Süsler E4 arızası

Kombilerdeki ana esanjörde ısıtılan suyun, istenildiği anda peteklere ve istenildiği anda musluklardan kullanıcıya gönderilen suyun sıcaklığını ölçmek için sıcaklığı ölçüp , ölçtulen sıcaklığın kaç derece olduğunun bilgisini ana karta (beyine) ileten parçalar bulunması gerekir. Eğer sıcaklığı ölçüp karta kaç derece olduğu bilgisini veremeyen bir parça kombide olmasaydı ana kart gaz valfine sürekli maksimumda gaz göndermesini sağlayacaktı ve maksimum gazda yanan alev esanjörün ömrünü kısa sürede bitirecekti.Ve hatta yangın gibi kötü sonuçlara da sebep olabilirdi.

 

 

Süsler kombinizin  içinde peteklere gönderilen suyun ve musluklara gönderilen kullanım suyunun sıcaklığını ölçmek üzere konulmuş parçalara

 sensör (NTC) denir.
Bu sensörler (NTC) suyun sıcaklığını ölçüp karta sinyal gönderir. Kart bu bilgiye göre yanma odasındaki brülörden çıkan alev boyunu ayarlar.
Sensörler bozulmaya başladığı zaman sürekli arıza kodu vermeyebilir. Fakat sıcaklığı yanlış ölçerek kartı yanlış bilgilendirir.Bu yanlış bilgi ise yakıtınızı etkiler ve fazla fatura gelmesine sebep olabilir.
Süsler kombinizde ekranda E4 arızası görüyor iseniz kullanım suyu (musluk suyu)  sensörü (NTC) arıza yapmış demektir.
Süsler kombinizin panelinden reset düğmesine basarak kombinizi yeniden başlatabilirsiniz.

Şayet reset yaptıktan sonra Süsler kombiniz tekrar E4 arızası veriyor ise kullanım suyu sensörünün (NTC) ömrü tamamen bitmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.
Süsler kombinizde ki E4 arızasını ortadan kaldırmak için teknik servisi çağırmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar


Süsler E4 arızası” hakkında 14 yorum

    • Kombinin suyu bitmiş alt tarafta su alma vanası var onu açın gosterge bir bucuga geldiğinde kapatın.duzelecektir

  1. Resetledik artık arıza kodu vermiyo ama düzelmedi.petekleri yakınca barı sıfırlanıyo ibare titriyo kombinin içinden su sesi geliyo.parca degistirmek gerekirse ortalama ne kadar tutar

    • petekleri yakınca su bitiyorsa sistemde hava var peteklerden hava alın hava alıken kombi su basıncı düser birbuçuğa tamamlayarak peteklerden su gelene kadar havalarını alın.

  2. tamirci çağırdım fan değişti,bar göstergesi değişti. .400 tl para verdim. amma su akıtmaya devam ediy0r. su akıy0r s0runundan kaynaklı çağırdığım tamirci.arızayı gideremedi. ne yapmalıyım

    • Geç cevabım için kusura bakmayın öncelikle yogunluktan ancak yetişiyor. Genleşme tankının havası bitmiş muhtemelen tanka hava basılması gerekiyor. Fan ile bar göstergesi ni neden değişti hangi mantıkla değişti anlamadım ama ekstrem bir arıza yoktu ise sadece basınç yükselmesi oluyordu ise boşa değiştirmiş. Tanka hava basılip test edilecekti maliyeti 50 60 TL birseydi.

  3. Musluk suyunu 40 dereceye ayarlamama rağmen kombi derecesi 70e kadar çıkıyor daha sonra birden 20e düşüp tekrar 70e kadar yükseliyor .yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.