Leopard F3 Arızası

Kombilerde sirkülasyon pompası ana esanjörde ısınan suyu sisteme göndermekle görevlidir.Eğer pompanın burçlarında tıkanma veya pompanın motorunda bir sorun var ise yanma odasındaki brülörün, ana esanjördeki ısıttığı suyu sisteme gönderemez ve biriken aşırı sıcak su kombinin o-ringlerinden başlayarak en dayanıksız metal parçalara kadar zarar verebilir.
Protherm Leopard kombinizde ekranda F3 arızası veriyor ise Protherm Leopard kombinizin içindeki emniyet (limit) termostat sistemde oluşan aşırı sıcaklıktan dolayı kombinizi devre dışı bırakmış demektir.
Protherm Leopard kombinizin F3 arızasını vermesinin birkaç sebebi vardır.
Bunlar ;
Protherm Leopard kombinizin petek tesisatında zamanla oluşan pislikler ve bu pisliklerin, dolaşım anında tesisat filtresinde toplanıp filtreyi tıkamasıdır.Tesisat filtresi tıkandığında tesisattan dönen sıcak suyun Protherm Leopard kombinize geri dönüş yapmasını engeller. Buda sistemde ve dolayısıyla da Protherm Leopard kombinizin içinde aşırı sıcaklık birikmesine ve emniyet termostadının atmasına sebep olur.
Bir diğer arıza en başta da anlattığımız gibi sirkülasyon pompası olabilir.Pompa kanatlarında veya motor sargılarında arıza olduğu durumlarda brülörün ısıttığı suyu tesisata gönderemez ve Protherm Leopard kombinizde aşırı ısınmaya sebep olur ve emniyet (limit) termostadı açtırıp F3 arızasına sebep olur.
Protherm Leopard kombinizde F3 arızasına sebep olabilecek diğer bir arıza ise teisatta veya kombinin içinde hava birikmesidir. Tesisatta oluşan hava pompa aracılığı ile aynı su gibi havanında sistemden dolaşarak kombinin içine girmesine sebep olur.Protherm Leopard kombinizde bulunan hava pürjörü bu oluşan havayı dışarı tahliye etmekle yükümlüdür. Fakat hava pürjörü bozuk olduğu durumlarda veya kapalı unutulduğu zaman sistemde oluşan ve Protherm Leopard kombinizden de geçen havayı dışarı atamaz ve buda aşırı ısınmalara sebebiyet verip emniyet termostadının atmasına sebep olur.
Protherm Leopard kombinizde F3 arızasına sebep olabilecek son bir arıza durumu ise kalorifer (ntc) sensörünün arızalı olmasıdır.Kalorifer (ntc) sensörü arızalı olduğu durumlarda yanlış sıcaklık ölçüp karta yanlış bilgi gönderir.Buda Protherm Leopard kombinizin brülöründe genelde fazla gaz oranıyla alev oluşmasına sebep olur. Buda aşırı ısınmalara sebep olarak emniyet termostadının atmasına sebep olur.
Protherm Leopard kombinizde F3 arızası ile karşı karşya kaldığınız zaman peteklerinizden hava almayı deneyin.Önce hava gelir su gelene kadar havayı boşaltın ve su geldiği zaman kapatın.Hava alma işlemini tamamladıktan sonra Protherm Leopard kombiniz tekrarF3 arızasına devam ediyorsa teknik servisi aramayı unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar


Leopard F3 Arızası” hakkında 4 yorum

  1. Mrb kombi f3 arizasi vermisti filtresini soktum temizledim peteklerin havasini aldim 1 hafta calisti tekrar ayni hatayi veriyor

    • Filtreyi ve havayı tekrar kontrol edin pislik çıkarsa ve peteklerin üstü ısınıp altı ısınmıyorsa tesisat tikalidir temizlenmesi gerekir.pislik yoksa pompa ve sensörün kontrol edilmesi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.