AtmoTEC pro F22,F23,F24 arızaları

Kombilerin çalışma prensiplerine bakacak olursak hidrolik,pnomatik ,mekanik ve elektrikli sistemler tarafından çalıştığını görürüz.

Mesela kombide baca fanında ki bir problemden dolayı hava prosestadı hava basıncını alamaz ve kontağını kapatamaz.Bundan dolayıda kombi devreye giremez.Buradaki sorun pnomatik, mekanik ve elektriki bir arızadır.

Vaillant AtmoTEC Pro kombinizde digital ekranda F22,F23,F24 arızalarından birisini gördüğünüzde Atmo TEC Pro kombinizin su basıncı düşmüş demektir. Kombide kuru yanma yani susuz çalışma oluşur. Buda sirkülasyon pompasına zarar verebilir.

AtmoTEC Pro kombinize su almak için kombinizin sağ alt tarafında su doldurma vanası mevcuttur.Su doldurma vanasını açarak 1,5 bar su alıp tekrar kapatın.Kombiniz 1,5 bar su basıncını gördüğünde çalışacaktır.

Şayet su doldurma vanasını açtınız sisteme su girişini duyuyorsunuz fakat manometre yükselmiyor.İşte bu durum tehlikelidir.Su almayı hemen kapatın.Çünkü manometre arızalı olduğu için aldığınız suyu okuyamıyor ve siz hala su almaya devam ettiğinizde basınç 3 barı geçecek ve emniyet ventilini açacak.Aldığınız su dışarı tahliye olacak.

Başka bir arıza ise ; Atmo TEC Pro kombinizde 1,5 bar su var ama kombiniz yine F22,F23,F24 arızalarından birini gösteriyor. Bu durumda kombinizin basınç sondası yani kombiye giren suyun basıncını ölçen basınç okuyucusu arızalı demektir.Yani kombinizde yeterli kadar su basıncı var ama basınç sondası bu basıncı okumuyor olabilir. Ayrıca bu arızanın diğer bir sebebi Elektronik Kart da olabilir. Su basınç sondası su basıncı okur Elektronik Karta sinyalini gönderir fakat Elektronik Kart arızalı olduğu için Atmo TEC Pro kombiniz tekrar F22,F23,F24 arızalarından birini verebilir.

Bu arızların çözümü için en yakın Teknik Servisi çağırmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar


AtmoTEC pro F22,F23,F24 arızaları” hakkında 2 yorum

  1. 2011 yılında auer marka dogalgaz kombi takıldı. Senelik servisleri yetkilisi tarafından yapıldı. Ancak ; şu anda kombi c 1 17 veya 18 arızası veriyor. yani genleşme tankını 1,5 bar yapıyor bir müddet sonra ya 1 bar a veya 2,5 bara cıkıp arızaya geciyor. şimde de servis tankın degişmesi gerekli diyor. 400 tl ücret istedi. Günde 2 veya 3 kez ya su basıyoruz veya peteklerden su alıyoruz. genleşme tankına azot basılamazmı ? Tankın degişmesi mi lazım. Saygılar iyi çalışmalar.

    • Tanka azot yada hava basılıp hava kaçırıyormu kacirmiyormu test edilmesi gerekir . Hava tutuyorsa genleşmeyi sağlar zaten. Basılan havayı tutmuyor sa basınçta yine oynamalar olur. O zaman tank arizlidr işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.