlemek lazım. Ses konusunda onun için kesin surdan gelir diyemeyeceğim.

   • Hocam, servis çağırmadan son bir kez kombinin kapağını açtım. Yine sesli sesli çalışırken sirkülasyon pompasının kademesini düşürüp tekrar aynı yere getirdim. O sırada bir ses çıktı kombi yanmayı kesti. Sonra fişi çektim sonra çalıştırdım. 3 gündür ses kesildi, kombi normale döndü. Artık geçici midir bilemiyorum. Acaba tıkalı bir yer vardı, o esnada açıldı mı?
    Size tekrar teşekkür ediyorum..

    • muhtemelen devri düşürüp çalıştırdınızda denk gelmiştir. eger ses pompadan kaynaklanıyorsa ilerde tekrarlayabilir muhtemelen.ses suan yoksa ellemeyin olduğu zamn servis çağırırsınız.

     • Hocam size son bir soru sorayım. 🙂
      Artık bu Kalisto ile yollarımı ayırayım istiyorum.
      Ankara da yaşıyorum. Ev 3 katlı müstakil, girişte salon mutfak, orta kat 3 oda banyo, üst kat geniş tek oda. 9 adet petek var. Cosa oda termostatı olmazsa olmazım.
      Şimdi bulunduğum yerdeki Baymak bayisi tanıdığım. Bana idee veya novadens 28 kw yoğuşmalı olanından takalım dedi.
      Sizin fikriniz benim için önemli.
      Bana bir kombi önerin lütfen.

     • Hocam benim soruyu atladınız mı yoksa cevap vermek istemediniz mi?

     • Umut bey sorunuz neydi? Bazi mesajlar spam mesajlara düşüyor bakmiyorum mesajınız oraya düşmüş olabilir. Ve malumunuz kış ayının gelmesiyle yoğunluk artınca mesajlara bazen anında cevap veremiyorum kusura bakmayın. Sorunuzu tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

     • Hocam sorum şuydu:
      Size son bir soru sorayım.
      Artık bu Kalisto ile yollarımı ayırayım istiyorum.
      Ankara da yaşıyorum. Ev 3 katlı müstakil, girişte salon mutfak, orta kat 3 oda banyo, üst kat geniş tek oda. 9 adet petek var. Cosa oda termostatı olmazsa olmazım.
      Şimdi bulunduğum yerdeki Baymak bayisi tanıdığım. Bana idee veya novadens 28 kw yoğuşmalı olanından takalım dedi.
      Sizin fikriniz benim için önemli.
      Bana bir kombi önerin lütfen.

     • Usta baymak in önerdiği kombiler iyi idare eder. Kötü değiller. Onlara ek olarak buderus vaillant eca nin ve termoteknik markalarını da önerebilirim. Hangisi kesenize uygun düşerse.

 196. merhaba.3 mesaj yukaridaki konu devami olarak,benim kombi 1 yillik garinti kapsamindA .servisten once bi ustaya sesi dinletmelimiyim tesisatla alakali olabilir mi?cihazi actirmadan.yardimlariniz icin tesekkur ederim ustadim.

 197. Merhaba..demirdöküm nepto kombi sıfır olarak takıldı. Herşey normal gibi fakat yanma bitince bilgisayar fanı gibi bir ses geliyor ve hiç kesilmiyor, bu sesin yanma olayından sonra kesilmesi gerekmez mi? Veya böyle mi çalışıyordur

  • ses yukardan geliyorsa yani fan çalışıyorsa sorun vsr demektir. ama muhtemelen pompa çalışmaya devam ediyor anladığım kadarı ile kombinin alt tarafından gelir ses. bazı kombilerde pompa sürekli çalışır.onun sesi olabilir.

 198. Ustam kolay gelsin kiracısı olduğum eve yeni kombi takıldı markası baymak lambert lx 24i 1+1 evde yaşıyorum ölçüm yaptığımda hangi derecede olursa olsun kombi 2 dakika 53 saniyede bir devreye giriyor ve devreye girmediği zamanlar sürekli bir uğultu sesi var bir sorun var mıdır sizce ?

  • devreye girmediği zaman pompa suyu dolaştırıyor normal yani. devreye girme süresi tesisatın ve evin durumuna göre değişir her evde. yalıtım iyidir tesisat temizdir çabuk ısı kaybı olmaz gec girer. devreye ama ısı kaybı çok oluan bir evde kısa aralıklarla devreye girer kombi.

 199. usta demirdöküm millenyum plas kombide patlama ve pervane sürtmesi var yanlız kombiyi başka akrabalarımın eve takıyorum saat gibi kendi evimde bu sorun elimde başka baymak kombi var onu deniyorum aynı sesler yapıyor başka evde çalışırken kulakları tırmalamıyor pervane ve patlama sesi yok oda aynı aceba mutfaktan balkona oradanda dışarı çıkıyor boru eğimi aşayamı yukarımı olmalı yoksa kombi duvar meiliylemi alakalı bağlantı servisi gelmekten yorulmadı ben çağırmaktan yoruldum e postaya mesaj atarsan sevinirim hayırlı işler

  • Fan sürtmesi boru uzunluğundan olmaz her zaman yapar sürtme varsa ama patlamalı yanma baca uzunluğundan kaynaklanır.fan kanatlarında da tıkanma varsa bacanın uzunluguda eklenir ve zamanla patlamalı yanmaya ve zamanla arızaya geçmeye baslar

 200. Merhaba biz boshtan tam yoğuşmalı kombi aldık ilk kuruluma gelen adam kuramadı bide patladı kombi gaz sıkışması olmuş dedi kendini yakıyodu neredeyse gaz basıncı düşük geliyo çağırın ölçumunu yapsın dedi çağırdık gaz ölçümüde normal geliyor. Şimdi bu patlamaa kombinin ömrünü kısaltırmı kombye hasar vermısmıdır

 201. Merhaba,
  İmergaz kombi kullanıyorum, sıcak suyu açıyorum su ısınmıyor, qazı açmıyor, derece 46 da kaldı, radiatöre giden sistem de bir problem yok, kendi ayarlıyor.
  Geçen yılda kombiyi işe salarken böyle olmuşdu, klor döküb sistemin krecini, pisliyini temizlemek işe yaramışdı, bu yıl işe yaramadı. Pisliyin, kireçin tam olarak temizlenmediyinden eminim.
  Soun neden ola bilir? Ne yapa bilirim?
  Önceden teşekkür ederim.

  • AKIŞ TÜRBUNU VEYA DİYAFRAMLI SİSTEMSE DİYAFRAMDA SORUN VAR ANLADIĞIM KADARI İLE. KONTROL EDİLMESİ GEREKİR.

 202. Merhabalar acil cevap verebilir misiniz immergas kombi kullanıyoruz sıcak suyu açınca kombi inanılmaz şekilde sallanıyor diğer odalarda duyulur ve çok korkutucu bi ses ev sallanıyor aradık geldiler 1 ay öncr fanını değiştirdiler ama paketten falan çıkartmadılar hatta acaba çıkma bi parçamı diye düşğndüm ama bişey demedim bugün baktık yine aynısı oldu güya fanı değiştirdiler sizce bu sorun nedir acaba fan sıfır değilmiydi odamı hatalı üründü?

  • HATALI OLUP OLMADIĞINI BİLEMEM GÖRMEDEN AMA SES YİNE FANDAN GELİYOR ANLADIĞIM KADARI İLE. SIFIR FANIN KUTUSU OLUR ETİKETİ OLUR .KANATLARINDAN SARGILARINDAN BELLİ EDER KENDİNİ ZATEN ÇIKMA OLUP OLMADIĞI SERVİSE CAMUR ATMAK İSTEMEM GÖRMEDEN AMA PİYASADA BİR SÜRÜ KENDİNİ SERVİS ZANNEDEN ÇAKAL VAR ÇIKMA MALI MÜŞTERİYE TAKAN. KALDIKİ TAKTIĞI FANIN DA 1 SENE GARANTİSİ OLMASI GEREKİYOR.

 203. Ustam kombiden sadece petekleri çalıştırınca cızırtı şeklinde bi ses gelmeye başladı tehlikeli birşey midir hemen tamir gerektirir mi gece vakti olduğu için bi gece kullanımda sorun olur mu

  • Sesi kesin olarak surdan geliyor diyemem dinlemeden ama sadece petekler çalışıyorken yapıyorsa pompadan geliyor olabilir.arizaya geçmiyorsa aşırı ısınma yapıp kaynamaya gitmiyorsa kullanın ama en kısa zamanda kontrol ettirmenizde fayda var

 204. Merhaba alarko kombi kullanıcısıyım. Yıllardır bu kombiyi kullanıyorum ilk defa böyle bir şey yaptı . Derecesi sürekli yükseliyor aynı hızda geri düşüyor fanı hiç susmuyor . Dış kapaklarını sokünce eski haline geri dönüyor an kapattigimiz geri bozuluyor. Bacasini her yerini temizledik bir degisiklik olmadı.ısı sensörlerinide kontrol ettik bir sorun yoktu ama eski hâline yinede dönmedi sizce sorun ne olabilir acil cevaplarsanız sevinirim

  • fanın kanatlarını temizleyin takın düzelmesi gerekir. düzelmezse fan değiştirerek deneyin. sorun fanda. kısacası.

 205. Merhabalar Alarko Trendy marka kombi kullanıyorum. Tesisattakı suyu tahliye vasindandan boşaltım ve filteri temizledim. Ancak sisteme tekrar su verip çalıştırdığim zaman pompanin oradan ve tesisattan su sirilti sesi geliyor. Sorun ne olabilir. Kombi çalışmasında bir sıkıntı yok. Ayrıca peteklerin havalarını aldım.

  • Sistemdeki hava tam olarak atılamamış dışarıya. Pompanın üstündeki hava purjoru ya çalışmıyor yada kapağı kapalı havayı otomatik atamamış. Petekten yine hava alın kombiye en yakın petekten alın sürekli su basıncını tamamlayarak giderse gider gitmezse pompanın önünde ki tapayı hafif gevşetin önüne bez koyarak havasını ordan alın tamamen sokmeyin ama tapayı karta su kaçırmayın.

 206. Alarko SEREDANS kombim 10 ay önce uğultu şeklinde ses çıkartmaya başladı.Yetkili servis geldi.Önce 3 yollu motoru değiştirdi.Ses devam etti.Ana eşanjoru değiştirdi.sonra burada sorun var şurada sorun var 1 ay içinde 4-5 parça değişti.O arada yaz geldi de kombinin o korkunç sesi kesildi.Ama bu kış başından beri hala o ses.Yine servis geldi kombinin suyunun dışarıya verildiği boru tıkalı dedi.Ses kesilecek dedi.Ama ses hala devam ediyor.Hatta ses başladığında sıcak suyu açtığımızda ses kesiliyor.Sonra 5-10 dakika ses yok yine başlıyor.Ya servis yada kombi elimde kalacak.1200 tl parça değişim ve servis ücreti ödedim.Hala tamiri olmadı.Bu sesin sebebi ne olabilir.Hiç olmazsa bana bir fikir verebilirseniz bende servise söyleyeyim.

  • Pompayi kontrol edip denedilermi acaba.pompa ve plaka esanjoru bi kontrol ettirin. Ayrıca servis kesin tespit edemediği arızaya değiştiği parçaların ücretini neden aliyorki 1 günlük denemelik bıraksın parçayı sorun devam ederse alsın geriye. 1200 liraya yeni kombi alınır.

 207. Atron H24 kullanıyorum.Üç gün önce servisten gelip yıllık bakımını yaptılar. Ama sıcaklığı artırdığımda bazen titreme sesi geliyor. Sanki camın yanından kamyon geçerken cam titriyormuş gibi. Kendiliğinden geçiyor.

  • kasayı takarken vidalardan biri yada birkaçı gevsek kalmış olabilir. kasadan gelebilir. fan motorunu temizledilerse ondan da gelebilir. arıza vermiyorsa sorun olmaz. vidaları sizde kontrol edebilirsiniz.

 208. Merhaba E.C.A PROTEUS kombi kullanıyoruz 3 yıldır bizden önce 7 yıl kullanılmış iki gündür sıcak suyu açtığımızda ıslıkl yada siren sesi gibi bi ses geliyor napmamiz lazim acaba bi tehlikesi var mıdır?teşekkürler

 209. İyi günler hocam baymak luna5 marka kombi kullanmaktayım, kombi sadece sıcak suda çalışırken, su ısınıp bir müddet aktıktan sonra uğuldama sesine benzer kaynama sesi geliyor, peteklerdeyken hiçbir ses gelmiyor, şimdiden teşekkürler.

 210. viessmann marka kombi yaz döneminde sıcak suyu önce ısıtıyor sonra bir anda soğututuyor ve bir daha ısıtmıyor idi. yetkili servis kontrol etti ve kart arızası olduğunu söyledi. rakam yüksek olduğu için (yeni kombi fiyatına yakın) değiştirmedim o şekilde kullanıyorum. şu an petekler ısınıyor sıcak su aç kapa yapmıyorum sürekli kullanınca sorun olmuyor. fakat kombiden bazı zamanlarda uzun sürelerle iki saniyede bir tekrarlayan yanma sesi geliyor, sanki gaz sürekli kesiliyor ve yeniden açılıyor gibi veya yanma odasına hava kesik kesik veriliyor gibi. sizce nasıl bir yol izlemeliyim

  • Öncelikle suyun musluktan akis şekli önemli ip gibi akmaması lazım dakikada en az 2 litre su geçecek tazikte akmasi lazım. Sonra musluk ağızlarındaki filtreler ve banyodaki düş fiskiyesinin delikleri kireç başta kum toplamış olabilir bunların sökülüp temizlenmesi gerekir. Sonra düzelme olmazsa kombinin sıcak su sensoru ve gaz ayarları kontrol edilmesi gerekir.yine düzelmezse plaka eşanjör ve üç yollu vana kontrol edilmesi gerekir plaka esanjoru temizlenmesi gerekir kireç sokucuyle. Bu saydıklarımın bir veya birkaçtanesi kesinlikle ariza olarak mevcuttur kombinizde. Tüm bu sorunlar varsa ve giderildikten sonra tekrar sorun devam ediyorsa ozaman karta bakılır ben kartınızda sorun olduğunu düşünmüyorum. Hele servis yukarda saydıklarımın hic birine bakmadan direk kart diyorsa zaten o tür hırsızlardan uzak durun.AMA TEKRAR SÖYLÜYORUM SAYDIĞIM ARIZALARA BAKMADAN DIREK KART DEDIYSE. Milletin günahını almamak lazım.durum bundan ibaret geçmiş olsun.

 211. Yıldızplus baykan yoğuşmalı kombi kullanıyorum çalışırken bacasından duman çıkmaması normal mi

 212. İyi akşamlar. ben yeni eve taşındım.e.c.a proteus blue kombim var. 1 haftalık kombimden mısır patlarken tencerenin kapagina carpmasi gibi ses geliyo. metale taş çarpıyor gibi. nedeni nedir acaba? servisi cagirmali miyim?

  • tesiisat filtresine pislik takılmış olabilir pompayapislik takılmış olabilir yada fanda gövdeye sürtmeler olabilir yeni de olsa kombi hata olabilir. servis e kontrol ettirmenizde fayda var.

 213. Merhaba benim bosch clasik conders kombim var kombi devreye girince uğultulu bir ses geliyor fan motorunu pas sökücüyle temizledim pompa ya da baktım ama ses kesilmedi ama baca borusunu sökersem ses gelmiyor şimdiden teşekkürler

  • bacanın içinde bir baca daha var tam oturmamış olabilir diyecem ama öyle birşey olsa kombi arızaya geçer. davlumbazın fitilleri eskimis de olabilir veya vidaları gevşemiş olabilir onları da kontrol edin. yanma odasının davlumbazı.

 214. Merhaba, demirdokum kalisto kombi kullaniyoruz. Gectigimiz gunlerde elektrik kesintisi yasandi ve kombiyi kapattik.elektrik geldikten sonra 20 dk kadar sonra kombiyi actik. Sicak su kullandiktan sonra sanki cihazda yay uzerine koyulmus yuk sesi gibi ses geliyor yaklasik bu 10 15 sn kadar. Bu bir ariza midir ? Yoksa gecici midir?
  Bilgilendirebilir misiniz ? Tesekur ederim .

  • Sanırım üç yollu vana motorunun sesini duyuyorsunuz. Kombinin çalışmasında sorun yoksa takmayın üç yollu vana motorunun sesi muhtemelen